“Yürüyen merdivenlerin sağında durunuz!”

Sabahın erken saatlerinde evinden çıkıp, işine giderken metro kullanların yaşam tarzı olmuştur yürüyen merdivenler. Hem enerjiden hem de zamandan kazanmak isteyenler için idealdir. Her ne kadar işe gidiş süremizi kısaltsa da, bazen daha hızlı gitmek için yürüyen merdivenlerin sol tarafından hızlı adımlarla ilerleriz, ta ki yazılı olmayan-toplumsal kuralları çiğneyen bir kişi önümüzde duruyor olana kadar. İşte o an, arkadan bir ses “sağ tarafa geçer misiniz?” der. Ya da demez, yürüyen merdivenin sonuna gelene kadar bekleriz.

Günlerden bir gün, aynı hadise yaşanır. Yürüyen merdivenin solunu ve sağını işgal eden, orta yaşların üstünde iki arkadaş muhabbet ediyordur. Malum uyarı arkadan gelir, “sağ tarafa geçebilir misiniz?” Neyse arkadaşlardan biri sağa geçer ve acelesi olanlar sol taraftan koşar adımlarla ilerler. Fakat bu duruma sessiz kalmak istemeyen iki arkadaş, soldan yürüyenlere şöyle tepki gösterir, “yürümek istiyorsanız neden yürüyen merdivenleri kullanıyorsunuz!” Bakış açısı tabi.

Bu ve benzeri hadiseler sık sık karşılaştığımız, günlük yaşamda alışıla gelmiş olaylar. Bugün ise çok farklı bir durumla karşılaştım, bilmiyorum daha önce şahit oldunuz mu. Yine sabahın erken saatleri, yine yürüyen merdivendeyiz. Bu kez yürüyen merdivenin solunu ve sağını işgal eden, 7 yaşlarında bir kız çocuğu ve annesi. Fakat burada, arkadan herhangi bir uyarı gelmesine mahal vermeden; kız cocuğu, sol tarafta duran annesine dönerek “anne sağa geçer misin, yürüyen merdivenlerin solunda durulmaz” diyerek hem herkesi şaşırttı, hem de arkadan gelenlere yol açmış oldu.

İki toplumsal olayı da analiz edip, nedenlerini inceleyebiliriz fakat bunları paylaşmamdaki amaç, 7 yaşında bir çocuğun küresel-toplumsal kurallara ne kadar da çabuk uyum sağladığını göstermek. Ki bu kurallar, İstanbul’da da geçerli Londra’da da…

Söz gelimi, gelecekte bizi çok daha küresel bir dünya bekliyor. Umarım bu dünyaya uyum sağlamakta zorlanmaz, başkaları tarafından uyarılmak zorunda kalmayız.

Bu vesile ile, yürüyen merdivenlerin sol tarafını ısrarla işgal etmeye devam eden kişileri bir kez de buradan uyarmak istiyorum, yürüyen merdivenlerin sağında durunuz!

Bir Cevap Yazın