Üniversite mezunu askerlik: Yedek Subay, Yedek Astsubay, Erbaş/Er?

Yeni askerlik sistemi kapsamındaki ilk askerlik başvuruları 16-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılıyor.

Bedelli askerliğin sürekli hale gelmesinin yanında, erbaş/erler için zorunlu askerlik süresi 6 ay olurken, iki ve üç yıllık meslek yüksek okulu mezunları için yedek astsubaylık getirildi.

2015 yılında yedek subaylık yaparken yazdığım, şimdiye kadar 155.000’den fazla kişi tarafından okunan Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum başlıklı yazıda tecrübelerimi anlatmıştım. Orada paylaştığım bilgileri güncellemek amacıyla şimdi bu blog yazısını yazıyorum.

Yeni sistemde başvurular e-Devlet ve askerlik şubeleri üzerinden yapılıyor. Eğer en az 4 yıllık lisans mezunu iseniz, başvuru sırasında, erbaş/er, yedek astsubay ve yedek subay tercihlerinden istediğinizi seçeceksiniz.

Eğer 2 veya 3 yıllık meslek yüksek okulu mezunu iseniz, erbaş/er veya yedek astsubay tercihlerinden birini ya da ikisini seçeceksiniz. Lise ve altı ise erbaş/er sınıfına otomatik olarak atanacaksınız.

Yaptığınız tercihler doğrultusunda atamanız ihtiyaçlar doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak ve sonuçlar e-Devlet üzerinden duyurulacak.

Yedek Subay mı? Yedek Astsubay mı? Erbaş/er mi?

Yüksek okul mezunları olarak, eğer askerlik hizmetini bedelli olarak yapmayı düşünmüyorsanız başvuru sırasında rütbeler arasında bir tercih yapmanız gerekecek.

Duruma yakından şahit olmuş biri olarak söyleyebilirim ki askerliği erbaş/er olarak 6 ay yapmanın en avantajlı yanı süresinin kısa olması ve sorumluluğunuzun az olmasıdır. Eğer sizi dışarıya bağlayan eş, çocuk, aile içinde bakıma muhtaç biri yoksa 1 aylık eğitim ardından 5 aylık hizmet hızlı şekilde geçecektir.

Erbaş/er olarak yapmanın olumsuz yanları ise sürekli kışla içerisinde olmanız ve kalabalık koğuşlarda kalmanızdır. Hafta sonu izinleri sınırlıdır, emir komuta zinciri içinde en alttasınızdır.

Diğer taraftan yedek subay/astsubay olmanın en olumlu yanı mesai saatleri içinde çalışan maaşlı askeri personel olmanızdır. Resmi tatillerde izinlisiniz, orduevi ve askeri kamplardan faydalanabilirsiniz.

Olumsuz yanı olarak değerlendirilebilecek olan ise sizden beklenti yüksektir ve sorumluluklarınız fazladır. Eğer size verilen emir ve görevleri en iyi şekilde yapmaya gayret ederseniz bu durumu olumsuzluk olarak değerlendirmeye gerek kalmaz.

Yedek astsubay ne iş yapar?

Yedek astsubay olmaya hak kazananlar öncelikle 2 aylık yedek astsubaylık kursunu tamamlamaları gerekir. Bu kurslar piyade, tank, istihkam vb. muharip sınıflarda olabileceği gibi ulaştırma, maliye, sağlık gibi yardımcı sınıflar için de olabilir.

Kursun sonunda bitirme sınavları yapılır. Bunlar, verilen eğitimlerle ve spor branşıyla ilgilidir. Bu sınavlar neticesinde ilk %10’luk başarı dilimine girenler, ilgili görev yeri listesinden istediği birliği seçme hakkını elde ederler.

Yedek astsubaylar kıt’a görevinde, astsubay çavuş veya altı bir rütbe ile, almış olduğu askeri eğitime paralel bir göreve atanırlar. Hangi işleri yapar, benzer görevler için: Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum

10 aylık kıt’a görevinin ardından terhis olurlar veya isteğe bağlı olarak astsubaylığa geçiş başvurusu yaparlar. Bu başvurunun yöntemi ve değerlendirme kriterleri henüz açıklanmadı.

Astsubaylığa geçiş usulü belirlenene kadar, astsubaylık duyuruları personeltemin.msb.gov.tr internet sitesi üzerinden takip edilebilir.

Yedek subay ne iş yapar?

Yedek subayın eğitim ve kıt’a göreviyle ilgili detaylı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Yeni askerlik sisteminde, yedek subaylar da 10 aylık kıt’a görevinin sonunda subaylığa geçiş için başvuru yapabilirler.

Erbaş/er olarak askerlik yapanlar da 5 aylık kıt’a görevinin ardından sözleşmeli erbaş/er veya uzman erbaş olarak askerliğe 6 ay daha maaş alarak devam edebilirler. Bu sürenin ardından astsubaylığa geçiş başvurusu yapabilirler.

Acıkır

Yeni askerlik sisteminde hangisini tercih etmeliyim?

Şartlara göre değişir. Bedelli askerlikten yararlanma imkanınız var ve arkanızda bakmakla yükümlü kimseler bırakacaksanız bu seçeneği tavsiye ederim.

Bedelli askerlikten maddi olarak yararlanamıyorsanız ve en kısa sürede kesinlikle dönmeniz gerekiyorsa 6 aylık askerlik sizin için uygun olabilir.

Bu şartlar dışında en uygun seçenek bence yedek subay/astsubay olmaktır.

Yukarıda saydığım olumlu özelliklerin yanında, eğer askerlik süresini hesaplayacak olursak yedek subaylık ve yedek astsubaylık hizmet olarak daha kısadır.

Basit bir hesap yapalım. 6 ay erbaş/er oldunuz. ((6 ay x 30 gün) – 15 gün izin) x 24 saat = 3690 saat askersiniz.

Yedek subay veya yedek astsubay oldunuz. ((2 ay eğitim x 30 gün x 24 saat) + (10 ay x 30 gün x 9 saat) – (30 gün izin x 24 saat) = 3420 saat askersiniz. Geri kalan sürede sivil yaşamınıza devam edersiniz.

Yani yedek subay/astsubay olarak askerlik yapmak kışlada kaldığınız ve üniforma giydiğiniz süreyi hesaplayınca, erbaş/er olarak 6 ay askerlik yapmaktan daha kısa oluyor.

Mesai bitiminde kışla dışına çıkmak sizin asker olduğunuz gerçeğini elbette değiştirmiyor, sorumluluklarınızı ortadan kaldırmıyor.

Fakat gerçek mesleği askerlik olmayan kişilerin birden sürekli olarak kışla içerisinde kalması, aynı yerde yemek yemesi ve koğuşta yatması mental olarak yorucu olabilmektedir. Bu göz önüne alınınca en doğru seçeneğin yedek subaylık/astsubaylık olduğunu düşünüyorum.


Bu yazının altına soru ve görüşlerinizi bırakabilirsiniz. Ayrıca yeni yazılardan haberdar olmak için blogu e-posta ile takip edebilirsiniz.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın.

Görev yaptığım birlikteki askeri pentatlon fotoğraf ve videoları için tıklayın.

2015 Polatlı Atışlı Tatbikat fotoğraf ve videoları için tıklayın.

Yedek subaylıkla ilgili sıkça sorulan sorular için tıklayın. Dövme, renk körlüğü, yurtdışına çıkma, asteğmen maaşı…

Üniversite mezunu askerlik: Yedek Subay, Yedek Astsubay, Erbaş/Er?” için 244 yorum

 1. 12 temmuzda askerliğe başvurdum , memur statümü yd.subay olarak yazdı ve eylülün sonuna doğru şubeye gel seçimine bakarız basın duyurularını takip et dedi . uzun dönem subay olarak yapmak istiyorum lisans mezunuyum , bugün yayınlanan bildiri beni ilgilendiriyor mu hiçbi şey anlamadım .
  sayfanız çok bilgilendirici teşekkür ederim .

  1. Askerlik şubesindeki memur size bir çıktı verdi mi, onun üzerinde daha detaylı yazacaktır. Geçiş dönemi olduğu için bugün açıklanan yeni sisteme dahil ediliyor musunuz emin değilim.

 2. 4 senelik lisans mezunuyum. Hem yedek subay hem de yedek astsubay olmak istediğimi belirtebilir miyim? Hangisi çıkarsa farketmez. Er olarak yapmak istemiyorum.

 3. Merhabalar. Myo tıbbi lab. Bölümü mezunuyum. Yedekast olarak yapmak istiyorum başvurumu bu şekilde yapıcam sizce sağlıkçı olarak kabul edilirmiyim. Sağlıkçı kabul edilirsem çıkma şansım daha çok olur mu sizce.

  1. Merhaba, bölümünüzden dolayı sağlıkçı veya veteriner sınıflarında görev yapmanız olası, fakat muharip sınıflara da atanabilirsiniz. Bu TSK’nin ihtiyaçları ve o dönemki diğer başvuru sayısına bağlı olarak değişir. Toplam başvuru sayısını ve hangi bölüm mezunlarının başvurduğunu görmeden şimdiden yedek astsubay çıkma ihtimali söylemek yanlış olur.

 4. 2 yıllık MYO iş sağlığı ve güvenliği mezunuyum şuan açıköğretimden lisansıma devam ediyorum 16 temmuzda başvuruların açılacağını duydum, yedek astsubay olarak yapmak istiyorum başvurularımı 16 temmuzda yapabilir miyim yaparsam muhtemelen hangi sınıfta yaparim.Diyelimki yedekastsubay oldum veya olmadım er olarak gidiyorum 2019daki son celp dönemindemi giderim 2020 demi

  1. 16 Temmuz’da başvuru yapıp, yedek astsubaylığı tercih edebilirsiniz. Hangi sınıfta görevlendirileceğiniz başvuru sayısı ve açılan kadro durumuna göre değişir, o nedenle şimdiden yorum yapmak zor. Özellikle ilk başvuru döneminde yoğunluk olacağınız düşünüyorum. Başvuranları 2019 sonu celp dönemine atayabilirler, fakat yoğunluktan dolayı 2020’ye de celp açabilirler.

 5. İyi günler ben şuan 2 yıllık özel güvenlik ve koruma okuyorum okul normalde bu yil bitecekti ama dönem uzadı benim yedek astsubay olarak tercih yapma şansım var mı ?

  1. Hayır yok. Mezun olduktan sonraki ilk celp döneminde başvuru yapabilirsiniz. Şimdi sadece erbaş/er olarak askere gidebilirsiniz.

 6. İyi günler benim kafamı karıştıran tek nokta tarih konusu. Ben smdi yaz okulundayım nasip olursa 1 dersi verip 1.5 ay sonra mezun olacağım. Mezun olduktan sonra bir ancö başvurmak istiyorum. Yani şimdi benim 1.5 ay sonra yedek assubaylığa başvurma şansım varmı?

  1. Mezun olduktan sonra Milli Savunma Balanlığı’nın duyurularını takip edin. Muhtemelen Ekim/Kasım ayında yeni bir ilan yayınlayacaklar. O zaman başvuru yapabilirsiniz. Şimdi sadece erbaş/er başvurusu yapabilirsiniz.

 7. Ben lisans mezunuyum . Agustos celbinde kisa dönem.olarak gidiyorum askere . Yedek subay olmak istedigimi belirtmistim.ama kisa dönem er ciki . Tekrar basvuru yapip degistireblirmiyim

 8. Ben seneye eğitim fakültesinden 3.00 ortalama ile mezun olucam ne olursa olsun yedek subay/astsubay gerekirse uzman cavus olmak istiyorum yani duz askerlik istemiyorum.. sizce hangisinin gelme orani daha yuksek ve ucunu de tercih etme imkanim var mi acaba ?

  1. Evet üçünü de tercih edebilirsiniz fakat hangisinin olacağını tahmin etmen zor çünkü sizinle birlikte kaç kişinin başvurduğu ve kaç kadronun açık olduğu önemli. Umarım dilediğiniz gibi olur.

 9. Lütfen bilen bir arkadaş varsa yardımcı olsun, bugün e devletten asal yoklama işlemi yaptım aile hekimine gidip muayene olmamı istiyor.Fakat yedek astsubay olmak istiyorum yedekastsubaylıgı sececegim bir sayfa çıkmadı muayeneden sonramı yapılıyor tercihler

 10. Merhaba.Ben 4 senelik gıda mühendisliği mezunuyum. Bedelli askerlik başvurusu yapacam ancak yedek subay olarak mı yedek astsubay olarak mı başvurayım bilmiyorum. İkisinin yetkileri ve zorlukları hakkında bilgi eksiklerim var.Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

 11. nişanlım hemşire şu an samsun sahra sıhhıye de yedek subay okulunda . 1 ay sonra mezun olacak . astegmen olarak başladığı görevinde acaba revirde hemşire olarak mı yapacak bir bilgi verirseniz sevinirim . herkes çok rahat edeceğini kamuflaj bile giymeyeceğini revirde subay olarak görev yapacağını söylüyor .acaba bunlar ne derece doğru bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba askerliğimi yedek subay veya yedek astsubay olarak yapmak istiyorum eğer bu seçenekler çıkmaz er erbaş olarak çıkması durumuda gitmeme ihtimalim var tecil ettirebilir miyim

 12. Yedekastsubay olarak tercihimi gerçekleştirip er ve erbaş olarak 12 ay çıkarsa eğer istemği iptal edip 6 ay yapabiliyomuyum askerliğimi

 13. hocam merhaba,
  lisans gazetecilik, yüksek lisans siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunuyum. askeri şubede görevliye sorduğumda yüksek lisans dan dolayı çıkma ihtimali yüksek dedi. ama görünüşe bakılırsa genelde avukat doktor öğretmen ve mühendis alıyorlar. senin döneminde benim bölümlerden alım var mıydı?

  1. Merhaba, evet askerdeki arkadaşlar arasında pek hatırlamıyorum gazetecilik mezunu. Şöyle ki, doktor, öğretmen, avukat ve mühendisler meslekçi asteğmen olabildikleri için yedek subay olma ihtimalleri fazla. Fakat diğer bölüm mezunları da topçu, tankçı, piyade, komando vb. sınıflarda görevlendirilebildileri için ‘gazetecilik mezunu yedek subay olmaz’ demek doğru değil. Seçim işlemi tam nasıl oluyor, algoritması nedir bilmiyorum ama Yüksek Lisans olması avantaj olabilir, ya da not ortalaması yüksekse o da bir etken.

  2. Öncelikle cevap için teşekkürler. Askerlikte meslekçi olarak lisans mezuniyeti mi geçerli oluyor? Yüksek lisans bölümü üzerinden alınırsa puanım 4 üzerinden 3.4.. Lisans da ise daha düşük.. Hangi puan geçerli olacak. Ortalama alınır diyende var çünkü..
   Birde 12 ay sonunda askerde subay olarak kalabilmek için neler gerekli. KPSS diyen var ALES diyen var.. Bilgi karışıklığı mevcut bu konuda. Sizin döneminizde kalmak isteyen veya kalan oldu mu? Teşekkürler..

  3. Bizim dönemde kalmak diye bir şey yoktu, dışarıdan başvuru yapılıyordu. Şuanki sistem henüz netleşmedi. Fakat ne ALES ne de KPSS puanı gerekli olmayacaktır. Kurum kendi sınavını yapabilir, bunun yanında görev yaptığınız süre boyunca altında çalıştığınız komutanların referansı ve aldığınız takdir belgeleri önemli olacaktır. Ayrıca denetlemelerdeki başarınız da hesaba katılabilir. Örneğin spor puanı, atışlar vb gibi branşlarda alınan yüksek puanlar önemlidir.

 14. Harika bilgilendirme olmus emeginize saglik…Merak ettigim bir sey var üstad, yedek astsubaylikta haftasonlari c.tesi ve pazar birlige gitmemiz gerekiyor mu?

  1. Eğer nöbetçi subaylık yapmıyorsanız gerek yok, o da genelde ayda bir kez olur. Fakat tatbikatlarda gün farketmez Kışlada kalabilirsiniz. Ya da hudut birliklerinde görev alırsanız o zaman hiç eve gitmek diye bir şey olmayabilir.

 15. Merhaba, bilgilendirici yazılarınız için teşekkür etmek istiyorum ilk öncelikle.
  Ben KTÜ’ye bağlı Trabzon Myo’da harita ve kadastro okudum. Harita teknikeri olmamın yedek astsubaylık için tercihimde biraz daha avantajı olur mu sizce?

  1. Merhaba, özellikle topçu sınıfı yer ölçme takımı için ideal bir bölüm fakat yedek subay/astsubaylık çıkmasında ne kadar etkili olur bilmiyorum.

 16. Bilgilendirici yazınız için öncelikle tesekurler ben türkçe öğretmenliği mezunuyum hem yedek subay hemde yedek astsubay lik seçme hakkim varmis yeni düzenlemeye göre ikisi arasındaki farkları bizden daha iyi bilen biri olarak sizce hangisini seçmem daha mantıklı olur hangisinden alım daha fazla oluyor mesela onu da bilmiyorum

 17. Yedek astsubaylar kaca ayriliyor
  Benim ogrendigim meslekci ve tk ci varmis meslekci nasil olunur

  1. Üniversitede aldığınız mesleki eğitimi askerde de yaparsınız. Sağlıkcıysanız askerde de bu işi yaparsanız meslekçi olmuş olursunuz.

  2. hocam bana yedek astsubaylık çıktı. 20 mm rheinmetall çekili hava savunma takım atsubayı ne yapar bilginiz var mıdır ?

 18. İlker Bey merhaba, özellikle ”Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum” yazınızı çok beğendim. Açıkcası askerlik şubesinin bile bilgilendirme yapmadığı bu dönemde böyle bir yazının varlığı çok güzel. Ben Nükleer teknoloji ve radyasyon güvenliği bölümünü gano 3.27 ile bitirdim. Yedek astsubaylık başvurusunda bulundum ve kazandım. 1 Kasımda KKK bünyesinde olan Konya Hava savunma okuluna gideceğim. Sormak istediğim şey yazınızda bahsettiğiniz %10 başarı dilimine giren öğrencilerin, kıta görevini listede belirtilen yerlerden seçebileceğinden bahsetmişsiniz. Bunun doğruluğu hakkında emin misiniz? İkinci olarak da Hava savunma sınıfı hakkında bilginiz var mı? Cevaplarsanız şimdiden Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, ben de yüzde onluk dilime girerek istediğim yeri seçmiştim. Bu kural hep vardı değişmediyse yine aynıdır. Hava savunma sınıfı, hava savunma araçlarının kullanımıyla alakalı. Birkaç arkadaşım olmuştu o sınıftan fakat detaylı bilgim yok. Kolaylıklar dilerim.

 19. merhaba ilker bey şimdi benim merak ettiğim bir soru var yedek astsubaylıkta dövme engeli var mı kolda mesela

 20. Yedek astsubaylik cikti bana ama elektrikci olabilirmiyim kuraylami secilirim elektrikci olarak

  1. Merhaba ilker bey
   E devletten sevk belgesi icin giris yaptim su sorulari sordu tskda personel olma istegi diye bi baslik altindada
   1-Tskda komando muvazzaf subay olma
   2-tskda muvazzaf astsubay
   Bu sorular askerlik bitince sorulmasi gerekmiuormu simdi isaretlesem direk secmismi oluyorum yoksa askerlik bitince tekrar bu sekil sorulucakmi

 21. subaylık ve aile yaşamı için tavsiye ettiğiniz branşlar hangileridir? düzenli hayat isteği yüzünden çekincelerim var bazı branşlara. cevabınızı bekliyorum.

 22. Yazınız için teşekkür ederim. Bir kaç merakıma cevap oldunuz bir başka merak ettiğim konu şu yedek astsubaylık geldi bana deniz K. K. 12 Ay garanti mi yapıyoruz eleme felan gibi bi sıkıntı olurmu. Bende miyop var mesela 12 ay bitmeden elenir miyim. Sonrası için devam etmek istiyorum şansım nedir. Elimizden geldiğince cevaplarsanız sevinirim.

  1. Merhaba, 12 ay içinde eleme durumu yok. 12 ay sonunda astsubaylığa devam etmek isterseniz o koşulları bilmiyorum ama miyopluk genel olarak bir engel değil.

 23. selamın aleyküm ben hemşireyim kasımda yedek subay olarak samsun sahra eğitim komutanlığına gidicem jandarma sağlık cıktı daha once orda yapan arkadaşlarım orda yaptılar 1 ay eğitim acemilik süresi var diyorlar kimisi yeni sistem 2 ay eğitim diyor meslekçi olarak gittiğimizii söylüyor arkadaşlar bilgini< varmı ayrıca jandarma sağlıktta doğu fazla mı cıkıyor

 24. Hocam merhaba ben y.astsubay olarak secildim benim bölümüm ünv’de makina resim beni hangi bölüme alırlar hocam bilginiz var ise yardımcı olurmusunuz teşkürler.

 25. Merhabalar ben 2 yıllık MYO Dış Tİcaret Bölümünü bitirdim yedek astsubay olmak için biz mi tecih ediyoruz yoksa sistem kendine göremi er veya yedek astsubay olarak atıyor mu ? Birde ben Dış Tİcaret mezunuyum yedek astsubay olacagım zaman görevim ne olur acaba şimdiden TEŞEKKÜRLER…

  1. E-devlet üzerinden siz tercih yapıyorsunuz, sonra tercihlere göre atama yapılıyor. Fakat tercih etmediğiniz bir durum da gelebilir

  2. Öncelikle cevap verdiginiz için Teşekküler Peki 2 aylık egitim süreci dedikleri nasıl bir egitim sürecidir acaba birde ben dış ticaret mezunu oldugumdan dolayı geri kalan 10 aylık nasıl bir görev verirler acaba bi fikriniz var mı ?

 26. Merhabalar yazınızı okudum bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Ben ankara polatlı da yedek astsubay adayıyım. Mesleğim makine teknikerliği. Muvazzaf özelliğim K/M OB.KS.K bu ne demek? Birde sınavlardan geçememe ve orada elenme, 6 ay erliğe geçiş gibi bir durum söz konusu olur mu? Mesela siz yedek subaylık yaparken bu var mıydı? Cevap verirseniz çok minnettar olurum iyi akşamlar.

  1. Merhaba, kundağı motorlu obüs kısım komutanı olacaksınız. Mesela Fırtına Öbüsü bir K/M obüstür. Erliğe düşme cumhuriyet tarihinde birkaç kez olmuş bir şeydir. Sanmıyorum çok düşük ihtimal yani.

 27. Merhaba ankara mamakta ydk astsubay adayiyim
  Muv: telsiz sistem operatörü yaziyor
  Telsiz odasindami gorevli olucam ?
  Kisaca bilgilendirebilirmisiniz .

  1. Merhaba bu konuda bilgim yok ama telsiz odasında veya ilgili bir konuda bakım/Kurulum gibi bir görev olabilir. Siz göreve başladığınızda buraya not düşerseniz diğer arkadaşlar da bilgilenir. Şimdiden başarılar dilerim.

 28. Merhaba ankara mamakta ydk astsubay adayiyim
  Muv: telsiz sistem operatörü yaziyor
  Telsiz odasindami gorevli olucam ?
  Kisaca bilgilendirebilirmisiniz .
  Tekrar paylasiyorum sanirim yogunsunuz musait bi zamanda cevaplarsaniz sevinirim.

 29. Merhabalar, cevap verirseniz çok sevinirim. Lisans mezunuyum ve yedek subay ya da yedek astsubay olarak askere alınmak için Kasım ayında başvuru yapacağım. Üst kolumda dövme var. Bu sorun yaratır mı?

 30. Karşılaştığım en açıklayıcı ve bilgilendirici yazı oldu.

  Teşekkür ederim.

  Allah senden razı olsun…

 31. Merhaba, internette cok araştırdım fakat net bir bilgiye ulaşamadım. Cevaplarsaniz cok sevinirim

  Ben öğretmenlik mezunuyum, özel okulda öğretmenlik yapıyorum. Asteğmenlik / astsubaylık basvurusu yapip cikmazsa o askerlik türünü bedelliye çevirebiliyor muyum merak ediyorum.

  Oncelik siram ;

  Astegmenlik
  Bedelli
  Kısa donem

  Teşekkür ederim

  1. Merhaba benim bildiğim kadarıyla mümkün değil fakat net yanıt almak için en yakın askerlik şubesine gidin veya telefonla arayıp öğrenin.

 32. Merhaba, lisans mezunu olarak yedek subaylık için başvuru yapıcam amacım subaylığa geçiş yapmak ama yedek subay başvurum kabul edilmezse ve er olarak askere gidersem bu şekildede subaylığa geçiş yapabilir miyim?

 33. Hocam merhabalar yazınız çok faydalı oldu.yedwk astsubaylıga başvuruda bulundum ve çıkmadı 6 aylık askerliğimin ardından astsubay olarak askerde kalma imkanımız varmıdır?

 34. İyi günler. Ben 2020 ocak ayında Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olacağım. Yeni sistemde celp dönemlerinin 12 aya yayıldığı söylenmişti. Ocak ayında askerliğe başvurursam Şubat ayında askerliğe gidebilir miyim? Diğer sorum ise hem “komando” hemde “yedek subaylık” tercih edersem, asteğmen olma şansım artar mı? Teşekkürler.

 35. Merhaba, yedek subaylık sadece erkekler için mi geçerli? Harp okullarına kadınlar da alınıyor. Peki bu sisteme kadınlar da dahil mi?

 36. Merhaba sınavlardan sonra yüzde onluk kısma giremeyenler icin bir kura seçimi olacak bu kura sonucunda iki kişi kendi arasında şehirleri değiştirebilir mi ?

 37. Merhaba;
  Bende şuan yedek subay adayıyım komandoyu evet işaretlemenin subaylık çıkmasında artısı var mı bende merak ediyorum. Diğer bir sorum da otomotiv mühendisliği mezunuyum bize çıkma şansı nedir ve benim meslekçi olma durumum var mı?

  1. Merhaba, komando işaretlemek bir artı olur evet. Fakat diğer sorunuzun yanıtınız bilmiyorum. Şimdiden başarılar

 38. 2 ay temel eğitimi sivasta yaptım kıta görevi yeri hakkari çıktı şimdi ispartada eğitim varmış ne zaman orda olmam gerekiyor

 39. Merhaba Lisans Mezunu biri olaraktan Askerliğimi “ER” olarak Hava Kuvvetleri çıktı ANCAK ben Lisans Mezunu olarak Astsubay veya Subay istiyordum eğerki bunlar olsaydı Askerde kalmayı düşünüyordum. İtiraz hakkım bulunuyor mu? Ve Kalmak istediğim de doğrudan Astsubay vs Subay olarak kalabiliyor muyum?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, itiraz hakkı olduğunu sanmıyorum. Eğer askerlikten sonra devam etmek isterseniz Uzman Çavuş olabilirsiniz diye biliyorum. Fakat siz muvazzaf astsubay/subaylık ilanlarını takip edin. Askerdeyken başvurup sınavlara girebilirsiniz. Bu şekilde bir geçiş daha uygun olur sizin durumunuzda.

 40. Merhaba yaşım 29 4 yıllık turizm bölümü mezunuyum acaba benimde yedek subay yasa astsubaylık seçme hakkım varmı ? Olurda çıkarsa yedek subay veya astsubay lara maaş veriliyor mu. Kalmak istersem devam edebilirmiyim?

  1. Merhaba evet yedek subaylık tercih edebilirsiniz. Aylık maaş alırsınız. Sonra da devam etme şansınız var.

 41. Merhaba ben yedek astsubaylık kazanmışım başarı oranı yüksek olan %10 lük kişi kendi memleketini seçme hakkı var mı bu konuda bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim

 42. merhaba ben yüksek öğretim mezunuyum yedek astsubay oldum fakat kollarımda dövmeler var bi sıkıntı olurmu acemi birlikte

  1. allah razı olsun iiçime su serptin dövme yaptıracaklara buradan sesleniyorum sankın yaptırmayın pişman olursunuz en yakın sürede sildircem hepsini !!!!!!1

 43. 4yıllık üniversite mevzuuna ast subay ve yedeksubay çıkmıyor er olarak çıkıyor neden bir kriter varmı dönem dönemi alınıyor

  1. Her dönem yedek subay ve astsubay için bir kontenjan/kapasite var, o kontenjanın üstü başvuru gelirse mecburen er geliyor. Kriter nedir, sıralama neye göre yapılıyor ben de bilmiyorum.

 44. Merhaba ben yuksek ogrenim mezunuyum paramedik meslegim (ilk ve acil yardim) yedek astsubayliga basvuru yapmak istiyorum fakat normal er olarak gitmek istemiyorum su anda. Basvuru yaptiktan sonra yedek astsubaylik cikmazsa tekrae tecil gibi bir hakkim varmi?

 45. Merhaba ben lisans mezunuyum askerlik tercihimde yedek subaylık çıkmadı er olarak gidiyorum askerde yedek subay olma durumum var mı lisans mezunları için bilgisi olan yorum yapabilir mi ?

 46. MERHABA ben lisans mezunuyum yedek subaylik istedim olmadi er olarak gidiyorum ve askerligımi olarak yaparken subayliga geçiş imkanim var mi sitelerde var diyor yani 2. Alti ayi subay olarak yapabiliyormuşum. Bu konu hakkinda bilginiz var mi nasil kalma durumum olur prosüdür nedir ?

  1. Merhaba, ilk altı aydan sonra direkt subay/yedek subay olma imkanı bana mantıklı gelmedi çünkü bunun için önce bir subay okulunda eğitim almak lazım. Ama uzman er/erbaş olabilirsiniz 6 aydan sonra. Subay olmak için ilanları takip edin. Siz askerdeyken yayınlanan ilanlara başvuru yapıp sınavlarına girebilirsiniz.

 47. Merhaba yedek astsubaylık çıktı. 2 aylık egitimden sonra başarısız olup er olarak devam edersek 6 aymi yoksa kalan 4 aylık mı askerlik yapıcaz. Yanı yedek astsubaylık kursunu görüp başarısız olursak askerligimiz 8 ayamı çıkmış oluyor.

 48. merhaba. kardeşim komando yedek astsubay olarak manisaya gitti. komandodan refüze olması durumunda askerliğine yedek astsubay olarak devam edebilir mi ? teşekkürler

 49. Merhabalar, 4 yıllın üniversite mezunuyum, bugün askerlik tecilimi bozup askerlik başvurumu tamamladım. Başvuru esnasında yedek subaylık ve yedek astsubaylığı seçtim, daha sonra görevli kişi komando olmak ister misin deyince evet dedim. Komando olarak seçilirsem nasıl olacak? Doğuda mı görev yapacağım? Eğitim nasıl olacak? Komando yedek subay olarak mı görev yapacağım yoksa komando olunca yedek subaylık diye bir şey söz konusu olmuyor mu? Teşekkürler.

  1. Merhaba, komando yedek subay olunuyor. Görev yeri iki aylık eğitimden sonra belli oluyor. Türkiye’nin herhangi bir yerinde görev yapabilirsiniz.

 50. Merhaba mimari restorasyon mezunuyum meslekçi olarak mı atanıcam kesin astsubaylık çıkarsa bana ? Arkadaşım İzmir’de acemi yaptı İzmir’de kaldı . Doğuya girip yerim parasını demekten korkuyorum . Borcum çok yok ne öneresiniz ?

  1. Merhaba, meslekçi olup olmama durumunu bilmiyorum. Yedek subaylık tercih etseniz de kısa dönem askerlik yapabilirsiniz.

  2. Merhaba Ben önlisansımı Bilgisayar programcılığı, lisansımıda konaklama işletmeciliği olarak bitirdim. Yedek subaylık yada yedek astsubaylık istiyorum. Çıkma olasılığı nedir? Hangi celp dönemi daha şansı yüksek olur? Ve çıkmadığında celp tarihini erteleme şansım varmı kaç kere?teşekkürler

 51. SINIFLANDIRMA NASIL YAPILIYOR BİLGİNİZ VAR MI ? ÖRNEĞİN İKTİHKAM YADA TANKÇI GİBİ … Ve Fiziğim komando olmaya oldukça elverişli ancak , bel fıtığım var ve 2 ay önce ayak bileğimi kırdım henüz tam iyileşmedi.Ben istemesemde beni komando astsubay yapabilirler mi ?

  1. Merhaba, sınıflandırma nasıl yapılıyor bilmiyorum. Komando sınıfı çıkarsa zaten sağlık kontrolüne tekrar gidiyorsunuz, uygun görülmezseniz piyade sınıfına geçirirler.

 52. Merhaba aklımı kurcalayan bir soru var 12 ayın sonunda subaylığa geçilebiliyor yazmışsınız ama subay olmak için 4 yıllık mezun olmamız gerekmiyormu ? Birde 12 ayın sonunda astsubaylığa geçtiğimizde sivil kaynaktan girenler gibi asem e gitmemiz gerekirmi

  1. Merhaba, yedek subay olmak için zaten 4 yıllık fakülte mezunu olmanız gerekiyor yani oradan subaylığa geçiş yapılabilir. Asem durumunu bilmiyorum maalesef.

  2. İlker bey cevabınız için teşekkür ederim. ilk baş yoklama yaparken başvurmam gerekmez miydi geçti diye düşünüyorum. Yoklama yapmadan önce yedek astsubay olarak başvuruyu yapmak sonrada yoklamayı yaptırmak mı gerekiyordu. Yoksa yoklama üzerinden seçmek gerekiyordu galiba ya da bunun başvuru kısmı ayrı bir seçenek miydi hatırlamıyorum. Sizin bilginiz ne yöndedir acaba.

 53. İYİ Günler arkadaşlar yaşım 28 yedek subaylık başvurusu yapabiliyormuyum yaş kriteri varmı bu durumda Lütfen bilgilendirin . Yada yol gösterin yaşa takıldım 27 deniliyor ?? 14.06.1992 yedek subaylık yaş kriteri nedir ? TEŞEKÜRLER .

 54. Merhaba bi sorum olucaktı ben yedek astsubaylik başvurusu yaptım ama sonradan pişman oldum 12 ay gözümde çok büyüdü değiştirmek istedim şubeye gittim değiştirmiyirlar daha açıklanmadı hizmet tercihim.ile gideceğim gün eğer çıkarsa yedek astsubaylik yapmak istemiyorum demem bi şeyi değiştiirimi askerlik bu konu hakkında bilginiz varsa aktarirsaniz sevinirim

 55. ilker bey meraba ben iki yıllık myo mezunuyum tecili bozdum yedek astsubaylığa başvuru yaptım askerliğimi yedek astsubay olarak yapma şansım totalde bana çıkma durumu nedir acaba

 56. #ACİL#
  İlker bey merhaba nasılsınız. Bu mayıs ayı için 28 şubata kadar yoklamayı yaptırmamız gerekiyormuş. Bende 10 şubatta yoklamayı yaptırdım muayeneyi filan neyse sonra hizmet tercihini şubede yaptım. 6 ay er olarak. Şimdi kararımı değiştirdim yedek astsubay olarak yapmak istiyorum.
  Hizmet tercihini değiştirebilir miyim sonradan acaba.
  24 nisandada açıklanacakmış sonuçlar. Haliyle sevk silüs kağıdını almadım.
  Açıklanmadan değiştirilir mi değiştirilirse
  Hangi celp ayına atar sizce Çok sarkar mı.
  28 şubata kadar mı hizmet tercihini değiştirmeliydim olumlu olumsuz Bi cevap verirseniz çok sevinirim.
  Boşuna şubeye gitmek istemiyorum telefonla defalarca aradım açmadılar. Şimdi toplu ulaşımda durdurulmuş ne yapmalıyım. Sizin cevabınıza istinaden gideceğim hususi. Hızlı cevap vermenizi önemle arz etmekteyim. Saygı ve sevgilerle.

  1. Merhabalar, bu konu hakkında bilgim yok maalesef. Size önerim askerlik şubesini aramak olurdu, onu da yapmışsınız. Belki ASAL’ı arayabilirsiniz onlar yanıtlayabilir emin değilim. Ama her halükarda değişiklik için şubeye gitmeniz gerekebilir.

 57. İlker bey cevabınız için teşekkür ederim. Bu başvuruyu yoklamadan önce mi başvuruyu yapmam gerekirdi. Yoksa bu başvurunun yoklamayla beraber mi yapılması gerekiyordu ya da ayrı bir seçenek mi işaretleniyordu yoklama yapılırken. Hani şimdi yoklama yapmışım ve muayenede olmuşum sınıflandırmaya bekliyorum.dediğim gibi 24 nisanda açıklanacak. Bir başvuru veya tercih değişikliği yapmam mümkün olabilir mi? Bu başvuru konusu yönünde bilginiz var mı?

 58. Merhaba ilker bey ben yedek dubaylık yapmak istiyorum bunun için üniversiteden alınan diploma notu ve boy kilo indeksi hakkında internette net bir bilgi yok bu konu da üniversiteden alınan diploma notu önemli mi ve boy kilo indeksi ne olmalı askerlik şubesinden sorduğumda boy ile kilo arasında 30 birim olabilir bilgisi verildi ancak kesin bir ifade kullanmadı nternete baktığımda orda da 183 boy için en üst kilonun 87 olabileceği oldu hangisi doğru acaba

 59. Lise son sınıf öğrencisi olaraktan yedek subay/astsubay olmak istesem sıradan bir 4 senelik üniversite okusam başvursam meslek olarak askerliğe (rütbeli bir şekilde) devam edebiliyor muyum??

  1. Evet edebilirsiniz. Fakat bu doğrudan subay/astsubay olabilirsiniz anlamına gelmez. Onun için de farklı şartlar olabilir.

 60. İyi günler ilker bey yedek subaylık düşünüyorum doğumum. 6.6. 1994 askere ise 2021 de gitmeyi düşünüyorum askere eğer yedek subaylık çıkarsa yaştan dolayı kalma ihtimalim olumsuz olur mu acaba

 61. Merhabalar ben üniversite 4. Sınıf öğrencisiyim okulum şu an korona virüs nedeniyle askıda ama bir terslik olmazsa mezunum okul bittiği gibi askere gitmek istiyorum ve sanırım astsubay olan maaşlı ve mesaili asker olmak istiyorum okul bittiğinde hemen başvuru yapabilirmiyim elimde diploma olması lazım mı ( diploma geç çıkabiliyor) yoksa okul bittiği gibi direk basvuru yapmalı mıyım lisans mezunu olarak gozukmem benim için önemli maddi ve manevi katkı sağlayacağını düşünüyorum ve kesin astsubaylik çıkar mı ? Teşekkürler …

  1. Merhaba kardeşim okul bittimi gidip başvur zaten sana geçici mezuniyet belgesi verecekler ki gidip askere başvuru yapsan ocak ayında başvursan celp dönemi şubat 1 ay var o zamana kadra diplomanın aslıda çıkar sıkıntı olmaz . Kısa yada uzun dönem olması ihtiyaca bağlı olan birşey varsa ihtiyaç uzun yaparsın yoksa kısa tabi bölüm olarak ne mezunu olduğunda etkiler mesleki ihtiyaç ta bir tercih sebebi .

  2. Bölüm uluslararası ticaret ve lojistik bu bölüm mesleki ihtiyaca uygun bir bölümüdür?
   Ayrıca Haziran aynı gecici belgemi aldıktan sonra hemen basvursam temmuz Ağustos ta hadi en son Eylül olsun Eylül’de Gidemez miyim Ocak demişsiniz ama ?

 62. Merhabalar benim sorum şu olacak. Ben 1991 doğumluyum be yaşım 29 şu an. Bildiğime göre yedek subay veya astsubaylık için yaş şartı 27. Ama ben askere gitmek için başvuru yaptım ve muhtemelen ağustosta askere gidicem yedek subaylık ve astsubaylığa da başvuru yaptım. Sizce başvurum direk reddedilir mi yoksa en azından sadece askerlik süresi olan 12 ay için yedek subay veya astsubay olabilir miyim? Koşacak sorum şu aslında kalıcı olarak subaylık için yaşım tutmuyor. Ama en azından mecburi askerlik dönemi içinde subay olabilir miyim? Cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.

  1. Sa kardeşim yaş sınırı sadece kalıcı olarak subay veya astsubay olmak isteyen için geçerli normal askerlik için öyle bir sıkıntı olmaz diye biliyorum . Yani yedek olarak 12 ay çıkma şansa bağlı ihtiyaç varsa alırlar yoksa almazlar kısa olarak atarlar .

 63. Merhabalar, lisans mezunuyum yedek subay veya astsubaylığa başvuracam askerlik sürecinde kurum ataması gelirse atanabiliyor muyum ?

 64. Merhaba kardeşim bilgiler için çok teşekkürler. Ben lisans mezunuyum subaylığı aşırı derece istiyorum ancak alt çenem bir miktar ilerde ama çok aşırı bir belirginlik yok spor geçmişim var şuan 27 yaşındayım ve yüksek lisans yapıyorum .Sana şöyle bir sorum olucak ben yüksek lisansı dondurup askere gitsem 23.04.2021 de yaşım 28 olacak bu süreye kadar kalıcı bır şekilde subay olma şansım varmı yoksa eğer yüksek lisansı bitirip ondan sonra mı gitsem daha iyi olur . Cevaplarsan sevinirim .

 65. Merhaba kardeşim 29 yaşına girdim lisans mezunuyum yedek subay,astsubay yaş sınırı 28 yazıyor yaşı baz alıyor lar mı orda bir yıl sonra bittikten sonra kalmak için belirli yaş sınırı var mı?

  1. Merhaba yedek subay, yedek astsubaylıkta yaş sınırı yok ama sonrasında devam etmek isteyenler için var mı bilmiyorum.

 66. ben 2 yillik onlisans mezunuyum. 29.06.2020 de askere gideceğim. İşimden dolayi yedek astubay olmak istemiyorum. Askerlik subesinde bana yedek astsubay olmak istiyor musun diye sordular. HAYIR dedim. Ama statü olarak yedek astsubay adayı gözüküyorum. Bu askerlik subesindeki memurun hatası mıdır yardımcı olur musunuz Tesekkurler

  1. Dostum ben de aynı durumdayım
   Peki yedek astsubaylık bizim işe geri dönüşümde sıkıntı çıkarır mı merak ediyorum.
   Sen biliyorsan anlatır mısın ve ben de sağlıkçıyım.

 67. Merhaba, normalde 4 celp önemi olduğunu biliyorum ve bu dönemlerden önce bakanlığın internet sitesinde son başvuru tarihi ile ilgili bir duyuru yayımlanırdı. Ağustos celbiiçin son başvuru 31 Mayıs ve halen duyuru yok. Yedek Subay olarak yapmak istiyorum tercihim nasıl olmalı

 68. İletişim fakültesi mezunuyum, yedek subay çıkma şansı nedir? Tamamen şans olduğunu söyleyen arkadaşlar da var bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

 69. Merhaba Ben önlisansımı Bilgisayar programcılığı, lisansımıda konaklama işletmeciliği olarak bitirdim. Yedek subaylık yada yedek astsubaylık istiyorum. Çıkma olasılığı nedir? Hangi celp dönemi daha şansı yüksek olur? Ve çıkmadığında celp tarihini erteleme şansım varmı kaç kere?teşekkürle

 70. Merhaba verdiğin bilgiler için teşekkürler haziranda gidecekler için tarihler açıklandı ben yedek ast istemedım çıktı şimdi yedek ast olarak yapmak daha mantıklı geliyor yerim samsun hava kuvvetleri yedek ast sınıfım sağlık galiba meslekçi yedek ast olucam hem bunu sormak istiyorum meslekçi yedek ast eğitimi kaç ay ve hava kuvvetlerinde eğitim aldıktan sonra kıt’a görevimi hava kuvvetlerinemi atayacaklar yoksa kara kuvvetlerine çıkma ihtimalim varmı?

  1. Merhaba meslekçi yedek subay/astsubayların eğitimleri 1,5 sürüyordu. Şimdi de öyle mi emin değilim. Kıt’a görevi muhtemelen hava kuvvetleri olacaktır.

 71. Şuan üni sınavına hazırlanan bir öğrenciyim. 2+1 hızlandırılmış tercümanlık okumak istiyorum ve mezun olur olmazda askeriye de kalmak istiyorum ön lisans mezunu olacağım için de belirli rütbe olanakları var yalnız bu bölümümden dolayı askerde kalabilir miyim? Bu bölüm ile yedek astsubay olabilir miyim?

 72. MYO mezunuyum ama İstanbul’da veya Kocaeli gibi yakın yerlerde 12 ayımı tamamlamak istiyorum belirttiğiniz %10’a dahil mi bu iller kurada? Ve %10a girmek kolay mı zor mu, sorular nasıl?

  1. Benim dönemimde listede İstanbul da vardı Kocaeli de. İhtiyaca göre değişir her dönem. Varsa listede seçilebilir.

  2. Merhaba matematik mezunuyum 27 yaşındayım subay olabilir miyim? Bide başvuru esnasında kalıcı olarak kalmam gerektiğini belirtmeli miyim? Teşekkürler

 73. İlkEr bey iyi Akşamlar
  Ben sağlıkçı yım önlisans
  Bana otomotikmen yedek astsubaylık çıktı
  İstersem er olarak yapabilir miyim ?
  Bir de
  Yedek astsubaylık işime yeniden başlama da sorun olur mu ?

  1. Yedek astsubay çıktı ise er olamassin 12 görev yaparsınız 10 ay kirada maasla 5500 civarında doğuda daha fazla ihtiyaç olduğunda direk alıyor sen istemesen bile

 74. Sosyal meslek yüksek okulu okuyan öğrenci yedek astsubay olabilir mi böru yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümü

  1. Her türlü on lisans mezunları olabilir yedek astsubay 25 son yas her türlü lisans mezunları olabilir yedek subay yaş şartı 27 yüksek lisans için 32

 75. Merhaba bana Kütahya hava kuvvetleri yedek astsubay çıktı. Boyum 1.60 astsubay olarak kalmak istersem sıkıntı yaşar mıyım

  1. Merhaba, tam bilmiyorum ama boy/kilo endeksi olmasi lazım. Ona uygunsa olur sanırım. Askere gidince de net bilgiyi öğrenebilirsin

 76. İlker bey iyi günler. Bana hava kuvvetlerinde yedek subaylık çıktı. Bende askerlik sonrası subay olarak kalmayı düşünüyordum fakat birkaç arkadaşım askerden sonraki alımlar iptal oldu dedi. Askeri okuldan mezun olanlar kalıyormuş. Bu konu hakkında bilginiz var mı?

  1. İyi günler. Bu konu hakkında bilgim yok maalesef. Siz de net bilgi edindiğinizde burada paylaşırsanız memnun olurum. Pek çok arkadaş bu soruyu soruyor çünkü.

 77. Merhaba 90 doğumluyum 30 yaşındayım
  lisans mezunu sayılırım. Subay olmak istiyorum
  Askerde kalmak istiyorum. Kaç yol var benim için acaba bunu öğrenmek istiyorum. Araştırmalarımda yüksek lisans yapıp gitmem gerektiğini òğrendim yaşımdan dolayı. Lütfen askerde kalmam için kaç yol var nasıl kalabilirim bilgi verirmisiniz

 78. Abi merhabalar, ben lisans mezunuyum ve 6 ay zorunlu askerliğimi yedek subay/astsubay olarak yapabilirmiyim.

  1. Yedek astsubay yedek subay olabilmen için askerlik şubesinden o şekilde gonderilmen lazım ve o şekilde gonderilrsen 12 ay yaparsın 6 ay sadece er ve erbaş icin

 79. Hocam merhaba ben yedek astsubay olarak askerliğe başvurmak istiyorum ama eğer ki yedek astsubaylık çıkarsa ve asker olarak görev yaparken öğretmen olarak atamam gelirse herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım atamam yanar mı

 80. Hocam merhaba ben askerliği yedek subay olarak yapmak istiyorum ve diyelim ki bana çıktı askerlik görevimi yaparken ogretmen olarak atamam gerçekleşirse herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım atamam yanarmi

  1. Merhaba, sorun olacağını hiç sanmıyorum. Şimdiye kadar pek çok kişinin bunu tecrübe etmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı atama birimini arayıp da net bilgi alabilirsiniz diye düşünüyorum.

 81. Merhaba hocam ben Din Kültürü öğretmeniyim.uzun dönem askerliğe gitmek istiyorum.çıkma olasılığı var mı ?

  1. kime sorduysam din kültürü öğretmenlerine çıkmıyor dediler

 82. Merhabalar ben 2 yillik üni mezunuyum sağlikciyim.
  Tecili bozup askere gitmek istedigimi soyledim virusten dolayi iceri alinmadigim icin askeri personel kendisi tecili bozup evragi getirdi ama yedek astsubay olarak agustos celp doneminde gidiyorum . Ben sadece 6 ay yapmak istedigimi soylememe ragmen bisey yapilamadi acemi birlige gidince Erliğe düşürme sansim varmi ?

  1. Maalesef askerlik şubesinden ne olarak gönderilir seniz o olarak görev yaparsınız sağlıkçılar a çok ihtiyaç olduğu için direk kadrolandirilmis olabilirseniz çoğu zaman gönüllüluk esasına göre değişir ama ihtiyaç varsa sen istemesende alırlar yedek subay veya yedek astsubay olarak

 83. İyi geceler hocam. Bugün Polatlı’ya gidiyorum topçu sınıfı yedek subay olarak. O kadar açıklayıcı anlatmışsınız ki insanın aklında soru işareti kalmıyor. Sadece acemilik süresi hakkında sorularım var ama o da bu gün çözülür diye düşünüyorum. Emeğinize sağlık. Allah herkesin gönlüne göre versin. Allah’a emanet olun.

  1. Merhabalar önlisans mezunuyum askere yedek astsubay olarak gitsem kendimi geliştirip astsubay olabilir miyim öyle bir durum varsa süresi ne kadar

 84. Merhabalar, ben 4 yıllık spor bilimleri fakültesi mezunuyum. Yedek subaylığa başvuru yapsam ve kabul edilmese bedelli askerliğe başvurabilir miyim yoksa otomatik mecburi 6 ay mı yapmam gerekir?

 85. Öncelikle anlatımınız için teşekkür ederim ben 2 yıllık makine ön lisans mezunuyum lisede ise teknik programdan makine bölümünden mezunum yedek astsubaylık istiyorum yedek astsubay olarak gitme ihtimalim nedir yoksa direkmi çıkıyor ve yedek astsubaylık çıkmazsa eğer gitmek istemeyip bir sonraki alımda tekrar başvuru yapabiliyormuyum

 86. Merhaba, yüksek lisans mezunuyum. Bu durumun yedek astsubay vs. herhangi bir avantajı var mı ve bahsettiğiniz gibi 10 ay şeklinde yapınca maaş seviyesi nedir merak ettim. İyi günler

  1. Sizin istediğiniz ve TSK nin ihtiyacı na bağlı olarak yedek subay ve yedek astsubay olabilirsiniz yedek subay ortalama 6500 yedek astsubay ortalama 5500 lira civarı 2 ay eğitim aldıktan sonra 10 aylık kıta görevinde bu ücretleri alabilir yedek astsubay için yaş sınırı 25 yedek subay için 27 ama yüksek lisans mezunları için yaş sınırı 32 dir görev lerinin bitmeye bir ay kala bir üst rutbedede görev yaparlar ve görev süresi bittiğinde istek ve ihiyaca göre bulunduklari rutbeden devam ederler yedek astsubay ise astsubay çavuş olarak yedek subay ise teğmen olarak sözleşme li veya muvazzaf olarak

 87. Meraba hocam ben beden egitimi spor yuksekokulu mezunuyum 97 dogumluyum yasim 23 yeni mezun oldum ben suan subay olmak istiyorum tecili bozdurup askere yedek subay olarak gitme olasiligim yuzde kac ve subaylikta benim yasim ve okudugum spor bölümünün subay olmamda buyuk bir etkisi var mi bunu merak ediyorum boyun 1.80 kg 65 bu arada ve 12 aydan sonra subay olarak kalmak istediğimi belirtirsem garanti subay oluyormuyum

 88. Merhaba dönüş yaparsanız çok sevinirim Myo bilgisayar programcılığı mezunuyum agustos ayı içinde tecilimi bozacağım yedek astsubay olma ihtimalim herkesle aynımı yoksa bölümüm bilgisayar olduğu için daha yüksek mi? Bu ihtimal benim için çok önemli ast subaylık şansa kalırsa askerliğimi daha geç yapacağım

  1. Sizin istediğiniz ve TSK nin ihtiyacı na bağlı olarak yedek subay ve yedek astsubay olabilirsiniz yedek subay ortalama 6500 yedek astsubay ortalama 5500 lira civarı 2 ay eğitim aldıktan sonra 10 aylık kıta görevinde bu ücretleri alabilir yedek astsubay için yaş sınırı 25 yedek subay için 27 ama yüksek lisans mezunları için yaş sınırı 32 dir görev lerinin bitmeye bir ay kala bir üst rutbedede görev yaparlar ve görev süresi bittiğinde istek ve ihiyaca göre bulunduklari rutbeden devam ederler yedek astsubay ise astsubay çavuş olarak yedek subay ise teğmen olarak sözleşme li veya muvazzaf olarak

  2. O tamamen TSK nin ihtiyacı na göre şuan en yüksek alım sağlık ve besyodan ama belli olmaz tabi bilgisayar çağındayız alabilir ler

 89. Yedek astsubaylık veya yedek subaylığa başvuru için zorunlu (mesela en az 3.00)bir not ortalaması varmı teşekkür ederim yazı için.

 90. 29 yaşındayim. Pandemi döneminde işimi kaybettim kirada kaldığım evden de çıkmak zorunda kaldım. Yüksek lisans eğitimim yarım kaldı. Biraz Rusça ve ileri derecede ingilizce biliyorum. İyi yüzücüyüm (kelebek ve serbest stil master kategoride madalyalarim var). Subaylık için yaş sınırına mi takiliyorim. Tavsiyeleriniz nelerdir?
  İngilizce psikoloji mezunuyum. 3.57 ortalamam. Adli psikoloji yüksek lisansim ne yazık ki yarım kaldı.

  1. Tek çare bedelli senin için bu düzeyde er olarak çok zorlanırsın

 91. Merhabe ben lisans mezunuyum 2 ay sonra askere gitcem ve 12 ayın sonunda 28 yaşında olmuş olcam .Askerlikten sonra subaylığa başvurabilir miyim? Yani askerlik yaptıktan subaylığa başvurmak için yaş sınırı var mı ?

  1. Merhaba 4 yıllık mühendislik fakültesinden mezunum. Yedek subaylık yapmak istiyorum. Ama gözlük kullanıyorum yedek subaylık çıkabilir mi? Eğer yedek subaylık kabul edilmezse bedelli askerlik yapabiliyor muyum? Yoksa 6 aylık eğitimemi tabii tutuluyorum. Ve yedek subaylık başvurusu için nereye müracaat etmem gerekiyor.

  2. Hangi mühendislik olduğunda önemli örnek elektirik elektronik ve makine daha çok ihtiyaç dıyulundugundan kontenjan olarak farklılıl gösterir, eskiden sınav vardı suan sınav yok hangi lisans mezunu okursan oku eğer uzun dönem yapmak istiyorum dersen kura ile seçiliyorsun, gözlük konusuna gelince TSK sağlık yönetmenliğinde belirtilen göz şartları geçerlidir.

  3. Elektrik ve elektronik mühendisliği. Başvurunun belli bir zamanı varmı? Yoksa tecili mi bozdurup e devlet üzerinden başvuru yapabiliyor muyum?

 92. Merhba ben agiz ve diş sağliği mezunuyum ( önlisans) yedek astsubayliga basvuruda bulunmak istiyorum şuanda 24 yasindaym 2020 bitmeden basvuruda bulunacagim 7 ocakta 25 yasima giriyorum
  Ben sağlikçiyim bana çikma durumu nedir acaba birde birdahaki celp dönemi ne zaman ona göre basvuru yapacagimda tesekkurederim

 93. Elektrik elektronik mühendisliği teknik üniversite mezunuyum yedek subay olrak askerlik yapmak için ve subay olarak kalabilmek için göz bozukluğu nasil değerlendiriliyor bilgi verirmisiniz

 94. Yedek astsubay lık çıkmadı askerliği tekrar erteletebiliyormuyuz yeni mezun ve 1999 doğumluyum yani yoklama yaptırdım astsubaylık çıkmadı sonrasında tekrar tecil ettirebiliyormuyum

 95. Merhaba, iki yıllık üniversite mezunu olacağım ve yedek astsubay olarak askerliğimi yapmak istiyorum.İki adet sorum var, birincisi; Görünen kısımda(alt kol) dövmem var, sorun olur mu? İkincisi; Ben askerliğimi kesinlikle er olarak yapmak istemiyorum.Eğer yedek astsubaylık tercihim tutmazsa askere gitmeyip tekrar tecil ettirebiliyor muyum? Teşekkürler.

  1. Üniversiteden mezun olduktan ve tekrar bi sınav kazanmadķktan sonra 2 yıl hakkın var o 2 yıl icinde okumadan mezun olarak devam edersen maalesef erteleme sansin yok

 96. merhabalar ben harita ve kadastro bölümünden önlisans mezunuyum ,yedek astsubaylık tercihinde bulundum ,benim bölümümden alımlar nasıl yani en çok alım yapılanlar arasında mı bunu merak ediyorum

 97. merhabalar ben 4 yılık işletme mezunuyum yedek subaylik veya ast subaylik çıkma ihtimali nedir. Çıkan arkadaşlar var mi?

 98. 2 Yıllık muhasebe bölümü mezunuyum. Yaklaşık 4 senedir de muhasebe bürosunda çalışıyorum sigortam yatıyor. Gözlük kullanıyorum. Askeriyede yedek astsubay olursam ne göreve verebilirler

 99. Dört yıllık tarih bölümü mezunu olunca subay ya da astsubay olabilir miyim
  Tarih mezunu TSK de görev alabilir yazıyor bir bayan olarak TSK de ne görev yaparım bilgilendirirseniz çok sevinirim ,🇹🇷

  1. TSK personel temin sayfasını takip edebilirsiniz: https://personeltemin.msb.gov.tr/ Sözleşme/Muvazzaf subay ve astsubay temini için ilan veriliyor. Ayrıca https://www.msu.edu.tr/ Milli Savunma Üniversite’sinde yüksek lisans ve doktora yaparak da bu alanda çalışabilirsiniz. Veya http://yyegm.meb.gov.tr/www/2019-ylsy-burs-basvurulari-guncellenmistir/icerik/415 MEB’in burs programı ile tarih mezunu olarak yurt dışında yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak Milli Savunma Üniversitesi’nde akademik personel olarak görev yapabilirsiniz.

 100. Sağlık yedek astsubayı olarak kıt a görevim sınır ötesi olarak belirlendi. Yükümlü olarak askerlik yapanlar sınır ötesine gönderiliyor mu ? Bununla ilgili bi mevzuat göremedim.

 101. Meraba hocam ben 2 yılık makine teknisyeni yım askerde yedek aksubay olma şansım varmı acaba

 102. Merhaba hocam ben ilahiyat İslami ilimler okuyorum acaba yedek subay veya yedek astsubay olarak gidersem akıllı telefon vs elektronik bir cihazı yanımda götürsem x Ray cihazından geçirmiyorlarmış öyle duydum lojman, orduevinde kışlanın dışında da kalsak yasak mı? Sizce götürmek mantıklı mı? Birde bu lojmanlar vs hem yedek subay hem de yedek astsubay için geçerli mi? Şartları çok mu ağır görevleri?

 103. Merhaba ben önlisans mezunuyum olursa askerde yedek astsubay olarak görev yaptıktan sonra yani 12 ay sonra görevime devam edebilir miyim

 104. Merhabalar, AÖF Aşçılık bölümünde okuyorum. Yeni sistemde belirtilen tabloda yedek astsubaylar için MYO mezunları için yazıyor. Ben 2 yıllık Aşçılık bölümünden mezun olursam yedek astsubay olarak gidebilir miyim ? Gidemezsem eğer AÖF mezunu olmamın bana herhangi bir faydası var mıdır ? Askerde kalmak istiyorum. Sözleşmeli olarak devam edersem aöf bitirmemin faydası olur mu yoksa yarıda bırakıp direk 6 ay askerlik yapıp, sözleşmeli olarak yedek çavuş olarak atanmam mı daha doğru olur

 105. Hocam ben hem önlisans hem lisans mezunuyum şimdi ben lisans üzerinden askere gitsem sonra subaylık için geçiş yapmak istesem ama kazanamassam geri şansımı astsubaylikdan yana kullanabilirmiyim

  1. galiba ikisinide seçebileceğin bi seçenek oluyor diye biliyorum ilk subaylık için bakılıyor sonrasında astsubaylık yinede böyle şeyleri askerişubeden öğrenirseniz sağlıklı olur

  1. Ben şimdi 2 yıllık önlisans bitirirsem yedek subay mı yedek astsubay olarak mı gidiyorum? Eğer yedek ast olur isem 10 aylık sürede bir devlet memuru gibi mesai usulü mü çalışılıyor? Yani sivil hayat ayrı yerde kalma dışarı çıkma durumları nasıl olmakta? Ve son sorum beylik silahı taşıma yetkisi bulunuyormu?

  2. Askerliğinizi Yedek Astsubay olarak yapmak için başvurabilirsiniz. Çıkarsa evet devlet memuru gibi asker sivil hayat ayrımı olabilir, fakat nöbet ve mesai durumuna göre bu değişir. Ayrıca askerlik yerine göre de…

 106. merhabalar öncelikle yazınız için emeğinize sağlık çok bilgilendirici olmuş. şöyle bir sorum olacak şuan askerde olan (13 gün oldu daha gideli) abim için soruyorum. abim meslek yüksek okulu 2 yıllık mezun şuan yedek astsubaylığın acemi birliğini yapıyor Balıkesir de 2 ay sonra sınavları var eğer sınavı kazanamazsa neler oluyor? geri dönüp bir dahaki celp döneminde 6 aylık er olarak gidiyor gibi laflar duyduk doğru mudur yardımcı olursanız çok sevinirim…

  1. Merhabalar, şimdiye kadar sınavı geçemeyen olduğunu hiç duymadım. Hep öyle bir söylenti oluyor fakat sınavlar eğitimi alan herkesin geçebileceği seviyede. En kötü er olarak devam eder diye düşünüyorum

 107. Abi 2 yıllık üniversite mezunuyum askerliği 12 ay yaptıktan sonra askerde kalabiliyor muyum?

 108. Merhaba! Yapılan sınavdan sonra %10luk kısımda kalanlar yedek astsubay olarak alınıyor demişsiniz kalan kısım ne oluyor? Er olarak 4 ay daha askerlik alıp askerliği bitmiş mi sayılıyor yoksa farklı bir uygulama mı var?

 109. Faydalı bir yazı olmuş. Kısa ve öz bir anlatım olduğu için herkesin rahatlıkla anlayabileceğini düşünüyorum. Teşekkürler. 😊

Bir Cevap Yazın