Kimin diktatör olduğuna kim karar veriyor? Google mı?

Bu yazıyı okuduğunuzda elinizde bir cevap olmayacak. Farklı bir bakış açısı kazanabilirsiniz.

Ne zaman babaannemin yanında bilgisayar kullansam hep şunu tekrarlar; babaanneme de zamanında neneleri söylemiş; “gün gelecek dünyayı bir teneke kutuya sığdıracaklar“. Ben de o günden sonra ne zaman Google Haritaları kullansam bu söz geliyor aklıma. Düşünüyorum da 1950’lerde yaşıyor olsaydım aklıma ne gelirdi acaba?

Neyse ki 2000’lerde yaşıyoruz! Aklımızı çok kurcalamamız gerekmiyor. Herhangi bir söz duyduğumuzda aklımızda hemen bir şeyler canlanıyor. Benim aklıma artık Google Haritaların gelmesi gibi.

Şimdi küçük bir test yapalım. Bir soru soracağım. Cevabı sizde kalabilir.

Özgürlükler ülkesi denilince aklınıza neresi geliyor?

Tamam, akınıza geleni söylemeyin. Peki şimdi düşünün. Bu ülkede polis tarafından öldürülen sivil sayısını hiç merak ettiniz mi? Yargılanmadan hapis yatan yabancı mahkumları, devletin istihbarat kurumunun herkesin e-postasını okuyabildiğini…

Bunların hiç birini düşünmenize gerek yok! Çünkü orası özgürlükler ülkesi… Algımız bunu böyle kabul etmiş bir kere. Yani farkında olmadan kabul ettirilmiş.

2000’ler öncesinde Hollywood vardı, şimdi ise internet… İstediğiniz bilgiye anında ulaşmak gibi bir imkan sunuyor, diğer taraftan; neyi, nasıl düşüneceğinize de karar verebiliyor. Özgürlükler ülkesi gibi!

10 dakika önce Google’da arattığınız mutfak aleti, girdiğiniz haber sitesinin bir köşesinde indirim reklamı ile karşınıza çıkabiliyor. Kullandığınız basit bir Android veya IOS uygulaması konum bilgilerinize erişim istiyor veya fotoğraf albümünüze… Çünkü birilerinin sizin ne yaptığını bilmesi ve ona göre algınızı şekillendirmesi lazım.

Peki, Diktatör deyince aklınıza ilk kim geliyor?

Düşünmek için zaman veriyorum…

Sosyal medyada okuduklarınızı düşünün. Algınızı yöneten platformları… Facebook, Twitter, … Fotoğraflar, videolar, capsler, …

Tamam cevap verelim. Diktatör denildiğinde aklınıza ilk kim geldi? Barack Obama geldi di mi? Angela Merkel mi? Tabi ki değil. Koltuğu babasından devralan Kim Jong-Un mu? Yoksa binlerce kişiyi öldürerek hükumeti deviren Abdülfettah el-Sisi mi?

“Aklıma kimse gelmedi” deseniz bile Google.com‘a girip diktatör yazınca karşınıza bir şeyler çıkacaktır.

Ne çıktı?

Google senin için karar vermiş. Düşünmene gerek yok.


İzlemek isteyenler için. Avrupa Komisyonu Başkanı’nın Macaristan Başbakanı’nı “diktatör geliyor” diyerek karşılaması.


Gelecek yazılardan haberdar olmak için sağ alt köşedeki “blogu takip et” formuna e-posta adresini yazabilirsin.

Kimin diktatör olduğuna kim karar veriyor? Google mı?” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın