Amerikan Doları en ucuza nereden alınır?

Döviz ve altın satın alım işlemlerinde uygulanan vergi oranı %0,2’den %1’e yükseltildikten sonra pek çok kişinin cevabını merak ettiği soru “Amerikan Doları en ucuza nereden alınır?” oldu.

Yurt dışında banka hesabı nasıl açılır blog yazımın günlük okunma sayısı da 3 kat arttı.

Gerçek dolar kuru

Yazıyı yazdığım anda gerçek zamanlı Amerikan Doları / Türk Lirası kuru, yani Google’a dolar yazdığınızda veya investing.com‘da gördüğünüz kur 6,77‘dir.

Yatırım amaçlı 1.000 Amerikan doları almak isteyelim. Gerçek döviz kuru üzerinden satın almak neredeyse imkansız.

Şimdi bu işlemi online bankacılık üzerinden gerçekleştirdiğimizi düşünelim.

Bazı bankaların anlık dolar satış kurları şöyle:

Kambiyo vergisi (%1) uygulandığında 1.000 Amerikan doları satın almak için ödemeniz gereken yaklaşık Türk Lirası ise şöyle oluyor:

 • VakıfBank: 6.888 TL
 • Ziraat Bankası: 6.879 TL
 • Türkiye Ekonomi Bankası: 6.870 TL
 • Garanti Bankası: 6.864 TL

Yani gerçekte 1 Amerikan Dolarının 6,77 Türk Lirası olduğu bir ortamda, bir doları bankalar üzerinden 6,87 TL ile alabiliyoruz.

Döviz alımında alternatif ucuz yöntemler

Döviz bürosu, banka gibi geleneksel döviz satın alım yerlerinin yanında bu işlemi daha ucuzu (hatta ücretsiz) yapabileceğiniz yerler de var.

Bu yöntemler ikamet ettiğiniz ülkeye göre değişebiliyor.

Örneğin Türkiye’de değil de ABD, İngiltere veya herhangi bir AB ülkesinde ikamet ediyorsanız Revolut uygulaması ile ücretsiz/komisyonsuz gerçek zamanlı kur üzerinden döviz satın alımı yapabilirsiniz.

Yani şuan 6.777 Türk Lirası ile 1.000 Amerikan Doları alabilirsiniz.

Türkiye’de ikamet ediyorsanız yatırım amaçlı döviz satın alımını ucuza yapmak için iki farklı yöntem var.

Bunlardan biri TransferWise, uluslararası para transferi gerçekleştirmek için kullanılan Londra merkezli güvenilir bir para gönderim platformu.

Diğeri ise BtcTurk, 2013 yılında kurulan Türkiye’nin ilk kriptopara alım satım platformu.


TransferWise ile döviz alımı

TransferWise her ne kadar uluslararası para transferleri için kullanılsa da Çoklu Döviz Hesabı özelliği ile ucuza döviz alımı imkanı sağlıyor.

Online kimlik doğrulaması yaparak birkaç dakika içinde hesap oluşturup, gerçek zamanlı kur üzerinden döviz alımı yapabilirsiniz.

Şu an 1.000 Amerikan Dolarını (ücretler dahil) 6.816 Türk Lirası ödeyerek alabiliyorum.

Bu VakıfBank’a göre 72 TL, Garanti Bankası’na göre 48 TL daha ucuza 1.000 dolar alabiliyorum demek. Yani her 1.000 dolarılık satın alımda 7 ile 10 dolar arasında tasarruf etmiş oluyorum.

TransferWise bugün 50’den fazla döviz cinsinde hesap açılmasına izin veriyor. Oluşturduğum davet bağlantısını kullanarak ilk 500£’luk döviz transferini ücretsiz yapabilirsiniz.

https://transferwise.com/invite/u/ilkerg5

TransferWise hesabı oluşturduktan sonra Bakiyeler menüsünden döviz hesabı açma işlemine başlayın ve kimlik doğrulamasını tamamlayın.

Kimlik doğrulaması tamamlandıktan sonra istediğiniz para cinsinde döviz hesabı açabilirsiniz.

Döviz satın alımı ise şöyle: 1.000 Amerikan Doları almak isteyelim. Dolar hesabımızı oluşturuyoruz. 1.000 Dolar yükle ve ödemeyi Türk Lirası ile yap diyoruz.

İşlemi yaptığımız anda 1.000 Dolar için ne kadar Türk Lirası ödememiz gerektiği yazıyor. Bu miktar 48 saat boyunca sabit kalıyor.

Yani işlem yaptığımızda kur 6,77 olsun, ertesi gün 6,97 olsa dahi alım işlemini 6,77 üzerinden yapabiliyoruz.

Örneğin dün, Dolar/TL kuru 6,70 iken döviz satın alım işlemi başlatmıştım, şuan kur 6,77 fakat ödemem gereken miktar 6.749 Türk Lirasında sabit.

Ödememiz gereken miktarı TransferWise’ın Türkiye’de çalıştığı Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş’ye EFT yapıyoruz.

Döviz alım işlemini dilediğiniz zaman iptal edebiliyorsunuz.

Çoklu döviz hesabı (Borderless) ile İngiliz SterliniAmerikan DolarıAvroAvustralya Doları ve Yeni Zelanda Doları hesaplarınıza doğrudan ödeme alabiliyorsunuz.

TransferWise bu para birimlerinde size özel hesap numarası veriyor. Örneğin Fransa’daki bir şirket için freelance iş yaptınız, size ödeme yapacak. TransferWise Avro hesabınıza ücretsiz olarak gönderebilir.

TransferWise Debit Kart

TransferWise müşterilerine ücretsiz olarak Debit Mastercard gönderiyor. Bu kart ile, hesabınızda bulunan para cinsi önemli değil, istediğiniz ülkede harcama yapabiliyorsunuz.

Yani hesabınızda Türk Lirası olsun, kartınızı Arjantin’de kullanabilirsiniz. Harcama yaptığınızda para birimleri arasındaki çeviriyi gerçek kur üzerinden otomatik yapıyor.

Fakat Türkiye henüz kart gönderimi yapılan ülkeler arasında değil.

Gönderi yapılan ülkeler:
Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, İzlanda, İtalya, İrlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, Hollanda, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre.

2011 yılında kurulan TransferWise, İngiltere’nin Sermaye Piyasası Kurulu olan Financial Conduct Authority tarafından yetkilendirilmiştir. Yani şirketin batması gibi bir durumda 85.000£’a kadar olan paranız etkilenmiyor ve size tam olarak iade ediliyor.

BtcTurk ile döviz alımı

Kripto para piyasası olan BtcTurk daha çok Bitcoin satın alımı için kullanılsa da dolar yatırımı amacıyla da değerlendirilebilir.

Kripto para ticaretini kolaylaştırmak için, Tether ismiyle (kısa adı USDT) ABD dolarına endekslenmiş (sabitlenmiş/bağlanmış) bir kripto para birimi mevcut.

Yani 1 dijital dolar (USDT) karşılığında kasada 1 gerçek Amerikan Doları tutuluyor. Bu nedenle 1 Tether her zaman yaklaşık 1 ABD dolarına eşdeğer.

Tether’ın günlük işlem hacmi yaklaşık 34 milyar$. Bu, Bitcoin ve diğer tüm kripto paraların günlük hacminden fazla demek oluyor.

Gerçek döviz kurunun 6,77 olduğu anda BtcTurk borsasında bir USDT 6,82 TL’den satılıyor. Komisyon ücreti dahil 1.000 USDT 6,834 Türk Lirasına alınabiliyor.

Bu da Vakıfbank’tan 54 TL, Garanti Bankası’ndan 30 TL daha ucuz demek. Fakat TransferWise’dan 18 TL pahalı.

BtcTurk’te Türk Lirası yatırma/çekme işlemlerinden ücret alınmıyor. Dolayısıyla ekstra bir maliyet doğmuyor.

TransferWise mı? Tether (USDT) mi?

İki yöntem arasındaki en önemli fark TransferWise’ın fiat (itibari) para kullanması, Tether’ın ise kripto para olması.

TransferWise’daki paranız mevcut para piyasaları içerisinde rahatça hareket edebilirken, Tether blokzincir (blockchain) ağına ihtiyaç duyar.

Yani alışveriş yapmak isteseniz veya restorana gitseniz kripto paranızı her yerde kullanamıyorsunuz (Kullanılabilen yerler var).

Fakat Merkez Bankaları tarafından basılan, cebinizdeki veya hesabınızdaki itibari parayı Dünya’nın hemen her yerinde kullanabilirsiniz.

7/24 açık kripto para piyasası

Tether’ın en önemli avantajı ise kripto para piyasasının 7/24 açık olmasıdır.

Yani bayramda, resmi tatilde istediğiniz zaman satın alabilir, transfer edebilir, Türk Lirasına çevirip banka hesabınıza havale edebilirsiniz.

Diğer tarafta da eğer TransferWise’ın debit kartını kullanabiliyorsanız, para birimleri arasında dönüştürme yapmanıza gerek yok çünkü harcama yaptığınızda işlem otomatik gerçekleşiyor.

Ayrıca TransferWise’ın 48 saatlik kur garantisi var. Piyasalar kapalı olsa da satın alma işlemine başlayabiliyorsunuz.

Örneğin Cuma akşamı işleme başladınız fakat mesai saati bittiği için EFT yapamadınız, sorun değil. Salı günü, sabitlediğiniz kur ile döviz alımı yapabilirsiniz.

Para gönderimi

BtcTurk’de kripto para gönderimi ücretsiz olduğundan USDT’yi istediğiniz adrese (yurt içinde veya dışında) anında ve masrafsız transfer edebilirsiniz.

TransferWise’da ise farklı oranlarda gönderi ücreti var:

 • ABD Doları hesabından başka dolar hesabına: 1,40$
 • ABD Doları hesabından Türkiye’deki TL hesabına: 8,69$ (1.000$ için)
 • Türk Lirası hesabından TL hesabına: 12,50 TL
 • Türk Lirası hesabından Dolar, Avro, Pound hesaplarına: 70 TL (10.000 TL için)
 • Türkiye’deki TL hesabından TransferWise’a TL yükleme ücretsiz.

Revolut uygulamasının kullanılabildiği bir ülkede ikamet ediyorsanız, TransferWise’nın nispeten pahalı gönderi ücretini ödemek zorunda değilsiniz.

Revolut ile Türkiye’deki banka hesaplarınıza ücretsiz Türk Lirası veya döviz gönderebilirsiniz. Yalnız Türkiye’deki bankalar gelen Swift’lerden ücret alıyor.

Bildiğim kadarıyla en uygunları: Türkiye Ekonomi Bankası gelen gönderi başına 15 TL, QNB Finansbank (enpara) 20 TL.

Hangi yöntem daha uygun?

Eğer dövizi sadece al-sat yaparak ticari amaçlı kullanmak istiyorsanız BtcTurk daha uygun görünüyor, çünkü Alış-Satış fiyat farkı oldukça düşük. Şuan 0,004 TL.

BtcTurk’ün aldığı komisyonları hesaba katarsak 1.000 USDT‘lik alış ve satış işlemleri arasında toplamda yaklaşık 25 TL (3,7$) fark oluşuyor.

TransferWise’da ise toplamda yaklaşık 100 TL (14,7$) fark oluşuyor. Bu fark bankalarda daha fazla: (1.000$ için yaklaşık alış satış fiyat farkları)

 • VakıfBank: 124 TL
 • Ziraat Bankası: 118 TL
 • Türkiye Ekonomi Bankası: 121 TL
 • Garanti Bankası: 118 TL

Bu durum kripto doları daha uygun bir ticari araç konumuna taşıyor.


Bitirmeden önce bir not: Tether (USDT) her ne kadar Amerikan Dolarına endeksli olsa da kendi volatilitesi var. Değeri Amerikan doları karşısında 0.99 ve 1.01 arasında bir dalgalanma içerisinde.


Eğer önerebileceğiniz başka bir döviz alım platformu varsa Yorum Yap kısmından paylaşabilirsiniz.

Yeni yazılarda e-posta bildirimi almak için blogu takip edin. (Ayda ortalama 1 e-posta)

Diğer 1.304 takipçiye katılın

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s