Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum

Askerlik hizmetine başladığım ilk günden beri yazmayı planlıyordum. İlk haftalar fırsat olmadı, müsait olunca paylaşmak için günlük tutmaya başladım. İlk bir ay boyunca sayfalarca yazdım. Sonra bir gün “istihbarat” dersi aldık ve yazdığım pek çok şeyin aslında paylaşılamayacağını öğrendim. Bunun üzerine, günlük yazmak ve yazmamak arasında kararsız kaldım. Fakat anlatılmaya değer o kadar şey oluyordu ki bunları kaydetmemek büyük bir kayıp olacaktı. Neyse sonra orta yolu bulup, yaşadıklarımı uygun şekilde kaleme almaya başladım.

Bu yazıyı, askerlik yapmak durumunda olan ve “askere gitsem mi, sonra mı gitsem, bedelli askerlik çıkar mı, zorunlu askerlik kalkıyor mu?” diye düşünenler için yazıyorum. Özellikle de askerlik hizmetini yapmaya karar vermiş fakat yedek subaylık tercihinde kararsız olanlar için… (Yedek Astsubaylıkla ilgili yeni yazı)

İlk önce, yedek subaylığı en kısa şekilde özetleyen Cem Yılmaz’ı dinleyelim.

Cem Yılmaz aslında performansında haksız değil. Askerlik süresince yaptıklarıma baktığımda, tam da bu iş için orada olduğumu daha iyi anladım. İhtiyaç duyulan her anda, akla ilk yedek subaylar geliyor.

Bilmeyenler için özetleyeyim, üniversite mezunları askerliğini iki şekilde yapabiliyor. Bunlardan biri “kısa dönem askerlik“, 6 ay yapılıyor. Diğeri de “yedek subaylık“, 12 ay yapılıyor. Kısa dönem yapanlar; Er, Onbaşı ve Çavuş rütbelerinde olabiliyor. Yedek subay olanlar ise, askeri öğrenci statüsü ile başlıyor; eğitimleri bittikten sonra Asteğmen rütbesi ile hizmete başlıyor, 8 ay sonra ise Teğmen rütbesi takıp askerlik hizmeti bitene kadar Teğmen olarak kalıyor. Bu süre zarfında, ilk önce askeri öğrenci maaşı alıyor, sonra Asteğmen maaşı ve Teğmen olduğu süre için de Teğmen maaşı alıyor. Maaşlar, askerlik hizmetini yaptığınız yere göre değişir; “iç güvenlik bölgesi” olarak adlandırılan terör riski yüksek yerlerde yapanlar maaşlarına ek tazminat da alıyorlar; sınırda yapanlar da “hudut tazminatı” alıyor.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, yedek subaylık etrafınızda anlatılan askerlik anılarından çok farklıdır. Hatta benim için, “hiç alakası yoktur” diyebilirim. Bunun en önemli nedenlerinden biri, askerlik hizmetini yapmak için kısa süreliğine gelen kişiler olsanız da, kışla içerisinde rütbeli personelsinizdir. Size doğrudan emir ve görev veren sınırlı sayıda komutan vardır. İşiniz genel olarak bellidir ve sabah mesaiye başlarsınız, akşam olunca çıkarsınız. (Tatbikat, gece eğitimi, nöbet vb. faaliyet yoksa.)

Bazen arkadaşlarım; şuan askerlik hizmetini yaptığım yerden dolayı, hatta çalıştığım bölükten dolayı mutlu olduğumu düşünüyor. Ama askerliğin ilk haftasında dahi hep bardağın dolu tarafından bakabildiğimi düşünüyorum.

Günlüğümdeki ilk sayfaya, kışlaya ilk girişte karşılaştığım muameleyi yazmıştım. O an yaşadığım duygu, hayatımda ilk kez yurtdışına çıkıp pasaport kontrolden geçtiğim zamanki ile aynıydı. Daha önce bulunmadığın, tanıdığın kimsenin olmadığı bilinmez bi dünya…

Kapıdan girerken, “er mi, asteğmen mi” sorusu soruluyordu. Önümdeki kişi “er” diyince çantayı x-ray cihazından geçirip üst araması yaptılar. Ben “asteğmen” deyince, listeye bakıp “şöyle” deyip beni ayırdılar. Kayıt işlemleri oldu ve beni koğuşlara götürdüler. Her ne kadar daha önce internetten okuduğum yorumlar tedirgin olmamı gerektiren bir durum olmadığını söylese de, oraya gidene kadar, koğuşların ne kadar büyük ve kalabalık olduğunu merak ediyordum. Fakat gittiğimde beni güler yüzle karşılayan ve odamı gösteren takım komutanı vardı.

Yedek subay okulunda, odalar gayet düzenli, geniş ve temizdi. 2,5 aylık eğitim döneminde hep buradaydık. Belli bir süre odalarda 12 kişi kaldık, sonra 5-6 kişi şeklinde odalara dağıldık. Odalardaki kişi sayısı kadar, bence kimlerin olduğu da önemli. Nihayetinde gün içinde eğitimden arta kalan zamanlarda onlarla vakit geçiriyorsun. Topçu sınıfı olduğumuz için, genel olarak matematik ağırlıklı bölümlerden mezun kişiler vardı. Fakat oda arkadaşlarımdan biri uluslararası ilişkiler alanında doçent idi. Bölümlerimiz yakın olunca zaman güzel geçiyordu.

Askeri öğrencilik dönemi

Askerliği yedek subay olarak yapanların acemi birliği yokturYedek Subay kurs bölükleri vardır ve eğitimler orada verilir. İlk iki hafta temel askeri konular; selamlama, yürüyüş, silah kullanımı vb. gibi bilgiler öğrenilir ve ardından yemin töreni olur. Sonraki iki ay boyunca ise, bulunduğunuz sınıfla ilgili eğitim alırsınız. Bu eğitimde, 6-7 farklı ders olur. Her dersin farklı bir ağırlık ortalaması-kredisi vardır. (Tıpkı üniversitedeki gibi.)

Atış planı çizimi

Dersler hafta içi beş gün vardır. Biz sabah kalkar 1 saat etüt yapardık. Öğlene kadar da 4-5 saat ders olurdu. Öğle yemeği, ardından 2-3 saat daha ders. Ardından etüt ve gün biter. Bunların yanında, komutanların verdiği ödevler olur, ertesi gün için tamamlamanız istenir. Gece de onları yapar uyurduk. (Biliyorum bu dediklerime inanmıyorsunuz, “böyle askerlik mi olur” diyorsunuz, fakat öyle.) Dahası, iki ay sonunda sınavlar vardır. Askeri okuldan mezun olmak için her dersi geçmeniz gerekir. Sınavlarda başarısız olanlar için bütünleme sınavları vardır. Bütünleme sınavlarına kalanlar için zorunlu ek etüt programları koyulur.

Askeri dersler bir üniversite mezununun kolaylıkla başarabileceği zorluktadır. Dersleri düzenli takip edip, not tutmak sınavları geçmek için yeterlidir.

Dersler, üniversite standartlarınki yerleşkede veriliyor. Kimi dersler 10-15 kişilik sınıflarda oluyor. Ortak konuların anlatıldığı kalabalık dersler de amfilerde gerçekleşiyor. Uygulamalı eğitimler için ayrı sınıflar var. Eğer topçu sınıfı askeri öğrenciyseniz, tatbikat alanında bizzat size top atışı yaptırılıyor. Tabi bu öyle kolay bi konu değil, anca dönem sonunda tüm eğitimleri tamamlayınca yapılıyor. Ayrıca farkettiğim bir durum, eğitimde ‘tümevarım’ değil, ‘tümdengelim’ yöntemi kullanılıyor. Bu da bilgilerin akılda kalıcı olmasını sağlıyor.

İstediğiniz yerde askerlik yapabilirsiniz!

Bunu söylediğimde arkadaşlarım şaka yaptığımı düşünüyorlar. Detaylı anlatınca “yok artık!” diyorlar.

yedek subay teğmenİki buçuk aylık askeri öğrenciliğin sonunda, gelecek dokuz aylık askerlik görevinizi nerede, hangi birlikte yapacağınızı bir torba içerisinden çekeceğiniz kağıtla siz belirliyorsunuz. Orada tamamen kendi şansınızla başbaşasınız. Kimisine İzmir Bornova çıkıyor, kimisine Hakkari Aktütün… Bu heyecanı bizzat yaşıyorsunuz. Tabi bir istisna dışında.

Yedek subay okullarında (ve bildiğim kadarıyla askeri okulların tamamında) ortak bir uygulama var. Buna göre, askeri okul mezuniyet puanına göre ilk %10’luk dilime giren öğrenciler kura çekmek yerine, kurada bulunan yerlerden istediğini seçiyor. Bu şekilde ben de, yedek subaylık eğitimini dereceyle bitirmemin ardından gideceğim birliği kuradan önce kendim seçtim.

Asteğmenlik dönemi

İki buçuk aylık eğitimin sonunda iki hafta tatil verilir. Sonrasında, seçtiğiniz veya kura çekerek belirlediğiniz birliğinize gider, katılım işlemlerini yaparsınız. Size tavsiyem gitmeden önce birlik komutanınızı arayıp nezaketen bir isteği olup olmadığını sorun.

Birliğe gittiğinizde ilk olarak personel işlerine (bir nevi insan kaynakları departmanına) uğrayıp çeşitli belgeleri doldurmanız gerekir. Bu yerine göre 1-2 gün sürebilir. Sonrasında bölük/batarya komutanınız ne emir verirse onu yaparsınız.

Atğm. GiritBulunduğunuz birliğe göre komutanınız üsteğmen veya yüzbaşı rütbesindeki bir subaydır. Doğrudan sorumlu olduğunuz tek kişi odur. Ondan emir alırsınız. Eğer kısa dönem bir asker olsaydınız, o bölük/batarya içerisinde sizin en az 7-8 tane doğrudan emir aldığınız komutanınız olurdu.

Benim bulunduğum birlikte bölük komutanından sonraki en rütbeli personel bendim. Takım komutanı olarak her sabah içtimada nöbetçi çavuştan yoklamayı alıp bölük komutanına tekmili ben veriyordum.

Takım komutanı olarak başlıca göreviniz yedek subay okulunda aldığınız askeri eğitimler/bilgiler doğrultusunda, takımınızdaki askerleri eğitmektir. Yapılacak bir denetlemede bu askerlerden siz sorumlusunuzdur. Askerlerinizin sağlık durumundan, ailevi meselelerine kadar bilmeniz istenir. Düzenli olarak danışmanlık hizmeti verirsiniz, askerlerinizin psikolojik bir sorunu olup olmadığını, varsa bunun ne aşamada olduğunu bilirsiniz ve askerlik süresince takibini siz yaparsınız. Yaşanacak bir olumsuz durumda bu kayıtlar incelenir.

Spor

Askeri birliklerde, örgün eğitimde olduğu gibi bir müfredat vardır. Her ay, her hafta ve her gün planlanmıştır. Hangi eğitimin ne zaman nasıl yapılacağı bellidir. Spor faaliyeti de bulunduğunuz yere, birlik komutanının emirlerine göre yoğunluğu farklılık gösterir.

Genel olarak istenen şey, çevik ve hızlı hareket kabiliyetine sahip askerlerin yetiştirilmesidir. Bunun için koşu çok önemli. Yaygın olarak, denetlemelerde istenen tam teçhizat (ayağınızda bot; üzerinizde kamuflaj, hucum yeleği, 5 adet şarjör, kompozit başlık, su dolu matara ve silah ile) 3 kilometreyi yaklaşık 15 dakikada koşmaktır. Ayrıca çeviklik için de askeri pentatlon olarak bilinen 500 metre uzunluğunda; içerisinde merdiven çıkmak, sürünme, düz duvara tırmanma, yüksekten atlama, dengeli yürüme vb. engellerin olduğu koşu parkuru vardır.

Bunların hepsini istenen sürede tamamlamak için 3-4 aylık düzenli spor yeterli oluyor. Görev yaptığım birlikteki askeri pentatlon fotoğraf ve videoları için tıklayın.

yedek subay ne yapar spor

İnsan ilişkileri

Öncelikle şunu bilmelisiniz, geçici süreliğine askerlik yapıyor olsanız da size devlet tarafından verilmiş bir rütbe ve onun karşılığında almış olduğunu bir maaş var. Yedek de olsa subay sınıfındasınız. Askerlik süresince, subayların sahip olduğu hak ve imkanlara sahipsiniz. Taktığınız yaka işareti, giydiğiniz şapka muvazzaf subaylar ile aynıdır. Rütbeniz omuzunuzdadır.

Ayrıca bilmelisiniz, Harp Okulu’ndan çıkan teğmenlere verilen bir yıllık sınıf eğitiminin hızlandırılmış versiyonu iki buçuk ayda Yedek Subay okulunda alıyorsunuz. Yani, herhangi bir uzun/kısa dönem askerden çok daha bilgilisiniz. Unutmayın siz onların komutanısınız. Bunları yazıyorum çünkü asteğmen rütbesindeki kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biri kendisini düz asker olarak görüp, davranışlarına dikkat etmemesi ve personelle olan ilişkilerinde lakayt davranmasıdır.

Bunların yanında, şunun da farkında olunmalı, her ne kadar askeri rütbe silsilesi içinde hatrı sayılır bir konumda da olsanız, sizden yaşça ve bilgice üste olan astlarınız vardır. Omuzdaki asteğmen rütbesinin şehvetine de kapılmayın! (:

Birliğinizdeki subaylar, astsubaylar ve uzman çavuşlar sizin mesai arkadaşlarınızdır. Yani, askerlik bitince “asker arkadaşlarınla görüşüyor musun?” dendiğinde, burada kastedilen üsteğmen/yüzbaşı rütbesindeki komutanınız ve birlikte çalıştığınız astsubay ve uzman çavuşlardır. Aldığınız görevleri başarıyla yapıp yapamadığınıza, birlikte çalışırkenki davranışınıza ve iletişiminize bağlı olarak saygı görürsünüz. Askerlik bittikten sonra, hâl-hatır sorduğunuz böyle birilerin olması bence güzeldir.

Görevler

Afyonkarahisar Ordu Evi, Sancak SubayıTakım komutanı olarak sabit bir görevinizin olmasının yanında, ikincil, üçüncül görevler de verilebilir. Detayına girmeden bahsedeyim. Bunlar; yürüyüş mangası hazırlamak, avans mutemetliği, şehit-gazi ailesi ziyareti; çevre düzenlemesi, araç ve silah bakımı yaptırtmak, spor yaptırmak, araç komutanlığı yapmak vb. gibi.

Ayrıca bazı durumlarda şehir dışında da görevlendirilebilirsiniz. Bunlar, düzenlenen törenlere katılmak, birlikler arası spor müsabakaları için yarışlara gitmek, askeri kurs ve tatbikatlara katılmak olabilir. Benim ilk şehir dışı görevim, asteğmenlik döneminin ikinci haftasında gelmişti. Bir hafta süren görev sonunda şilt ile ödüllendirildim.

Tatbikat ve denetlemeler

Bulunduğunuz birliğe göre değişmekle birlikte, belki de hiç tatbikat görmeyebilirsiniz. Ben yedek subaylık süresince sadece bir atışlı tatbikata katıldım. O da kışın en soğuk günlerine denk gelmişti. Güne -9, -10 derece sıcaklıkla başlıyorduk.

Benim katıldığım tatbikatta, birliğimizde bulunan topçu bataryaları envanterindeki top ve obüslerle atış gerçekleştirdi. Atışların başarılı olabilmesi için işbirliği çok önemli, özellikle de (bilgisaraysız) manuel olarak yapılan atışlarda. Ufak bir hata büyük kazalara yol açabilir.

Bu atışların en önemli kısımlarından biri hedef tespit takımı, yani tatbikat gereği düşman unsur olarak belirtilen yerlerin koordinatlarını telsizle topçu bataryalara iletenler. Benim katıldığım tatbikatta, bu kısımda atış yaptırma görevi verilenlerin çoğu asteğmen rütbesindeki yedek subaylar olmuştu. Yani asteğmenler hedef koordinatları belirleme cihazıyla bakıp, istedikleri koordinatlara, görevin gereği yapılacak atış miktarını söyleyerek atış isteğinde bulunuyordu. Bu şekilde yüzlerce atış yapıldı.

Bunu söylüyorum çünkü askerliği yedek subay olarak yapacaksanız, muvazzaf bir subayın yapacağı hemen her göreve siz de hazır olmalısınız. Askerliği, günde birkaç saat nöbet tutarak, yerleri süpürerek, kantinde televizyon izleyip, kitap okuyarak tamamlayamayacağınızı bilmelisiniz.

2015 Polatlı Atışlı Tatbikat fotoğraf ve videoları için tıklayın.

img-20150219-wa0001
+3 ve -10 santigrat dereceler arasında gerçekleştirdiğimiz tatbikattan…

Denetlemelere gelince, ara ara yapılır. Yeter ki siz koşmaya hep hazır olun. Kayıtlarınız düzenli, araçlarınız bakımlı olsun. Yedek subay okulunda aldığınız eğitimle ilgili sorular sorulur. Takımınızdaki askerlerin kılık kıyafetinden ve askeri bilgisinden de siz sorumlusunuzdur.

Silah kullanma

Silahlı kuvvetlerde en yaygın kullanılan silah ‘Heckler&Koch G-3’ 7,62 mm piyade tüfeğidir. Askeri öğrencilik dönemindeki derslerden biri de bu silahı kullanmakla ilgilidir. Konuya silahın özellikleriyle başlanır, en son da atışlar yapılır; gündüz ve gece.

Her askeri öğrenci kendi silahını önce 25 metre atışlarında gözüne göre sıfırlar. Ardından 200 metre gündüz, 50 metre gece atışları olur. Bu atışlardaki başarı, yedek subay okulundaki mezuniyet puanını etkiler.

Kıt’a görevinde, yani askeri öğrencilik bittikten sonra, subay sınıfında olmanızdan dolayı yanınızda taşıdığınız silah ‘Kalaşnikof’ olarak bilinen ‘AK-47‘dir. Fakat denetlemelerde genellikle ‘G-3‘ silahı ile atış yaparsınız. İstisnalar olabilir. Bazı denetlemelerde asteğmenler ‘MG-3‘, Uçaksavar ve Roketatar silahları da kullandı.

Tabanca atış görevi genellikle askerde kendi mesleğini yapan asteğmenlere (Veteriner, Psikolojik danışman, doktor vb. sınıflardakilere) verilir. Tüm yedek subayların, kadrolarında geçen tabancayı taşıma hakları vardır, fakat birlik komutanları buna pek yanaşmazlar. Keza, yedek subaylar psikolojik hiçbir testten geçmediği göz önünde bulundurulursa, güvenlik riski olmadığı sürece doğru bir karar olabilir.

Nöbet

Bilinmelidir ki, en düşük rütbeden başlayarak Tabur/Alay komutanına kadar her personel nöbet tutar ve 24 saatini kışlada geçirir. Er/erbaş nöbetlerinden farklı olarak, elinde silahla durmazlar, genellikle idari işlerdir. Yedek subaylar da bu nöbet gruplarından birinde yer alırlar. (Güvenlik gerekçesiyle detay vermiyorum.)

Yedek subaylıkla ilgili sıkça sorulan sorular için tıklayın. Dövme, renk körlüğü, yurtdışına çıkma, asteğmen maaşı…

Sayfanın altındaki ‘bir yorum yazın’ kısmına merak ettiğiniz konularla ilgili yazabilirsiniz.

Yedek Astsubaylık ve yeni askerlik sistemiyle ilgili güncel yazı:
Yeni askerlik sisteminde hangisi tercih edilmeli?
Yedek subay, yedek astsubay, erbaş/er? (13 Temmuz 2019)

Herkese başarılar.

cropped-cropped-cropped-20150402_1616321.jpg


İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum” için 529 yorum

 1. Merhabalar ben 2015 ağustos celp döneminde Yedek Subay olarak askerlik görevimi İzmir Gaziemir’de yerine getirmeye başlayacağım merak ettiğim bir husus mevcut yedek subaylıkta askeri öğrenci olduğun 2.5 aylık dönemde de sabah 8:00 akşam 17:00 arası mesai saatlerine göre mi eğitim alınıyor yoksa kısa dönem er ve erbaşlar gibi 24 saatlik zaman dilimi boyunca mı?

  1. Dersler mesai saatleri içerisinde ilgili komutanlarca veriliyor, fakat haftaiçileri 24 saat kışlada kalıyorsunuz.

 2. Merhaba ben ağustos 2015 celbinde istanbul tuzla da piyade 2,5 ay eğitim alacağım bize diğer diğer askerler gibi tam bir eğitim verilecek mi yoksa sadece 2 haftalık bir eğtim mi

  1. Askerliği Erbaş/Er olarak yapan Kısa dönem ve uzun dönem askerler ile Yedek Subayların aldığı eğitim tamamen farklı. 2 haftalik temel eğitimde yürüyüş, selamlama, silah kullanma, askeri nezaket kuralları vb. konuların yanında yemin törenine hazırlık vardır. Ardından 2 aylık sürede yedek subay eğitimi verilir. Bir arkadaşım 3 yıl önce okulu dereceyle bitirmiş ve askerliğin geri kalanını da orada yapmayı seçmişti.

 3. Ben agustos 2015 de izmir narlıdere hava istihkam yedek subay olarak askeri göreve başlayacağım. muv. öz. inşaat takım komutanı yazıyor hava yedek subay hakkında bilgilerinizi ve önerileriniz alabilimiyim. cihangir6679@gmail.com

  1. Hava yedek subaylar hakkında bildiğim tek şey çok havalı görünen mavi kamuflaj ve üniforma giyiyorlar, ayrıca kısa kollu gömlek yerine havacıların mavi tshirtleri var.

 4. merhaba ben marmara matematik mezunuyum,gözlerim bozuk olduğu için komanda olamayacağım,yedek subay adayı olarak başvurdum . matematik ağırlı bölümlerden alınıyor demişsiniz,2015 kasım celbi için yedek subay çıkma ihtimalim nedir ? kağıdımda yedek subay adayı yazıyor yedek subay aday adayı değil bunların arasında bir fark var mıdır ?

  1. Konu hakkinda detaylı bilgim yok o nedenle ihtimali bilemiyorum. Çünkü başka kriterler de var seçim aşamasında. Başvurmadan önce herkes ‘aday adayı’ statüsünde oluyor. Askerlik başvurusunda ‘yedek subaylık’ tercih edenler ‘aday’ oluyor. Yani yedek subaylığa bir adım daha yaklaşıyorsunuz.

 5. Merhaba, Ağustos 2015 döneminde Atış İdare Subayı olarak Füze ve Topçu okulunda Polatlı Ankara’da yedek subay olarak askere başlayacağım. Moleküler biyoloğum ama matematikle pek aram da yoktur hani, yine de bol bol hesap yapmak durumnda kalacağım galiba. İki buçuk ay sonra usta bölüğüme gönderileceğimi biliyorum (umarım %10 a girebilirim) ama öğrenmek istediğim; yemin töreni askere başladıktan iki hafta sonra mı yapılacak yoksa bir ay sonra mı? Bir de asubaylara İngilizce sınavına girme şansı veriliyormuş galiba, uluslararası üslerde komutanlara ve generallere tercümanlık vb yapılması için. Bu konularda bilgi verebilir misin?

  1. Ben de Ateş İdare subayı olarak görevlendirilmiştim. Ateş İdare Kısmı Matematiksel işlemlerin en yoğun olduğu alandır. Dersler çoğunlukla arazide değil sınıf ortamındadır. Bir kaç hesaplama kitabı ve 1/25.000 ölçeğinde çizim yapılan yatay plan kullanılır. Kredisi en yüksek olan ders Ateş İdare dersidir. Bu dersin sınavından en yüksek notu alan kişinin bölümü dereceyle bitirmesi daha kolaydır. Derslerden sonra düzenli tekrar yapmak önemli. Sınavlarda da hesap makinası kullanmayı gerektiren sorular oluyor. Kısım komutanları da alanında uzman albaylardır. Takıldığın yerleri sorabiliyorsunuz. Yemin töreni ise ikinci hafta sonundadır. Bizde İngilizce sınavı veya yurtdışı görevi yoktu. Şuan olur mu bilemiyorum.

  2. O zaman yanımda bir hesap makinesi götürmeli miyim, yoksa oradan düzgün bir şey temin edebilir miyim? Minkale vb tarzı götürmemi tavsiye edeceğin bir malzeme var mı? Bir de casio gibi dijital bir saat almalı mıyım, çünkü normalde saat takan biri değilim, cep telefonunu kullanıyorum. Çok teşekkürler bu arada yazın çok moral verici ve rahatlatıcı olmuş.

  3. Giderken yanına kişisel malzemelerini alman yeterli, ihtiyacın olan herşeyi oradan temin edebilirsin. Çanta, kalem, cetvel, minkale vb. her türlü malzeme verilecek. Saat faydalı olur kesinlikle. Ama istediğin herhangi bir saat olabilir farketmez. Kışla içerisinde aile marketi denen büyük ‘süpermarket’ var. Orayı da kullanabiliyorsunuz 3-4 gün arayla, izin verildikçe. Gazete, yiyecek, içecek, kişisel ihtiyaçlar alınabiliyor.

  4. Merhaba, bende subatta gidecegim insallah. Ben basvururken kisa donem gitmek istedigim soyledim. Ama onlara toefl belgesi filan verdim. Sence banada uzun donem cikar mi?
   Isletme mezunuyum gerci

 6. İlker bey iyi günler dilerim. Askerlik konusunda yazdığınız bilgi verici yazılarınızın oldukça faydalı olduğu kanaatindeyim bu bilgiler için teşekkür ederim şimdiden. benim sorum ise şu olacak size, ben okul öncesi öğretmenliği mezunuyum şu an askerliğim tecilli ancak en kısa zamanda bozdurup askere gitmeyi istiyorum ve asteğmen rütbesinde yedek subay olarak gitmem ne kadar mümkün sizce yani bölümünden dolayı. Ayrıca bu şekilde askere gittikten sonra tsk bünyesinde çalışmaya devam etmem ne kadar olanaklı? yardımcı olursanız çok minnettar olacağımı belirtmek isterim.

  1. Askerlik şubesine gittiğinizde yedek subay olmak istediğini belirtiyorsunuz, transkript örneği isteniyor fakat okul öncesi öğretmenliği mezunlarının yedek subay olma olasılığını bilmiyorum. Kısa dönem de olsa, yedek subay da olsa “muvazzaf ve sözleşmeli subay” başvuruları aynı şekilde ilerliyor. Sonbahar aylarında başvurular başlıyor. Süreç aynı olsa da, yedek subay olarak askerlik yapmış/yapıyor olmak bir adım öne çıkarabilir.

  2. ilker bey sonbahar aylarında başvuruların olduğunu belirttiniz. yanlış anlamış olmamak için bir sorum olacak size. sonbahar aylarındaki başvurunun içeriği neyi kapsıyor. yani asteğmen rütbesinde görev yaparken sürenin bitimine doğru sözleşmeli/ muvazzaf subaylığa geçişle ilgili bir başvuru mu? yoksa yedek subay olarak gitmek için sonbahar aylarının daha avantajlı olduğunu mu kastediyorsunuz

  3. Sonbahar ayındaki başvuru muvazzaf subaylık için. Yılda bir kez oluyor. Herkes başvurabilir. Sivil bir vatandaş da başvurabilir buna. Yani askerdeyken devam etme durumu söz konusu değil. Eskiden vardı artık yok.

  4. İlker bey teşekkür ederim cevaplarınız için. iyi günler dilerim

 7. İyi günler ben 2018de mezun oluxorum işletme okuyorum . Ben uzun dönem olarak yapmak istiyorum askerliğimi astegmen olma şansım nedir sizce . Çogu İnsan verilen maaştan dolayı uzun dönem yapıyor ve terör olayları tekrardan patlak verdi ve bundan dolayi uzun döneme pek yanaşmıyacaklarını düşünuyorum sız ne düşûnuyorsunuz ?

  1. Öncelikle söylemeliyim 3 yıl çok uzun bir süre. 2018’de şartlar nasıl olur kimse tahmin edemez. Bugün için sorarsan; kefeye koysak kısa dönem askerlik ile yedek subaylık aynı ağırlıktadır. İkisinin de olumlu ve olumsuz yanları var. Fakat bana sorarsan bugün yine yedek subaylığı tercih ederdim. Askeri okulda İşletme mezunu asteğmen arkadaşım vardı, tercih edersen sen de olabilirsin. Ama olma ihtimali nedir bilemiyorum.

 8. 2.5 ay eğitimden başarısız olanlara ne oluyor ? Yinede asteğmen olabiliyorlar mı ? Bu askeri öğrenci maaşını ilk defa duydum tatmin edici bir rakam mıdır ?

  1. Başarısız olanlar askerliğin geri kalanı er rütbesi ile yapıyor. Hem de kısa dönem olarak değil, geri kalan 9 ayı. Fakat uzun yıllardır başarısız olan olmamış. Askeri öğrencilik maaşı günlük 2-3 Türk Lirası arasında birşey.

 9. Öncelikle tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı; sivilce sorunu yaşıyorum. Çok şükür çeşitli medical kremlerle çıkmalarını engelliyorum ama 2-3 hafta kullanmayınca yüzüm sivilce dolmaya başlıyor. (Çok kötü bir hal alıyor) Bu tarz kremleri kullanabiliyor muyuz? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Elbette bir sıkıntı yok. Tıbbi olmasına da gerek yok. Güneş kremi de kullanabilirsin, biz araziye çıkarken kullanıyorduk Ankara’da.

  2. Cevabınız için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacaktı önümüzdeki hafta YDS’ye gireceğim. YDS sonucunun herhangi bir avantajı var mı? Çok yüksek bir başarı değil biliyorum ama 60 civarı alabileceği mi düşüyorum. Bunun bir etkisi olur mu? tekrardan teşekkür ederim 🙂

  3. Etkisini bilemiyorum fakat yabancı dil belgesi istiyorlar varsa, ben de sunmuştum YDS sonucumu 60 puan civarıydı.

 10. 1. Tüm asteğmenler lojmanda mı kalıyor?
  2. Lojmanlar askeriye içerisinde mi yoksa askeriyenin dışında başka bir yerde midir? Lojman için para ödeniyor mu?
  3. Komando asteğmen ile piyade asteğmen arasındaki fark veya farklar nelerdir?
  4. Askeriyede asteğmenler kendine özel cep telefon kullanabiliyor mu?

  Şimdilik bu kadar aklıma gelirse soracağım:)

  1. Askeriyede lojman hakkı belli bir puan topladıktan sonra oluyor. Puanlar da hizmet süresine göre, alınan takdir belgelerine göre artıyor. Asteğmenin böyle bir puanı yok. Ondan dolayı lojman hakkı yok. Garnizon içeresinde, orduevi, askeri gazino varsa orada ücretini ödeyerek kalabilirsin. Yoksa dışarıda ev kiralaman lazım. Bunlar iç güvenlik bölgesi için geçerli değil. Orada kışla içinde kalınıyor. Ama detayları bilmiyorum.
   Komando asteğmenin aldığı eğitim daha ağır, genellikle iç güvenlik bölgelerinde görev yapıyor. Piyade ise herhangi bir yerde bir piyade birliğinde görev alabilir. Komando olmak için hiçbir sağlık sorununun olmaması lazım. Mesela düşük seviyede bir miyoplukta, elenip piyade eğitimine alınıyorsunuz.
   Askeriyede telefon kullanılmasına dönük bir çalışma yapılmış yakın zamanda ama detayları bilmiyorum. Normalde tüm kışlalara cep telefonu sokmak yasak.

  2. Koskoca Tsk asteğmenine yatacak yer için sahip çıkamıyor. Birde lojmanda kalmak için para talep ediyor. Çok yazık. Teşekkürler

  3. Subay, astsubay tüm askeri personel lojmanda kalırken zaten kira ödüyor. Ücretsiz lojman hakkı kimseye yok. Yani bu, yedek subaylara özgü bir durum değil. Ayrıca devlet, memur maaşını düzenlerken içerisine konaklama-barınma giderlerini de ekliyor. Ki bana sorulsaydı da askeri lojmanda kalmak yerine, yine kent merkezinde bir ev kiralardım.

 11. İlker bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Oldukça faydalı bilgiler. Ben sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum. Yedek subay olma şansım nedir? Askerliğinizde hiç bu bölüme denk geldiniz mi? diğer bir sorum; uzağı göremediğim için lens kullanıyorum. Bu yedek subaylığı alımı etkiler mi?

  1. Benim birliğimde hiç öğretmen yoktu, muhtemelen öğretmenler meslek kurasına tabi olarak asteğmen oluyorlardır. Bu konuda bilgim bu kadar. Lens kullanmanın yedek subay seçiminde bir etkisi yok, askerlik boyunca da kullanabilirsiniz herhangi bir engel yok.

 12. Çok soru sordum farkındayım ama son sorum 🙂 cep telefonu götürmek sorun olur mu? Tabi ki usta birliğinde sorun olmayabilir sonuçta subaysınız ama acemi birliğinde götürsem? (Akıllı telefon) teşekkürler şimdiden

 13. İlker Bey merhaba,
  Mesleğim avukatlık, yedek subaylık için başvurdum. Bizlere verilen görevler nelerdir, hiç karşılaştınız mı? Ayrıca avukatlardan meslekçi olabiliyor mu, olursa eğitim süresi 1 ay mı olacak? Teşekkürler.

  1. Merhaba, meslek grubuna giren avukatlar diğer yedek subaylardan 2 hafta önce eğitime başlıyor. 1 ay sürüyor. Benim eğitim aldigim yedek subay okulunda varlardı. Birlikte 1 hafta kaldık sonra onlar mezun oldu gitti. Temel askeri eğitim yanında askeri hukuk sistemi ile ilgili dersleri vardı ve bu derslerden sınav olmuşlardı. Dereceye girme durumu onlar için de geçerli. Hatta çok daha iyi yerler var listelerde. Örneğin bir tanesi Üsküdar Selimiye Kışlası idi. Ve sadece kara kuvvetleri değil, deniz ve hava kuvvetlerinde de görev alınabiliyor.

 14. merhaba ben kasım ayı asker alımları için başvurdum bilgisayar mühendisiyim yedek subay olmak istiyorum başvurumuda bu şekilde gerçekleştirdim. sizin askerlik döneminizde varmıydı mühendisler yedek subay olma ihtimalim nedir sizce? teşekkürler.

 15. Merhaba ben de yedek subaylik için başvurumu yaptım. Benim sorum meslek kurası çıkmayan tüm asteğmenler takım komutanı mı oluyor? Diğer sorum da 2.5 aylık acemilik döneminin zorluk durumundan biraz bahsedebilir misiniz?

  1. Topçu sınıfındaki tüm asteğmenler takım komutanı olmuştu fakat piyade veya tank birliklerinde durum nedir bilmiyorum. 2,5 ay zor geçmiyor, verilen emirlere uyup, dersleri takip etmek; boş vakitlerde de masa tenisi oynayıp, dinlenmek yeterli.

  2. Teşekkür ederim, bu verilen dersler öyle düzenli takip edildiğinde herkesin yapabileceği dersler değil mi? Son olarak da acemilikte şinav mekik barfiksten şu kadar yapmalısınız yoksa eğitimi tamamlayamazsiniz gibi bir durum var mı?

  3. Evet her üniversite mezununun rahatlıkla yapabileceği dersler ve sınavlar. Şınav, barfiks, koşu vb konularda zorunluluk yok. Belli hedefler var. Mesela şınav 40 hedef. Yaparsanız 100 tam puan alırsınız. 30 yaparsanız 70 böyle giderek azalır. Sistem bu şekilde. Bütünüyle bi başarısız sayılma durumu yok.

 16. Anladım peki belirli toplamamiz gereken bi puan mı var? Diyelim şınavdan 50 aldım, barfiksten gene istenilenin yarısını yapabildim. Bu bana bir zorluk çıkarır mı? Kardeşim spor konusunda kendimi biraz zayıf görüyorum da o yüzden bu tarz seyler soruyorum, belki verilen eğitimler yardımcı olur ama gene de bilmek lazım böyle şeyleri gitmeden.

 17. Anladım hocam sağol peki bu lojman kira ücretleri ne kadar kaç para ödeniyor ? Batı/Doğu değişiyordur Allah bilir ücretler…

 18. Sorum, Askerlik sonuçları belli olduğunda kısa dönem mi yoksa uzun dönem mi ? Uzun dönemse mesleki mi değil mi nasıl anlıyoruz ?

  Meslek :Makine Mühendisi

  Şimdiden teşekkürler.

 19. Selamunaleyküm öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ben beden eğitimi spor yüksek okulu antrenörlük eğitimi lisans mezunuyum kasım celbinde askere gidecem inşaallah komando ve yedek subaylığı tercih ettim. Antrenörlük eğitimi bitirenlerin yedek subaylık gibi avantajları varmıdır? Varsa da ne gibi görevleri vardır. Trankirpt puanım 2.76 yabancı dil puanımıda verdim. Bunlar etkili oluyormu sağlık sorunumda yok çok şükür ve aktif olarak ta güreş yapmaktayım bunların bir etkisi varmıdır ? Şimdiden teşekkür ederim.

 20. Merhaba; Balıkesir Merkez Bakım Okuluna yedek subay olarak alındım. Üniversiteden İmalat mühendisi olarak mezun oldum. Derslerimiz sizin dediğiniz gibi mi oluyor ? Askeriye içerisinde makina bakım,tank bakım,ucak bakım vs. gibi hizmetler bulunuyor mu ? Bunun sınıflandırmasını kimler yapıyor ? Şu da var Bakım okulundan eğitim alıp doğuya asteğmen olarak gitme ihtimali var mıdır ? Cevaplarınızı bekliyorum Teşekkür ederim

  1. Üzgünüm bu konuda detaylı bilgim yok fakat benim aldığım Topçu sınıfı eğitimlerini almayacağınız malum. Asteğmen görev yerlerinde bir kısıtlama yok, Türkiye’deki her birlik olabilir.

 21. gayet güzel anlatmışsınız. Ben 2-4 kasım 2015 te topçu ve fuze okuluna yedek subay olarak teslim olacağım. muv. özelliği: meslek kurası yazıyor. sınıfım topçu . tekstil mühendisiyim. Şimdi ben kesin meslek çi dedikleri kısımda mı oluyorum . Eğer öyleyse 18 gün gibi bi eğitimden sonra direk asteğmen olucakmıyım ? Şimdiden teşekkürler

  1. “meslek kurası” yazıyor ise evet muhtemelen öyle olacaktır. 1 aylık eğitim var. eğitim sonunda sınavda ne soruyorlar bilmiyorum ama orada da aynı %10’luk dilim var. Dereceye girenler listeden istedikleri yeri seçiyor. Başarılar.

 22. personel sınıfı yedek subay ile ilgili olarak bilgi verebilir misiniz? dağıtımları nerelere olabiliyor? bu sınıfla ilgili internette kapsamlı bir bilgiye rastlamadım.

  1. benim arkadaşım personel di . acemi gaziemir , usta şırnak.Benim bildiğim 81 il de çıkabilir. % 10 a girmeye bak. doğu olursa da sen istemediğin sürece şubeden çıkmazsın bir de resmi törenler dışında. bizim arkadaş şırnakta olmasına ragmen ki o zamanlar da karışıktı ortalık , suriye sınırna balık yemeye gitmeler . diyarbakıra gezmeye gitmeler falan yapıyordu yani . doğu çıkarsa tek sıkıntın gidiş ve dönüş zamanı onun dışında Allah ın izniyle bişey olmaz kafan rahat olsun

  2. Çok teşekkür ederim. Benim için aydınlatıcı oldu.

 23. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Bende kasım cebinde tuzla piyade okuluna yedek subay adayı olarak gidicem.sorum su olacak fiziki konuyla alakalı hic bir sağlık sorunum yok ancak fiziken sırtta benek benek güneş lekeleri var ve sol bilegimdede kazayla oluşan 5 cm lik cam kesiği.bunlar acemi birliğinde degerlendiriliyormu yani bunlardan ötürü yedek subaylık hakkımı kaybetme ihtimalim varmı yedek subayadayi olarak sevk edilmişken bunlar yüzünden yedek subay olmam engellenirmi.şimdiden teşekkürler

  1. Hayır, herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Bunlar detaylı kontrol edilmiyor, senin özellikle belirtmen lazım bakmaları için. Her halükarda bahsettiğin durumların olumsuz bir etki edeceğini düşünmüyorum. Başarılar.

 24. ilker bey merhaba, Balıkesir bakım okuluna yedek subay olarak gideceğim, Bu bölüm kendi içinde dallara ayrılıyor mu? Genelkurmay envanterinde bulunan tüm mekanik alet,cihaz vb. bunların bakımı mıdır sadece, nedir? Bakım bölümü hakkındaki bilgilerinizi paylaşır mısınız? Teşekkürler.

 25. selamün aleyküm ilker bey , piyade sınıfına Kasım ayında yedek subay eğitimi almak üzere iSTANBUL/TUZLA ya gideceğim inş. Fizik tedavi ve rehabilitasyon mezunuyum . Fizyoterapistler de mesleki olarak görev yapabiliyor mu ? Teşekkürler.

  1. e-Devlet’te yazıyorsa “meslek kurasına tabi” şeklinde bir şey, olabilir. Yoksa piyade olarak yapacaksınız.

 26. Kardeşim Allah razı olsun çok güzel açıklamışsın bizleri aydınlatan en net bilgi oldu. Bende ankara etimesgut tankçı yedek subay olarak başlicam askerliğime ve benim sorum ben evliyim eşimde erzurumda görev yapıyor sence buraya uata birliğim çıkar mı bir bilgin var mı? Ve ankara etimesgut nasıl biyer?

  1. Bu durumda olan bir arkadaşımız vardı Polatlı’da. Kur’ada asteğmenlik görev yeri yine aynı yer çıkmıştı. Eşi ve çocuklarını yanına çağırmıştı, lojman ya da misafirhane kalıyorlardı. Yani mümkün. Etimesgut’a bir kez sağlık kontrolü için gitmiştim. Büyük bir birlikti, içerisinde askeri hastanesi olan. Eğitimin ağır olduğunu söylemişlerdi oradakiler ama bilemiyorum kime göre zor diye.. Allah kolaylık versin.

 27. Selamün aleyküm İlker Bey yazınız çok güzel ve aydınlatıcı şekilde olduğu için çok teşekkür ederim Allah razı olsun. Ben kasım celbinde İzmir/Narlıdere İstihkam sınıfına düştüm. MUV ÖZELLİĞİ : İS.SVŞ.TK.K yazıyor. Sorum şu ki bu özellik hakkında bilginiz var mı ve 2,5 aylık eğitim süresinde maaş alabiliyor muyuz şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. İlgili Tk. K.’lığı ile ilgili bilgim hiç yok. 2,5’lık eğitimde “askeri öğrencilik” maaşı alınıyor. O da 100 lira civarı.

 28. İlker bey Hava kuvvetleri komutanlığı-Yedek subay-Piyade-İstanbul tuzla çıktı(12-13 Kasım).benim sorum ben direk hava kuvvetlerine bağlı olarak takım komutanı mı olacağım ?
  2-Acemilikte hafta sonlarımız tatil olacak mı ?(Kpss çalışabilmek için soruyorum bunuda 🙂

  1. Muhtemelen Hava Kuvvetlerinde çalışacaksın ama Tk. K. olur musun bilmiyorum. Topçu okulunda haftasonları tatildi ama orayı bilmiyorum.

 29. Merhabalar diplomayla ilgili bi sorum vardı. E devlette askere giderken diplomanızı ya da kopyasını götürebilirsiniz demiş. Ancak bazı kaynaklarda kopyası yeterli olmuyor, şubeden diplomayı onaylatmanız gerek diyor. Bu konuda bi bilginiz var mı acaba?

  1. Bana kimse diplomanı yanında götür dememişti, askerlik şubesine verilen diploma ve belgeler, askerlik yapılan yeri gönderiliyor zaten.

 30. İlker kardeşim öncelikle yazın için teşekkürler, ben kasım 2015 Ankara/Etimesgut tankçı yedek subay olarak gideceğim hayırlısıyla. Merak ettiğim bir konu var. Sınıfımız ne olursa olsun başarı sıralamasında %10 luk dilime girersek Türkiye’nin istediğimiz herhangi bir ilinde görev yapma şansımız var mı? Yoksa sınıfına göre (örn. topçu, piyade, tankçı vs.) belirli illerden birinde mi görev yapabiliriz? Cevaplarsan çok sevinirim. Saygılılar.

  1. Belirli illerden birinde görev yapılıyor. Her yerde Tankçı birliği olmayabilir veya diğerleri de öyle. Ayrıca, her yedek subaylık döneminde farklı illerde ihtiyaç olursa değişkenlik gösterebilir.

 31. İlker Bey Merhabalar,2015 Kasım döneminde Ankara Etimesgut Zh.Brl.Ok. ve Eğt. Tüm. Kurs Tb. de yedek subay,Tank M60 A1-A3 TNK.TK.K oalrak görev alacağım.Bahsettiğiniz bilgiler oldukça yararılı oldu.Soru olarak ilk 75 gün eğitim diliminde orduevinde konaklamamıza izin verilme durumu varmıdır?Yanımızda götürmemiz gereken özellikle tavsiyeleriniz varmıdır?Yemin töreninden sonra orduevinde konaklama ihtimalimiz dahamı yüzkektir? Birde hangi süreye kadar akıllı telefonumuzu akşamları kullanma yada odamızda bulundurabilme iznimiz olur.Teşekkürler

 32. Merhaba İlker Bey öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim gerçekten çok faydalı oldu. Ben de nasipse 14 Kasım’da katılacağım Ulaştırma Jandarma Yedek Subay olarak. Bununla ilgili bir bilginiz var mıdır?

  Bir de 2 aylık eğitim süresince evci izni kullanabiliyor muyuz? Haftasonları ailemizle aynı şehirde olduğumuz takdirde.

  Teşekkürler şimdiden.

  1. İkamet adresi eğer eğitim birliği ile aynı ilçede ise cuma akşamları çıkıp pazar gecesi gelinebilir. böyle bir örnek vardı bizde. şimdi nasıl bilmiyorum.

  2. Aynı şehir olması yeterli değil mi aynı ilçe olması mı gerekiyor ?

 33. Merhaba İlker Bey. Kasım celbinde yedek subay olarak askerliğimi yapacağım. Askerliğe başvuru sırasında ayak üstü bir muayene sonrası sülüsümde “A grubu sağlık kodu mevcuttur” yazıyor. İnternetten araştırdığımda küçük arızalar sonucu bu yazılıyor denmiş. Gözlük kullanıyorum 1.75 miyop, başka bir sıkıntım yok. Sevk sırasında tekrar bir muayene oluyor mu ve bu sıkıntım yedek subaylığa bir engel oluşturur mu? Teşekkür ederim.

 34. Merhaba ilker bey öncelikle tecrübelerinizi paylaştıgınız için teşekkürler ben 4 yıllık üniversite mezunuyum askerlik bana uzun dönem cıkmış olsa yüzümde ben var ondan dolayı bi sıkıntı cıkarmı

  1. Peki askerde kalmak için yani teskere bırakıp orda kalmak için ugraştıgımda sorun olur mu ben orda kalmak istiyorumda

 35. ilker bey merhaba, 12-13 kasımda polatlı topçu birliğe yedek subay adayı olarak katılacağım. Makine Mühendisiyim branş 71 yazıyor bunun anlamı nedir bilginiz varmı? yanımızda eşya olarak ne götürmeliyiz, orada verilecek eşyalar yeterli midir? Cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Benim branşım 68 idi. Sanırım 71, “ateş destek timi” (adestim) sınıfı. ileri gözetleyicilik eğitimi alıyorlar. devamlı olarak kullanacağınız ‘Hassas Konum Belirleme Sistemi’ vardır, asıl olarak bunu kullanmayı öğretirler. bu cihazı kullanarak simülasyonda top atışı yaparsınız, eğitimin sonunda da gerçek top atışı yaptırırsınız. devamlı arazide olmak yorucu olacaktır ama oldukça zevkli bir iş.
   Okula giderken yanınıza kişisel eşyalarınızı almanız yeterli, askeri hiçbir şey almanıza gerek yok, internette forumlarda upuzun listeler hazırlamışlar! Gerekli askeri malzemeyi zaten orada veriyorlar. İhtiyaç olursa zaten kantin var, her şey satılıyor. Sadece havludur, şampuandır bunun gibi kendi eşyalarınızı götürün yeterli.
   Şimdiden kolaylıklar, Polatlı iyidir.

 36. İlker bey ben de kasım 2015 celbinde izmir foça jandarma komando eğitim okuluna yedek subay adayı olarak gidiyorum. Okul hakkında sizin bildiğiniz duyduğunuz birşey var mı merak ettim. Ayrıca komando ve jandarma tazminatından bahsettiler bana gerçekte bunlardan dolayı maaşım farklılaşacak mı? Son olarak muvazzaf özelliğime takım komutanı demişler ben tam olarak ne yapacağım? Teşekkürler.

 37. Kardeşim öncelikle eline emeğine sağlık . Bende Polatlı’ya topçu yedek subay olarak gidicem merak ettiğim konu şınav mekik vs puan alıcazya bu spor sınavları ilk gittiğimizdemi yoksa 2 buçuk aylık eğitim sonundamı yapılıyor daha doğrusu ne Zaman yapılır şimdiden saolasın

 38. İlker Bey merhabalar,ben makine mühendisiyim ve şuanda çalışmaktayım,evlenmek için askerliği aradan çıkarmam gerekiyor ancak ailemin bir emekli maaşı dışında geliri yok yani sizin anlayacağınız askerde de para kazanıp onlara destek olmam gerekiyor.Ben başvuru sırasında yedek subaylık istiyorum dersem ancak sonuçlar açıklandığında çıkmazsa vazgeçme şansım var mı? Biliyorum karmaşık bir soru oldu ama zor durumda olduğum için soruyorum

 39. Merhaba İlker bey.Ben arkeoloji bölümü mezunuyum. Askerlik şubesindeki başvuruda komando olmak istiyorum şıkkını evet olarak işaretlersem asteğmen olma şansım artarmı acaba ? Teşekkürler

 40. Mrb İlker kardeşim
  Öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim..Kadrolu olarak beden eğt öğretmeniliği yapıyorum.Tecilimi bozdurdum ve aralık ayı içerisinde sınıflandırmaya giricem şubat celbinde askerlik görevime başlıyacam nasipse.Yedek subay olmak isttiyorum.Diploma notum 2.34 boy 188 ve 87 kg. Şükür hiçbir sağlık problemim yok branş itibarıyla çıkma ihtimali nedir değerlendirirsen sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  1. Öncelikle hayırlısı olsun 🙂 Beden Eğitimi öğretmenlerinin çıkma olasılığı yüksek 657’ye tabi olduğunuzu TSK’ya belgeleyin o da gitmiş olduğunuz asal şube ile olmaktadır. Belgeyi onlara veriyorsunuz onlar Ankara’ya fakslıyorlar. Kanımca çıkma ihtimali yüksek ama Beden Eğt. Öğrt. Komando’ya ayırıyorlar 🙂

 41. ilker bey selamlar..

  inşaat mühendisiyim…tecilim kasım 2016 da bitiyor..fakat ben mayıs 2016 da yani daha erken askere gitmeyi düşünüyorum ve yedek subaylık istiyorum..sizce çıkarmı o dönemde yedek subay alımları nasıldır..

  birde yedek subaylar orduevinde konaklayabiliyor mu ? orduevinde ücretler nasıl ?
  son olarak güncel yedek subaylık maaşı ne kadar biliyor musunuz ?

 42. Sevgili İlker, bu kadar ayrıntılı bir şekilde yedek subayı bize tanımladığın için sana teşekkürlerimi sunmaktayım. Malum, ben de yedek subay olarak askerliğimi yapmak istiyorum en kısa zamanda teslim olacağım. Nitekim söylediğin üzere, unutulmamalıdır ki takım komutanısınız her attığınız adim dikkatli ve özenli olmalıdır ordunun komuta zincirinde olan bir parçayız, askerlik değil subaylık yapıyoruz.

 43. Merhaba Ilker bey,
  Ben kasimda basvurdum Subatta askere gidebilmek icin. Ben kisa donem istedigimi soyledim onlara. Ama yinede TOEFL belgesi filan verdim. Sizce kisa donem cikar mi yoksa dil ihtiyaclarina gore uzun donem yaptirabilirler mi? Isletme mezunuyum bu arada
  Tesekkurler

 44. İlker bey tesekkurler eğitim fakültesi mezunuyum.. 169 askeriyede (166 dediler)boyum var sizde ydk sby olur muyum… Komanda olursam gittiğim yerde kışla yada karakol dışına çıkıyorlar mi ydk sby operasyon için …. Kıl dönmesi var sizce komando olmama engel mi bu durum…. Ve resimlerde gerçekten severek yapmissiniz belli oluyor bende bir stres var anlam veremediğin sizi tebrik ederim….. Sorularim biliyorum sizin yaşamadığını şeyleri soruyor acaba bunlara cvp birşeyler duydunuz mu ondan sordum…

 45. İlker bey merhaba ben isletme ogrencisiyim okulu bitiince ilk hedefim yedek subayliktan subayliga gecmek yedek subaylik yaparken nasil subayliga kaliniyor ve ilk hakkimizda basarisiz olursak baska hakkimiz varmi

 46. merhabalar ilker bey,benimde askerliğim polatlıda yedek suvay topçu olarak çıktı (k/m obüs takım komutanı). Yazdıklarınız ve yorumlarınızdan herşeyi anladım çok teşekkürler öncelikle.Fakat benim bir sorum var sağlıkla ilgili,benim sağ el bileğimde ve sağ kolumda + sol kolumda olmak üzere 3 kırığım var. Mekik falan çekebiliyorum fakat şınav pozisyonunda 2.şınavddan sonra kırık yerler hemen kendini feshediyor ve devam edemiyorum. Bu konu hakkında bir rapor alıp eğitimde bu faaliyetlere katılmama durumum nedir? Zira gerçekten yapamıyorum kırıklardan dolayı

  1. İlk hafta sağlık kontrolü olacaktır. Oradaki doktora durumu anlatırsanız spordan muaf veya şınav hareketinden muaf belgesi verecektir. Sıkıntı olmayacaktır emin olabilirsiniz. Benzer durum arkadaşlarımda da vardı.

 47. Merhaba İlker Bey,4 yıllık Turizm mezunuyum.Yedek Subay alımları turizm öğrencilerine zor mu kolay mı oluyor sizce?

  1. bende turızm mezunuyum kısa mı cıktı uzun mu ?

 48. Selam İlker. Çok güzel bi yazı dizisi olmuş emeğine sağlık. Isparta Eğirdir’ de ydk.subay egitimimi alacagim subat celbiyle nasipse. Sormak istedigim iki konu var. İlki dereceyle alakali. Spor ve yazili sinavin haricinde uygulama diye bisey duydum bunun icerigi nedir? Her biri ne kadar etkiliyo yuzde olarak ortalamayi. (Örn: Yazili %30 spor %40 uygulama %30) İkincisi ise Brans koduyla alakali. Benim e devlette brans bolumunde 29 rakami var bu neyi ifade ediyor bilgin var mi? Sinifim piyade bu arada. Tesekkurler.

 49. Merhaba Ilker Bey
  Konaklama Isletmeciligi AÖF mezunuyum bugün askerlik şubesine gittim muayene olman lazim dediler ve kağıdı alip aile hekimine gittim.
  Kagidimda Statü : Yedek Subay yaziliydi.
  yedek subay adayi yazması gerekiyor muydu?
  Birde uzun dönem yedek subaylar 12 aylik süre bittikten sonra askeriyede aynı görevle kalabilirler mi yoksa başka görevde devam edebilirler mi?
  Simdiden Teşekkürler.

 50. Bende yedek subay egitimi icinTuzla piyade okuluna gidecegim. Sorum şu: renk körü olanlar revize mi ediliyor yoksa yedek subay olma şansları var mı?

 51. hocam benim öğrenmek istediğim bu 2.5 aylık eğitimde görülen derslerin içeriği nedir ?

 52. İyi günler, Ben bir devlet üniversitesinde fizyoterapi ve rehabilitasyon okuyorum. Mezun olunca da askeriyede çalışmayı düşünüyorum. Acaba bahsettiğiniz gibi yedek subaylıktan sonra kazandığım subaylıkla kendi mesleğimi orduda icra edebilir miyim?

 53. Merhaba Hocam. Öncelikli olarak bizleri bilgilendirdiğin için çok teşekkür ediyorum. Gerekli tüm bilgileri vermişsin sadece aklıma bir kaç küçük husus takıldı. Ben Çevre Mühendisliği mezunuyum Askerlik yerim Ankara/Polatlı topçu Yedek subay olarak açıklandı. Allah nasip ederse 13 subatta teslim oluyorum. Aklıma takılan sorular sunlar. 1. Muv özelliği Adestim Subayi yaziyor bu tam olarak nedir? 2. Benim e devlette brans kismina 71 yaziyor meslek kurasinami tabi tutuluyorum yoksa takim komutanimi oluyorum? 3. Eger takim komutani olursam 2.5 aylik egitimden sonra sinav oluyormus bu sinav zormu kolaymi sinavdan kalan er mi oluyor? 4. Son olarak takim komutanimi iyi meslek kurasi mi iyi?

  Biraz fazla soru sordum hakkini helal et hocam cevablarin icin şimdiden tesekkur ediyorum..

  1. Öncelikle yolunuz açık olsun. 1. Adestim’in açılımı ‘ateş destek timi’dir. Düşmanın yerine topçu bataryalarını bildirirsiniz. 2,5 boyuna bunun üzerine eğitim alınır. İnternette farklı sitelerde detaylı anlatmışlar. Askeri öğrenci sayısı en çok olan branştır. 2. Meslek kurasına tabi değilsin. Takım komutanı olarak görev alacaksınız. 3. Sınav zor değil. 2,5 içerisinde ne anlatılırsa onu soruyorlar. 4. Meslek kurasına tabi olanların eğitimi 1 ay sürüyor sonra asteğmen oluyorlar ve kendi mesleğini askerde icra ediyorlar. Takım komutanları ise 2,5 ay eğitimden sonra, aldığı eğitimi icra ediyor.

  2. Takim komutani olacaksin ve sonda degil sinav universite gibi farkli derslerden sinav oluyosun

 54. ABD siyasal bilimler ve uluslarasi iliskiler okuyorum. Duyduguma gore ingilizce yada herhangi bir yabanci dil seviyesi ana dile yakin olanlari. NATO baselerine gonderiyorlarmis bu dogrumudur ve Astegmen olarak askerlik yapabilme ihtimalim ne kadar ?

  1. Okan ben de yüksek mütercim tercümanım benimde o şekilde ama o zamanki TSK’nin ihtiyacına bağlı olarak değişebilir.

 55. İlker Bey,öncelikle anlattıklarınız çok açıklayıcı ve etkileyiciydi böyle bir paylaşımda bulunduğunuz için şahsım adıma çok teşekkür ediyorum.
  Benim sorum şu; Ben meslek lisesi mezunuyum lisans eğitimimi açıktan tamamladım matematik ile ilgili ciddi bilgi eksikliğim var bu 2,5 aylık eğitim dönemimi nasıl etkiler çok zorlanır mıyım?

  1. Yok hayır öyle üst düzey bir matematik gerekli değil. Ki sadece bir branşta ihtiyaç oluyor, oraya alınan personel sayısı da fazla değildi bizim dönemimizde.

 56. Merhaba oncelikle guzel sunumun ve aciklayici bilgilerin icin tesekkur ederim. Ben de bu yil mezun olucagim, ve yedek subay olarak askeriligimi yapip yapmamak arasinda kararsizim. Merak ettigim soru ise askerlik subesinde yedek subay olarak askerlik yapmak istiyorum demem yedek subay olarak askerlik yapmama yeteck mi ?

  1. Hayır yetmiyor. Kısa dönem yapmak istiyorum desen bile yedek subay olma ihtimalin var. Yedek subay olmak istiyorum dediğinde, fazladan birkaç belge daha istiyorlar fakat sonuç kesin değil.

 57. Merhabalar ben uzun donem dusunuyorum ancak gozlerimin miyop dereceleri sağ 3.25 sol 3.5 bu durum uzun donem cikmasina engel mi?

 58. İyi günler İlker Bey;
  Paylaşım harika olmuş.benim ve eminim bi çok kişinin aklına takılan soru şu. İİBF mezunlarından Yedek Subay olan varmı. burdan alımlar çok nadir oluyor diye okumuştum bir yerde.sizinle birlikte Yedek Subaylık yapan İİBF’li varmıydı acaba? bu arada ben AÖF Kamu yönetimi mezunuyum.

  1. Evet benimle birlikte pek çok İİBF’li vardı öyle hatırlıyorum, hatırladıklarım çoğunlukla İşletme bölümüydü.

 59. Merhabalar. Yorumlarınız bizim bazı şeyleri yaşamadan tecrübe etmemizi sağlıyor.Benim sorum şu; inşaat mühendisiyim.Mayıs celbinde askere gitmeyi düşünüyorum. Yedek subay olarak atanma ihtimali yüksek olan hangi celbtir?

 60. meraba abi yedek subaylıkta silah veriyorlarmı birde sabah gelip akşam vimize mi gidiyoruz?

 61. ilker bey selamlar ben okulöncesi öğretmenliği okuyorum bu sene muvazzaf subaylığa başvuru yaptım bölümümün bir etkisi varmı buna 8 tane branş seçebildim ikmal havacılık savunma falan filan diğerlerine göre şansım nedir az çok yardımcı olursanız sevinirim

 62. Merhabalar ilker bey , faydalı bilgilerinizi bizlerle paylaşıp ve gösterdiğin ilgi için teşekkürlerimi dile getirmek isterim .
  Ben psikikoloji bölümden mezunun biri olarak askeri hakkında ğek bilgim yok , onun için sizin bilginizi dinlemek isterim
  Psikoloji mezunları askerlikte nasıl bir pozisyonda yer alır , onlarda astek mi olacak ?
  İlginiz için teşekkürler

 63. İyi günler İlker bey ben şu an rehber öğretmen olarak çalışıyorum, seneye mayıs celbinde tecilimi bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum yedek subay olarak meslekçi sınıfta yer alıyoruz bildiğim kadarıyla ve acemi birliğimiz 1 ay sürüyor sanırım. Bunun dışında %10 luk dilimin istediği yere gitmesi uygulaması bizde de mevcut mu, ayrıca nöbetler ayda kaç gün olur usta birliğinde ve son olarak konuştuğum yedek subaylar rehber öğretmenlere merkez il jandarmaların çıktığını söyledi genelde bilginiz var mı teşekkürler

  1. Yüzde onluk dilim uygulaması, meslek kurasına tabi yedek subay öğrencilerde de geçerli. Diğer sorduğunuz sorular hakkında bilgim yok

 64. Yedek subaylıkta iki üniversite lisans diploması olmasi halinde puantaja bir katkısı oluyor mu? Örgün gastronomi ve mutfak sanatları, acikogretim kamu yönetimi

 65. Merhaba İmalat mühendisiyim. Sınırın biraz üzerinde kilom var ve vücudum aşırı kıllı. Bu durum olumlu veya olumsuz herhangi bir etki olur mu yedek subaylik için teşekkürler.

  1. Hayır oluşturmaz. Birliğe gittiğinizde tekrar kontrolden geçersiniz oradaki doktor karar verir kilo durumuna.

 66. iyi gunler yedek subay okuluna 1 hafta gec gitmek sikinti olur mu? olursa ne gibi ceza verirler

  1. Önce savunmanız alınır, yapacağınız yazılı beyan ardından disiplin cezası verilir. Bu bl. komutanının insiyatifindedir, disiplin düzenlemesi çerçevesinde hangi cezayı vereceği. En iyi ihtimalle sadece disiplin puanı alırsınız, bu da mezuniyet notunuzu etkiler.

 67. Merhaba İlker bey.Ben sivil hava ulaştırma isletmeciliği mezunuyum.Siniflandirmada havaci olarak gitme ihtimalim var midir?

 68. Besyo Rekreasyon mezunuyum fakat geçtiğimiz yaz formasyon eğitimi alarak öğretmen olmaya hak kazandım. Besyo mezunlarının yedek subay olma olasığı yüksek diyorlar sizce durum nasıldır? 5 gün sonra tecilim bitiyor ve hazirana kadar askeriyeye gitmem lazım ağustosta da askerim sanırım 🙂

 69. ilker bey kolay gelsın su sorum olucak ben ıngılızce ogretmenı mezunuyum yedek subay olarak yapmayı dusunuyorum tabı cıkarsa spor konusunda sıkıntım yok 3 yıllık spor tecrubem var fıttness olarak.tam puan alındıgında ıstedıgımız yerı secebılıyormuyuz 2.5 aylık egıtım sonunda ve ınglızce ogretmenı olmam bırsey degıtrırmı askerı okullarda gorev alabılırmıyım

  1. Sadece spor tek başına yeterli değil. Diğer derslerin notları daha önemli, ağırlık olarak daha fazla kredi getiriyor.

 70. Ilker bey iyi günler benim de gorevim yerim polatli havacicilik uzun donem çıktı. Ben almanca öğretmeniyim. 22 mayista kpss sinavi olacak ondan sonra teslim olup bakaya kalmayi dusunuyorum. Yedek subak oldugum icin mahkemeye falan veriliyormus diye ogrendim bir bilginiz var mi ve askerde kalmama sorun olusturur mu? Tesekkurler

  1. Bence bakaya kalmayın sicile işler, o dosya nereye gitseniz peşinizden geliyor. 10 yıl sonra da karşınıza çıkabilir bu durum. Görev verirken açıp bakarlar, bu zamanında böyle birşey yapmış derler. En iyisi birliğinize teslim olun. Sınav için zaten izin veriliyor. Bir gün önceden gidersiniz sınav günü gelirsiniz. Askeri kanunlarda sınavlara izin verilmek zorunda, ÖSYM veya Açık Öğretim sınavlarına. Sınava giriş belgenizi ibraz etmeniz lazım, onu da yanınıza alın.

  2. çok teşekkürler ilker bey tavsiyenize uyarak teslim oldum. her şey de dedğiniz gibi oldu haftaya da sınavıma gireceğim. yalnız bir ricam daha olacaktı askeriyenin dağıtım için yaptığı sınavda ne gibi sorular çıkıyor. kpss ile uğraştığım için pek vakit ayıramıyorum. yüzdeliğe girmek bi niyetimde yok tekim bölükte. ancak ne gibi sorular çıkıyor bilgi verirseniz sevinirim.

 71. İlker bey ben mayıs celbinde topçu yedek subay olarak Polatlıda eğitime başlayacağım merak ettiğim bi konu var yemin töreninden sonra evci izni dışında dağıtım izni kullanılabiliyor mu? Teşekkürler

 72. İlker bey merhaba öncelikle bu güzel bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkürler 29 nisanda nasip olursa Polatlı topçu okulunda yedek subay öğrencisi olarak birliğime teslim olacağım kimya mezunuyum ama aldığım silüste meslek kurası yazıyor bu nedir acaba bana açıklayabilirmisiniz ve eğitimi Nasıl oluyor yardımcı olursanız çok Sevinirim

 73. Merhabalar İlker bey. Yedek subaylıkta transkript üzerinden baraj oluyormuş doğru mu? Yedek subay arkadaşım artık sınav değil Ankarada gelen bütün taleplerin lisans ortalamasına göre yedek subay alımı gerçekleştiğini beyan etti. Sizin bu konuda bilginiz var mı? Teşekkürler.

  1. Evet sınav yapılmıyor. Not ortalaması veriliyor. Hatta yabancı dil belgeniz varsa askerlik şubesine onu da sunabilirsiniz.

 74. İyi günler ilker bey. Ben İzmir foça Jandarma komanda Okulunda yedek subaylık eğitimine tabi oldum. Fakat renk körlüğü durumundan askeri hastanede komando olamaz yazıyordu sağlık belgesinde. Burdan elenmem söz konusu olur mu? Görevimdeki değişimler sizce neler olabilir. Teşekkürler

  1. Benzer bir durum arkadaşımın başına gelmişti, İzmir’e gittikten sonra ilk sağlık kontrolünde Tuzla Piyade Okuluna gönderilmişti. Komando değil, Piyade olarak eğitim almıştı.

 75. merhaba ilker bey,öncelikle cok tesekkur ediyorum verdiginiz bilgiler için , ankara polatliya gidicem adestim subayi olarak size sorum şu 3 yıl once dizimden sakatlandim dizim dondu ve 15 gun bayagi sikinti cektim ondan sonra cok az bir agriyla devam ettim bende ustune dusmedim son 2 aydir ayakta calistigimdan dizimde siddetli agri hissediyorum.Bu durum sporda girecegim sinavda ve egitimde bana ne gibi problemler cikarir eğer dizimle ilgili sorun yasarsam .Yedek subayliktan elenme durumum olurmu ?

  1. Koşu dışında diğer branşlara girebilirsiniz diye düşünüyorum. Gittiğinizde sağlık kontrolu olacaktır. Orada durumunuzu belirtin. Varsa sağlık raporunu da yanınızda götürün. Eğer askeri hastane muaf raporu verirse puanlamaya bu katılmayacaktır, yani ortalamayı değiştirmeyecek. Yedek subaylık durumunu değiştirmez. Komutanlar sizi yapamayacağımız (sağlık açısından kötü sonuçlar doğurabilecek) şeylere zorlamazlar.

  2. Bu yorumu yaptıktan sonra polatliya gittim ve 1 hafta sonra muaf olup döndüm. Katılış muayenesinde bacağimdaki yırtığı iletirken , 10 yıl önce kolumdaki kıriktan dolayi oluşan eğrilikten de bahsettim. Etimesgut askeri hastanesine sevk ettiler orada doktora dizimle ilgili durumu anlattim mrı gosterdim hastanenin verdigi kagitlari. 1 hafta yada 15 gun spor yapmamam için belgeyi verdi surekli bir muafiyet yoktu yani. Kolumla ilgilide dirsekten kırılmıştı ve tam duz acamiyordum rontgen cekildi ,ölçüm yapıldı. Bu kolla askerlik yapamassın dediler ve 30-35 derece gibi bir sınır vardı ve ben sadece 2 derece ile kaçırdim ve muaf oldum.doktora (albay) ne kadarda muaf olmak istemiyorum desemde , al maddeler burda diyerek askerlik yapamayacagımi soyledi eve donus yapti. Simdi aradan 3 yil gecmis ve mail kutumda buraya yapilan yorumlari goruyorum varsa benim gibi bir sorunu olan bir faydamiz dokunur belki.

 76. adestim subayi olarak spordan muaf olursak yemin torenine cikabiliyormuyuz yani ilk 15 gun egitim yapip ? birde spordan muaf olmak derece yapmamiz icin engel olur mu ?

 77. Anılarınızı ve birikimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Benimde nacizane bir sorum olacak 🙂
  Bende Ankara/Polatlı da Ateş İdare kısmında Yedek Subay acemiliği geçiricem nasipse merak ettiğim şey Ateş İdare branşı ne iş yapar ve ne tür dersler görür ek olarak birde ders içeriklerine ulaşabileceğimiz her hangi bir kaynak varmı ? şimdiden teşekkür ederim 🙂

  1. Ateş idare kısmı, topçu birliklerinin beyni olarak nitelendirilir. 🙂 Top mermisinin düşmanı isabetli vurabilmesi için; top namlusunun yan açısını, yüksekliğini hesaplar; buna hava raporunu, sıcaklığı, nemi, rüzgarı vb. tüm etkenleri hesaplayarak karar verir; ayrıca arazi yapısına ve düşman hedefin cinsine göre mühimmat seçimini yapar; yere temas ettiğinde patlayan ile havada istediğiniz yükseklikte infilak ettirebildiğiniz değişik top mermilere vardır, bunların ayrı hesaplamaları vardır, iki ayda bunları hesaplamayı öğretirler. Komutanlar alanlarında uzman çok kaliteli kişilerdir. Dersler genelde sınıf ortamında işleniyor. Son haftalarda ise öğrendiklerinizi uygulamaya gidersiniz, hedefi vurana kadar atış yaparsınız. 🙂 Çok heyecanlı ve zevkli bir branş. Derslere giderken fazlasıyla renkli kalem götürürsünüz. Hesaplamaları yapmak için değişik cinste malzemeler vardır. Harita üzerinde çalışırsınız. Yanınızda birçok plan kağıdı taşırsınız. Kendimi mimar gibi hissetmiştim, sabah akşam çizim yapıyorduk pratiklik kazanmak için. Çünkü atışın başarılı olabilmesi için doğru çizim ve hesap gerekiyor.

 78. Merhaba ilker bey;
  Paylaşımlarınız ve vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.
  İzmir Gaziemir Ulaştırma sınıfı yedek subay adayıyım. Yedek subay adayları acemi eğitiminde hususi cep telefonu kullanabiliyor mu cep telefonumu yanımda götürürsem herhangi bir problem olur mu ?

  1. Bizim dönemimizde kışla içerisinde telefon kullanmak serbest değildi, şuanki uygulamayı birliğinize veya askerlik şubenize sorabilirisiniz.

  2. şu an telefon kullanımı serbest sayılır. Göstermeyin olup olmadık yerde çıkarmayın sorun yok. zira telefonunuzun olduğu biliniyor fakat size baskı kurmamak için arama veya benzeri herhangi bir şey yapılmıyor.

 79. İlker bey merhabalar tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için öncelikle çok teşekkür ederim.
  Bende 14 Mayıs da Ankara – Polatlı Topçu ve Füze Okuluna yedek subay öğrencisi olarak teslim olacağım.
  Muv. Özelliği : Ateş idare subayı yazıyor.
  Benim acemi sürem 2.5 ay mı olacak ve askeri öğrencilik süresince telefon kullanabilir miyim?

  1. Eğitim süresi 2,5 ay evet. Telefon kullanımı bizim dönemimizde serbest değildi, şuanki uygulamayı bilmiyorum. Askerlik şubenize sorabilirsiniz.

  2. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim . Hayatınızda başarı sizi hiç bırakmasın bilgi paylaştıkça güzeldir:) Saygılarımı sunuyorum sağlıcakla kalın…

 80. Bilgiler için teşekkürler. Psikoloji okuyorum insallah 1 ay sonra mezun olup psikolog olacagim. Yuksek lisans yapmadan askere gitmeyi planliyorum. Uzun agustos olmazsa kasimda gidecegim. Uzun donem yapmak istiyorum ve askeriyede kalmak istiyorum psikolog olarak. Nasil olacak bu ? Kalirsam tegmen rutbesinden baslayip yukselerek devam eder mi ? Muvazzaf subay mi olacagim yoksa yedek mi ? bir sinavi mi yoksa kalmak istedigimizi belirtmek imza vs atmak yeterli mi? simdiden tesekkur ederim. Buraya yazdiklarinizi mnurhakgoknar@gmail.com adresine de gonderirseniz cevabi cok iyi olur her zaman kontrol edemiyorum interneti. Simdiden tesekkurler

 81. Merhaba İlker bey, bende fakülte mezunu olarak ağustos celbinde gideceğim, şimdi ben yedek subayı seçtim birde komandoyuda seçtim, komando olarak yapmak bir nevi yedek subaylığın çeşitimi olacak, komando çıkarsa yedek subaymı olacağım yani, bir de eğitimi geçemez isem yedek subaylık hakkım ölüyor mu yoksa piyade yedek subay olarak mı devam ediyorum saygılar

  1. Merhaba, komando yedek subaylık sınıflarından biridir. Yani, yedek subay olarak topçu, piyade, tankçı vb. gibi diğer sınıflarda da yapabilirsiniz. Komando seçmiş olmanıza rağmen piyade veya diğer herhangi bir sınıfa da verilebilirsiz, yine yedek subay olursunuz. Tabi diğer ihtimal de kısa dönem askerlik, o zaten farklı. Komando eğitimi içeriğini veya eğitimde başarısız olma durumlarını bilemiyorum.

  2. Aynen kısa dönem ihtimalide var tabii, benimde düşüncem komandonun yedek subay olmasıydı ama ayrı ayrı sorunca yedek subaylık istiyor musun komandoluk istiyor musun diye aklıma takıldı, aydınlatıcı bilginiz için teşekkür eder mutlu bir yaşam dilerim.

 82. Merhaba İlker Bey,

  Çok faydalı bir çalışma olmuş,teşekkür ederiz.

  Benim 2 sorum olacak;

  Yedek Subaylıkta,
  1-08-17 çalışma saatleri dışında zaman bizim mi ve hafta sonları boş mu ? Ayrıntılı bilgi verirseniz sevirim (okul ve okul sonrası için)

  2-Kpss ye çalışmak gbi bu zamanda kendimizi geliştirecek uygun ortam ve zaman var mı ?

  Tşkrler

 83. Merhabalar İlker Bey,

  Polatlı,sınıfı topçu (jandarma),branş kısmında 102 yazıyor.Meslek kurasına tabii olup olmamak sanırım sevk tarihi ile alakalı bir şeymiş.Bu doğru mudur?Yoksa meslek kurasına tabii olanların sülüsünde meslek kurası diye bir ibare mi oluyor?Teşekkürler.

 84. İlker Bey Merhaba, 2016 Kasım Celbim var nasipse. Yedek Subaylığı seçmek istiyorum ama Spordan yani özellikle Koşuyla pek aram yok. (1,67 Boy – 92 kg dayım, haliyle 3 dakkadan fazla koşunca yığılıp kalıyorum.) Bu şartlara rağmen Yedek Subaylıkta spordan muafiyet vs. var mıdır.

 85. İlker bey bütün yazdıklarıjızı,ve yorumları okudım ve gerçekten faydalı bilgiler. Ancak bende sormadan edemeyeceğim. 2 sene kadar tecil ettirdim mezun olduktan sonra KPSS ye hazılandım İktisat mezunuyum . Yedek subaylık la kısa dönem arasında gidip gelmekteyim kısa dönemi seçsemde yedek subaylık çıköa ihtimali nedir sizce iktisat mezunu olarak cevrenizde karşılaşmışmıydınız bu şekilde kosa dönem tercih edip yedek subaylık çıkan? Teşekkürler

  1. Bir arkadaşımla aynı dönemde başvurduk, ben yedek subay tercih etmiştim oldu, o kısa dönem istemişti ona göre de plan yapmıştı hayatında, fakat yedek subay çıktı ona da. Matematik bölümü mezunuydu. İhtimal oranını bilemiyorum ama evet oluyor öyle.

 86. Öncelikle muhteşem bir paylaşım olduğunu belirteyim. Sorum şu. Biraz kilo var özellikle şınav mekik gibi hareketleri yapmakta epey zorluk çekiyorum. Ola ki yedek subay olursam anladığım kadarıyla sadece notu düşük olacak ve dereceye girme olayını etkileyecek. Peki sınav öncesinde yani normal spor eğitimlerinde bu hareketler yapılamaz ise durum ne oluyor onu merak ediyorum. Bir de bu askeri pentatlon da kilolu birinin kolay yapacağı bir kulvar değil sanırsam.

  1. Sınav öncesinde, eğitim süresince özellikle sporda komutanlar yapabildiğiniz kadar sizi zorlarlar. Örnek veriyorum, koşuda geri kalırsınız ama yine bitirmenizi isterler, tabi bitiremezseniz de sağlık olsun derler. Öyle absürt bir sonuç olmuyor. Şınav, mekikte de durum benzer. Yapabildiğiniz kadar artık.

   Pentatlon evet öyle, epey zor. https://www.youtube.com/watch?v=mlQ1r3AeeAY Şu videoyu buldum, tekrar hatırladım da ‘epey zor’ demek haksızlık. İnanılmaz zordu. 🙂

  2. Videoyu izledim de ben burada ruhumu teslim ederim galiba 🙂

 87. Merhaba İlker Bey,
  Öğrendiğim kadarıyla ateş idarede olan arkadaşlar takım komutanı olamıyor bu konunun doğruluk payı nedir eğer doğruysa gideceği birlikte ne iş yapar ve takım komutanı asteğmenlerden maaş olarak farkı nedir şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ateş idare sınıfı da takım komutanı olur ve takım komutanı maaşı alırlar. Birlik’te yapacağı işler benim yazımda paylaştığım işlerdir. Bunlardan farklı olarak birlik komutanının inisiyatifinde, farklı bir görev de verilebilir.

 88. Merhabalar , öncelikle paylaşımınız için teşekkürler.
  Bir sorum olacaktı
  Coğrafya Bölümü mezunuyum. Yedek subay olup daha sonra subay olarak devam etmek istiyorum bu mümkünmüdür ve izliyeceğim yol nedir? Ayrıca mezun olduğum bölümle ilgili değil yani subay öğretmenlik değil de normal subay olmak istiyorum. Bazı yerlerde askeriyede form doldururken uzun dönem yapmak istiyorum, doğuya gitmek istiyorum ve komando olmak istiyorum derseniz büyük ihtimalle yedek subay olursunuz deniyor böyle bir şey var mı yedek subay olabilmek için komando olmak istiyorum demek şart mı yada şansımızı arttırır mı ?

 89. Merhaba İlker Bey. İki sorun olacak;
  1- Diploma puanı mezun olduğumuz okulun puanı mı, yoksa 3 aylık kısa eğitimden sonra alınan puan mı?
  2- Tanıdığınız veya bildiğiniz İletişim Fakültesi mezunu yedek subay arkadaşlarınız var mı? Olabilirlik durumu nedir?
  Teşekkürler..

  1. Merhaba iletişim fakültesi gazetecilik mezunuyum, yedek subay olarak kasım 16da tuzla piyade okuluna teslim olacağım.

 90. Merhaba ilk oncelıkle paylasımınız ve bizleri aydınlattıgınız için cok tşk ederım ilker bey ben müzik ögretmenligi mezunuyum bana uzun dönem cıkma olasılıgı nedır veya cevrenızde gördügünüz duydugunux oldumu?
  Cevabınızdan dolayj şimdiden tşk ederım

  1. merhaba; Ben askerliğe İzmir Narlıdere de 363. dönem yedek subay adayı olarak başladım, 362. dönemde müzik öğretmeni olduğunu biliyorum. sizin mesleğinizin olumsuz bir durumu yok diyebilirim…

 91. Merhaba ilker abi ben Anadolu lisesinde dil bölümü okuyorum ilerde üniversiteden sonra askere gittiğimde yedek subay olma şansım nedir acaba asker

 92. öncelikle güncel bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ediyorum. uzun dönem seçimi yapmış makine mühendisliği mezununun meslekçi veya takım komutanı olmasında okuduğu üniversite ve diploma notunun etkisi var mı? her iki durum için doğu veya batıda olmak tamamen şansa mı kalmış ? ayrıca göz problemi ( miyop ) neler için engel teşkil edebilir ? şimdiden çok teşekkür ediyorum cevaplarsanız sevinirim

 93. İlker bey doktor mühendis alımları bilindik üzere zorunlu sizin yazdıklarınıza görede spor da önemli bir yere sahip.Bende beden eğitimi mezunuyum bunun bir etkisi olur mu komando asteğmen olarak istiyorum bende.. Teşekkürler 🙂

  1. Askerlik şubesinde başvuru yaparken Komando olmak istiyor musunuz diye soruyorlar, durumunuzu belirtin, o seçeneği işaretletin, umarım istediğiniz gibi olur. 😉

 94. Merhaba İlker Bey,

  Çok faydalı bir çalışma olmuş,teşekkür ederiz.

  Benim 3 sorum olacak;
  1/ Ben Marmara Üniversitesi EDEBİYAT bolumu mezunuyum yedek subay olma ıhtımalım sızce nedır? okulun marmara unıversıtesı olması avantaj mıdır? İSMEK ten aldıgım INGILIZCE BELGESINI de askerıyeye sunmam avantaj saglar mı sizce ?

  Yedek Subaylıkta,
  2-08-17 çalışma saatleri dışında zaman bizim mi ve hafta sonları boş mu ? Ayrıntılı bilgi verirseniz sevirim (okul ve okul sonrası için)

  -Kpss ye çalışmak gbi bu zamanda kendimizi geliştirecek uygun ortam ve zaman var mı ?

  TEŞEKKURLER

 95. Merhaba İlker bey.
  Ben Veteriner Hekimim askerliği yedek subay olarak yaparsam ne gibi koşullarla karşılaşırım.

  1. Veteriner sınıfı yedek subaylık yaparsanız eğer; kışlaların içme suyu testi, yemek numunelerinin alınması vb işlerle ilgileniyorsunuz.

 96. Ilker bey yaziniz icin tesekkurler. Matematik bolumunden mezun oldum. Iki yildir sivasta ogretmenim. Bizim ogretmen olarak calisma gibi bir sansim var mi. Ailem eskisehirde oldugu icin polatlida askerlik gorevini tamamlamak buyuk avantaj saglayacak. Orada kalma olasiligimiz hakkinda ve 3 aylik egitim sonunda gidebilecegimiz yerler konusunda biraz daha bilgi verebilir misiniz ?

  1. Öğretmen olarak askerlik yapma durumunu bilmiyorum. Fakat şöyle bir ihtimal var, örneğin Polatlı’da yedek subay okulunda eğitim aldınız, yüksek puanla kursu bitirip, %10’luk dilime girdiniz ve seçebileceğiniz görev yerleri arasında Polatlı da varsa, burayı seçip orada kalabilirsiniz.

   Benim dönemimde, bir öğretim görevlisi arkadaş vardı, o bu şekilde Polatlı’da kalmıştı.

 97. Kardesim eline saglik. Astegmen ve topcu olarak gidiyorum bende. Bu kadar denk gelirdi. Bi de tegmen olarak kalma durumu hakkinda iki satir yazsaydin keske 🙂

 98. Üstad, açıkçası verdiğiniz bunca bilgi için size çok teşekkür ediyorum.Bu ağustos ayında Tuzla’da yedek subay olarak askerliğimi yapacağım. E-devlet’e baktıgımda statü piyade branşım 29 olarak gözüküyor. Branş 29 oldugunda komando olundugu yazıyor, statümün piyade olmasından kaynaklı kafa karısıklığı yarattı. Yedek subaylığımı piyade mi yoksa komando olarak yapacagıma cevap verirseniz cok mutlu edersiniz ve komando yedek subay olursam acemilik dönemi yine sizin yaptıgınız gibi mi olacak.

  Ayrıca İlker bey, benım sol kolumda bilekten dirseğe kadar dövme var. Asker olmak istediğim için bunun sildirmesine de başladım, dövme sildirme seanslarından sonra bır solma söz konusu oldu fakat bu benım yedek subaylık dönemımde herhangı bır sorun yaratır mı?

  Son olarak yedek subaylık konusunu bu kadar detaylı olarak yazdıgınız tekrardan cok tesekkur ederım.

  1. Öncelikle, dövmenizin olması yedek subaylıkta olumsuz bir duruma yol açmıyor. Sildirme sonrası kalan izin de bir mahsuru olmayacaktır.

   Branşınız piyade olarak yazıyorsa bu öyledir. Zira komando eğitimi Eğridir’de veriliyor sadece.

 99. Merhabalar İlker Bey.
  Öncelikle ellerinize sağlık, genel olarak yedek subaylık, özel olarak da topçu sınıfıyla ilgilendiğim için çifte faydasını gördüm sitenizin.
  Bir sorum olacak…
  Genellikle sayısal bölüm mezunlarının ya da öğretmenlerin, doktorların vs. yedek subaylık yaptığı söyleniyor; iyi bir okuldan İngilizce olarak iktisat mezunu ve istekli birinin yedek subay yapma ihtimali nedir sizce? İktisat bölümü fazla mezun verdiği için önemsiz gibi mi görünür, eğitim dili İngilizce olmasına rağmen? Son olarak iki dil(İngilizce ve Almanca) biliyor olmanın bir faydası görülür mü?
  Şimdiden teşekkür ederim. 🙂

  1. Benim dönemimde iktisat bölümü mezunu kişiler vardı diye hatırlıyorum. İhtimal ne kadar diye soruyorsanız hiç bir fikrim yok. Umarım istediğiniz gibi olur. 😉

 100. Yazınızda bir kısım benim kafamı karıştırdı. Açıklayabilir misiniz? Üniversite mezunu olarak uzun dönem, maaş alarak askerlik yapmak istediğimde bunun adı yedek subaylık oluyor, eğer kısa dönem olursa maaşsız normal er oluyorsun diye biliyorum.

  ama yazınızda kısa dönem yedek subaydan da bahsettiniz. nasıl oluyor?

  1. Kısa dönem yedek subaylık yok hayır. Yazıda hangi kısım böyle bir bilgi içeriyor, söylerseniz düzelteyim.

  2. Şu kısımda. Ben mi yanlış anlıyorum acaba:

   “Askerlik şubesinde “yedek subay” olmak istediğimi söyledim, kesin çıkar mı?

   Hayır. “Kısa dönem” askerlik tercih edenlerin dahi yedek subay olma ihtimali vardır. Bir arkadaşım matematik bölümü mezunu, kısa dönem tercih etmesine rağmen yedek subay olarak askerlik yaptı. Keza, yedek subay tercihi yapan arkadaşlarıma kısa dönem askerlik çıktığı da olmuştur. Neye göre seçiliyor bilmiyorum.”

  3. Anladım. Şöyle, askerlik şubesine gidip Kısa dönem istediğini söylüyorsun fakat seni yedek subay olarak atayabilirler. Yani kısa dönem istesen de olmayabilir.

  4. Peki bir şey daha soracağım size. İçinde bulunduğumuz nesnel koşulları (darbe girişimi, askeri liselerin kapatılması) göz önünde bulundurunca başvurduğumuzda uzun dönem çıkmasının şansı nedir sizce? Çünkü ben uzun dönem askerlik yapmak istiyorum. Kısa dönem yerine giderim hem maaşımı alırım aileme maddi destekte bulunurum hem de biraz daha rahat olurum diyorum. Ama bilirsiniz, bazı efsaneler var. Sınav aslında hiç bir işe yaramıyor da şudur da budur da diye. Gerçekten neye göre çıkıyor bu? Ve günümüz şartlarında başvurursam çıkma ihtimali nedir?

   İngilizce İşletme mezunuyum.

   Bir de başvurdum diyelim ki uzun dönem çıkmayacak cayma hakkım yok değil mi o zaman?

  5. Tabi şunu da eklemeyi unutmayım soruya. Yedek subaylığın da çeşitleri var anladığım kadarıyla. Ama hepsi maaş alıyor değil mi?

 101. Merhaba İlker bey. Yazılarınız çok bilgilendirici olmuş elinize sağlık.
  Mimarların yedek subay olma ihtimali nedir. Duydunuz mu veya denk geldiniz mi mimar yedek subaya.
  Teşekkürler.

 102. İlker Bey merhaba, Ben askerliğimi tecil ettirdim benim tecil kağıtlarımda yedek subay adayı yazıyor, yani benim tecil sürem bittiğinde askere gittiğim takdirde ben kesin olarak yedek subay vasfında mı görev yapacağım yoksa bu durum gittiğim gün değişir mi? yani kısa dönem er olur muyum?

  1. Gittiğiniz gün değişir. Şuan her üniversite mezunu gibi gibi siz de “aday”sınız, askerlik başvurusu yaptıktan sonra belli olacak o.

 103. Merhabalar. Mütercim tercümanlık bölümünden mezun oldum. Yedek subaylık düşünüyorum. Yabancı dil ne kadar etkili diye soracaktım. Ayrıca meslekçi olarak ingilizce öğretmenliği de yaptırıyorlarmış doğru mu? Şimdiden teşekkürler.

 104. Merhabalar tüm yedek subaylar sabah 8 akşam 5 mesai saatlerinde mi çalışıyo. Akşam 5 ten sonraki zaman dilimi kendine mi ait oluyo cevap verirseniz çok sevinirim

 105. Merhaba İlker Bey..Yazınız için teşekkür ederim. Benimde bir sorum olacaktı..Eşim Beden eğitimi öğretmeni, askerliği ilk etapta Polatlı topçu ve füze birliğinde Yedek subay olarak çıktı..Şuan Polatlı’da acemi birliğinde, 1 ay acemi birliğinin süreceğini söyledi daha sonrasında ise sınava gireceklerini %10 a girerse istediği yeri seçeceğini, girmezse kuraya kalacağını söyledi..Benim merak ettiğim eğer kuraya kalır ise yedek Subay bir beden eğitimciye Türkiye’nin her iline gönderirler mi yoksa belirli yerler mi var?( arkadaşım çünkü aynı durumda sadece Hava kuvvetlerindeydi ve belirli iller olduğunu söylemişti) Birde diyelim ki Doğu’ya gitme durumu oldu, orada ne gibi işler verirler?

 106. İlker merhabalar. Vermiş olduğun faydalı ve yararlı bilgiler için teşekkür ediyorum. Benim sorum şu şekilde; Asteğmen ( yedeksubay ) olarak, bahriyeli asker olma şansımız nasıl oluyor. Tamamen şansmı yoksa belli bi kuralları varmı? Teşekkürler..

 107. 2. bir sorum da var onu sormayı unuttum. Bende Renk körlüğü var. Renk körlüğü dediğim kırmızıyı yeşil görmüyorum yani aşırı derece değil,doğustan olan bir şey. Renk körlüğü testlerinde ki sayıların yüzde 50 sini göremiyorum ( iç içe olan renklerde ) . Şimdi ben astegmen olursam komando yapma şansım var mı? Yoksa piyade topcu falan mı olurum.? Teşekkürler.

 108. İyi çalışmalar.Bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim.Ben 2016 kasım celbi için tecil bozdurdum.Bozdururken yedek subay ve komando seçeneğini de seçtim.Ancak bundan sonraki süreçte ayağımdaki ufak bir rahatsızlığım ters bir hareketimle daha da şiddetlendi ve hastahaneye gittiğimde o bölgede kemik büyümesi olduğunu öğrendim.Doktorum ameliyatı tavsiye etti.Ameliyat olduktan sonra tahmini askere gidene kadar 1.5 aylık bir dinlenme dönemim olucak.Eğer bu süre zarfında ağrılarım devam ederse ve bana da uzun dönem komando çıkarsa eğitim esnasında yukarıda yorumlarda yazdığınız gibi en azından koşu ve bazı antrenmanlardan muaf olma gibi bir durumum olur mu? Aslında refüze ve ona benzer bişi istemiyorum ama biraz daha iyileşmeme müsade edilir mi ilk bir ay mesela ?

  1. Komando olursanız muafiyet olmaz sanırım, refüze verilir büyük ihtimal. Piyade olarak devam edersiniz. Askerlik şubenize gidip durumunuzu söyleyin, erteleme mümkün olabilir belki. Daha sağlıklı bilgi vereceklerdir.

  2. Merhabalar ilker bey. Benim sorum asteğmen olarak giden kişi askerde kalmak istese bunun bir yaş kriteri var mı. Yani 29 yaşında olan bir kişi askerde kalabilir mi. Tşkler.

   iPhone’umdan gönderildi

 109. Öncelikle Merhabalar. Yedek subaylar usta birliğinde nerede konaklarlar,yeme içmeleri kim tarafından karşılanır şimdiden teşekkürler.

 110. merhaba. güzel yazı hazırlamışsınız. aklımdaki soru işaretlerini büyük oranda giderdi.

  yarın veya sonraki gün tecilimi bozup kasım celbi için başvuracam. aklımda hep kısa dönem vardı ama son anda asteğmenlik düşüncesi aklıma girdi. üniversiteyi kendi şehrimde okudum yani 25 yıl ailemle yaşadım. kız arkadaşım yok hani arkadamdan bekleyen birisi yok ailem dışında. hijyen konusundan çok da titizimdir. o yüzden uzun dönem ama daha düzgün bir askerlik beni cezbetti. parası da fena değil hem. kendi işimi yapsam ilk başta o kadar kazanmam mümkün değil. ee kpss de olmayacak zaten 🙂 hala tam karar veremedim kısa mı uzun mu diye. sanırım şubenin kapıdan içeri girerken karar verecem. hayırlısı artık 🙂

 111. Merhaba İlker Bey bir sorum vardı. Ben Kasım celbinde askere gitmek için başvurumu yaptım. aöf işletme bölümü mezunuyum. komando hayır yedek subay evet dedim. komandoya hayır demem yedek subay olma olasılığını azaltır mı. teşekkürler..

 112. merhaba ilker bey kasımda askere gideceğim büyük ihtimalle.inşaat mühendisliği mezunuyum.uzun dönem istiyorum ve komando olmak istemiyorum diye işaretlemiştim.sizce durum ne olur? umarım uzun dönem çıkar?

 113. peki askerlık bıttıgınde orduda kalmak ıstersen hangı konumda kalınıyor tegmen olarakta sozlesmelımı muvazzafmı nasıl oluyor cevaplarsanız sevınırım

 114. İlker bey ilk öce verdiğiniz bilgilerden dolayı size çok teşekkür ederim.
  Benim sorum şu; Ben askerlik şubesinde yedek subaylığa hayır demiştim ama sonradan düşündüm kararımı değiştirmek istiyorum gidip kararımı değiştirebilir miyim.

 115. Merhaba yazınızı okudum çok güzel bir paylaşımda bulunmuşsunuz. En azından kafamızdaki bir takım soru işaretlerini gidermiş oldu. Emeğinize sağlık. Ben Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji mezunuyum. Askerlik yaptığınız süreçte bu bölümden mezunlara rastladınız mı? Kısmetse Şubat celbine yedek subay olarak kaydoldum. Boyum 1.90, kg 95. Malum bu günlerde Subay ihtiyacının çok daha fazla olduğu söyleniyor . Bu celpte çıkma şansı nedir? Selametle…

 116. merhaba ilker bey yazınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler ben diyetisyenim kasım celbi için tecil bozdurdum yedek subay evet komandoluk hayır dedim yedek subay çıkar mı kesin, sağlıkçılara kesin olarak çıktığını söylüyorlar fakat askeri hastaneler bakanlığa verildi bu durum etkiler mi bilemiyorum ayrıca sağlıkçılar askerliğini nasıl yapar ne gibi görevlendirmeler olur bilgi verirseniz sevinirim iyi akşamlar.

 117. ilker bey merhaba. yorumlara baktıgım kadarıyla uzun süredir cevap verememişsiniz. Ama yinede şansımı deneyecegim 🙂
  Şubat 2016 celp döneminde askere alınacagım. Uzun dönem ‘astgmn.’ olarak başvurdum.
  Akcigerden ameliyat oldum fakat büyük bişey degil. Bunun yanı sıra renk körüyüm(kırmızı-yesil). ben çürüge ayrılırım korkusundan askeri şubede söylemedim. Aile hekiminin verdigi rapordada yazmıyor. Sizce bunları söylesem çürüge ayrılmam demi? birde gitmeden önce söylersem, ‘zamanında neden söylemedin’ diye hakkımda herhangibi bir işlem yapılır mı? simdiden teşekkürler.

  1. Sağlık durumunuzu önce aile hekimine bildirmeniz, onun da rapora yazmasında fayda var. Aksi durumda eksik bilgi vermiş olursunuz. Bizim dönemimizde renk körü bir arkadaş vardı, o sorun yaşamamıştı.

 118. Merhaba ilker bey. Kasımda nasipse askere gideceğim. Kısa dönem mi uzun dönem mi daha belli değil. Yalnız benim boyum 1.64 yedek.subay olmama engel midir acaba ?

  1. merhaba ilker bey ben askerliğimi 4 yıllık üniversiteden sonra tecil ettim .Tecil kağıdında YEDEK SUBAY ADAYI yazıyor.Sorum şu ben askerliğimi yedk subay olarak mı yoksa acemilikten sonra 6 ay kısa dönem mi olacak.. neye göre tecil kağıdında YEDEK SUBAY yazıyor

  2. Üniversitesi mezunu herkeste öyle yazar. Yedek subay veya kısa dönem askerlik durumu başvuru yaptıktan sonra belli oluyor.

 119. İlker Bey selam,

  Öncelikle bu bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim, çoğu arkadaşımızın kafasındaki soru işaretlerini giderdiğinizi düşünüyorum.

  Matematik-Bilgisayar mezunuyum, henüz tecilimi de bozdurmadım. Önümüzdeki ay içerisinde tecilimi bozdurup, Şubat celbi döneminde kısa dönem askerlik yapmak için başvuracağım. (tabii, uzun dönem çıkarsa da artık kısmetimiz diyeceğim)

  Benim merak ettiğim, bu asteğmen olma sürecinde verilen eğitimdeki dersler ile ilgili, ders içerikleri nasıl ne tür dersler gösteriliyor?

  Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  İyi günler,

  1. Bu bilgi “hizmete özel” gizlilik derecesinde olduğu için detay veremiyorum kusura bakmayın.

 120. ilker bey merhaba

  Şuan ben AOF Kamu Yonetimi son siniftayim. Yaş 25

  1-)Ben yedek subay olarak Uzun Dönem istiyorum Olurmu?
  2-) Askeriyede kalmak istemiyorum buda olurmu?
  3-) ve benim için senelerdir aklımda olan soru Gözlük kullanıyorum Sağ Göz : -3.50 Sol Göz: -2.00 Astigmat var gözümde. Bunlar Yedek Subay olmama engel olur mu ? ve ya askerde subay olarak kalmama engellermi?
  Cevabınız icin simdiden tesekkurler.

 121. Merhaba İlker bey. Bütün yorumları okudum fakat gözümden kaçmadıysa kimse benim soracağım soruyu sormamış. Ben uzun dönem askerlik talebinde bulundum şubeye gittiğimde. Fakat komando olmak istiyor musunuz sorusuna hayır cevabı verdim. Hayır demiş olmam uzun dönem askerlik yapmama engel olur mu? Bu konuda bilginiz yada bir fikriniz var mıdır? Malum 15 temmuz sürecinden sonra yedek subay alımlarında bir artış olacağını da düşünüyorum. Fikrinizi merak ediyorum bu hususlarda. Teşekkürler.

  Bu arada internet üzerinde yedek subaylık ile ilgili en aydınlatıcı ve samimi yazı sizin anılarınız. Tekrar teşekkürler.

  1. Merhaba, sanırım sonuçlar açıklandı. Fakat bu durum engel oluşturmaz, ben de komando tercihi yapmamıştım.

 122. iyi akşamlar İlker abi .:) Yazılarını, yorumlarını yaklaşık bir aydır takip ediyorum. Ben elektrik elektronik mühendisiyim . Bugün yerler belli oldu ve bana hava kuvvetleri komutanlığı hava yedek subaylığı geldi. 2.5 aylık acemi birliğimi yapacağım yer Konya hava savunma okulu . Acaba usta birliği neresi olur bildiğin bir arkadaşından öğrenebilir misin? Birde kara takım komutanlığına göre hava nasıl tecrübelerinden yararlanabilir miyim 🙂

  1. Kara birliklerinin bir hava savunma birliği olur daima. O nedenle genellikle topçu ve piyade unsurlarının yanında olurlar. 2,5 aylık eğitimi bitirdikten sonra, Burhaniye’de topçu taburuna gittim, orada da hava savunma asteğmen vardı.

 123. İlker Bey merhabalar. Bende topçu sınıfındanım 2.5 aylık eğitime tabii tutulacağım.Bir sorum olacaktı gözlerim 3.5 derece miyop bu çok büyük bir sorun olur mu gözlük ve lens kullanıyorum onuda belirtmişlerdi gerçi kontrollerde.Elenme gibi bir durum olur mu yani bu aşamadan sonra ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, benim de aynı derecelerde göz bozukluğum var, askerde 1 yıl boyunca lens kullandım, sorun yaşamadım.

  2. Teşekkür ederim cevabınız için iyi günler dilerim 🙂

 124. Selamünaleyküm İlker bey Kasım celbi İzmir Foça jandarma yedek subay adayıyım. Muv ozelligi tk.k diyor bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?

  1. Mehmet bey İzmir Foça yedek subay eğitimi ile ilgili bilgilendirme yapabilir misiniz rica etsem

 125. İlker Bey Merhaba öncelikle,
  Ben de bir önceki Ahmet arkadaşın yazdığı Konya Hava Savunma Okulu’nda yedek subaylık yapıyor olacağım. Onun sorularına ek olarak sormak istediğim bir kaç birşey var.

  1. Branş bölümünde 44 yazıyor bende sadece ve herhangi bir bilgim yok ne olduğuna dair. Bilginiz dahilinizde ise cevaplarsanız sevinirim.
  2. Nöbete kalma erlere göre tabikide farklılık gösteriyor ama yoğunluk derecesi hakkında bilgi alabilir miyim ?

  Not: Yukarıda arkadaşların yazdıklarının hepsini okudum. Demem şudur ki İşletme bitirip üzerine İngilizce MBA yaptım ve kısa dönem askerlik olarak başvurmama rağmen uzun dönem askerlik çıkarak ufak bir sürpriz yapmış oldu bana :). İhtiyaca ve özelliklere göre her şey olabilir deyim şimdilik :). İyi günler herkese.

  1. Merhaba, branş 44’ü bilmiyorum maalesef. Nöbetler ise 24 saat tutuluyor. Sabah başlıyor, ertesi sabah bitiyor. Eğer nöbette uyuma hakkın yoksa, hep uyanık oluyorsun, o zaman sabah eve gitmene izin veriliyor. Eğer uyuma hakkın varsa gece belli aralıklarla, o zaman izin yok, ertesi sabah sakal tıraşı olup göreve devam. Nöbet tutulan yer nizamiye ise, sabaha kadar uyanık olmam lazım, nöbetçi askerlerin geliş gidişlerini, silahlarını ve çevreyi kontrol ediyorsun.

 126. Merhabalar İlker Bey,
  Ben ve ikizime yedek subaylık çıktı ve ikimizde bu Kasım’da Tuzla’daki piyade asteğmen kursunda 2.5 ay eğitim görüceğiz. Merak ettiğim ben havacıyım ikizim ise karacı usta birliklerimizin aynı yer olma ihtimali var mı? Normal şartlarda acemi birliğindeyken anne yada babamızın birliklerimize dilekçe yazmasıyla usta birlikleri aynı yere verilebiliyormuş yalnız şuan bizim kısımlarımız farklı ve yedek subay olmamızdan kaynaklı bize engel teşkil eder mi? Cevabını bekliyoruz şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, daha önce hiç böyle bir durumla karşılaşmadım açıkcası. O nedenle bilemiyorum. Fakat şöyle bir ihtimal var. Bazı birliklerde havacı ve karacılar birlikte çalışabiliyor. 2,5 aylık eğitimin sonuna gelindiğinde kura yerleri belli oluyor. İkinizin de listeleri farklı olacaktır, ama aynı birlikler olabilir. Örneğin benim görev aldığım topçu taburunda, hava savunma bataryası vardı. Öyle bir yer olursa aynı yere gidebilirsiniz. Fakat dilekçe ile olmaz diye düşünüyorum. İkiniz de dereceye girip böyle bir durumda aynı yeri seçebilirsiniz veya kurada şans.

  2. Bilgilendirmen için çok teşekkür ederiz.

 127. Merhabalar İlker Bey,
  Öncelikle bizleri birçok konuda aydınlattığınız için teşekkür etmek isterim. Ben askerliğimi İzmir/Gaziemir`de yedek subay adayı olarak icra edeceğim. Birkaç konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Sınıfım personel ve branşım 62 olarak belirtilmiş. Hangi pozisyonda görevlendirilirim ve ne gibi işler yaparım sizce?
  Spor dışındaki eğitimde alacağımız dersler nelerdir? Bu konuda yardımcı olabilirsiniz?
  Şimdiden bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.

 128. Merhaba İlker Bey, yedek subaylığı tercih etsem mi etmesem mi diye düşünürken 2 ay önce sizin yazınızı okuyarak yedek subaylığa başvurmuştum. benimde topçu ve füze okulu, topçu meslekçi olarak bu hafta birliğime teslim olacağım. işletme bölümü mezunu olarak meslek kurası olarak çıkmam çok şaşırttı 🙂
  son olarak bir sorum olcak. askeri öğrencilik döneminde hafta sonları dışarı çıkma iznimiz oluyor mu yoksa hafta sonuda eğitim mi alıyoruz. Teşekkürler 🙂

  1. Topçu ve Füze okulu çıkmasına sevindim. Sizin eğitim 1 ay sürüyor, yemin töreni ile bitiyor. Haftasonu izinleri ise yemin töreninden sonra başlıyordu bizim için. Sizde de aynısı geçerliyse 1 ay boyunca haftasonu izni olmayabilir. Fakat dersler de olmayacaktır. Haftasonu kışlada dinlenerek, spor yaparak geçebilir. Başarılar 😉

  2. İşletme bölümü açık mı örgün mezunumuyduz ? Not ortalaması belirleyici oluyormu? teşekkürler.

 129. İlker Bey Merhabalar Yorumlara verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak bir sorum olacak.Ankara Polatlı çıktı bana… Branş 68 yazıyor sanıyorum sizinki ile aynı bunun anlamı nedir?
  Bir de sizin usta birliğiniz neresiydi?
  Şimdiden Teşekkür Ederim.

  1. Topçu sınıfı altından “ateş idare” eğitimi alacaksınız. Diğer branşlara göre matematik yeteneği gerektiren bir bölüm, derslerin çoğu sınıf ortamında yapılır. Top mermisinin hedefi vurması için için teknik hesaplamalar… Eğitimin sonunda gerçek atış yaptırılır. Hedefi vurana kadar hesap yaparsınız. Ben çok zevk almıştım. Konuyu anladıktan sonra eğlenceli.
   Ben Balıkesir/Burhaniye’deki topçu taburunda görev yaptım.

 130. Merhabalar. Oncelikle böyle bir çalışma yaptığınız için teşekkür ediyorum. Benim kafam çok karışık. Isparta komanda okulunda yedek subaylık eğitimi alacağım. Ama gözlerim bozuk ve gözlük kullanıyorum. Derecesi 1 bucuk civarı. Buna ramen yine de komando yaparlar mi ? Yapmazlar ise yedek subayliktan elenirmiyim ?

  1. Merhaba, orada yapılan sağlık muayenesi sonucunda doktorlar eğer komando olamaz derse sizi Pendik Piyade Okuluna gönderirler. Buna ‘refuse’ olmak deniyor. Yedek subaylığa piyade sınıfında devam edersiniz.

 131. Yıllar önceye dönerek, Piyade Okulunu hatırlattınız bana. İlker Bey’in vermiş olduğu doğru ve yararlı bilgilerden dolayı ben de teşekkür ederim.

 132. İlker Bey Merhaba,
  Verdiğiniz bilgiler için Hakikaten çok teşekkür ederim.
  Yaklaşık 4 aydır toplam 10 defa baştan aşağı okumuşumdur, En son geçtiğimiz hafta askerlik tecilimi bozdurdum ve erken sevk talebinde bulundum.
  Ben İstanbuldaki özel üniversitenin işletme fakültesinden mezun 1993 doğumlu birisiyim.
  Yedek subay olmayı talep ettim fakat çıkma ihtimali yok deniliyor.
  Çok istediğim için herhalde ki Çıkacakmış gibi geliyor.
  Umarım sizin bu yaşadığınız tecrübeleri bende yaşayabilirim. Yazılarınızdan anladığım kadarıyla Bu tecrübeler parayla bile alınamaz.
  Keşke biraz daha olsa da okusam diyorum.
  Kendinize iyi bakın, Umarım bir gün yüz yüze tanışma fırsatımız olur.
  Saygılarımla

 133. Merhaba, İlker bey öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Sorum şu Saçkıran olmam sebebiyle saçlarımı kısa kestiremiyorum Yedek subay olmam halinde teslim olurken saçlarımı erler gibi kısa değilde (3 numara) Daha Uzun kestirsem bir sorun olur mu ? Cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler

  1. Kışlaya girerken, saçlarınızı sakallarınızı kestirmenize gerek yok. (Herkes için geçerli bu) İçeride yapılabiliyor o işlemler. Girdikten sonra bölük komutanınızla konuşursunuz.

 134. Merhabalar İlker Bey. Sulus belgemde yedek subaylıgımı topçu birliğinde, yer ölçme takım komutanı olarak yapacagim yazmakta. Yer ölçme ne yapar, ne eder bir bilginiz var mı ? Birde ayriyetten yemin törenimiz 2 ay sonra mi 15 gün sonra mı ? Bilgi verebilirseniz memnun olurum.

 135. Bende 362.dönem mesleki asteğmendim. Polatlı daydı benim acemilik de. Gerçekten de Polatlı’daki 1 aylık acemilik dönemi ve tertiplerimle geçirdiğim o kısacık zaman diliminin benim hayatımda çok ayrı bir yeri oldu. Ben sınavlara kitabı bir kez okuyup girmiştim. Ortalamanın altında bi sıralamayla kuralara kalmıştım. kura esnasında çok heyecanlıydım ama çektiğim kura beni öylesine rahatlattı ki gözlerim doldu diyebilirim. Çünkü oturduğum yeri çekmiştim kurada ve bir karargaha asteğmen olarak gittim. Şuan yeni teğmen oldum ve askerlik bitimine 1 buçuk ay kaldı. Asteğmenlik süresi boyunca birçok rütbeli komutan tanıdım. (buna orgeneral de dahil) Kısacası askerliğim çok rahat geçti. Kıtalarda görev yapan asteğmen arkadaşlara Allah kolaylık versin. Hepinize bol şans.
  NOT: Karargahlara asteğmen olarak giden arkadaşlarım ilk gittiklerinde rütbeli sayısının fazla olması sebebiyle şaşırıp çarpılma korkusuna kapılabilirler. Kendinizi hiç kasmayın. Ben belkide en fazla rütbelinin bulunduğu karargahlardan birindeyim ve bu zamana kadar hiç çarpılmadım 🙂

  1. Merhaba, kura çektikten sonra çıkan yeri başka biriyle değiştirebilir miyiz?

 136. Merhabalar. Benim erkek arkadaşım 29 ekimde samsun sahra Sıhhıye okulunda yedek subay olarak gitti . Ne kadar eğitim alır ve doğu çıkma ihtimali nedir?

  1. sağlıkçı yani..ben de orda yaptım geçen yıl.. dünyanın en güzel yeridir. deniz manzaralı yatakları vardır diyim siz anlayın geirsini 🙂 ve dünyanın en süper bölük komutanı vardır mustafa üsteğmen 8şu an yzb olmuş) 1 ay ders görecek ve sadece tören yürüyüşü yapacak sonrada kura çekecek bu kadar

  2. Merhaba Yalçın Bey. Size birkaç sorum olacak. Yurtdışında diş hekimiyim. Öncelikle sağlıkçı olarak uzun dönem tavsiye ediyor musunuz? Yaşım 30. Yedek subaylıkta yaş sınırı var mı? Eğer yedek subay olarak başvuru yaparsam şu kadar bir ihtimal ile çıkar diyebilir misiniz? Birde maaş var. Diş hekimi maaşı konusunda bir bilginiz var mı? Bizde nöbet sadece kendi mesleğimiz ile ilgili mi oluyor? Bize beylik silahı veriliyor mu ve bunu dışarı çıkarabiliyor muyuz eğer veriliyor ise? Kusura bakmayın çok soru sordum. Pek bir yerde bulamadım

  3. Samsun a hangi bölümler gidior acaba Radyoloji Önlisans üzerine Sağlık Yönetimi Lisan okuyan birinin uzun dönem sagıkastegmen olma durumu nedir simdiden tesekkurler

 137. Merhaba ılker bey öncelikle yaptığınız bilgi paylasimindan dolayı size teşekkür ederim.Sorum kura cekimiyle ilgili kura cekminde başkasıyla yer değiştirme oluyor mu bu konu da bilginiz var mi bir de askeriyede kalmak için tekrardan sınava girip tekrar kura mi çekmemiz gerekiyor ve aynı görevde mi devam ediliyor bu konuda bilginiz var mi ? Teşekkür ederim

 138. Merhaba İlker Bey.Yedek subaylığı düşünürken vazgeçmeyi düşündüm çünkü 2,5 ay sonundaki sınavları geçemesseniz 9 ay er olacağınızı söylemişsiniz sınavların kolay olduğunu söylemişsiniz ama siz okulu dereceyle bitirmişsiniz ben işletme mezunuyum ve tembel bir öğrenciydım size mi kolay yoksa herkese mi kolay?Birde yedek subay asli yerleri kurasında kaç kişi doğuya kaç kişi batıya çıktı daha doğrusu nerelere çıktılar Cevap verirseniz çok sevinirim Teşekkürler

 139. Merhaba İlker Bey,
  Ben şubat ayında gitmeyi düşünüyorum askere. Tecilimi bozduracağım. Ancak Kısa Dönem Er yapma konusunda kararsızım, Yedek Subaylık için başvurma konusunu da düşünüyorum. Mesleğim bilgisayar mühendisliği, merak ediyorum genel olarak ortalama harita üzerinde nerelerde istihdam ediliyor bu bölüme mensup askerler. Bir de kısa dönem yaparsam görevlendirme ne tarz olur? Yedek subaylık tavsiye eder misiniz?

 140. Merhaba hemşirelerin yedek subaylığı konusunda bir bilginiz var mı tecil bozdurdum şubat için yedek subaylığa evet dedim

  1. onur bey yusufsemerci.54@hotmail.com adresinden bana ulasrssanz bnm durumumla ayni durumunuz bn daha bozdumadim tecilimi yardimci olabilirsiniz belki bana sizzin basinizdan gecenler deneyimleriniz olacak sonucta

 141. yedek subaylar nasıl askerlik yapar sorusunun cevabını sayenizde öğrenebildim. gerçekten çok teşekkür ederim.

 142. merhaba sağlık yonetımı mezunuyum. ayrıyetten iş sağlığı ve güvenliği alanında yuksek lısansım var astek olma sansım nedir sizce ?

  1. merhaba ben de aynı bölüm mezunuyum askerliğinizi tamamladınız mı acaba ?

 143. Merhaba
  son 6 aydır saçlarımı kazıtarak yaşıyorum nedeni bayaa kelleştim
  durum yedek subay olmama engel mi ?
  askerde peki gerekli izni alsam egzama kaşıntı oluyor bu şekilde kafamı kazıtmam da sorun yaratırlar mı ?

  bir sorunum var ellerimde soğuğa bağlı olarak morarma
  rahatsızlık üzün süreden beri var gecici bir şey değil soğukta kalmamam ve ellerimin sürekli
  sıcak kalması gerekiyor bu durumu belirsem beni acemilikten sonra iklim olarak sıcak bölgelere yönlendirirler mi ?

 144. Merhabalar,
  Ben tecil ettirirken bileğimdeki sıkıntıdan dolayı komando olamaz yazısı almıştım. Tecili bozdururken tekrar muayene olacakmıyım? Eğitimde şınav, barfiks çekersem sıkıntı olur. Bu durumda nasıl davranırlar?

  1. Askerdeki ilk sağlık muayenesinde durumunuzu söylerseniz sizi şınav, barfiks gibi spor faaliyetlerinden muaf tutabilirler. Yapamadığınız bir şeyde, kimse sizi zorlamayacaktır.

 145. Merhabalar, askerlik işlemlerimi başlattım. Şubat 2017 celbinde kısmetse askere gidecem. Uzun dönem(Yedek subay) olarak gitmeyi kabul ettim. Benim sorum ben hipertansiyon hastasiyim. Düzenli olarak ilaç kullanmaktayim. İlaç kullanmaya basladigimdan beri tansiyonum hiç yukselmedi. Olaki bana uzun dönem çikarsa yedek subay olabilir miyim? Askerlik şubesi sikinti olmaz dedi. Ama kafamda soru işaretleri var. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.

  1. Evet yedek subay olabilirsiniz. İlaç kullanmaya da devam edebilirsiniz. Sıkıntı olmayacaktır. Askeri öğrencilik ve sonrasındaki süreçte de dilediğiniz zaman doktora gidersiniz. Spor vs gibi sağlığınızı tehlikeye atacak durumlarda zaten kimse sizi zorlamayacaktır.

 146. Komando Asteğmenler ilk %10’a girdikleri zaman da istediği birlikte (batıda) askerlik yapabiliyor mu? Mesela, sizin birlikte var mıydı komando olan ya da İstanbul Tuzla’da?

 147. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için tesekkürler. Ben şunu merak ediyorum; kpss ye girdim, devamlı internetten personel alımlarını takip etmem gerekiyor. Eğer ki yedek subay olursam ilk gidişimde akıllı telefon götürsem sıkıntı çıkar mı, kullanabilir miyim ? Yoksa girişte direk alıyorlar mı ? Bir de bu alımlar için mülakatlar oluyor, onlar için kolayca izin alabilir miyim ?

  1. Askerlik hizmeti sırasında mülakatlar veya sınav gibi durumlarda daima izin alabilirsiniz sıkıntı yok. Telefon uygulaması ben geldikten sonra değişmiş, şuanki uygulamayı birliğinize sormanızda fayda var.

 148. mrb ilker bey herkes gibi bende tesekkur ediyorum boyle bir konuya deginip insanlarin akillarina takilan sorunlara cozum mahiyetinde cevaplar verdiginiz icin benimde bir sorum olacak size lisans mezunu bi hemsireyim suanki askerlik gorevimi yedek subay olarak yapmak istiyorum sizce meslekci cikma ihtamilm yuksekmidir yoksa takim komutani cikmammi ihtimal 2 olasilik var demi ya meselkci ya takim komutani olabiliyosunuz bunlarn ayrimi ne meslekcielre cok raaht diyolar okuudgum yorumlarda/

 149. Merhaba benim bir sorumda; öğretmenim tecilim haziranda bitiyor fakat sol ayağımda altı parmak var bu bana engel değil acaba yedek subay olmama engel olur mu ve muayene de detaylı bakıyorlar mı ya da yedek subaylık çıktı bunu engel olarak gördüler kısa dönem mi yaparım yoksa uzun dönem er olarak mı yaparım ? şimdiden teşekkürler.

  1. Durumunuz yedek subaylığa engel olur mu bilemiyorum, ama oldu diyelim, o zaman 6 ay kısa dönem yaparsınız.

 150. emeğinize sağlık çok güzel yazmışsınız . Ben besyo mezunuyum mesleğim tenis antrenörlüğü vede beden eğitimi öğretmenliği. Asteğmen olabilme şansım nedir bilginiz varmı bu konuda

 151. Merhaba İlker Bey yazınızı okudum gerçekten siterlerde olan başka açıklamalara rağmen çok rahatlattı beni.
  Sormak istediğim soru ise; benim uyku sorunum var bu askerde bana çok sıkıntı yaşatır mı ortamı kalınan yerleri siz daha iyi biliyorsunuz ?
  bir de ben inşaat mühendisiyim meslekçi yedek subay olarak gitme olanağım nedir ?
  okul mezuniyet ortalamam , aldığım dil kursları ve diğer kurslara ait belgeleri askerlik şubesine vermem bi avataj mı yoksa dezavantaj mıdır?
  son olarakta askeri öğrencilik eğitimi aldığımız sürede misafirhanede kalma ihtimalimiz var mıdır ?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla…

 152. Merhaba ilker hocam biseyo merak ettim Usta birligin Balikesir Burhaniye Topcu taburu mu? Pentatlon resimlerine ve 25 atislari resimlerinde oraya cok benzettim. Eger orasiya hangi bataryadaydin? Ben orda astegmen olarak gorev yaptim 2. Bt idim.

 153. Hocam kolay gelsin nasip olursa bu sene üniversiteden mezun oluyorum ve en çok merak ettiğim konulardan hakkında en açık ve net bilgilere sizin bloğunuzda ulaştım..Bende askerliğimi yedek subay olarak yapmak istiyorum ama merak ettiğim birşey var ben okuduğum bölüm gereğince olmamasından endişeliyim yani emin değilim yedek subaylık çıkacağından ben turizm işletme okuyorum aşçılık bölümü diyelim genel alanım bu sizce benim girme veya alınma ihtimalim olur mu..Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim..

 154. Çok faydalı paylaşımınızdan dolayı teşekkür etmek her okuyucu gibi benimde boynumun borcu oldu.
  Bende Etimesguta topçu olarak düştüm. Muv: leopard1 a3 leopard2 a4 gibi şeyler yazıyor. Anlamı nedir? Birde haftasonu tatil olabileceğini yazmışsınız(yemin töreninden sonra). Haftasonu için aracımı yanımda götürmeyi düşünüyorum. Bir problem teşkil edermi. Haftasonları şehir dışına çıkabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler

  1. Haftasonları garnizon dışına çıkmak yasak, bu ilçe sınırlarına tekabül ediyor. Fakat araç getirmeniz tabiki sıkıntı olmaz. Ayrıca, Etimesguta ise neden topçu yazmışlar anlayamadım, tankçı olabilir o. “Leopard” dedikleri de tank modeli.

 155. Merhabalar ben universite mezunuyum yedek subay olarak askerligimi yapmak istiyorum ama kurayla ve ihtiyaca gore secildigi icin kesin bir sey yokmus bu konuda.ama komando olmak istiyorum yedek subay olmak istiyodum diyince %99 ihtimal çıkıyormuş.tavsiye edermisiniz komandolugu

 156. Merhabalar, bugün açıklanan sonuçlara göre,
  SEVK EDEN ASKERLIK SUBESI: İSTANBUL/ÜMRANIYE
  EGT. MERKEZI : TOP. VE FÜZE OKL. ÖGR. VE KURSLAR TB./ANKARA POLATLI
  KUVVETI : K.K.K.LIGI
  MUV. ÖZELLIGI : ÇEKILI OBÜS ATIS TK.K.
  SINIFI : TOPÇU
  BRANŞI: 68
  HIZMET SEKLI : YD.SB. ADAYI
  SEVK TARIHI : 30.01.2017
  YOL SÜRESI : 1
  KATILACAGI TARIH : 01.02.2017

  yazılı sevk kağıdımı aldım. Sizden ricam, burada belirtilen “Branş:68” tam olarak ne oluyor ? Muv. Özelliği’nin açılımı nedir ? TK. K. Takım komunatı mı oluyor ? Bu bilgiler doğrultusunda eğitim süresi 2.5 ay mı olacak ? gibi birkaç soruma cevap verirseniz çok sevinirim.
  Artı olarak eklemek istedikleriniz tavsiyeleriniz varsa da, zevkle öğrenmek isterim.
  Şimdiden teşekkür eder; saygı, sevgi ve esenlikler dilerim 🙂
  (İletişim Fakültesi-Görsel İletişim Tasarımı bölümü mezunuyum)

  1. Dostum Sülüsün tıpa tıp benimle aynı. Sadece Branş ve Muv Özelliğin farklı doğal olarak 🙂 Bende İletişim Fakültesi – Görsel İletişim ve Tasarım Mezunuyum. Valla yazında bunları görünce sebepsiz yere mutlu oldum 🙂

   İletişime geçmek istersen tugay.ungr@gmail.com‘ dan geçebilirsin . . . 🙂

 157. Merhabalar, Turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü mezunuyum, şuan ise uluslararası ticaret ve pazarlama bölümünde yüksek lisansımı yapmaktayım, haziran ayında tez savunmasina girip yükseklisans eğitimimi de tamamlamış olacağım, benim merak ettiğim şey sol kulağımın arka kısmında ceviz büyüklüğünde bir doğum lekesi var(et beni değil, deri de leke), bu leke yedek subay olmak için engel teşkil edebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

 158. Sevk Eden Askerlik Şubesi : İstanbul / Sultanbeyli
  Eğitim BirliğiTOP. VE FÜZE OKL. ÖĞR. VE KURSLAR TB. / ANKARA POLATLI / ANKARA
  Kuvvet: KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
  Statü YEDEK SUBAY
  Sınıf TOPÇU
  Muv. Özelliği : ATEŞ İDARE
  Branş : 67

  İstanbul Arel Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım Mezunuyum / İletişim Fakültesi.

  İlker Bey, öncelikle bu müthiş bilgilendirici yazınız için teşekkür ediyorum. Şu an bunları yazdıktan 7 gün sonra TOP. VE FÜZE OKL. ÖĞR. VE KURSLAR TB./ANKARA POLATLI burada olacağım. Görsel iletişim ve tasarım bölümü mezunuyum. Yedek Subay aday adayı olarak başvurdum ve Yedek Subay olarak askere gideceğim. Yazdıklarınızı okurken bir yandan gerildim bir yandan bilgi niteliğindeki yazılarınızı bir güzel kendime kılavuz edercesine okudum! Canımı sıkan ise yukarıdaki soru – cevap yorumlarını okuduğumdaki rastladığım MUV. ÖZELLİĞİ : ATEŞ İDARE SB. olanların Matematik ile yoğunluğunun olduğu. Benim sülüs de MUV. ÖZELLİĞİ : ATEŞ İDARE SB. yazıyor. Ben sözel bölüm çıkışlı ve matematik konusunda dünyanın en kıt insanıyım. Bildiğin eteklerim tutuştu şu an. Askeri okulda matematiksel dersleri veremezsem diye düşünüyorum şu an. Ve içten içe de korktum! Okuduğum bölüm tasarım ve yazılanlara göre ne alaka diye kendimi alamıyorum? Ders çalışma konusunda ise planlı ve programlı biriyimdir. Bu konuda görüş ve önerileriniz nedir? Zorlanacak mıyım dersiniz? Ateş İdare Takım Komutanı mı oluyor? Böyle bir şey duydum nedir bu? Branş 67 olunca ne oluyor?

  Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim 🙂

  1. Ateş İdare evet Takım komutanı oluyor. Matematik konusu da, her üniversite mezunun yapabileceği zorlukta, öyle türev, integral, trigonometri gibi uç şeyler değil. Komutanlar zaten istediğiniz gibi en basit şekilde anlatıyor konuları, anlamadığınız yerleri de sormanızı istiyorlar ve uygulamalı olduğu için de anlaşılıyor.
   Ateş idare eğitiminin büyük bir bölümü tasarım üzerine aslında. Hatta derslere, mimarların kullandığı çizim çantaları ile giderler. Renkli kalemleri olur. Branş 67, Ateş İdare demek, aynı şey yani. Bence çok seveceksiniz okulu ve bölümü.

  2. Sayın Hocam, ben en son matematiği lise 2 de gördüm. Ondan çok korkuyorum. Tescilli matematik özürlüsüyüm ben. Cidden çok stres yaptım bunu. Her neyse Allah büyüktür. Çizim konusunda sıkıntı yok şükür. Rabbim bize verilen görevleri layıkıyla yaptırmayı nasip etsin diyelim öyleyse. Blog yazılarınızı gidene kadar takip edeceğim. Ellerinize sağlık. Kaleminize kuvvet. Teşekkür ederim tekrar.

 159. Merhaba İlker Bey

  Ben 4 yıllık ekonometri mezunuyum çok fazla matematikle iç içeyiz matematiksel analiz açısından. En kısa sürede tecilimi bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum. Askerliğimide yedek subay olarak yapmayı ve sonrasında askerde kalmak istiyorum. Fakat babamda askerliğini yedek subay olarak yaptığı için ailem ancak havacılık gelirse kalmanı onaylarız diyor. Zorunlu askerlik sonrasında askerde kalmak ve havacılık için herangibi başvuru gerekli mi? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  Teşekkürler.

  1. Asteğmenler teskere bırakıp askerde kalamazlar. Subay olmak için kuvvet komutanlarının açtığı sınavlara girip başarılı olmanız gerekir.

 160. Merhabalar İlker Bey , öncelikle bizlere verdiğiniz bilgiler için sizlere teşekkür ederim. Topçu ve füze okulunda çekili obüs atış takım komutanlığı hakkında bi bilginiz var mı ? Dersler konusunda yada usta birliği için kuralar konusunda.. Aydınlatırsanız eğer çok memnun olurum saygılarımla.

  1. Asteğmenlikte usta birlik veya acemi birliği gibi bir kavram yoktur. Subaylık eğitiminin verildiği okullar vardır.(sınıfçı değilseniz 2,5 ay) Daha sonra asteğemen rütbesini takıp kıtaya çıkarsınız. Dersleri geçersiniz, bırakılanı görmedim.(bırakılanlar geri besleme eğitimi ile tekrardan geçiriliyor.)

 161. Merhaba ankara polatlı topçu ve füze okulunda yedek subay adayı olarak meslekçi avukat giden nişanlım için soruyorum 😊 Sınav soruları hakkında bi bilginiz var mı türkçe matematık gibi sorular mı yoksa askeri bilgiler mi çıkıyor? Bu arada jandarma olarak görev yapınca hangi illere düşme ihtimali vardır sizde bilginiz var mı? Şımdıden tesekkurler

 162. Selamun Aleykum Kardeşim , Bilgiler için Teşekkür Ederim. Soruma gelince yedek subaylığı komando olarak seçince mi operasyonlara katılabiliyorsun ? Piyade olunca sadece idare tarzı görevlermi veriliyor yoksa saha görevleride varmı ?

  1. Aleyküm Selam, 351. Dönem Piyade Asteğmen(31 Mart 2013-31 Mart 2014) olarak görev yapmış bir kardeşiniz olarak;
   komando sınıfı operasyonlara daha sık katılır doğru.
   piyade sınıfı en pis işleri yapar genelde. İdari görev ve denetlemeler çok olur. Ama tatbikat görevleri de olur. İlk başta nerden düştüm deseniz de sonlara doğru zevk alıp, subay gibi düşünme yetisi gelir. Hayırlı teskereler…

 163. İlker kardeşim, sitene tesadüf eseri denk geldim ama iyi ki gelmişim dedim. Yazı dilin gayet akıcı. Değerli tecrübelerini paylaştığın için naçizane bir teşekkür yorumu bırakmak istedim. İyi ki varsın.

 164. ilker bey yedek subaylar izine gittiklerinde silahlarınıda götürebilirmi

  1. Yedek subayların beylik silahları yoktur. G3 , HK33, AK47 gibi görev silahları mevcuttur ve bulundukları birlikte muhafaza edilir.

  2. hayır yedek bile olsa subay sınıfında olduğun için beylik tabancası verilir yukarıdaki resimlerde görüldüğü gibi

 165. EGT. MERKEZI : P.OKL.ÖGR. VE KURSLAR A. ATGM. ADAYI KURS TB./ISTANBUL TUZLA
  KUVVETI : K.K.K.LIGI MUV. ÖZELLIGI : KOL.K.
  SINIFI : PIYADE
  HIZMET SEKLI : YD.SB. ADAY
  Branşı : 29

  Yazınız için gerçekten teşekkür ediyorum. KOL . K ve Branş 29 anlamı nedir ?

  1. Abi bizleri aydınlattığın için çok sağol. Müsadenle bir sorum olacak. Ben 4. Sınıf Jeofizik müh okuyorum. Kıdemli askerlik yapmak istiyorum. Mühendislik okuyanlsra cıkma olasılığı nedir. Birde kıdemli gidersek askerde kalabilir miyiz ve kalırsak eğer hangi rütbeye kadar yükselebiliriz. Cevabın içim şimdiden çok teşekkürler abi. Sağlıcakla kal

  2. Mühendislik okuyanların şansı bi tık daha fazladır. Eğer kuvvet komutanları muvazzaf/sözleşmeli subay alımı yaparlarsa sınavlara girersin kazanırsan kalabilirsin. Normal bir subay hangi rütbeye kadar çıkarsa sende o şekilde çıkarsın.

  3. Teşekkür ederim çok sağolun cevabınız için 🙂

  1. Aslında var imis… Yedek Subaylik bitince herhangi bir rutbeden, muhtemelen teğmenlikten devam etme sansi var mi?

 166. merhabalar. hafif bir astım rahatsızlığım var ama hayatıma hiç engel olmadı. koşabiliyorum, futbol oynayabiliyorum ama yine de eğitim konusunda kafamda soru işaretleri var. grip olunca ağır geçiriyorum mesela. eğitim beni zorlar mı sizce? diğer kafamdaki en büyük soru şu, bazıları karda dağa bırakılıyormuş eğitim için sanıyorum helikopterle. bu tarz şeylerin denk gelme olasılığı nedir? söylediğim gibi hasta olursam zor atlatıyorum astım sebebiyle

  1. Komando olmadığınız sürece karlı bir dağa bırakılma ihtimaliniz çok düşük. Askere gittiğinizde durumunuzu birlik komutanına ve revirdeki kontrolde doktora söylerseniz sorun olmayacaktır, gerekli önlemler alınır.

  2. Teşekkürler cevap için. Peki komando olmayan bir asteğmenin eğitimi hakkında ne dersiniz? Bünyeyi ne kadar zorlar sizce? Akşam saat 10’a kadar eğitim bitmiyor, yoğun gibi şeyler okumuştum.

 167. ilker bey iyi sabahlar. yedek subaylıkla ilgili çok güzel yazı yazmışsınız. fakat Foça Jandarma Komando Kom. ile ilgli başka forumlarda okuduğum ve anlayamadığım bir sürü yazı var. şimdi ben yedek subay olarak sınıfım jandarma branşım:104 ve pdr çıkışlı olarak burası çıktı. benim anlamadığım ben şimdi orada komando olmuş oluyorum ya da diğer kısa dönemlerden ayrı asteğmen eğitimi ve bölüğü mü var mesela ben komando olmak istiyor kısmına hayır demiştim. iç güvenlik ayrı demişsiniz o nasıl oluyor. bi yerde 2 ay eğitim sonra hastaneye gdip komandoları ayırıyorlar yazıyordu kafam iyice karıştı rica etsem bu durumu özetleyebilir misiniz?

  1. Ahmet Bey Foca da yedek subay eğitimi mi aldınız ? Aldıysanız anlatabilir misiniz ben de gideceğim Pdr mezunuyum

 168. Hocam yazınız için teşekkür ederim. Her konuda yeteri kadar bilgiye ulaştım ancak bir sorum olacak.

  Ankara Polatlı da yedek subay olacağım. Bende topcuyum merak ettiğim konu ise;

  1-Meslekçi değilim 2.5 ay acemi eğitimim var bu süreçte çarşı iznim var mı ?
  2. Sorum ise kameralı telefonumu götürsem kapıda arama yaparlar mı bana siz yedek subayım diye belirtince sizi kenara ayırdıklarını eşyanızı kontrol etmediklerini söylediniz.

  Teşekkürler.

  1. Aslında ilk günden beri çarşı iznin var hatta her gün. Ama benim eğitim yerinde vermediler, ta ki 1 ay geçip yemin törenine kadar. Denetlemeye general geldiğin de bu çocukları niye çarşıya yollamıyorsunuz, bunlar öğrenci dediydi de biz içimizden bir sövdüydük.

 169. Merhaba İlker bey. Öncelikle çok güzel bir yazı olduğunu söylemem gerekiyor. Yurt dışında diş hekimiyim. Onun için soruyu yukarda sağlıkçı birine sordum. Size sormak istediğim siz yedek subaylığı mı kısa dönem mi tavsiye edersiniz? Birde 3 yabancı dil biliyorum. Bu bir avantaj sağlar mı? Şimdiden teşekkürler

 170. Hocamız merhabalar,
  İlk olarak bu güzel paylaşımınız için gerçekten çok teşekkür ediyorum sizlere.
  Gerçekten bu yazıyı ihtiyacı olan bir sürü vatan sever var sizin gibi vatani görevini layıkıyla yapan bir komutanımızı gördükten sonra gerçekten gönlümde sizin gibi o görevi acaba bende öyle yapabilirmiyim diye kendini kendime sormaya başladım sizlere bir daha teşekkür ederim…
  Sağolun komutanım…

 171. merhabalar abi.ben elektronik ve haberleşme muhendısıyım .2.58 ortalamam var.yedek subay cıkma olasılıgı nedır?

 172. mekatronik mühendisiyim. gözlük kullanıyorum (miyop 1.5 derece) asteğmen olarak gidip teğmen olarak askerde kalabilir miyim? kuvvet komutanlarının açtığı sınavların sağlık taramasında sorun olur mu?

  1. yüksek ihitmalle asteğmen olursunuz askerde ve kalmanız miyopun derecesi düşük ama sağlık yönetmeliğini okursanız daha iyi bilgi alırsınız

 173. İyi Günler İlker Bey, yedek subaylık hakkında verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkürler. Tecilimi bozdurdum kasım ayında askere gideceğim yedek subaylık başvurusunu yaptım. 3 sene önce çapraz bağ ameliyatı oldum ve sıkıntısı halen devam ediyor,bazen dizimde dönme oluyor spordan muaf olduğum takdirde bu durum yedek subaylığı mı etkiler mi ?

 174. Ilker bey merak ediyorum saat 8 ila 5 arasında çalışma saatleri varmış peki farklı bir yerde kalınabilir mi yada psikolojik olarak nasıl hissediyorsunuz

 175. İlker bey sabrinizdan dolayi ve bukadr insanlari aydinlattiginiz icin tebrik ederim sizi ..
  Benim sorum basit ama etkisi buyuk benim icin kisa donem istedim ama vazgecip yedek subay istiyorum komando hayir desem..operasyonlara gidermiyim boyle bi riski varmi sahit oldunuzmu gidenlere tesekkurler

 176. Değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum İlker Bey. Benim de bir sorum olacak aslinda her seyi yazmışsınız ama yine de soracağım. Giresun Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Iletisim Fakültesi mezunuyum. Bende askerliği uzun donem yapmak icin Kasim 2017 celbine basvurdum. Bölümle doğrudan alakali diyorlar doğrumudur acaba. Bir de muayene de bel fıtığım olduğunu ve 5 10 kilo da fazlaligim olduğum soylendi. Bunlar da şansımı dusurur mu görenler cevap verirse çok makbule gecer. Hayırlı günler, hayırlı tezkereler.

 177. Yedek subayligin acemiliginde de istedigin yerde kalabiliyormusun ev gibi yoksa kisla mecburi mi evli oldugum icin soruyorum bir de tuvaletler nasil yani ortak kullanim mi oda icinde mi temiz mi klozet mi

  1. ah nerelerde uyudugumuzu bir gosterebilsem. kurs suresince kısladasınız. birlikten birligie degisir. biz 100 kişilik kogusta kalıyorduk. ortak tuvaletler. tuvaletler ustune zimmetli. temizliginden bozulmasından zimmetli olan kisiler sorumludur. tuvaletlerın genel temizligi her gun degisen timlere gore sizede gelir haftada 1 2 kere. eski tip tuvaletlerdir. otel degil orası 🙂

 178. Merhaba Abi, çok açıklayıcı olmuş, teşekkürler.
  Sana bir sorum olacak, komando olarak yedek subaylık yaparken, acaba akşamları haftada bir gün de olsa internete girme gibi bir fırsat olabilir mi? Ayrıca, acaba yedek subay iken yedek subaylık bitişinde başlayacak bir tarihe yönelik vize alınabilir mi, başvurusu yapılabilir mi?

  teşekkür ederim 🙂

  1. egitim suresince haftasonları 2 gun genelde carsı ıznın olur o zamanlarda herseyı yapabilirsin. ben 2008 de yaptım telefon yasaktı. suan erlerin elinde telefonla geziyorlar. vize olayına gelince ise bazı gorevlerden sonra yurt dısı cıkıs yasagı bile olabiliyor görev gizliliginden dolayı ama cok nadir olan birsey o. basvuru yaparsın sorun yok. belgeleri topla git.

 179. Selamin aleykum verdigin bilgiler icin tesekkur ederim soruma gecmeden once. Branş kisminda 29 yaziyor bu kodun karsiligi nedir yada bu kodlarin listesine nasil ulasirim.

 180. Gozlerim toplamda 12 derece miyop . Astegmen yaparlar mi beni ? Gozluklu astegmenler var miydi

  1. var tabi gozluklu astegmen.astegmen demek illa catısıcak demek degil. bir suru farklı bransta yararlanıyorlar astegmenlerden. ben duz tabanım ama mavi bere taktım. ama genelde kesin astegmen olmak istiyorsan şansını yukseltmek icin komando secmen gerekir.

  2. Paylasimlariniz icin cok tesekkur ederim. Fazlasiyla yardimci oldu fakat aklima takilan 2 soru var.
   Bilincaltimda yedek astsubaylarin surekli operasyonlara katıldığı , çatışma icerisine girdiği var. Bu yalnis midir ?

   Bir de komandonun piyadeden daha ağır egitimlere vs. katıldığıni belirtmissiniz. Komando olmak piyade olmaktan daha mi risk taşır , hayati önem acisindan?

   Simdiden tesekkur ediyorum.

  3. Sağlıkla alakası yok, ben 3 parmagı olmayan asteğmen gördüm. gözlüklü ve aşırı kilolu olanda.

 181. Merhbalar kolay gelsin. Ben Sağlık Yönetimi lisans mezunuyum ve askerliğimi yedek Subay olarak yapmak istiyorum ve devam etmek istiyorum.
  Bunun için hangi ayda başvurmamız gerekiyor bide devam ettiğimizde mezun oldugumuz bölümle ilgili bi görev mi olur yoksa değişiklik gösterir mi?
  Yani misal Saglık Yöneticiliği mezunuyum Kendi alanımla ilgili bi görev gelir mi

 182. merhaba
  haziran 2017 kktc iç mimarlık mezunuyum .sizin döneminizde iç mimar yedek subay varmıydı.

 183. Merhabalar ben Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü,Marmara Üniversitesi mezunuyum.Temmuzun başında tecilim bitiyor.Ve tecil ettirirken Yedek Subay Adayı diye işlem yaptılar.Askerliğimi yedek subay olarak yapma olasılığım ne düzeydedir acaba ?

  1. İhtimali bilmiyorum, fakat her lisans mezunu yedek subay aday adayı olarak işleme tabi tutuluyor. Tecil kağıdında o nedenle öyle yazıyor

 184. Merhaba İlker Bey elinize yüreğinize ve ağzınıza sağlık çok şey öğrendim yazınızdan ve paylaştıklarınızdan yazınız ile alakalı olarak birkaç sorum var;
  1.Yedek Subay Kursunun sonunda sınavların ardından kura çekimi olduğunu belirtiniz. Aynı zamanda %10’luk dilime girenler kura yerlerinden istediğine gidebileceğini dediniz. Bu sizin döneminizde (eğer hatırlayabilirseniz) bu yerler hatırlayabildiğiniz kadarı ile nereler vardı?
  2.Örnek veriyorum kuramı çektim batı çıktı beğenmedim arkadaşıma güney doğu çıkmış bir hile yapıp onunla değiştirme şansım var mı?
  3.Son olarak Asteğmenlik Kursiyerliğinde yada usta birliğindeki birliğim havacı-denizci veya keskin nişancı olmasını şansa mı?

  1. Bizim dönemde kura içerisinde Hakkari, Van, Kars, Gaziantep, Ankara, Çanakkale, Edirne, İzmir, Balıkesir, Kıbrıs, … böyle devam ediyordu. O dönemin ihtiyacına göre her yer var anlayacağınız. Yedek subaylıkta kura yeri değiştirme olmuyor, herkes kamera önğnde kurasını çekiyor, o anda nereye gideceğin yazılıyor. Evet, havacı ve denizci yedek subay olunabiliyor, ihtimalini bilemiyorum ama kara’ya göre azdır.

 185. Ben beden eğitimi spor yüksek okulu mezunuyum. lisans mezunlarının olduğu gibi benim de yedek subay yazıyor..Şahsen ben 12 ay ve sonrası içinde kalmayı istiyorum. Subaylık eğitimlerinde 12 ay çıktı diye farz ediyorum eğitmen olma şansım var mı İlker Bey? yoksa bunun için ne olması gerekiyor?

 186. İlker bey merhaba;
  Yaklaşık olarak 10 gün önce Mayıs 2018 celbi öncesi hazırlık işlemlerimi yaptırdım. İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Lisans mezunuyum. Askerlik şubesinde işlem yaptırırken bana yalnızca kısa dönem mi istiyorsun uzun dönem mi şeklinde bir soru soruldu. Ben de kısa dönem demiştim. ( Şu an Yedek Subay olma fikri daha sıcak geliyor.) Benden imzalamam istenen evraklarda sol gözümü kapatamıyorum komando olmak istemiyorum seçenekleri işaretliydi. Bana sorulmadan işaretleme yapılmasının sebebini sorduğumda lisans mezunlarında böyle oluyor şeklinde cevap verdiler. ( Memurun zaman kazanmak için geçiştirdiğinin farkındayım. ) İşlem sonunda ilk maddesinde MAYIS 2018 Yedek Subay celbi için sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmış bulunmaktasınız diyor.

  Bu bilgilerden sonra ;

  İlk sorum, sınıflandırma işlemi sonuçları açıklanmadan tercihimi değiştirebiliyor muyum?

  İkinci sorum, bana verilen evraktaki Yedek Subay celbi ibaresi bir anlam ifade ediyor mu?

 187. Merhaba ilker bey ben de bu celp döneminde yedek subay olarak Polatlıdayım topçu ve füze okuluna katılıyorum. 371. Dönem olarak wp grubu kurduk yaklaşık 100 kişiyiz (benim branşım 40) hiç bir arkadaşımla aynı değil genellikle 68 71 branşlar ben de AB ilişkileri mezunuyum ve by alanda master yapıyorum acaba branşımla istinaden meslekçi olur muyum? %10 Luk dilim için önemli takdir edersiniz. Ayrıca branşımla istinaden Ankara’daki, bakanlıkta Devan etme durumum olabilir mi? Konu ile bilginiz varsa beni aydınlatırsanız cok memnun olurum.

 188. Merhaba İlker Bey,
  Ben de Matematik bölümü mezunuyum bende yedek subay olarak yapmak istiyorum sizce bana da çıkar mı ve çıkma ihtimalim ne kadar. çok ihtiyacım var.
  Şimdiden teşekkür ederim

 189. İlker Bey, bu dönem yazılım mühendisliği bölümünden mezun oluyorum, en geç ağustos ayında, sizce mesleki yedek subay çıkma oranı nedir? bir de yedek subay olarak kalmak istiyorum koşulu nedir? bir de, diyelim ki yedek subay çıktı yazılım mühendisi olarak TSK beni hangi görevlerde değerlendirebilir?

 190. Merhaba ben bir soru sormak istiyorum. Ben veteriner hekimlik okuyorum. Şubat tatilinde mezun olucam. Kpss ye hazırlanmam için askerliği kısa dönem istiyorum ama bu sefer de öğrenim kredisini ödemek zor olacak. Sorum şu yedek subay olarak gidersem kışladan çıkınca ev tutma şansım var mı? Bir de doğuya çıkar mı? Son olarak yedek subaylar operasyon tarzı görevlere çok gidiyorlar mı acaba?

  1. Yedek subay yapan birisi olarak, saat 5 den sonra serbestsin,kendin istesende içerde kalamazsın zaten, jandarma olursan 12 saat çalışırsın, doğuya gitmek istemiyosan dereceye gir, ben torbacıydım en son kurayı ben çektim diyarbakır çıkmıştı, görev deyince bir arkadaşım polatlıdan sonra suriye sınırında görev yaptı ordanda diyarbakıra geldi. Kpss için kesinlikle asteğmen, sınava çalış sınava girip kpss açıklanıp tercih yapana kadar askerlik biter

 191. merhaba,
  ben doğuda askerlik yapmaktayım. meslekçi uzun dönem askerlik yapıyorum. bu yüzden konaklama sorunu yaşadım. ordu evinde boş yer buldum orda kaldım bir iki hafta. ancak şimdi burdan çıkmam isteniyor. kalacak yer yok hiçbir yerde ne yapabilirim bunun için acil dönüş yaparsanız sevinirim. tşkler.

 192. Merhaba

  Ben yedek subay olarak yapmak istiyorum. Gözüm miyop 1.75 sorun olur mu?
  Matematik lisans
  İktisat lisans
  Bankacılık ve borsa yüksek lisans mezunuyum.

  Sonrasında askerde kalma şansım oluyor mu?

  Bilginiz varsa cevaplarsanız çok sevinirim.

 193. Merhaba İlker bey,
  2018 kasim celbinde yedek subay olarak gitmek icin celbimi bozdurdum. Metalurji ve malzeme müh.mezunuyum. dip notum 2.77. Size sorum yedek subaylık için not ort, boy, kilo kıstaslarına bakılıyor mu? Acemilik zamanıninzda benimle ayni meslekten birileri olmus muydu bir de?

  İyi günler.

  1. muhendissen 2.50 ustu yedek subaydir.ben de 353.donem topcu astegmendim polatlida.

 194. Merhabalar bende istanbul tuzlada yedek subaylık yapıcam nasip olursa.Ilk 2.5 ay ordayiz galiba bu 2.5 ayda izinler nasil oluyor birde yanimizda goturmemiz gereken olmazsa olmazlar neler simdiden tesekkur ederim

  1. Bana da tuzla çıkmıs hepimiz aynı yerde olucaz sanırım

  2. Kameralı telefon serbest olacak mı acaba bir bilginiz var mı bununla ilgili ?

 195. Merhaba bugün yedek subay olacağımı öğrendim ancak renk körüyüm şimdi ne olacak?

 196. Merhaba, benim askerlik yerim; Yedek Subay jamdarma komando okulu komutanlığı İzmir – Foça’ ya çıktı. Resim öğretmenliği Mezunuyum. Branş 104 diyor ne demek ?
  Şimdiden Teşekkürler 🙂

  1. ben meslek yuksek okulu mezunuyum benim için yeni askerlik sistemi nasıl olacak bilgilendirebilir misiniz?

  2. Benim de seninkiyle birebir aynı. Orada görüşmek üzere kardeşim 🙂

  3. Yedek subay da ecemilige giderken kameralı telefon götürebilir miyiz ? Teşekkürler

  4. 2.5 aylık eğitim sonunda kalan 9 ayı evde mi kışlada mı kalıyorsun ? 2 yıllık yedek astsubaylık için

  5. Görev yeri hudut bölgesi değilse kışla dışında kendi evinizde. Yerine göre varsa askeri gazino ve ordu evi de tercih edilebilir.

 197. sevgili asteğmenler bende asteğmen olarak askerliğini yapmış biri olarak size 2 çok önemli tavsiyem var; 1-) gittiğiniz birliklerdeki astsubay ve uzman çavuşlara ne olursa olsun abi demeyin bunun için sizin gözünüzün içine bakarlar sizi umursamazlar sizden önceki asteğmenler diyorsa bile siz sakın abi demeyin astsubayım,uzmanım şeklinde hitap edin 2-)gittiğiniz birliklerde devrecilik ve sıracılığa kesinlikle izin vermeyin ve herhengi bir konuda gittiğiniz birlik karakol bölük tabur olabilir herhangi bir hukuk dışı veya yanlış bir uygulama varsa tugay komutanınıza bu durumları askerlik bitişi şikayet edin kesinlikle taviz vermeyin ve dik olun bildiğinizde şaşmayın hepinize hayırlı olsun ben hudut karakolunda görev yapmıştım çok değerli bir görevdi…

 198. Iyi günler bana tuzla piyade yedek subaylık çıktı benim öğrenmek istediğim her türlü ihtiyacımızı onlar mi karşılıyor telefona izin var mı ilk girişte subay traşı mi yoksa er traşı mi istiyorlar

  1. Ben Kasım celbine Ankara etimesgut tankçı yedek astsubay olarak çıktım peki ben er traşı olmak zorundayım bende subay traşı olup gitsem orda er traşı yaparlar mı acemi yani 2 aylık kurs eğitimine giderken bilgi verirseniz
   Teşekkürler Şimdiden yazdığınız bilgiler çok değerli 🙂

 199. Askere ilk gittiğiniz günlerde yanınızda laptop götürebilir miyiz? Ayrıca lisanlı bisiklet sporcusuyum bisikletimi kendimle götürmem için uygun bir ortam bulabilir miyiz?
  Maaşlar net olarak ne kadar?
  Diş sağlığım için hizmet alabilir miyim?
  Yedek astsubay

  1. Hayır kışlalara her koşulda bilgisayar sokmak yasak. Eğitim döneminde yanınıza bisiklet anlamayabilirsiniz, belki otoparka park edebilirsiniz. Fakat sonra işe bisikletle gidebilirsiniz. Diş sağlığınız için hizmet alabilirsiniz evet. Maaşları bilmiyorum.

 200. Merhaba.Emeğiniz için teşekkür edip birşey sormak istiyorum.Yeni sistemde yedek astsubaylık imkanı veriliyor.Hangi şartlara uyan gençler şans bulabiliyor?İnternette sistem yeni olduğundan pek bir bilgi yok.Siz bilgi sahibi iseniz yardimci olabilir misiniz?

  1. Verilen bilgilere göre bu görev için sadece en az 2 yıllık yüksek okul fakültesinden mezun olmak yeterlidir. Eğer ki ihtiyaçtan daha fazla başvuru olursa bu durumda yedek subaylar gibi yedek astsubaylarda da kura çekilecektir.

 201. merhabalar kafamda çok soru isareti var yardımcı olur musunuz myo mezjnuyum.yeni sistemde yedek astsubay olarak.gitmeyindusunuyorum 12 aylık sürecte surekli askeriyede mi olurum yokaa aksam evime mi giderim

  1. Bu sorunun cevabını bende arıyorum bende aynı şeyi düşünüyorum ve evliyim evde mi yoksa kışlada mı kalırım 😏

  2. 2 aylık eğitimde kışlada, ardından kıt’a görevinde dışarıda sizin kendi kiraladığınız bir evde. Fakat hudut bölgesinde, karakolda görev yaparsanız bu geçerli değil.

 202. Askerlik mesleği hakkında 6 aydan fazla süredir bilgi alıyorum araştırıyorum bu kadar net ve işe yararlarının görmedim.Teşekkürler.Başarılar…

 203. Kardesım selamun aleykum bir sorum var. Şimdi ilk 2 ay ogrencı egıtim ders sınavdan bahsetmişsin pekı bu sınavlar dersler genellıkle ne uzerıne bunu merak ediyorum. Saygılarımla

  1. Aleykümselam. Harita bilgisi, askeri kanunlar, yanaşık düzen vb gibi temel konular var. Ayrıca hangi sınıfta eğitim aldıysanız onunla alakalı mesleki sınavlar. Örnek veriyorum ben Topçu sınıfıydım, Ateş İdare dersi ve sınavı vardı. Tüm bunlar zaten 2 aylık eğitimde anlatılan derslerden oluşuyor.

  2. Selamın aleyküm hocam benim merak ettiğim Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunuyum bu dönem de yedek subaylığı tercih edersem bana çıkma olasılığı yüzde kaçtır acaba? Saygılarımla

 204. merhaba. bilgilendirici yazınızdan ötürü teşekkür ederim. 4 gün sonra ateş idare subay adayı olarak birliğime katılacağım. tasarım mezunuyum ve matematik alanında hiç iyi değilim. bana verilen görevleri ve benden beklenenleri belirttiğim nedenden dolayı yapmakta sorun yaşar mıyım?

  1. Merhaba, ateş idare tamamen çizim ve hesaplama işi. Üst düzey bir matematik istenmiyor yani fonksiyon, diferansiyel gibi konular yok. Çiziminiz iyiyse fazla sorun yaşamazsınız.

 205. Yedek subaylığa başvurmaya karar verdiğimden beri senin yazını okuyup takip ettim. Gerçekten çok verimli güzel bilgilerdi, çok makbule geçti. Her şey için sağ olun. Bu akşam itibariyle Polatlı Topçu ve Füze okuluna katılıyorum, yedek subay adayı olarak. Herkese hayırlı tezkereler.

  1. Polatlıya girmek ben de istiyorum nasıl işliyor o konu bilgi verebilirmisin ?

  2. kardeş k.b askerdeydim yeni gördüm. Acemiliği bitirdim mehil iznindeyim şuan. Kafana göre giremiyorsun polatlıya. Bizim burada 467 meslekçi 160 tkcı vardı. Eğer mühendis,avukat,öğretmen vs. branşlarındaysan %90 polatlıya çıkarsın. Ama polatlı bu celp döneminde cidden kötüydü. Komutanlar baya sertti. Yani ilker hocamın bahsettiği dönemden hayli uzaktı. Hakkında hayırlısı 🙂

  3. Merhaba, yedek subay olarak gittiğinizi yazmışsınız.. Benim size bir sorum olacaktı. 27 yaşındayım yedek subaylığa başvurdum çıkarsa yedek subay olarak askerde kalabilir miyim? Kalmak isteyenlere yaş sınırı var mı? Cevaplarsanız sevinirim..

  4. Merhaba, yedek subaylık göreviniz bitikten sonra muvazzaf subaylığa geçiş yapabilirsiniz. Fakat yaş sınırını ve diğer kriterleri bilmiyorum.

 206. Merhaba, ben haziran 2019 sosyoloji lisans mezunuyum. askerlik tecili için gittiğimde verdikleri belgede statü olarak; yedek subay adayı yazıyor. kasım 2019 için gitmeyi düşünüyorum. yedek subaylık çıkar mı ?

 207. Selamünaleyküm verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim ama bişey sormak istiyorum anlattığınız yedek sıbaylıkta er, erbaş gibi kışladamı kalınıyor yoksa aileni götürüp bir evde kalınabiliyormu bunu merak ediyorum yani akşamları evine gidip sabah mesai gelir gibimi oluyor

 208. Mehaba Ilker Bey.
  Öncelikle yapmış olduğunuz paylaşım çok yararlı okurken heyecanlandim bu değerli paylaşımınız için teşekkür ederim.
  2019 senesi eylül ayı içerisinde Makine Mühendisliği bölümünde 3.10 ortalamayla mezun olacağım.
  İş başvuruları konusunda erkek adaylarda askerlik şartı arandığı için hemen askere gitmeyi düşünüyordum ve askerliğimi de yedek subay olarak yapmayı planlıyorum(tabi çıkarsa).
  Fakat kafami kurcalayan bir kaç soru var. Bu sorularıma cevap verebilirseniz çok sevinirim.
  1. Sorum
  Gözlük kullanıyorum. 2 gözümde de miyop var (ikisi de 2 derece de)
  Sağlık mükâfatlarını falan askeriye de mi yapıyorlar yada sağlık ocağı gibi bir kurumda yedek subay olabilir gibi belge yeterli midir?
  Yedek subay seçimlerin sağlık yönünden gözlük kullanmamı sorun ederler mi ?
  Diyelim ki sorun etmediler sizin döneminiz de gozluk ile görevini yapan yedek subay tanıdığınız var mıydı?
  2. Sorum :
  Askere gitmekte biraz aceleciyim fakat yakın arkadaşlarım askerliğin 6 ay düşmesi ile yedek subay çıkma sansin azalabilir dediler bu olası bir durum mu ?
  3. Sorum
  Makine Mühendisi olduğun için mesleğimi yapabileceğim göreve verilme şansım var mı bunu kendimiz seçebiliyor muyuz?

  Biraz uzun bir yazı oldu kusura bakmayın ama bu soruları sürekli araştırıyorum siz ve sizin gibi yedek subay olarak görev yapmış tecrubeli kişilerden cevap almak en dogrusunu oldugunu dusunuyorum.
  Tekrar teşekkür ederim
  Saygılarımla..

  1. 1. Gözlük/lens kullanmanın yedek subaylıkta bir etkisi yok. Aile hekiminde muayene olunuyor. 2. Bilmiyorum. 3. Evet mesleğinizi yapabilirsiniz fakat buna siz karar vermiyorsunuz, kurada nasıl çıkarsa.

 209. askerlik hizmet tercihimi yedek astsubay olarak yaptım eğer çıkarsa yedek astsubay olarak yaparsam askerliği 12 ay sonunda terhis olup eve dönebiliyormuyuz yoksa askerde astsubay olarak kalmak zorunlu mu ??

 210. Hocam iki adet sorum olacak sizlere
  1) Benim safra kesemde taş var bu yedek subaylığa engel midir?
  2) Bu sene PDR’den mezun oldum hangi dönemde gidersem yedek subay olarak yapma oranım artar? PDR’cilere yedek subay çıkma ihtimali yüksek denildi doğru mudur?

  1. Merhaba, bahsettiğiniz sağlık sorununa rağmen eğer askerlik yapmaya elverişli iseniz, yani er olabiliyorsanız yedek subay da olabilirsiniz. Sağlık açısından ikisinin de şartları aynı. İkinci soru hakkında bilgim yok.

 211. Merhabalar. Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim öncelikle. Soracağım soru hakkında bilgi sahibi olmama ihtimalinize karşı biraz basitleştireceğim durumu. Gilbert sendromu rahatsızlığına sahibim. Yani yüksek seviyede aktiviteden kaçınmam lazım. Uzun zamandır spor yapıyorum fakat düşük tempolu, uzun dinlenme aralıklarıyla. Sizce bu durum yedek subay olmak için bir engel teşkil edebilir mi? Çünkü doktorum askere gitmeden önce bu konuyla ilgili bir rapor alıp teslim etmem gerektiğini, bu duruma karşın önlem alınabileceğini söylüyor.

 212. 2 kasımda polatlıya yedek subay olarak teslim olacağım. Sülüste branş Topçu Meslek kurası yazıyor. Meslek kurası hakkında bilgi verebilir misin? Yedek subay okulunda meslekçiler ve takım komutanları aynı yerde mi eğitim görüyorlar? Eski sistemde 1 ay acemilik yapıyorlar deniyor yeni sistemde bu değişti mi?

 213. Karşılaştığım en açıklayıcı ve bilgilendirici yazı oldu.

  Teşekkür ederim.

  Allah senden razı olsun…

  1. Merhaba, bloğunuzdaki yazı aklımdaki birkaç soruya cevap bulmama yardımcı oldu teşekkür ederim. Ben Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyorum sözel bölümlerin yedek subaylık için sıkıntı olduğunu duymuştum, göz çizdirmek sıkıntı olur mu, bileğimde küçük dövme var sıkıntı yaratır mı ?

  2. Merhaba, göz çizdirmek ve dövme yedek subaylık için sorun olmuyor. Bölümünüzle ilgili soruyu bilmiyorum maalesef.

 214. Merhaba 12 ay askerlik çıkarsa eğer 2 aylık eğitimden sonra 10 ay asker oluyoruz ya sonrasında subay olarak askerde kalma ihtimali %kaç olur yani 12 ay yedek subay yada teymen olarak askerliğini yapan biri 12 ay sonunda subay olarak kalırmı

  1. Merhaba, öyle bir ihtimal vermek zor. Kişinin ne kadar başarılı bir eğitim ve askerlik dönemi geçirdiğine bağlı. Henüz hiç uygulanmadığı için, yani yeni kanun ile 12 aylık yedek subaylığını tamamlayan olmadığından, belli bir oran vermek imkansız.

 215. Hocam eger ki bu 10 aylik maastan sonra kalmami istiyorlarsa ne kadar sure kalabilirim ? Bunun belli suresi sozlesmesi varmi?

 216. Yedek subaylık ta bir askerlik tır kardesim.Erden genaral e kadar herkes Askerdir.bilmiyorsan ögren.bizde bu işi 24 yıl yaptik

  1. Bu başlık dikkat çekmesi açısından seçilmiştir.
   Bu sayede, yazının içindeki faydalı bilgiler 180.000’den fazla kişi tarafından okunmuştur.
   İzmir’e sevgiler.

 217. HAREKAT VE ATEŞ İD: AST: NEDİR NE GÖREV YAPAR HUDUT KARAKOLLARINDA GÖREV YAPAR MI ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRKLER

  1. Ben de aynı görevi yedek subay olarak yaptım. Bizim döneminizde hudut karakollarında görevlendirme olmadı. Genellikle cephe arkası bir vazifesi vardır.

 218. Emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Bir sorum olacak. Boyum 1.60 ve makine müh. mezunuyum. Boyum yedek subay olmaya engel midir. Askeri kamuflajların da büyük olduğunu düşünürsek çok sıkıntı çeker miyim? Teşekkürler…

  1. Benim dönemimde herhangi bir boy sınırlaması yoktu, 1.60 altı arkadaşlarımız vardı aynı dönemde. Her bedene uygun kamuflaj veriliyor, sıkıntı yok.

 219. İlker Bey merhaba, öncelikle teşekkür ederim faydalı bir yazı olmuş. Yakında ben de lisans eğitimimi tamamlıyorum ve yedek subay olarak askerliğimi yapmak istiyorum. Tecrübenize güvenerek aklımdaki birkaç soru işaretini gidermek istiyorum.

  1. Yazıyı Mayıs 2015 tarihinde yazmışsınız. Günümüzde yedek subaylık ile ilgili önemli boyutta bir değişiklik oldu mu? Bilginiz var mı bu konuda?
  2. Diyelim ki dediğiniz gibi yedek subaylık okulunu dereceyle bitirdik ve evimize yakın bir yer seçerek atandık. İzinler nasıl oluyor? Komik gelebilir biraz ama ailevi durumdan dolayı bunu sormam gerekiyor. İstisnalar dışında sabah 8:00 ile akşam 17:00 arası görev başında olduğumuzu biliyorum fakat hafta sonları da resmi olarak görev başında sayılıyor muyuz?
  3. İki buçuk aylık askeri eğitim sürecinde verildiği söylenen harçlık nedir, neyi ifade eder?

  Tekrar teşekkür ederim.
  Saygılarımla

  1. Merhaba, 2015’ten bu yana pek bir değişiklik olmadı. Nöbet olmadığı sürece hafta sonları resmi tatildir. Nöbet varsa da onun karşılığında hafta içi tatil olur. Askeri öğrenci harçlığı şuan ne kadar bilemiyorum ama tahmini aylık 600 lira civarı olabilir.

  2. Teşekkür ederim. Bir de şunu sormalıyım; yedek subay olabilmek için tercih yapıyoruz. Yedek subay ihtiyacının giderildiği ve yedek subay olma talebimin reddedildiği durumda ne oluyor? Doğrudan kısa dönem er/erbaş mı oluyoruz? Yoksa uzun dönem er/erbaş mı? Ya da yedek astsubaylık mı geliyor?

 220. Merhaba , İlk önce birkaç yorumumda söylemeyi unuttum , mükemmel bir siteniz var insanın çıkası gelmiyor her türlü bilgi için arkadaşlarımada tavsiye ediyorum.
  Yazınızda %10 luk dilime girdiğinizi belirtmişsiniz.
  %10 luk dilime girmek için neler yapılmalı , orda neye göre bu dilim belirleniyor anlatabilirmisiniz ?
  Okuduğum birkaç yerde tanıdığın varsa girersin dilime vs.. tarzı şeyler yazılmış.
  Tanıdığım Yok ne yapabilirim. Hem sözlü hem spor mulakatı mı oluyor ?

  1. Merhaba, %10’luk dilime girmek için sınavlardan yüksek not almak lazım, bunun yanında spor ve atışlarda alınan puanlar da öne geçmede yardımcı olur. Tanıdıkla olacak bir şey değil, eğer iyi koşamıyorsanız, atışlarınız ve sınav sonuçlarınız iyi değilse nasıl olacak ki? Sonuçlar zaten herkesin göreceği şekilde ilan ediliyor. Sonlara doğru kimlerin dereceye gireceği aşağı yukarı belli oluyor. Komutanların anlattıklarını iyi dinleyip, çalışma saatlerinde gerçekten ders çalışınca olur, o kadar zor değil. Başka sorunuz olursa yine yazabilirsiniz. Şimdiden kolaylıklar dilerim

 221. merhaba yedek astsubaylık düşünüyorum fakat bazı sorularıma cevap bulamadım yedek astsubaylar suriye gibi savaş duumu olan yerlere gönderilir mi tehlikeli bölgelere yani ?

  1. Evet gönderilirler. İdlip de 33 şehit verdiğimiz saldırıda şehit olan askerlerimizden birisi yedek astsubaydı

 222. İlker bey merhaba. Ben 2019 haziranda elektrik mühendisliği bölümünden mezun oldum. Haziran 2021’e kadar askerliğim tecil ettirdim. Aklıma takılan birkaç soruyu sormak istiyorum. Asteğmenliğe başvuru yapmak istiyorum. Eğer asteğmenlik çıkmazsa tekrar bedelliye başvuru yapabiliyor muyum? Ya da asteğmenlik çıkarsa ve askerlik yerim belli olduktan sonra tekrar tecil ettirme hakkım var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba asteğmen ile astsubay arasında bir fark var mı
   Yedek subay ile yedek astsubay farklı mı farklıysa farkı nedir
   Yedek subay olarak askerlik yapıp askerde kalan tanıdınız var mı

 223. Astsubay ile asteğmen farklı mı
  Yedek subay olarak askerlik yapıp askerde kalan tanıdınız var mı

 224. Komutanım, ben silahı sol elimle kullanıyorum yani Ak-47 gibi uzun namlulari sıkıntı olur mu? lisans mezunu olacağım Lisans mezunu subaylik gelmesse assbaylik gelebilme durumu var mı? Veya er olarak yapsamda askerde daimi olarak görev yapabilir miyim uzman çavuş gibi askerlik çocukluk hayalimdi rutbenjn önemi yok …
  Çok güzel konular hakkında bilgi veriyorsunuz teşekkürler devam edin başarılar dilerim.

  1. Merhaba, hatırladığım kadarıyla silahlar her iki elle de kullanılabiliyor. Bir sıkıntı olmuyor. Askerliğe devam etme noktasında çok seçenek var. Subay olarak da devam edebilirsin, olmazsa astsubay başlarsın geçiş yaparsın. Sözleşmeli/muvazzaf alım ilanlarını da takip etmeni öneririm.

 225. Hocam merhaba…
  Lisans mezunu olduğumdan dolayı, eski askerlik sisteminde yedek subay adayı olarak başvuru yapmıştım. Fakat kısa dönem er olarak sonuçlandı. Tecil hakkım olduğundan dolayı 1 sene daha bu haktan yararlandım. Yeni askerlik sisteminde, askerlik yerim belli olmasına rağmen tekrardan yedek subay adaylığına veya bedelli askerliğe başvuru yapma şansım olabilir mi?

 226. BEN 24 OCAKTA TECİLİ BOZDURDUGUMDA ŞUBEDE BOZDURMUŞTUM ÜNİVERSİTE MEZUNU OLDUGUM İCİN BANA VERDİKLERİ KAGITTA YEDEK ASTSUBAY ADAYI YAZIYODU BENDE SORDUGUMDA ADAM ÜNİVERSİTE MEZUNU OLDUGUN İCİN OTOMATIK GOZUKUYOR DEDİ DAHA SONRA ASKERLİK HİZMET TERCİHİ VAR E DEVLETTE ORDAN DOLDURDUM HEPSİNE HAYIR DEDİM BİDE ASKERLİK HİZMET SIRALAMASI VAR 1SIRAYA ERBAŞ ERİ YAZDIM 2 SIRAYA YEDEK ASTSUBAY KENDİ KENDİNE YAZILDI ZATEN 6 AYMI GİDERMİYİM SENCE ? 6 AY GİTMEK İSTİYORUMDA

 227. Ücretsiz kalabileceğiniz bir yer gösteriliyor mu ?
  Tabancanın kullanımı sadece birlik içinde mi sınırlı ? Eve de götürebilir miyiz ?

  1. Sınır karakolunda görev yapmıyorsanız ücretsiz kalınacak bir yer yok. Askeri gazinolarda yer varsa kalabilirsiniz onun da günlük ücreti var.

 228. Merhaba yazınız çok faydalı öncelikle onun için teşekkür ederim. Merak ettiğim bir kaç soru var:
  1- Astsubaylığı orduevi içinde yapabiliyor muyuz?
  2- Geçmiş dönemdeki gibi sınır ötesi operasyonlarda kısa dönem astsubaylar görev alıyor mu?
  3- %10’luk dilim dediğimiz kesimin sayısal değeri kaç? Yani sizin olduğunuz dönemde kaç kişi kendi istediği yeri seçebildi?
  4- Fenerbahçe orduevi vb. yerlere yüzde 10’luk kesime girdiğimiz takdirde kesin olarak seçebiliyor muyuz?

  Cevaplarınızı bekliyorum, sağlıklı günler

 229. Merhaba. Ben de yedek subay olarak görev yapmak istiyorum. Ama bir sorum olacak. Üniversite mezuniyeti sonrası yaptığım 2 yıllık tecilim 21 Haziran’da bitiyor. Hizmet tercihimi bu tarihten önce mi sonra mı yaptırmam gerekiyor? 21 Haziran’dan sonra yoklama kaçağı durumuna mı düşüyorum? Teşekkürler.

  1. Hocam sizinki biraz daha zor yüksek lisans veya mühendislik gibi bölüm mezunu değilseniz büyük ihtimal er olarak yaparsınız askerliği ortalamanın falnda önemi yok 3.87 ortalama ile er 2. 67 ile assubay olan arkadaşlarım var tecili askerlik şubesine sorup ayrıntılı bilgi alın coronovitus sebebiyle bir çok kişi sizin gibi bittiği halde şubeye gitti ama 6 aydır askere gitmiyor yinede

 230. Merhaba, Yedek subay eğitimi bittikten sonra yapılan sınavda başarısız olan kişiler eğer bütünleme sınavından da geçemezler ise bu durum da neler yapılıyor bilgilendirirseniz çok güzel olur.

 231. Merhaba ilk defa askere gidiyorum ve e-devlet üzerinden sonucuma baktığımda ise yedek astsubay (adayı vs yazmıyordu) sorum şu %10 luk başarı dilimine giremez isem ne oluyor

  1. sonuç olarak astsubaylık gitmiyor demi %10’luk başarı dilimi içinde olsam da olmasam da

 232. Merhaba, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunuyum. 2021 Ocak ayında tecilim bitiyor. Yedek subay olmak istiyorum. Bunun için hangi tarihlerde başvuru yapmam gerekir? Hangi celp döneminde şansım daha yüksek olur? Cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

 233. Merhaba yedek astsubay olarak askere gideceğim geçmiş yorumlarda %10 luk dilim ile ve başarısızlık ile alakalı bir soru iletilmişti 2 sine farklı yanıt geldi kafam karıştı şuan %10 luk dilime giremeyenler başarısız sayılıyor mu? 2. sorum ile ney olursa başarısızlık olarak geçiyor biraz açar mısınız o konuyu teşekkürler

  1. Merhaba, yedek subay/astsubay okuluna giden ve tüm dersleri tamamlayan herkes başarılı sayılır ve kıt’a görevine gönderilir.
   Eğitimler sırasında yapılan sınavlardan en yüksek puanı toplayan ilk %10 ise kıt’a görevine gideceği yeri kendi listeden seçer.
   Diğerlerinin görev yerleri ise torbadan kura çekilerek belirlenir. Herkes kendi kurasını çeker. (Eğer sistem değişmediyse.)

  2. 2 yıllık mezunum askere yeni gideceğim bana da yedek astsubay çıktı adayı falan da yazmıyordu e-devlette (askeri okula da gitmedim) erliğe düşersin diye yorum gördüm o yüzden üstünde durdum bu konunun aynı soru 2 farklı cevap gördüm yorumlar arasında teyit etmek istedim erliğe düşme nedeni nedir torbadan şansına neresi gelirse diyordunuz çünkü o konu tam oturmadı aklımda

 234. Merhaba 4 yıllık lisans(psikoloji)mezunuyum eğer yedek subaylık için başburdum eğer çıkmassa bedelli yapma hakkım var mı?

 235. merhaba benim tecilim bu ay bitti ağustosta askere gitmem gerek ben giderken kpss sınavına 1 ay kalıyor sınav için izin sorunu olur mu bi de bu astsubay dersleri ile çalışmama izin verirler mi

  1. Her türlü sınav için izin verilebiliyor ama bölük komutanının iznine bağlı

 236. Yedek subay için ilk iki ayda egitimden sonra %10 luk dilimin içinde yer alınırsa istediğiniz yerde bu görevi yerine getirme şansı olduğunu söylediniz , peki bu istenilen yerler yurtdışı olabilirmi? ( Somali , Afganistan , koeova , Bosna Hersek ) gibi , çünkü oraların bazılarında yedek subay olarak görev yapanları duydum ne kadar doğru , cevap verirseniz sevinirim , teşekkürler .

  1. Eğer kura çekebileceğiniz yerler arasında yurtdışı görevi varsa tercih edebilirsiniz

 237. Merhaba, ben askerlikle ilgili değil de askerlikten sonrası için bir soru sormak istiyorum. İnternette araştırdım fakat bir türlü net bir cevap alamadım. Halihazırda meslekçi asteğmen olarak görev yapıyorum. Yedek subay olmadan önce çalıştığım iş yerinden ayrılmış ve işsizlik maaşı almaya hak kazanmıştım. İki kez işşizlik maaşı aldıktan sonra askere gitmiştim. Askere gittikten sonra telefonuma SMS olarak askerlik sebebiyle işsizlik maaşınız durdurulmuştur siye mesaj geldi. Biliyorsunuz asteğmen iken kamu personeli statüsünde gözüküyoruz. Yedek subaylık bittikten sonra işsizlik maaşımın kalan kısmını alabilir miyim? Bu konuyu tecrübe eden var mi acaba? Bilgi veren olursa sevinirim

  1. Merhaba, konuyla ilgili bilgim yok maalesef. Fakat Çalışma Bakanlığının bir telefon hattı vardı bu tür sorulara yanıt veriyorlar. Onu arayabilirsiniz.

 238. Selamlar ilker kardeşim yazını ben ve benim gibi bilgi noksanlığı çeken bireyler için çok faydalı buldum.

  Sorum askerliğini yedek subay olarak yapacak olan kardeşlerimize ailesiyle kalabileceği lojman veriliyormu. Yoksa kirayamı çıkmak zorunda. Şimdiden teşekkürler

 239. Merhaba İlker bey yazınız çok faydalı teşekkürler. Size bir sorum olacak bende yedek subay tercihi yaptım vücudumda dövme var ve yara izi var bu engel oluştururmu? Bu şekilde kabul edilirsem kalmak istediğimde 12 ay sonunda kalabilirmiyim tekrar karşıma çıkarmı dövme konusu.

  1. yedek subaylıkta dövme sorun olmuyor fakat askerde kalmak istersen belirli bir cm sınırı var o cm sınırını aşarsa dövmen muvazzaf olamıyorsun

 240. Merhaba yazinizdan dolayı tesekkur ederim, ben yeni lisans mezunu oldum, tecil sırasında hem yedek astsubaylığa hem de yedek subaylığa başvuru hakkı var mi biri olmasa diğeri olur diğer
  Diğer sorum ise başvuru yaparken seçilmeden önce üniversite mezunlarına öncelik tanınıyor mu normal er olarak askerlik yapanlara kıyasla kura da çıkma ihtimali yuksek olsun diye şimdiden tesekkur ederim

 241. Merhaba yazınız için teşekkür ederim. benim sorum şu olacak yedek subay veya yedek astsubay olarak askerliğimizi bitirdikten sonra kalmak istediğimizde mülakatları vermemiz doğrultusunda biz görevimize devam mı edeceğiz yoksa farklı askeri eğitimlere mi tabi tutulacağız eğer eğitim olacaksa ne gibi eğitimler ve ne kadar süreli olacak

  1. yedek subaylıktan muvazzaf subaylığa geçişeiç kaynaktan alım denir. iç kaynaktan da msb genellikle komando piyade alımı yapar. dolayısıyla çok yüksek bir ihtimalle bulunduğunuz yer değişecektir. aynı yerde kalma olasılığınız %1 falan. ayrıca mülakatları geçip kazanırsanız sutasak eğitimine tabi tutulacaksınız bu da subay ihtiyacına göre 6 – 9 ay arasında oluyor.

 242. Komando olarak çağrılan bit asteğmen renk körü ise piyadeye ayrılır demişsiniz piyade asteğmen mi yoksa piyade er mi oluyor

 243. Merhaba, yukarıda “okuduğunuz bölüm sınıfınıza etki ediyor” demişsiniz, öğretmenlik mezunları hangi piyade sınıfa giriyor bilginiz var mı?

 244. Merhabalar, 3 günlük bakaya düştüğüm için yedek subay olma şansımı kaçırmış olurmuyum?
  Birde boy 1.79 kilo 59 bu bir sorun teşkil eder mi muayene den geçişte?
  Teşekkür ederim şimdiden cevabın için 🙂

  1. merhabalar, benim 2 numara miyop 0.50 astigmatım var bu durum yedek subay olarak askerliğimi yapmama engel bir durum mudur? (4 yıllık sosyal hizmet mezunuyum)

 245. Merhabalar ilker bey , yazınız için öncelikle teşekkür ederim çok güzel anlatmış akıcı yazmışsınız. Ben 180 boyundayım fakat 96 kiloyum . Birçoğu arkadaşım madde olarak boy Kilo sınırı var ama bizim bölükte kilolu yedek subay da vardı diyorlar ; kilo yedek subay için kesin ön şart mıdır ? Yoksa duruma göre değerlendirmemi yapılıyor ? Teşekkür ederim şimdiden cevabınız için .

 246. Komutanım selamın aleyküm. Ben 24 yaşında infaz koruma memuruyum halkla ilişkiler ve tanıtım(4) lisans bitirdim. Belime fıtıktan dolayı vida taktılar . Ama koşabiliyorum sizin sayfada gösterdiğiniz parkuru yaparım. Ama bana uzun dönem çıkarmı acaba? Çıkmasada 6 ayın sonunda kalabilirmiyim. Askere gittikten sonra kalma aşamasında sağlık muayenesi ağır spor mülakatı oluyor mu?

 247. merhaba ben 1.78 boyunda 96 kiloyum yedek subaylık çıkma durumu varmıdır kilo buna engelmidir ?

 248. Merhabalar, İlker bey.

  Ben 4 yıllık psikoloji mezunuyum ve yüksek lisans öncesi askere yedek subay olarak gitmeyi düşünüyorum. Bu alanda yedek subay alımlarının daha yüksek olduğuyla ilgili bir yazı okumuştum fakat bir endişem var. Yakında evlenmeyi düşünüyorum ve yedek subay olarak askerlik yapanların herhangi bir ulusal mücadele kapsamında ihtiyaç olduğunda çağrılma olasılıklarının diğer erler ve erbaşlara göre daha yüksek olduğunu duydum. Bu doğru mudur? İleri yaşlarda “zorunlu” bir şekilde çağrılma durumu olur mu sivil hayata döndükten sonra? Evlilik veya çocuk sahibi olmak bu duruma engel olur mu?

  Yardım ederseniz çok sevinirim, saygılarımla.

 249. Merhabalar ben 4 yıllık lisans mezunuyum ortalamam 2.90 1.83 cm boy ve 73 kiloyum seçilme olasılığım varmı yedek subaylığa yoksa tamamen şansmı bilgi verirseniz sevinirim

 250. Merhabalar. Zorunlu askerliği uzun dönem yapmak istiyorum. Boy 1.80 , kilo 100. Yedek subay çıkma ihtimali nedir ? Bana zorunlu askerlikte şansa çıkıyor dediler. Ama kafama takıldı yinede. Boy kiloya çok dikkat ediyorlar mi

  1. Boy kilo alt üst sınırları var. O sınırların ne kadar olduğunu bilmiyorum.
   O sınırları aşıyorsanız eğer yedek subaylık çıkarsa gidersiniz, ama sonra askerliğiniz ertelenebilir.Bir arkadaşıma öyle olmuştu.

 251. merhabalar ilker bey ben halkla ilişkiler mezunuyum yedek subay olma durum var mı bu bölümden alım oluyor mu ?

 252. Kıta görevlerine gittiğimiz zaman yine askeriye de mi kalıyoruz yoksa dışarda da kalabilirmiyiz hocam

 253. Bölümün ve TSK nın o anki ihtiyaçları doğrultusunda alım yapılıyor. Ben işletme mezunuyum yedek subay olarak yaptım. Makine Mühendisi arkadaşlarıma kısa dönem çıktı.

 254. Ben beden eğitimi ve Spor yüksekokulu üniversitesi okuyorum bitince subay ve astsubay olarak kalabilirim yada g