Yurt dışında banka hesabı nasıl açılır 2020

İngiltere’de en çok yapılan bankacılık işlemlerinden biri hesap açmaktır. Genellikle günler hatta haftalar sürer.

Fakat artık dijital bankacılık ile bu işlemler 5 dakika içerisinde tamamlanıyor. Kimlik doğrulaması mobil telefon üzerinden online gerçekleşiyor.

Bugün İngiltere’de devlet tarafından resmi statü verilen, hesabınızın 85,000£’a kadar güvence altında olduğu, diğer bankalardan hukuki olarak bir farkı olmayan üç dijital bankadan biri de Monzo‘dur.

Adım 1: Banka hesabı açılış işlemine başlayın

Bu bağlantıyı kullanarak üyelik işlemine başlayın ve gelen e-posta ile Monzo Bank uygulamasını mobil telefonunuza yükleyin.

https://join.monzo.com/r/5y6b9nv

Adım 2: Kişisel bilgilerinizi girin

Uygulama üzerinden e-posta adresi, isim, doğum tarihi ve cep numarası bilgilerinizi girin.

Monzo Bank kartınızın teslimatı için İngiltere’de bir adres girmeniz gerekiyor. Bu arkadaşınızın adresi de olabilir.

Screenshot 2019-05-07 11.00.27

Adım 3: Kimliğinizi doğrulayın

Kimlik doğrulaması için kimlik kartı, pasaport veya ehliyetinizin fotoğrafını yükleyin.

Ardından uygulama üzerinden selfie videonuzu çekip doğrulama işlemini tamamlayın.

Screenshot 2019-05-07 11.01.26

Adım 4: Kart şifrenizi belirleyin

Dört haneli kart şifrenizi belirleyin.

Monzo Bank debit kartınız 1-2 gün içinde adresinize teslim edilecek.

Screenshot 2019-05-07 11.02.21

Adım 5: İngiltere’de banka hesabınız var

Ve banka hesabınız hazır!

Artık İngiltere’de ödeme alabilir, para transferi yapabilirsiniz.

Screenshot 2019-05-07 11.03.11

Kartınızı teslim aldıktan sonra aktifleştirmek için 16 haneli kart numaranızı girin.


Neden dijital bankacılık?

 • Banka hesabı açmak günler değil birkaç dakika sürüyor.
 • Hesap açma işlemi için şubeye gitmenize gerek yok.
 • Hesap işletim ücreti ödemiyorsunuz.
 • Paranız normal bir bankada olduğu gibi 85,000£’a kadar FSCS (Financial Services Compensation Schemegüvencesi altında.
 • Dünyanın neresinde olursanız olun para çekmek ve harcama yapmak için ek ücret ödemezsiniz.

travel-01

Neden Monzo Bank?

 • Her yaptığınız ödeme için cep telefonunuza bildirim gelir.
 • İngiltere dışındaki ATM’lerden 250£’a kadar ücretsiz para çekebilirsiniz.
 • Hesap numaranız ile ödeme alabilir, başka banka hesaplarına 7/24 süper hızlı para transferi yapabilirsiniz.
 • Yurtdışı alışverişlerinde işlemi gerçekleştirdiğiniz andaki döviz kuru üzerinden ödeme yaparsınız. Örneğin; Türkiye’de bir mağazadan alışveriş yapıyorsunuz, 76.7 Türk Lirası ödemenizi Monzo banka kartı ile yaptınız. İşlemi gerçekleştirdiğiniz saniyede Sterlin/Türk Lirası kuru 7.6700 ise hesabınızdan 10 Sterlin düşer. Detaylar için tıklayın.
 • Harcamalarınızı düzenli olarak takip edebilirsiniz. Market alışverişine ne kadar, ulaşıma ne kadar, dışarıda yemeğe ne kadar para harcadığınızı otomatik olarak gruplara ayırır.
 • Uygulama üzerinden yatırım hesabı açabilir birikimlerinizi orada değerlendirebilirsiniz.
 • Kartınız kaybolduğunda veya hasar gördüğünde dondurabilir, Dünya’nın neresinde olursanız olun ücretsiz yeni bir kart isteyebilirsiniz.
 • monzo.me ile anında ödeme alabilirsiniz.
  • Örneğin https://monzo.me/ilkergirit bağlantısına tıklayıp, kredi kartı/banka kartı bilgilerinizi girerek güvenli bir şekilde doğrudan benim hesabıma para gönderebilirsiniz. Siz de kendi kullanıcı adınızla ödeme alabilirsiniz.
 • Harcamalarınızı arkadaşlarınız arasında bölüşebilirsiniz. Örneğin üç kişi yemeğe gittiniz, farklı fiyatlarda yiyecek sipariş verdiniz. Hesabı isteyip tek bir karttan ödemeyi yaptıktan sonra uygulama üzerinden bu miktarı istediğiniz tutarlarda aranızda bölüşebilirsiniz.

bolme.png


Monzo Bank, en son açıklanan rakamlara göre 2018 yılında 1.4 milyon kullanıcıya ulaşarak 178 milyon işlem gerçekleştirdi. Ayrıca geçtiğimiz Aralık ayında crowdfunding ile 36,006 yatırımcıdan 2 günde 20 milyon£ toplayarak rekor kırdı.

Monzo kullanıcı sayısı 20 Mayıs 2019′da 2.000.000’u geçti ve toplam harcanan para 13.6 milyar$ olarak açıklandı.

İngiltere’de bugün, bankacılık lisansına sahip bu şekilde hizmet veren iki dijital banka daha var: Starling Bank ve Atom.

Eğer İngiltere’de ikamet ediyorsanız banka hesabı açmanızın önünde bir engel yok, fakat İngiltere dışından başvuruyorsanız buna olanak sağlayan tek dijital banka Monzo.

Bu bankalar dışında da bankacılık hizmeti veren uygulamalar var. Örneğin TransferWise ve Revolut. Bunlar da FCA (Financial Conduct Authority) güvencesi ile paranızı elektronik olarak tutup fiziksel olarak Barclays, Lloyd’s gibi geleneksel bankaları kullanıyorlar.


İngiltere’de göstereceğiniz bir adres yoksa

Eğer İngiltere’de ikamet etmiyorsanız veya gösterebileceğiniz bir adres yoksa, alternatif olarak TransferWise Borderless hesabı kullanabilirsiniz.

Detaylı bilgi: 5 adımda 5 dakikada yurt dışına ‘ücretsiz’ para göndermek, yurt dışından ödeme almak.

border

TransferWise‘a Türkiye’deki adresiniz üzerinden üye olabilirİngiltere’ye ek olarak ABD, Avrupa Birliği, Avustralya ve Yeni Zelanda’da banka hesaplarına ücretsiz sahip olabilirsiniz.

Borderless hesap ile İngiliz Sterlini, Amerikan Doları, Avro, Avustralya Doları ve Yeni Zelanda Doları cinsinden hesaplarınıza doğrudan ödeme alabilirsiniz. Ayrıca paranızı 40’tan fazla para birimine (Türk Lirası dahil) dönüştürerek hesabınızda saklayabilirsiniz. 

TransferWise, diğer bankalarda olduğu gibi, müşterilerine ücretsiz olarak Debit Mastercard gönderiyor fakat Türkiye henüz kart gönderimi yapılan ülkeler arasında değil.

Eğer TransferWise hesabınızı açtıktan sonra yurtdışına çıkma planınız olursa (tatil amaçlı da olsa) debit kartınızı konaklayacağınız adrese göndertebilir ve teslim alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

TransferWise’ı dijital bankalardan ayıran en büyük özellik ülke içindeki para transferlerinden 0.65£ ücret almasıdır. TransferWise’ın en büyük avantajı ise yurtdışına, 50’den fazla ülkeye, geleneksel bir bankadan çok daha uyguna para gönderebiliyor olmanızdır.

Örneğin İngiltere’den Türkiye’ye 1000£ tutarında Türk Lirası göndermek isterseniz, Türkiye’deki banka hesabına ulaşacak miktar aşağıdaki gibidir.

Screenshot 2019-05-08 11.36.22

Bu davet bağlantısı ile TransferWise’a üye olursanız ilk gönderiniz 500£’e kadar ücretsiz gerçekleşecektir. https://transferwise.com/i/ilkerg5

Eğer Monzo Bank hesabı açtınız ve hesabınıza İngiltere dışından para göndermek istiyorsanız da en iyi yöntem TransferWise ile transfer yapmaktır.

TransferWise kullanımıyla ilgili detaylar burada: 5 adımda 5 dakikada yurt dışına ‘ücretsiz’ para göndermek, yurt dışından ödeme almak.

Yurt dışında banka hesabı nasıl açılır 2020” için 13 yorum

 1. Merhaba, detaylı bilgi için teşekkürler. Monzo’dan hesap açmak istiyorum fakat İngiltere’de bir adresim yok. Kartımı nasıl alabilirim? İngiltereye gitmek zorundamıyım? Eğer öyle ise olayın esprisi kalmıyor çünkü gidince zaten oradan başvuru yapar kartımı da almış olurum. Türkiye’den kartımı almak için bir yöntem var mıdır? Teşekkürler.

  1. Merhaba, gitmemize gerek yok. Sizin adınıza İngiltere’de bir tanıdığınızın alabilir. Teslim aldıktan sonra size gönderebilir veya kart bilgisi size söyler siz de kartınızı aktive edebilirsiniz. Bu şekilde Apple Pay’i kullanabilirsiniz. Ya da kart bilgileri ile alışveriş yapabilirsiniz. Güvenlik açısından da kullanmadığınız zamanlar kartı uygulama üzerinden anında dondurabilir, kullandığınızda açabilirsiniz. Kartınızı bir kez kullandıktan sonra iptal edip Türkiye adresinize ücretsiz yeni kart talep edebilirsiniz.

  2. ingilterede arkadaşımız yoksa türkiyeden hesabı nasıl açabiliriz.

 2. İlker bey merhabalar ingilteredeki bir arkadaşim vasıtasıyla monzo card almayı düşünüyorum yalnız merak ettiğim husus şu ingilterede ikamet etmediğim için ileride banka hesabı ile ilgili bir sorunla karşılaşırmıyım. Banka hesabımı check etmek isterse benden ikamet,vize vb. şeyler isterse ve ben bunu karşılayamazsam hesabıma “hesaptaki parama” ne olur?

  1. Merhaba, evet ilk aşamada sormasa da ileride ikameti kanıtlayan belge isteyebilir. Bu durumda hesabınızı askıya alabilir. Ama bu aşamadan önce paranıza başka bir hesaba gönderebilir misiniz bilmiyorum. Size tavsiyem, banka olarak TransferWise’ın çoklu döviz hesabını kullanmanız olur. Aşağı yukarı aynı hizmeti sunuyor.

  2. Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Açıkçası ben yurtdışı borsalarından alım yapmak istiyorum Türkiyedeki bankalar ve aracı kurumlar bu konjonktürde bana güven vermiyor yurtdışı borsalarından , yurtdışi banka hesabımla alim yaparım diye düşünüyordum. Bu sebeple monzoyu araştırdim transferwise elbetteki hesapla ilgili bir sorun oluşursa parayı kurtarmanin en maliyetsiz yöntemi fakat ben monzo ile london veya nasdaq tan alım yaptığım zaman bu lotlari 3 sene belkide 4 sene sonra üniversitemin bitisinde nakit olarak geri cekeceğim bu bağlamda ve verdiginiz bilgiler ışığında monzonun sorun yaratabileceği çıkarımına varıyorum. Peki yukarıdada bahsettigim üzere türkiyeden bir banka veya aracı kurum kullanmadan yurtdışı borsalarından alım yapabilmenin farklı bir yöntemi var mı? Verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

 3. cevap için çok teşekkür ederim uzun zamandır böyle bir hesap gerekiyordu bana iyi birşeye benziyor transferwise hesabım var ayrıca sormak istediğim transferwise kart ne işe yarıyor
  ve son olarakta monzo bank ta sadece sterlin mi geçerli ve birçok kart çeşitleri var
  cevaplar için çok teşekkür ederim emeğinize sağlık

 4. hocam sıkıntı şurda bu sistemi nasıl pratik kullanabiliriz youtube kanalınız varsa bir video yapın lütfen örneğin bu kartı aldık monzo bank’tan transferwise ile nasıl para yükleyeceğiz işin pratiği nedir mesela ben forexte işlem yapmak istiyorum tr deki çoğu banka bunu yasaklıyor döviz çıkışı sebebiyle izin verende 1000 1500 limit koyuyor
  sizden istediğimiz monzo kartımıza nasıl para yükleyebiliriz transferwise ile zaten öncesi transferwise ye nasıl paramızı aktaracağız daha avantajlı uygun ve pratik bir yolu vardır örneğin döviz olarakmı yoksa tl mi daha avantajlı tranferwise ye para yatırmada çünkü kaçtane video ve bloglardaki yorum yapanlara baktımsa bunu yapabilen pek az şimdiden teşekkür ederim emeğinize sağlık güzel bilgiler

 5. BEN TÜRKİYEDE İKAMET EDİYORUM KUVEYTTE NBK BANKASINDA ONLİNE HESAP AÇABİLİRMİYİM NELER GEREKLİ PARA NASIL HESABA GÖNDERİLİR

Bir Cevap Yazın