Yedek subaylık sıkça sorulan sorular

Üniversite mezunu askerlik rütbesi

Asteğmen

Vücudumun görünen yerlerinde dövme olması sorun olur mu?

Hayır olmaz. Yedek subay olma kriterleri arasın böyle bir şey yok. Görev sırasında da herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil.

Renk körlüğü yedek subaylığa engel midir?

Hayır değil. Fakat komando sınıfı yedek subay olarak askere çağrılırsanız ilk muayeneden sonra piyade sınıfına kaydırılırsınız. Benim görev yaptığım dönemde (Topçu sınıfında) bir arkadaş vardı.

Yıllık izinde yurt dışına çıkmak mümkün mü?

Yurt dışına çıkmak için “Genelkurmay Başkanlığı’ndan izin almak gerekiyor” diye biliyorum. Garnizon sınırları (ilçe) dışına çıkarken bile Tabur komutanından yazılı izin almak gerektiği ve bunun için geçerli bir sebebiniz olması ayrıca olağanüstü bir durumda hemen birliğinize katılmanız beklendiği düşünülürse, yurt dışına çıkış için izin almanın oldukça zor olacağını düşünüyorum.

Asteğmen maaşı ne kadar?

Resmi rakamları bilmiyorum. İnternette bu bilgiyi veren çeşitli siteler olacaktır. 2014 yılında 2500 TL üzeriydi, Takım Komutanı olanlar 100-150 TL daha fazla alıyordu.

Yedek subay okulunda başarısız olunur mu?

Yapılan sınavlardan geçer not alamayanlar bütünleme sınavına giriyor. Hatırladığım kadarıyla bizim dönemde 10-15 kişi bu sınavlara girmişti. Fakat sonuçları açıklanmadı, herkes mezun oldu.

Askerlik şubesinde “yedek subay” olmak istediğimi söyledim, kesin çıkar mı?

Hayır. “Kısa dönem” askerlik tercih edenlerin dahi yedek subay olma ihtimali vardır. Bir arkadaşım matematik bölümü mezunu, kısa dönem tercih etmesine rağmen yedek subay olarak askerlik yaptı. Keza, yedek subay tercihi yapan arkadaşlarıma kısa dönem askerlik çıktığı da olmuştur. Neye göre seçiliyor bilmiyorum.

  1. Merhaba bir tanıdık vasıtasıyla amerikadan telefon alacağım nakit olarak 1100 dolara ihtiyacım var en uygun fiyata nereden alabilirim? Bankadan alınan…