WhatsApp kullanmamanız için 6 neden

WhatsApp, dünya çapında en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri.

İlk çıktığında gizlilik açısından bir kabus olsa da, son yıllarda Telegram ve Signal gibi uygulamalarla büyük bir rekabet içinde olduğundan kendini geliştirdi.

Fakat, WhatsApp’ı kullanmamanız için hala birçok neden var ve bunları aşağıda listeleyeceğim.

WhatsApp, Facebook’a aittir

WhatsApp, dört yıldan fazla bir süredir Facebook’a ait.

Bu süre zarfında, Telegram gibi ücretsiz alternatifler gelince uygulamadan para kazanmanın yollarını bulmaya çalıştılar.

WhatsApp Business, şirketlerin hizmeti kullanmak için ödeme yapmaları karşılığında kullanıcılarla iletişim kurmalarını sağlayarak akıllıca para kazanma yöntemi buldular.

Bununla birlikte, Facebook aynı zamanda platformlarının kullanıcılarının verilerinden para kazanıyor.

Toplanan veriler

Nisan 2016’dan WhatsApp tüm mesajları uçtan uca şifrelediğini duyurdu. Bu sayede, hiç kimsenin mesajı takip edilemiyor ve gözetlenemiyor (!)

Ancak, Facebook’un şifrelemediği ve tam erişime sahip olduğu veriler de var: meta veriler.

Örneğin, mesajları ne zaman gönderdiğinizi ve kime gönderdiğinizi öğrenebiliyor.

Yıl boyunca aynı evde yaşadığınızı, aynı zamanda gece sizinle aynı yerde olan biriyle çok konuşursanız bir çift olarak yaşayıp yaşamadığınızı da anlayabiliyor.

Uygulamayı basitçe kurarak, cep telefonunuzun IMEI’si, hangi operatörü kullandığınız, yaklaşık konumunuz, hangi uygulamaları yüklediğiniz vb. gibi verileri depolar.

Dün gece kaldığınız oteli bizimle paylaşmak ister misiniz? “Hayır.” Geçen hafta mesaj attığınız kişilerin ismini paylaşmak ister misiniz? “Hayır.”

Telefon numaramızı uygulamaya ilk girdiğinizde kolaylıkla görülüyor zaten, bunu da Facebook kişiselleştirilmiş reklamlar için kullanıyor.

Eğer Facebook ve/ya Instagram hesabınız varsa sizi de diğer hesaplarla bu şekilde eşleştiriyor. Messenger da kullansanız, WhatsApp da Facebook sizi bir kişi olarak değerlendirebiliyor.

Güvenlik açıkları

WhatsApp, 2019 yılında altı güvenlik açığı yaşadı ve bunlardan ikisi çok ciddiydi.

İlki, WhatsApp’tan bir çağrı alarak cep telefonunuzun hacklenmesiydi (çağrıya cevap verip vermemeniz önemli değildi).

İkincisi, yalnızca bir GIF gönderilerek cep telefonunuzun hackerlar tarafından uzaktan kontrol edilebilmesiydi.

Bunları belki duymamış olabilirsiniz, fakat Amazon CEO’su Jeff Bezos’un telefonu da Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın telefonundan gönderilen Whatsapp mesajı ile hacklenmişti.

Tüm bu başarısızlıklar sıradan görünebilir, ancak hükümetler ve istihbarat kurumları yalnızca uygulamanın içeriğine değil, tüm cep telefonuna erişebiliyor.

Bunun yanında, Facebook tarafından sunulan arka kapılardan daha fazla neler yapılabileceği soru işareti.

Mesajlar şifreli, ama yedekleri değil

Telegram (şifreli özel mesaj özelliği açıldığında) ve WhatsApp aracılığıyla gönderdiğiniz mesajlar şifrelenir ancak iCloud ve Google Drive gibi platformlara yedeklenen sohbetler şifrelenmez.

Dosyaların şifreleme anahtarlarına sahip olan Google’dır ve hukuki bir süreçte Google’ın erişim talep etmesi durumunda, şirket bunu vermek zorundadır.

Mobil cihaza bağımlılık

WhatsApp şu anda yalnızca mobil cihazlara bağlı. Bir tablette veya bilgisayarda kullanmak istiyorsanız WiFi’ye veya mobil veriye bağlanmanız gerekir.

Bu durum cep telefonunuzun pilinin hızlı şekilde azalmasına yol açar. Ayrıca mesajların ulaşması zaman alır veya sürekli kopukluk yaşarsınız.

Telegram gibi platformlar, mobil cihazdan bağımsız olarak kullanıcıları doğrudan sunuculara bağlar. Mobil cihaz yalnızca hesabı oluşturmak için gereklidir.

WhatsApp, sildiğimiz mesajlar da dahil olmak üzere tüm sohbetleri telefonlarda saklar.

Yani, geçmişte gönderdiğiniz bir grup mesajını silmek istediğinizde bunu yapamayabilirsiniz.

Daha iyi alternatifler var

Şu anda WhatsApp’ın video görüşmeler, dosya gönderimi, çoklu platform kullanımı gibi özellikleri diğer uygulamalarda da var.

Gizlilik açısından bakıldığında Signal, Threema ve Wire uygulamaları sadece mesajları değil fotoğraf, dosya gibi ekte gönderilen belgeleri de şifreliyor.

Bunlardan, Signal ve Wire piyasada tamamen açık kaynak kodlu olan nadir uygulamalardan. Yani bir yazılımcı gidip uygulamanın nasıl çalıştığını inceleyebiliyor.

Mesela Telegram açık kaynak kodlu diye tanıtılıyor fakat kodun sadece bir kısmı kamuya açık ve mesajlaşmalar siz ayarlamadığınız sürece şifrelenmemiş olarak gönderiliyor.

Bu arada, Signal şifreleme anahtarlarını kullanıcıların cihazlarında sakladığı ve sunucularda tutmadığı için en güvenli olanlardan biri denilebilir. (Detaylı karşılaştırma yapmak isteyenler)

WhatsApp’ı silmek için artık çok mu geç?

Kimi uzmanlar şimdiye kadar WhatsApp’a sağladığınız kişisel verileri göz önüne alınca geç kalmış olunduğunu söylüyor.

Fakat 5 yıl sonra keşke 2021’de silseydik dedirtecek başka bir sözleşmenin önümüze gelmeyeceğinin garantisi yok.

Türkiye’deki kanunlar (Avrupa Birliği veri koruma regülasyonu da) kişisel verilerin talep üzerine silinebileceğini söylese de bunun WhatsApp için geçerli olup olmadığını bilmiyorum.

Kişisel verilerin hukuka uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde bu veriler, resen veya ilgili kişinin talebi üzerine veri sorumlusu tarafından silinir, yok edilir veya anonim hâle getirilir.

KVKK

Bir Cevap Yazın