5 adımda 5 dakikada İngiltere’de banka hesabı açmak

İngiltere’de en çok yapılan bankacılık işlemlerinden biri hesap açmaktır. Genellikle günler hatta haftalar sürer.

Fakat dijital bankacılık ile bu işlemler artık 5 dakika içerisinde tamamlanabiliyor. Kimlik doğrulaması mobil telefon üzerinden online gerçekleşiyor.

Bugün İngiltere’de devlet tarafından resmi statü verilen, hesabınızın 85,000£’a kadar güvence altında olduğu, geleneksel bankalardan hukuki olarak hiçbir farkı olmayan dijital bankalardan biri de Monzo‘dur.

Detaylar aşağıda…

Adım 1: Banka hesabı açılış işlemine başlayın

Bu bağlantıyı kullanarak üyelik işlemine başlayın. İsminizi ve e-posta adresinizi girin.

Kimlik doğrulaması yapmak ve hesabınızı kullanmak için mobil uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Monzo Bank bunun için size bir e-posta gönderecek.

Alternatif olarak Apple Store veya Google Play üzerinden de indirebilirsiniz.

Adım 2: Kişisel bilgilerinizi girin

Uygulama üzerinden e-posta adresi, isim, doğum tarihi ve cep numarası bilgilerinizi girin.

Monzo Bank kartınızın teslimatı için İngiltere’de bir adres girmeniz gerekiyor. Bu arkadaşınızın adresi de olabilir.

Monzo bank hesabi nasil acilir

Adım 3: Kimliğinizi doğrulayın

Kimlik doğrulaması için kimlik kartı, pasaport veya ehliyetinizin fotoğrafını yükleyin.

Ardından uygulama üzerinden selfie videonuzu çekip doğrulama işlemini tamamlayın.

Monzo bank hesabi kimlik dogrulama

Adım 4: Kart şifrenizi belirleyin

Dört haneli kart şifrenizi belirleyin.

Monzo Bank debit kartınız 1-2 gün içinde adresinize teslim edilecek.

Monzo bank debit kart

Adım 5: İngiltere’de banka hesabınız var

Ve banka hesabınız hazır!

Artık İngiltere’de ödeme alabilir, ücretsiz para transferi yapabilirsiniz.

Monzo bank hesabi İngiltere

Kartınızı teslim aldıktan sonra aktifleştirmek için uygulama üzerinden 16 haneli kart numaranızı girin.

Harcama yapmak için kartınızı yanınızda taşımanıza gerek yok, kart bilgilerini Apple Pay veya Google Pay’e ekleyerek cep telefonunuz üzerinden harcama yapabilirsiniz.


Neden dijital bankacılık?

 • Banka hesabı açmak günler değil birkaç dakika sürüyor.
 • Hesap açma işlemi için şubeye gitmenize gerek yok.
 • Hesap işletim ücreti ödemiyorsunuz.
 • Paranız normal bir bankada olduğu gibi 85,000£’a kadar FSCS (Financial Services Compensation Schemegüvencesi altında.
 • Dünyanın neresinde olursanız olun para çekmek ve harcama yapmak için ek ücret ödemezsiniz.

Dijital bankacilik monzo

Neden Monzo Bank?

 • Her yaptığınız ödeme için cep telefonunuza bildirim gelir.
 • İngiltere dışındaki ATM’lerden 250£’a kadar ücretsiz para çekebilirsiniz.
 • Hesap numaranız ile ödeme alabilir, başka banka hesaplarına 7/24 süper hızlı para transferi yapabilirsiniz.
 • Yurtdışı alışverişlerinde işlemi gerçekleştirdiğiniz andaki döviz kuru üzerinden ödeme yaparsınız.
  • Örneğin; Türkiye’de bir mağazadan alışveriş yapıyorsunuz, 76.7 Türk Lirası ödemenizi Monzo banka kartı ile yaptınız. İşlemi gerçekleştirdiğiniz saniyede Sterlin/Türk Lirası kuru 7.6700 ise hesabınızdan 10 Sterlin düşer. Detaylar için tıklayın.
 • Harcamalarınızı düzenli olarak takip edebilirsiniz. Market alışverişine ne kadar, ulaşıma ne kadar, dışarıda yemeğe ne kadar para harcadığınızı otomatik olarak gruplara ayırır.
 • Uygulama üzerinden yatırım hesabı açabilir birikimlerinizi orada değerlendirebilirsiniz.
 • Kartınız kaybolduğunda veya hasar gördüğünde dondurabilir, Dünya’nın neresinde olursanız olun ücretsiz yeni bir kart isteyebilirsiniz.
 • monzo.me ile anında ödeme alabilirsiniz.
  • Örneğin https://monzo.me/ilkergirit bağlantısına tıklayıp, kredi kartı/banka kartı bilgilerinizi girerek güvenli bir şekilde doğrudan benim hesabıma para gönderebilirsiniz. Siz de kendi kullanıcı adınızla ödeme alabilirsiniz.
 • Harcamalarınızı arkadaşlarınız arasında bölüşebilirsiniz.
  • Örneğin üç kişi yemeğe gittiniz, farklı fiyatlarda yiyecek sipariş verdiniz. Hesabı isteyip tek bir karttan ödemeyi yaptıktan sonra uygulama üzerinden bu miktarı istediğiniz tutarlarda aranızda bölüşebilirsiniz.

Monzo bank hesap paylasma


Monzo Bank kullanıcı sayısı 20 Mayıs 2019′da 2.000.000’u geçti ve toplam harcanan para 10.7 milyar£ olarak açıklandı.

Ayrıca Aralık 2018’de crowdfunding ile 36,006 yatırımcıdan 2 günde 20 milyon£ toplayarak rekor kırdı.

Monzo İngiltere’de bugün, bankacılık lisansına sahip bu şekilde hizmet veren iki dijital banka daha var: Starling Bank ve Atom.

Eğer İngiltere’de ikamet ediyorsanız banka hesabı açmanızın önünde bir engel yok, fakat İngiltere dışından başvuruyorsanız buna olanak sağlayan tek banka Monzo.

Bu bankalar dışında da bankacılık hizmeti veren uygulamalar var. Örneğin TransferWise ve Revolut. Bunlar da FCA (Financial Conduct Authority) güvencesi ile paranızı elektronik olarak tutup fiziksel olarak Barclays, Lloyd’s gibi geleneksel bankaları kullanıyorlar.


Monzo hesabınıza Türkiye’den para göndermek

Monzo hesabınıza para göndermenin en hızlı ve uygun yolu TransferWise ile transfer yapmaktır.

İlk gönderiniz 500£’a kadar ücretsiz. Detaylı bilgi için tıklayın: 5 adımda 5 dakikada yurt dışına ‘ücretsiz’ para göndermek, yurt dışından ödeme almak.


İngiltere’de göstereceğiniz bir adres yoksa

Eğer İngiltere’de ikamet etmiyorsanız veya gösterebileceğiniz bir adres yoksa, alternatif olarak TransferWise Çoklu Döviz Hesabını kullanabilirsiniz.

TransferWise nedir, nasil acilir, nasil kullanilir

TransferWise‘a Türkiye’deki adresiniz üzerinden üye olabilirİngiltere’ye ek olarak ABD, Avrupa Birliği, Avustralya ve Yeni Zelanda’da banka hesaplarına ücretsiz sahip olabilirsiniz.

Çoklu Döviz Hesabı (Borderless) ile İngiliz Sterlini, Amerikan Doları, Avro, Avustralya Doları ve Yeni Zelanda Doları cinsinden hesaplarınıza doğrudan ödeme alabilirsiniz.

Ayrıca paranızı 40’tan fazla para birimine (Türk Lirası dahil) dönüştürerek hesabınızda saklayabilirsiniz. 

TransferWise, diğer bankalarda olduğu gibi, müşterilerine ücretsiz olarak Debit Mastercard gönderiyor fakat Türkiye henüz kart gönderimi yapılan ülkeler arasında değil.

Eğer TransferWise hesabınızı açtıktan sonra yurtdışına çıkma planınız olursa (tatil amaçlı da olsa) debit kartınızı konaklayacağınız adrese göndertebilir ve teslim alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

TransferWise‘ı dijital bankalardan ayıran en büyük özellik ülke içindeki para transferlerinden 0.65£ ücret almasıdır. TransferWise’ın en büyük avantajı ise yurtdışına, 50’den fazla ülkeye, geleneksel bir bankadan çok daha uyguna para gönderebiliyor olmanızdır.

Örneğin İngiltere’den Türkiye’ye 1000£ tutarında Türk Lirası göndermek isterseniz, Türkiye’deki banka hesabına ulaşacak miktar aşağıdaki gibidir.

Yurtdisina para gonderme

Eğer Monzo Bank hesabı açtınız ve hesabınıza İngiltere dışından para göndermek istiyorsanız da en iyi yöntem TransferWise ile transfer yapmaktır.

TransferWise kullanımıyla ilgili detaylar burada: 5 adımda 5 dakikada yurt dışına ‘ücretsiz’ para göndermek, yurt dışından ödeme almak.

monzo-powered-by-transferwise

Sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

5 adımda 5 dakikada İngiltere’de banka hesabı açmak” için 54 yorum

 1. İlker bey merhaba, Monzo’ya TR cep telefonumuzu girmemizde bir sakınca var mı kayıt olurken? Yoksa İngiltere’ye ait bir numara mı olması gerekiyor?

 2. İlker bey selam. Monzo hesabımızdaki parayı türkiyedeki herhangi bir atm den çekebiliyor muyuz ? veya kartımıza para yükleyebiliyor muyuz ?

  1. Merhaba, Türkiye’deki ATM’lerden para çekebiliyoruz fakat bankalar yaklaşık %6 komisyon alıyor o nedenle çok kullanışlı değil. Direkt kartla harcama yapmak en iyisi, Monzo komisyon almıyor.
   Para yatırılmıyor, zaten İngiltere’de de ATM’lerden banka hesaplarına para yatırılamıyor. Hesaba para yatırmanın en iyi yolu ise TransferWise ile transfer yapmak, detaylar: https://ilkergirit.com/2019/08/06/5-adimda-5-dakikada-yurt-disina-ucretsiz-para-gondermek/

 3. Merhaba,
  Şu an İngiltere’ de MA öğrencisi olarak bulunuyorum, hem burda sıkıntı çekmeden alışveriş yapabilmek hem de gerektiğinde para çekebilmek için Monzo yu araştırıyorum. iki çok önemli sorum var, yanıtlarsanız çok sevinirim.
  1- Türk bankasından Monzo’ ya nasıl para aktarabilirim?
  2- Okula ödeme yapmam gerekiyor bunu TÜrk bankasından swift ile mi yapmak yoksa parayı MOnzo’ya aktardıktan sonra mı yapmak daha az para kaybına sebep olur?

  1. Merhaba,
   Cevap yazdığınız için teşekkür ederim ancak benim param Türk bankasında pound hesabında yine de Transferwise ile pound hesabından pound hesabına para gönderebilir miyim?

  2. Merhaba evet gönderebilirsiniz. Yalnız transferwise aynı para birimleri arası gönderi için 0,65£ ücret alıyor. Miktar önemli değil.

 4. sizin referansınızla üye olacağım fakat ingilterede birinden rica etsek monzo bizim kartmızı başkasına teslim edecek mi ki?

 5. Merhaba,
  Bu hesap normal banka hesabı gibi işlem görüyor mu? Yani bir IBAN numarası alabiliyor muyuz?
  Yurtdışında ödeme almak üzerine kullanacağım faydası olur mu?

 6. ilker bey türkiyede yaşaıyorum monzoya nasıl üye olabilirm. yani kartı nasıl alırım?
  kartı bize gönderen bir uygulama var mıdır?

  1. Monzo’da uluslararası transferler yapılıyor aslında fakat şimdi baktım Türkiye’ye transfer yok. En iyisi TransferWise hesabı açmak, sorunsuz birkaç saatte gönderi gerçekleştiriyor.

   Bu blokta da yazdım nasıl yapıldığını. Verdiğim davet bağlantısı ile üye olunca ilk 500£’u ücretsiz gönderebilirsiniz.

 7. Merhabalar ilker bey bu monzoda hesaba para yatırma ve cekme limiti varmıdır aylık olarak ?

  1. Merhaba, banka transferi ile yapılan para yatırmalarda herhangi bir limit yok. Kartla ödemelerde ise günlük 10.000£, ATM’lerde günlük 400£ limit var.

 8. Selam ilker bey benim paypalı kullanmam gerekiyor. Monzo hesabı açıp Monzo- PAYPAL-TR bankası kombinasyonunu kullanabilir miyim?

  1. Biliyorum, erişim sorunu vpn ile çözerim para alışverişini monzo paypal arasında gerçekleştirip, tr bankası ve monzo arasındada transfer yapmayı düşünüyorum. sizinde fikrinizi merak ediyorum yapılabilir bir şey mi sizce

  2. çok teşekkür ederim ya başkaları eğitim adı altında bu bilgileri satıyor sağolun tekrardan

 9. Merhaba

  Monzoya kaydımı tamamladıktan sonra uygulama içi şöyle bir mesaj aldım.

  Hey Mustafa! 👋
  I’m Alice and I’m with one of the specialist teams here at Monzo.
  As a regulated bank we need to carry out additional checks from time to time. To continue using your account, please provide us with one of the following:
  • Evidence of your UK residential address
• Evidence of your UK Visa
• Evidence of your Biometric Residence Permit (BRP)
  If we don’t receive this within 7 days I’m afraid we will have to close your account.
  Thank you so much and looking forward to hearing from you 😊

 10. İlker Bey merhaba. Benim PayPal hesabım mevcut. TransferWise hesabım da var. Türkiye’deki banka hesabımdan TransferWise’a sorunsuz para aktarabiliyorum. Ancak TransferWise hesabımı hiçbir şekilde Paypal’a bağlayamıyorum. Euro, Dolar veya GBP bakiyeleri açıp denedim. Hiçbir IBAN’ı veya hesap numarasını PayPal kabul etmedi. Bu konu hakkında bir bilginiz varsa çok yardımcı olur. Teşekkürler.

  1. Merhabalar, ben yaklaşık 1 yıldır PayPal’a bağlı olarak kullanıyorum. Fakat banka hesap numarası ile değil, TransferWise debit kart numarası ile bağladım. Mümkünse kart alabilirseniz çözüm olabilir.

  2. Ben Türkiye’de yaşıyorum ve TransferWise’ın teslimat yaptığı ülkelerde Türkiye yok. Bunun bir çözümü yok sanırsam.

  3. Yurtdışında yaşayan bir tanıdığınız varsa onun adresine gönderebilirsiniz. O da posta ile Türkiye’ye gönderebilir. Güvendiğiniz biriyse göndermesine de gerek yok. Zarfı açsın, kart bilgilerini size söylesin siz de aktive edip PayPal’a entegre edebilirsiniz. TransferWise kartını uygulama üzerinden istediğiniz zaman dondurabiliyorsunuz. Kullandığınız anlarda açıp kullanmadığınızda da dondurabilirsiniz.

 11. Beklenen oldu artık monzodan hesap açamazsınız 🙂
  hesaplarınız kapatılabilr yada direk kapanır.
  böyle bir yazı internete yazılırsa zaten olacağı buydu.

 12. ilker bey merhabalar ingilteredeki bir arkadaşım vasıtasıyla monzo card alıcam merak ettiğim husus şu İngiltere de ikamet etmediğim için ileride banka hesabıyla ilgili bir sorunla karşılaşabilir miyiz? diğer bir merak ettiğim konuda monzo cardla yabancı borsalarda işlem yapılabiliyor mu? verdiğiniz ve vereceğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.

 13. İlker bey merhaba monzo üyelik açarken ne istiyor benım insurance ve oturum almaıdm henüz yinede açabilirmiyim

 14. Merhaba

  Ben kart başvurumu yaptım 26sinde teslim edilecek seklinde görüntüleniyor ama artık uygulamaya giremiyorum açmıyor yükleniyor olarak gösteriyor hep sebebi nedir acaba

 15. merhaba İlker bey,
  monzoda hesap açtık. Transferwise ile türkiyedeki banka hesabımdan gbp ingilterede monzo hesabıma para göndermek istedim. 250 gbp için 15,60 gbp masraf aldı. 100 gbp için 25,60 gbp masraf aldı. masraflar çok yüksek bunun daha uygun bir yöntemi var mı acaba? Teşekkürler

  1. Merhaba, gönderi işlemini nasıl yaptınız. Türkiye’deki gbp hesabınızdan İngiltere’deki gbp hesabınıza mı gönderdiniz? Gönderiyi yapmadan önce TransferWise ile Türk Lirasından Pound’a gönderi işlemi başlatın. Size 250 gbp için ne kadar türk lirası göndermeniz gerektiğini söyleyecek. Sonra Türkiye’yi banka hesabınızdaki gbp’yi liraya dönüştürüp TransferWise’ın türk lirasına hesabına EFT yapıyorsunuz, TransferWise da 250gbp yi Monzo hesabınıza yolluyor. Bu yöntemden daha ucuz olan başla bir para gönderim yöntemi şuan yok bildiğim kadarıyla

 16. Merhaba, bende monzo hesabı açmaya çalıştım ama kabul etmedi, benim ingiltereden para alabileceğim bir programa ihtiyacım var yardımcı olabilirmisiniz

 17. Stafford da( Birminghama Yakın olan) monzo dan para çekebilme ya da para yatırabilme noktaları var mı? ben bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

  1. İngiltere’deki herhangi bir ATM’den ücretsiz para çekebilirsiniz. Para yatırmak için Paypoint noktalarından birini kullanabilirsiniz.

 18. Merhaba, Monzo’ya burs ödemesi yapmak güvenli midir? Revoluttan ne farkı var? REvolut hesabına maaş yükleyenlerin maaşlarını zaman zaman çekemediğini mağdur olduğunu biliyorum. Monzo’da da böyle sorunlar yaşanır mı? Biliyor musunuz?

  1. Merhaba, Revolut bir elektronik para uygulamasıdır. Monzo ise normal bir banka. Ben her türlü ödeme için Monzo’yu kullanıyorum. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım.

  1. Monzo diğer banklarla aynı statüye sahip yasal bir bankadır. Nasıl bir sorun çıkabileceğini düşündünüz?

Bir Cevap Yazın