Üniversite mezunu askerlik: Yedek Subay, Yedek Astsubay, Erbaş/Er?

Yeni askerlik sistemi kapsamındaki ilk askerlik başvuruları 16-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılıyor.

Bedelli askerliğin sürekli hale gelmesinin yanında, erbaş/erler için zorunlu askerlik süresi 6 ay olurken, iki ve üç yıllık meslek yüksek okulu mezunları için yedek astsubaylık getirildi.

2015 yılında yedek subaylık yaparken yazdığım, şimdiye kadar 155.000’den fazla kişi tarafından okunan Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum başlıklı yazıda tecrübelerimi anlatmıştım. Orada paylaştığım bilgileri güncellemek amacıyla şimdi bu blog yazısını yazıyorum.

Yeni sistemde başvurular e-Devlet ve askerlik şubeleri üzerinden yapılıyor. Eğer en az 4 yıllık lisans mezunu iseniz, başvuru sırasında, erbaş/er, yedek astsubay ve yedek subay tercihlerinden istediğinizi seçeceksiniz.

Eğer 2 veya 3 yıllık meslek yüksek okulu mezunu iseniz, erbaş/er veya yedek astsubay tercihlerinden birini ya da ikisini seçeceksiniz. Lise ve altı ise erbaş/er sınıfına otomatik olarak atanacaksınız.

Yaptığınız tercihler doğrultusunda atamanız ihtiyaçlar doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak ve sonuçlar e-Devlet üzerinden duyurulacak.

Yedek Subay mı? Yedek Astsubay mı? Erbaş/er mi?

Yüksek okul mezunları olarak, eğer askerlik hizmetini bedelli olarak yapmayı düşünmüyorsanız başvuru sırasında rütbeler arasında bir tercih yapmanız gerekecek.

Duruma yakından şahit olmuş biri olarak söyleyebilirim ki askerliği erbaş/er olarak 6 ay yapmanın en avantajlı yanı süresinin kısa olması ve sorumluluğunuzun az olmasıdır. Eğer sizi dışarıya bağlayan eş, çocuk, aile içinde bakıma muhtaç biri yoksa 1 aylık eğitim ardından 5 aylık hizmet hızlı şekilde geçecektir.

Erbaş/er olarak yapmanın olumsuz yanları ise sürekli kışla içerisinde olmanız ve kalabalık koğuşlarda kalmanızdır. Hafta sonu izinleri sınırlıdır, emir komuta zinciri içinde en alttasınızdır.

Diğer taraftan yedek subay/astsubay olmanın en olumlu yanı mesai saatleri içinde çalışan maaşlı askeri personel olmanızdır. Resmi tatillerde izinlisiniz, orduevi ve askeri kamplardan faydalanabilirsiniz.

Olumsuz yanı olarak değerlendirilebilecek olan ise sizden beklenti yüksektir ve sorumluluklarınız fazladır. Eğer size verilen emir ve görevleri en iyi şekilde yapmaya gayret ederseniz bu durumu olumsuzluk olarak değerlendirmeye gerek kalmaz.

Yedek astsubay ne iş yapar?

Yedek astsubay olmaya hak kazananlar öncelikle 2 aylık yedek astsubaylık kursunu tamamlamaları gerekir. Bu kurslar piyade, tank, istihkam vb. muharip sınıflarda olabileceği gibi ulaştırma, maliye, sağlık gibi yardımcı sınıflar için de olabilir.

Kursun sonunda bitirme sınavları yapılır. Bunlar, verilen eğitimlerle ve spor branşıyla ilgilidir. Bu sınavlar neticesinde ilk %10’luk başarı dilimine girenler, ilgili görev yeri listesinden istediği birliği seçme hakkını elde ederler.

Yedek astsubaylar kıt’a görevinde, astsubay çavuş veya altı bir rütbe ile, almış olduğu askeri eğitime paralel bir göreve atanırlar. Hangi işleri yapar, benzer görevler için: Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum

10 aylık kıt’a görevinin ardından terhis olurlar veya isteğe bağlı olarak astsubaylığa geçiş başvurusu yaparlar. Bu başvurunun yöntemi ve değerlendirme kriterleri henüz açıklanmadı.

Astsubaylığa geçiş usulü belirlenene kadar, astsubaylık duyuruları personeltemin.msb.gov.tr internet sitesi üzerinden takip edilebilir.

Yedek subay ne iş yapar?

Yedek subayın eğitim ve kıt’a göreviyle ilgili detaylı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Yeni askerlik sisteminde, yedek subaylar da 10 aylık kıt’a görevinin sonunda subaylığa geçiş için başvuru yapabilirler.

Erbaş/er olarak askerlik yapanlar da 5 aylık kıt’a görevinin ardından sözleşmeli erbaş/er veya uzman erbaş olarak askerliğe 6 ay daha maaş alarak devam edebilirler. Bu sürenin ardından astsubaylığa geçiş başvurusu yapabilirler.

Acıkır

Yeni askerlik sisteminde hangisini tercih etmeliyim?

Şartlara göre değişir. Bedelli askerlikten yararlanma imkanınız var ve arkanızda bakmakla yükümlü kimseler bırakacaksanız bu seçeneği tavsiye ederim.

Bedelli askerlikten maddi olarak yararlanamıyorsanız ve en kısa sürede kesinlikle dönmeniz gerekiyorsa 6 aylık askerlik sizin için uygun olabilir.

Bu şartlar dışında en uygun seçenek bence yedek subay/astsubay olmaktır.

Yukarıda saydığım olumlu özelliklerin yanında, eğer askerlik süresini hesaplayacak olursak yedek subaylık ve yedek astsubaylık hizmet olarak daha kısadır.

Basit bir hesap yapalım. 6 ay erbaş/er oldunuz. ((6 ay x 30 gün) – 15 gün izin) x 24 saat = 3690 saat askersiniz.

Yedek subay veya yedek astsubay oldunuz. ((2 ay eğitim x 30 gün x 24 saat) + (10 ay x 30 gün x 9 saat) – (30 gün izin x 24 saat) = 3420 saat askersiniz. Geri kalan sürede sivil yaşamınıza devam edersiniz.

Yani yedek subay/astsubay olarak askerlik yapmak kışlada kaldığınız ve üniforma giydiğiniz süreyi hesaplayınca, erbaş/er olarak 6 ay askerlik yapmaktan daha kısa oluyor.

Mesai bitiminde kışla dışına çıkmak sizin asker olduğunuz gerçeğini elbette değiştirmiyor, sorumluluklarınızı ortadan kaldırmıyor.

Fakat gerçek mesleği askerlik olmayan kişilerin birden sürekli olarak kışla içerisinde kalması, aynı yerde yemek yemesi ve koğuşta yatması mental olarak yorucu olabilmektedir. Bu göz önüne alınınca en doğru seçeneğin yedek subaylık/astsubaylık olduğunu düşünüyorum.


Bu yazının altına soru ve görüşlerinizi bırakabilirsiniz. Ayrıca yeni yazılardan haberdar olmak için blogu e-posta ile takip edebilirsiniz.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın.

Görev yaptığım birlikteki askeri pentatlon fotoğraf ve videoları için tıklayın.

2015 Polatlı Atışlı Tatbikat fotoğraf ve videoları için tıklayın.

Yedek subaylıkla ilgili sıkça sorulan sorular için tıklayın. Dövme, renk körlüğü, yurtdışına çıkma, asteğmen maaşı…

Üniversite mezunu askerlik: Yedek Subay, Yedek Astsubay, Erbaş/Er?” için 219 yorum

 1. Şuan üni sınavına hazırlanan bir öğrenciyim. 2+1 hızlandırılmış tercümanlık okumak istiyorum ve mezun olur olmazda askeriye de kalmak istiyorum ön lisans mezunu olacağım için de belirli rütbe olanakları var yalnız bu bölümümden dolayı askerde kalabilir miyim? Bu bölüm ile yedek astsubay olabilir miyim?

 2. Merhaba verdiğin bilgiler için teşekkürler haziranda gidecekler için tarihler açıklandı ben yedek ast istemedım çıktı şimdi yedek ast olarak yapmak daha mantıklı geliyor yerim samsun hava kuvvetleri yedek ast sınıfım sağlık galiba meslekçi yedek ast olucam hem bunu sormak istiyorum meslekçi yedek ast eğitimi kaç ay ve hava kuvvetlerinde eğitim aldıktan sonra kıt’a görevimi hava kuvvetlerinemi atayacaklar yoksa kara kuvvetlerine çıkma ihtimalim varmı?

  1. Merhaba meslekçi yedek subay/astsubayların eğitimleri 1,5 sürüyordu. Şimdi de öyle mi emin değilim. Kıt’a görevi muhtemelen hava kuvvetleri olacaktır.

 3. Merhaba Ben önlisansımı Bilgisayar programcılığı, lisansımıda konaklama işletmeciliği olarak bitirdim. Yedek subaylık yada yedek astsubaylık istiyorum. Çıkma olasılığı nedir? Hangi celp dönemi daha şansı yüksek olur? Ve çıkmadığında celp tarihini erteleme şansım varmı kaç kere?teşekkürle

 4. İletişim fakültesi mezunuyum, yedek subay çıkma şansı nedir? Tamamen şans olduğunu söyleyen arkadaşlar da var bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

 5. Merhaba, normalde 4 celp önemi olduğunu biliyorum ve bu dönemlerden önce bakanlığın internet sitesinde son başvuru tarihi ile ilgili bir duyuru yayımlanırdı. Ağustos celbiiçin son başvuru 31 Mayıs ve halen duyuru yok. Yedek Subay olarak yapmak istiyorum tercihim nasıl olmalı

 6. ben 2 yillik onlisans mezunuyum. 29.06.2020 de askere gideceğim. İşimden dolayi yedek astubay olmak istemiyorum. Askerlik subesinde bana yedek astsubay olmak istiyor musun diye sordular. HAYIR dedim. Ama statü olarak yedek astsubay adayı gözüküyorum. Bu askerlik subesindeki memurun hatası mıdır yardımcı olur musunuz Tesekkurler

  1. Dostum ben de aynı durumdayım
   Peki yedek astsubaylık bizim işe geri dönüşümde sıkıntı çıkarır mı merak ediyorum.
   Sen biliyorsan anlatır mısın ve ben de sağlıkçıyım.

 7. Merhaba kardeşim 29 yaşına girdim lisans mezunuyum yedek subay,astsubay yaş sınırı 28 yazıyor yaşı baz alıyor lar mı orda bir yıl sonra bittikten sonra kalmak için belirli yaş sınırı var mı?

 8. Merhaba kardeşim bilgiler için çok teşekkürler. Ben lisans mezunuyum subaylığı aşırı derece istiyorum ancak alt çenem bir miktar ilerde ama çok aşırı bir belirginlik yok spor geçmişim var şuan 27 yaşındayım ve yüksek lisans yapıyorum .Sana şöyle bir sorum olucak ben yüksek lisansı dondurup askere gitsem 23.04.2021 de yaşım 28 olacak bu süreye kadar kalıcı bır şekilde subay olma şansım varmı yoksa eğer yüksek lisansı bitirip ondan sonra mı gitsem daha iyi olur . Cevaplarsan sevinirim .

 9. Merhabalar, lisans mezunuyum yedek subay veya astsubaylığa başvuracam askerlik sürecinde kurum ataması gelirse atanabiliyor muyum ?

 10. Merhabalar benim sorum şu olacak. Ben 1991 doğumluyum be yaşım 29 şu an. Bildiğime göre yedek subay veya astsubaylık için yaş şartı 27. Ama ben askere gitmek için başvuru yaptım ve muhtemelen ağustosta askere gidicem yedek subaylık ve astsubaylığa da başvuru yaptım. Sizce başvurum direk reddedilir mi yoksa en azından sadece askerlik süresi olan 12 ay için yedek subay veya astsubay olabilir miyim? Koşacak sorum şu aslında kalıcı olarak subaylık için yaşım tutmuyor. Ama en azından mecburi askerlik dönemi içinde subay olabilir miyim? Cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.

  1. Sa kardeşim yaş sınırı sadece kalıcı olarak subay veya astsubay olmak isteyen için geçerli normal askerlik için öyle bir sıkıntı olmaz diye biliyorum . Yani yedek olarak 12 ay çıkma şansa bağlı ihtiyaç varsa alırlar yoksa almazlar kısa olarak atarlar .

 11. Merhabalar ben üniversite 4. Sınıf öğrencisiyim okulum şu an korona virüs nedeniyle askıda ama bir terslik olmazsa mezunum okul bittiği gibi askere gitmek istiyorum ve sanırım astsubay olan maaşlı ve mesaili asker olmak istiyorum okul bittiğinde hemen başvuru yapabilirmiyim elimde diploma olması lazım mı ( diploma geç çıkabiliyor) yoksa okul bittiği gibi direk basvuru yapmalı mıyım lisans mezunu olarak gozukmem benim için önemli maddi ve manevi katkı sağlayacağını düşünüyorum ve kesin astsubaylik çıkar mı ? Teşekkürler …

  1. Merhaba kardeşim okul bittimi gidip başvur zaten sana geçici mezuniyet belgesi verecekler ki gidip askere başvuru yapsan ocak ayında başvursan celp dönemi şubat 1 ay var o zamana kadra diplomanın aslıda çıkar sıkıntı olmaz . Kısa yada uzun dönem olması ihtiyaca bağlı olan birşey varsa ihtiyaç uzun yaparsın yoksa kısa tabi bölüm olarak ne mezunu olduğunda etkiler mesleki ihtiyaç ta bir tercih sebebi .

   1. Bölüm uluslararası ticaret ve lojistik bu bölüm mesleki ihtiyaca uygun bir bölümüdür?
    Ayrıca Haziran aynı gecici belgemi aldıktan sonra hemen basvursam temmuz Ağustos ta hadi en son Eylül olsun Eylül’de Gidemez miyim Ocak demişsiniz ama ?

 12. İyi günler ilker bey yedek subaylık düşünüyorum doğumum. 6.6. 1994 askere ise 2021 de gitmeyi düşünüyorum askere eğer yedek subaylık çıkarsa yaştan dolayı kalma ihtimalim olumsuz olur mu acaba

 13. Lise son sınıf öğrencisi olaraktan yedek subay/astsubay olmak istesem sıradan bir 4 senelik üniversite okusam başvursam meslek olarak askerliğe (rütbeli bir şekilde) devam edebiliyor muyum??

 14. Merhaba ilker bey ben yedek dubaylık yapmak istiyorum bunun için üniversiteden alınan diploma notu ve boy kilo indeksi hakkında internette net bir bilgi yok bu konu da üniversiteden alınan diploma notu önemli mi ve boy kilo indeksi ne olmalı askerlik şubesinden sorduğumda boy ile kilo arasında 30 birim olabilir bilgisi verildi ancak kesin bir ifade kullanmadı nternete baktığımda orda da 183 boy için en üst kilonun 87 olabileceği oldu hangisi doğru acaba

 15. İlker bey cevabınız için teşekkür ederim. Bu başvuruyu yoklamadan önce mi başvuruyu yapmam gerekirdi. Yoksa bu başvurunun yoklamayla beraber mi yapılması gerekiyordu ya da ayrı bir seçenek mi işaretleniyordu yoklama yapılırken. Hani şimdi yoklama yapmışım ve muayenede olmuşum sınıflandırmaya bekliyorum.dediğim gibi 24 nisanda açıklanacak. Bir başvuru veya tercih değişikliği yapmam mümkün olabilir mi? Bu başvuru konusu yönünde bilginiz var mı?

 16. #ACİL#
  İlker bey merhaba nasılsınız. Bu mayıs ayı için 28 şubata kadar yoklamayı yaptırmamız gerekiyormuş. Bende 10 şubatta yoklamayı yaptırdım muayeneyi filan neyse sonra hizmet tercihini şubede yaptım. 6 ay er olarak. Şimdi kararımı değiştirdim yedek astsubay olarak yapmak istiyorum.
  Hizmet tercihini değiştirebilir miyim sonradan acaba.
  24 nisandada açıklanacakmış sonuçlar. Haliyle sevk silüs kağıdını almadım.
  Açıklanmadan değiştirilir mi değiştirilirse
  Hangi celp ayına atar sizce Çok sarkar mı.
  28 şubata kadar mı hizmet tercihini değiştirmeliydim olumlu olumsuz Bi cevap verirseniz çok sevinirim.
  Boşuna şubeye gitmek istemiyorum telefonla defalarca aradım açmadılar. Şimdi toplu ulaşımda durdurulmuş ne yapmalıyım. Sizin cevabınıza istinaden gideceğim hususi. Hızlı cevap vermenizi önemle arz etmekteyim. Saygı ve sevgilerle.

  1. Merhabalar, bu konu hakkında bilgim yok maalesef. Size önerim askerlik şubesini aramak olurdu, onu da yapmışsınız. Belki ASAL’ı arayabilirsiniz onlar yanıtlayabilir emin değilim. Ama her halükarda değişiklik için şubeye gitmeniz gerekebilir.

 17. ilker bey meraba ben iki yıllık myo mezunuyum tecili bozdum yedek astsubaylığa başvuru yaptım askerliğimi yedek astsubay olarak yapma şansım totalde bana çıkma durumu nedir acaba

 18. Merhaba bi sorum olucaktı ben yedek astsubaylik başvurusu yaptım ama sonradan pişman oldum 12 ay gözümde çok büyüdü değiştirmek istedim şubeye gittim değiştirmiyirlar daha açıklanmadı hizmet tercihim.ile gideceğim gün eğer çıkarsa yedek astsubaylik yapmak istemiyorum demem bi şeyi değiştiirimi askerlik bu konu hakkında bilginiz varsa aktarirsaniz sevinirim

 19. İYİ Günler arkadaşlar yaşım 28 yedek subaylık başvurusu yapabiliyormuyum yaş kriteri varmı bu durumda Lütfen bilgilendirin . Yada yol gösterin yaşa takıldım 27 deniliyor ?? 14.06.1992 yedek subaylık yaş kriteri nedir ? TEŞEKÜRLER .

 20. Merhaba aklımı kurcalayan bir soru var 12 ayın sonunda subaylığa geçilebiliyor yazmışsınız ama subay olmak için 4 yıllık mezun olmamız gerekmiyormu ? Birde 12 ayın sonunda astsubaylığa geçtiğimizde sivil kaynaktan girenler gibi asem e gitmemiz gerekirmi

  1. Merhaba, yedek subay olmak için zaten 4 yıllık fakülte mezunu olmanız gerekiyor yani oradan subaylığa geçiş yapılabilir. Asem durumunu bilmiyorum maalesef.

  2. İlker bey cevabınız için teşekkür ederim. ilk baş yoklama yaparken başvurmam gerekmez miydi geçti diye düşünüyorum. Yoklama yapmadan önce yedek astsubay olarak başvuruyu yapmak sonrada yoklamayı yaptırmak mı gerekiyordu. Yoksa yoklama üzerinden seçmek gerekiyordu galiba ya da bunun başvuru kısmı ayrı bir seçenek miydi hatırlamıyorum. Sizin bilginiz ne yöndedir acaba.

 21. SINIFLANDIRMA NASIL YAPILIYOR BİLGİNİZ VAR MI ? ÖRNEĞİN İKTİHKAM YADA TANKÇI GİBİ … Ve Fiziğim komando olmaya oldukça elverişli ancak , bel fıtığım var ve 2 ay önce ayak bileğimi kırdım henüz tam iyileşmedi.Ben istemesemde beni komando astsubay yapabilirler mi ?

  1. Merhaba, sınıflandırma nasıl yapılıyor bilmiyorum. Komando sınıfı çıkarsa zaten sağlık kontrolüne tekrar gidiyorsunuz, uygun görülmezseniz piyade sınıfına geçirirler.

 22. Merhaba mimari restorasyon mezunuyum meslekçi olarak mı atanıcam kesin astsubaylık çıkarsa bana ? Arkadaşım İzmir’de acemi yaptı İzmir’de kaldı . Doğuya girip yerim parasını demekten korkuyorum . Borcum çok yok ne öneresiniz ?

   1. Merhaba Ben önlisansımı Bilgisayar programcılığı, lisansımıda konaklama işletmeciliği olarak bitirdim. Yedek subaylık yada yedek astsubaylık istiyorum. Çıkma olasılığı nedir? Hangi celp dönemi daha şansı yüksek olur? Ve çıkmadığında celp tarihini erteleme şansım varmı kaç kere?teşekkürler

 23. Merhabalar, 4 yıllın üniversite mezunuyum, bugün askerlik tecilimi bozup askerlik başvurumu tamamladım. Başvuru esnasında yedek subaylık ve yedek astsubaylığı seçtim, daha sonra görevli kişi komando olmak ister misin deyince evet dedim. Komando olarak seçilirsem nasıl olacak? Doğuda mı görev yapacağım? Eğitim nasıl olacak? Komando yedek subay olarak mı görev yapacağım yoksa komando olunca yedek subaylık diye bir şey söz konusu olmuyor mu? Teşekkürler.

 24. merhaba. kardeşim komando yedek astsubay olarak manisaya gitti. komandodan refüze olması durumunda askerliğine yedek astsubay olarak devam edebilir mi ? teşekkürler

 25. Merhaba yedek astsubaylık çıktı. 2 aylık egitimden sonra başarısız olup er olarak devam edersek 6 aymi yoksa kalan 4 aylık mı askerlik yapıcaz. Yanı yedek astsubaylık kursunu görüp başarısız olursak askerligimiz 8 ayamı çıkmış oluyor.

 26. MERHABA ben lisans mezunuyum yedek subaylik istedim olmadi er olarak gidiyorum ve askerligımi olarak yaparken subayliga geçiş imkanim var mi sitelerde var diyor yani 2. Alti ayi subay olarak yapabiliyormuşum. Bu konu hakkinda bilginiz var mi nasil kalma durumum olur prosüdür nedir ?

  1. Merhaba, ilk altı aydan sonra direkt subay/yedek subay olma imkanı bana mantıklı gelmedi çünkü bunun için önce bir subay okulunda eğitim almak lazım. Ama uzman er/erbaş olabilirsiniz 6 aydan sonra. Subay olmak için ilanları takip edin. Siz askerdeyken yayınlanan ilanlara başvuru yapıp sınavlarına girebilirsiniz.

 27. Merhaba ben lisans mezunuyum askerlik tercihimde yedek subaylık çıkmadı er olarak gidiyorum askerde yedek subay olma durumum var mı lisans mezunları için bilgisi olan yorum yapabilir mi ?

 28. Merhaba ben yuksek ogrenim mezunuyum paramedik meslegim (ilk ve acil yardim) yedek astsubayliga basvuru yapmak istiyorum fakat normal er olarak gitmek istemiyorum su anda. Basvuru yaptiktan sonra yedek astsubaylik cikmazsa tekrae tecil gibi bir hakkim varmi?

 29. 4yıllık üniversite mevzuuna ast subay ve yedeksubay çıkmıyor er olarak çıkıyor neden bir kriter varmı dönem dönemi alınıyor

  1. Her dönem yedek subay ve astsubay için bir kontenjan/kapasite var, o kontenjanın üstü başvuru gelirse mecburen er geliyor. Kriter nedir, sıralama neye göre yapılıyor ben de bilmiyorum.

 30. merhaba ben yüksek öğretim mezunuyum yedek astsubay oldum fakat kollarımda dövmeler var bi sıkıntı olurmu acemi birlikte

   1. allah razı olsun iiçime su serptin dövme yaptıracaklara buradan sesleniyorum sankın yaptırmayın pişman olursunuz en yakın sürede sildircem hepsini !!!!!!1

 31. Merhaba ben yedek astsubaylık kazanmışım başarı oranı yüksek olan %10 lük kişi kendi memleketini seçme hakkı var mı bu konuda bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim

 32. Merhaba yaşım 29 4 yıllık turizm bölümü mezunuyum acaba benimde yedek subay yasa astsubaylık seçme hakkım varmı ? Olurda çıkarsa yedek subay veya astsubay lara maaş veriliyor mu. Kalmak istersem devam edebilirmiyim?

 33. Merhaba Lisans Mezunu biri olaraktan Askerliğimi “ER” olarak Hava Kuvvetleri çıktı ANCAK ben Lisans Mezunu olarak Astsubay veya Subay istiyordum eğerki bunlar olsaydı Askerde kalmayı düşünüyordum. İtiraz hakkım bulunuyor mu? Ve Kalmak istediğim de doğrudan Astsubay vs Subay olarak kalabiliyor muyum?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, itiraz hakkı olduğunu sanmıyorum. Eğer askerlikten sonra devam etmek isterseniz Uzman Çavuş olabilirsiniz diye biliyorum. Fakat siz muvazzaf astsubay/subaylık ilanlarını takip edin. Askerdeyken başvurup sınavlara girebilirsiniz. Bu şekilde bir geçiş daha uygun olur sizin durumunuzda.

 34. 2 ay temel eğitimi sivasta yaptım kıta görevi yeri hakkari çıktı şimdi ispartada eğitim varmış ne zaman orda olmam gerekiyor

 35. Merhaba;
  Bende şuan yedek subay adayıyım komandoyu evet işaretlemenin subaylık çıkmasında artısı var mı bende merak ediyorum. Diğer bir sorum da otomotiv mühendisliği mezunuyum bize çıkma şansı nedir ve benim meslekçi olma durumum var mı?

 36. Merhaba sınavlardan sonra yüzde onluk kısma giremeyenler icin bir kura seçimi olacak bu kura sonucunda iki kişi kendi arasında şehirleri değiştirebilir mi ?

 37. Merhaba, yedek subaylık sadece erkekler için mi geçerli? Harp okullarına kadınlar da alınıyor. Peki bu sisteme kadınlar da dahil mi?

 38. İyi günler. Ben 2020 ocak ayında Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olacağım. Yeni sistemde celp dönemlerinin 12 aya yayıldığı söylenmişti. Ocak ayında askerliğe başvurursam Şubat ayında askerliğe gidebilir miyim? Diğer sorum ise hem “komando” hemde “yedek subaylık” tercih edersem, asteğmen olma şansım artar mı? Teşekkürler.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s