Üniversite mezunu askerlik: Yedek Subay, Yedek Astsubay, Erbaş/Er?

Yeni askerlik sistemi kapsamındaki ilk askerlik başvuruları 16-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılıyor.

Bedelli askerliğin sürekli hale gelmesinin yanında, erbaş/erler için zorunlu askerlik süresi 6 ay olurken, iki ve üç yıllık meslek yüksek okulu mezunları için yedek astsubaylık getirildi.

2015 yılında yedek subaylık yaparken yazdığım, şimdiye kadar 155.000’den fazla kişi tarafından okunan Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum başlıklı yazıda tecrübelerimi anlatmıştım. Orada paylaştığım bilgileri güncellemek amacıyla şimdi bu blog yazısını yazıyorum.

Yeni sistemde başvurular e-Devlet ve askerlik şubeleri üzerinden yapılıyor. Eğer en az 4 yıllık lisans mezunu iseniz, başvuru sırasında, erbaş/er, yedek astsubay ve yedek subay tercihlerinden istediğinizi seçeceksiniz.

Eğer 2 veya 3 yıllık meslek yüksek okulu mezunu iseniz, erbaş/er veya yedek astsubay tercihlerinden birini ya da ikisini seçeceksiniz. Lise ve altı ise erbaş/er sınıfına otomatik olarak atanacaksınız.

Yaptığınız tercihler doğrultusunda atamanız ihtiyaçlar doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak ve sonuçlar e-Devlet üzerinden duyurulacak.

Yedek Subay mı? Yedek Astsubay mı? Erbaş/er mi?

Yüksek okul mezunları olarak, eğer askerlik hizmetini bedelli olarak yapmayı düşünmüyorsanız başvuru sırasında rütbeler arasında bir tercih yapmanız gerekecek.

Duruma yakından şahit olmuş biri olarak söyleyebilirim ki askerliği erbaş/er olarak 6 ay yapmanın en avantajlı yanı süresinin kısa olması ve sorumluluğunuzun az olmasıdır. Eğer sizi dışarıya bağlayan eş, çocuk, aile içinde bakıma muhtaç biri yoksa 1 aylık eğitim ardından 5 aylık hizmet hızlı şekilde geçecektir.

Erbaş/er olarak yapmanın olumsuz yanları ise sürekli kışla içerisinde olmanız ve kalabalık koğuşlarda kalmanızdır. Hafta sonu izinleri sınırlıdır, emir komuta zinciri içinde en alttasınızdır.

Diğer taraftan yedek subay/astsubay olmanın en olumlu yanı mesai saatleri içinde çalışan maaşlı askeri personel olmanızdır. Resmi tatillerde izinlisiniz, orduevi ve askeri kamplardan faydalanabilirsiniz.

Olumsuz yanı olarak değerlendirilebilecek olan ise sizden beklenti yüksektir ve sorumluluklarınız fazladır. Eğer size verilen emir ve görevleri en iyi şekilde yapmaya gayret ederseniz bu durumu olumsuzluk olarak değerlendirmeye gerek kalmaz.

Yedek astsubay ne iş yapar?

Yedek astsubay olmaya hak kazananlar öncelikle 2 aylık yedek astsubaylık kursunu tamamlamaları gerekir. Bu kurslar piyade, tank, istihkam vb. muharip sınıflarda olabileceği gibi ulaştırma, maliye, sağlık gibi yardımcı sınıflar için de olabilir.

Kursun sonunda bitirme sınavları yapılır. Bunlar, verilen eğitimlerle ve spor branşıyla ilgilidir. Bu sınavlar neticesinde ilk %10’luk başarı dilimine girenler, ilgili görev yeri listesinden istediği birliği seçme hakkını elde ederler.

Yedek astsubaylar kıt’a görevinde, astsubay çavuş veya altı bir rütbe ile, almış olduğu askeri eğitime paralel bir göreve atanırlar. Hangi işleri yapar, benzer görevler için: Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum

10 aylık kıt’a görevinin ardından terhis olurlar veya isteğe bağlı olarak astsubaylığa geçiş başvurusu yaparlar. Bu başvurunun yöntemi ve değerlendirme kriterleri henüz açıklanmadı.

Astsubaylığa geçiş usulü belirlenene kadar, astsubaylık duyuruları personeltemin.msb.gov.tr internet sitesi üzerinden takip edilebilir.

Yedek subay ne iş yapar?

Yedek subayın eğitim ve kıt’a göreviyle ilgili detaylı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Yeni askerlik sisteminde, yedek subaylar da 10 aylık kıt’a görevinin sonunda subaylığa geçiş için başvuru yapabilirler.

Erbaş/er olarak askerlik yapanlar da 5 aylık kıt’a görevinin ardından sözleşmeli erbaş/er veya uzman erbaş olarak askerliğe 6 ay daha maaş alarak devam edebilirler. Bu sürenin ardından astsubaylığa geçiş başvurusu yapabilirler.

Acıkır

Yeni askerlik sisteminde hangisini tercih etmeliyim?

Şartlara göre değişir. Bedelli askerlikten yararlanma imkanınız var ve arkanızda bakmakla yükümlü kimseler bırakacaksanız bu seçeneği tavsiye ederim.

Bedelli askerlikten maddi olarak yararlanamıyorsanız ve en kısa sürede kesinlikle dönmeniz gerekiyorsa 6 aylık askerlik sizin için uygun olabilir.

Bu şartlar dışında en uygun seçenek bence yedek subay/astsubay olmaktır.

Yukarıda saydığım olumlu özelliklerin yanında, eğer askerlik süresini hesaplayacak olursak yedek subaylık ve yedek astsubaylık hizmet olarak daha kısadır.

Basit bir hesap yapalım. 6 ay erbaş/er oldunuz. ((6 ay x 30 gün) – 15 gün izin) x 24 saat = 3690 saat askersiniz.

Yedek subay veya yedek astsubay oldunuz. ((2 ay eğitim x 30 gün x 24 saat) + (10 ay x 30 gün x 9 saat) – (30 gün izin x 24 saat) = 3420 saat askersiniz. Geri kalan sürede sivil yaşamınıza devam edersiniz.

Yani yedek subay/astsubay olarak askerlik yapmak kışlada kaldığınız ve üniforma giydiğiniz süreyi hesaplayınca, erbaş/er olarak 6 ay askerlik yapmaktan daha kısa oluyor.

Mesai bitiminde kışla dışına çıkmak sizin asker olduğunuz gerçeğini elbette değiştirmiyor, sorumluluklarınızı ortadan kaldırmıyor.

Fakat gerçek mesleği askerlik olmayan kişilerin birden sürekli olarak kışla içerisinde kalması, aynı yerde yemek yemesi ve koğuşta yatması mental olarak yorucu olabilmektedir. Bu göz önüne alınınca en doğru seçeneğin yedek subaylık/astsubaylık olduğunu düşünüyorum.


Bu yazının altına soru ve görüşlerinizi bırakabilirsiniz. Ayrıca yeni yazılardan haberdar olmak için blogu e-posta ile takip edebilirsiniz.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın.

Görev yaptığım birlikteki askeri pentatlon fotoğraf ve videoları için tıklayın.

2015 Polatlı Atışlı Tatbikat fotoğraf ve videoları için tıklayın.

Yedek subaylıkla ilgili sıkça sorulan sorular için tıklayın. Dövme, renk körlüğü, yurtdışına çıkma, asteğmen maaşı…

Üniversite mezunu askerlik: Yedek Subay, Yedek Astsubay, Erbaş/Er?” için 185 yorum

 1. Hocam merhabalar yazınız çok faydalı oldu.yedwk astsubaylıga başvuruda bulundum ve çıkmadı 6 aylık askerliğimin ardından astsubay olarak askerde kalma imkanımız varmıdır?

 2. Merhaba, lisans mezunu olarak yedek subaylık için başvuru yapıcam amacım subaylığa geçiş yapmak ama yedek subay başvurum kabul edilmezse ve er olarak askere gidersem bu şekildede subaylığa geçiş yapabilir miyim?

 3. Merhaba, internette cok araştırdım fakat net bir bilgiye ulaşamadım. Cevaplarsaniz cok sevinirim

  Ben öğretmenlik mezunuyum, özel okulda öğretmenlik yapıyorum. Asteğmenlik / astsubaylık basvurusu yapip cikmazsa o askerlik türünü bedelliye çevirebiliyor muyum merak ediyorum.

  Oncelik siram ;

  Astegmenlik
  Bedelli
  Kısa donem

  Teşekkür ederim

  1. Merhaba benim bildiğim kadarıyla mümkün değil fakat net yanıt almak için en yakın askerlik şubesine gidin veya telefonla arayıp öğrenin.

 4. Karşılaştığım en açıklayıcı ve bilgilendirici yazı oldu.

  Teşekkür ederim.

  Allah senden razı olsun…

 5. Merhabalar, cevap verirseniz çok sevinirim. Lisans mezunuyum ve yedek subay ya da yedek astsubay olarak askere alınmak için Kasım ayında başvuru yapacağım. Üst kolumda dövme var. Bu sorun yaratır mı?

 6. Merhaba ankara mamakta ydk astsubay adayiyim
  Muv: telsiz sistem operatörü yaziyor
  Telsiz odasindami gorevli olucam ?
  Kisaca bilgilendirebilirmisiniz .
  Tekrar paylasiyorum sanirim yogunsunuz musait bi zamanda cevaplarsaniz sevinirim.

 7. Merhaba ankara mamakta ydk astsubay adayiyim
  Muv: telsiz sistem operatörü yaziyor
  Telsiz odasindami gorevli olucam ?
  Kisaca bilgilendirebilirmisiniz .

  1. Merhaba bu konuda bilgim yok ama telsiz odasında veya ilgili bir konuda bakım/Kurulum gibi bir görev olabilir. Siz göreve başladığınızda buraya not düşerseniz diğer arkadaşlar da bilgilenir. Şimdiden başarılar dilerim.

 8. Merhabalar yazınızı okudum bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Ben ankara polatlı da yedek astsubay adayıyım. Mesleğim makine teknikerliği. Muvazzaf özelliğim K/M OB.KS.K bu ne demek? Birde sınavlardan geçememe ve orada elenme, 6 ay erliğe geçiş gibi bir durum söz konusu olur mu? Mesela siz yedek subaylık yaparken bu var mıydı? Cevap verirseniz çok minnettar olurum iyi akşamlar.

  1. Merhaba, kundağı motorlu obüs kısım komutanı olacaksınız. Mesela Fırtına Öbüsü bir K/M obüstür. Erliğe düşme cumhuriyet tarihinde birkaç kez olmuş bir şeydir. Sanmıyorum çok düşük ihtimal yani.

 9. Merhabalar ben 2 yıllık MYO Dış Tİcaret Bölümünü bitirdim yedek astsubay olmak için biz mi tecih ediyoruz yoksa sistem kendine göremi er veya yedek astsubay olarak atıyor mu ? Birde ben Dış Tİcaret mezunuyum yedek astsubay olacagım zaman görevim ne olur acaba şimdiden TEŞEKKÜRLER…

   1. Öncelikle cevap verdiginiz için Teşekküler Peki 2 aylık egitim süreci dedikleri nasıl bir egitim sürecidir acaba birde ben dış ticaret mezunu oldugumdan dolayı geri kalan 10 aylık nasıl bir görev verirler acaba bi fikriniz var mı ?

 10. Hocam merhaba ben y.astsubay olarak secildim benim bölümüm ünv’de makina resim beni hangi bölüme alırlar hocam bilginiz var ise yardımcı olurmusunuz teşkürler.

 11. selamın aleyküm ben hemşireyim kasımda yedek subay olarak samsun sahra eğitim komutanlığına gidicem jandarma sağlık cıktı daha once orda yapan arkadaşlarım orda yaptılar 1 ay eğitim acemilik süresi var diyorlar kimisi yeni sistem 2 ay eğitim diyor meslekçi olarak gittiğimizii söylüyor arkadaşlar bilgini< varmı ayrıca jandarma sağlıktta doğu fazla mı cıkıyor

 12. Yazınız için teşekkür ederim. Bir kaç merakıma cevap oldunuz bir başka merak ettiğim konu şu yedek astsubaylık geldi bana deniz K. K. 12 Ay garanti mi yapıyoruz eleme felan gibi bi sıkıntı olurmu. Bende miyop var mesela 12 ay bitmeden elenir miyim. Sonrası için devam etmek istiyorum şansım nedir. Elimizden geldiğince cevaplarsanız sevinirim.

  1. Merhaba, 12 ay içinde eleme durumu yok. 12 ay sonunda astsubaylığa devam etmek isterseniz o koşulları bilmiyorum ama miyopluk genel olarak bir engel değil.

 13. subaylık ve aile yaşamı için tavsiye ettiğiniz branşlar hangileridir? düzenli hayat isteği yüzünden çekincelerim var bazı branşlara. cevabınızı bekliyorum.

  1. Merhaba ilker bey
   E devletten sevk belgesi icin giris yaptim su sorulari sordu tskda personel olma istegi diye bi baslik altindada
   1-Tskda komando muvazzaf subay olma
   2-tskda muvazzaf astsubay
   Bu sorular askerlik bitince sorulmasi gerekmiuormu simdi isaretlesem direk secmismi oluyorum yoksa askerlik bitince tekrar bu sekil sorulucakmi

 14. merhaba ilker bey şimdi benim merak ettiğim bir soru var yedek astsubaylıkta dövme engeli var mı kolda mesela

 15. İlker Bey merhaba, özellikle ”Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum” yazınızı çok beğendim. Açıkcası askerlik şubesinin bile bilgilendirme yapmadığı bu dönemde böyle bir yazının varlığı çok güzel. Ben Nükleer teknoloji ve radyasyon güvenliği bölümünü gano 3.27 ile bitirdim. Yedek astsubaylık başvurusunda bulundum ve kazandım. 1 Kasımda KKK bünyesinde olan Konya Hava savunma okuluna gideceğim. Sormak istediğim şey yazınızda bahsettiğiniz %10 başarı dilimine giren öğrencilerin, kıta görevini listede belirtilen yerlerden seçebileceğinden bahsetmişsiniz. Bunun doğruluğu hakkında emin misiniz? İkinci olarak da Hava savunma sınıfı hakkında bilginiz var mı? Cevaplarsanız şimdiden Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, ben de yüzde onluk dilime girerek istediğim yeri seçmiştim. Bu kural hep vardı değişmediyse yine aynıdır. Hava savunma sınıfı, hava savunma araçlarının kullanımıyla alakalı. Birkaç arkadaşım olmuştu o sınıftan fakat detaylı bilgim yok. Kolaylıklar dilerim.

   1. hocam bana yedek astsubaylık çıktı. 20 mm rheinmetall çekili hava savunma takım atsubayı ne yapar bilginiz var mıdır ?

 16. Bilgilendirici yazınız için öncelikle tesekurler ben türkçe öğretmenliği mezunuyum hem yedek subay hemde yedek astsubay lik seçme hakkim varmis yeni düzenlemeye göre ikisi arasındaki farkları bizden daha iyi bilen biri olarak sizce hangisini seçmem daha mantıklı olur hangisinden alım daha fazla oluyor mesela onu da bilmiyorum

 17. Merhaba, bilgilendirici yazılarınız için teşekkür etmek istiyorum ilk öncelikle.
  Ben KTÜ’ye bağlı Trabzon Myo’da harita ve kadastro okudum. Harita teknikeri olmamın yedek astsubaylık için tercihimde biraz daha avantajı olur mu sizce?

  1. Merhaba, özellikle topçu sınıfı yer ölçme takımı için ideal bir bölüm fakat yedek subay/astsubaylık çıkmasında ne kadar etkili olur bilmiyorum.

 18. Harika bilgilendirme olmus emeginize saglik…Merak ettigim bir sey var üstad, yedek astsubaylikta haftasonlari c.tesi ve pazar birlige gitmemiz gerekiyor mu?

  1. Eğer nöbetçi subaylık yapmıyorsanız gerek yok, o da genelde ayda bir kez olur. Fakat tatbikatlarda gün farketmez Kışlada kalabilirsiniz. Ya da hudut birliklerinde görev alırsanız o zaman hiç eve gitmek diye bir şey olmayabilir.

 19. hocam merhaba,
  lisans gazetecilik, yüksek lisans siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunuyum. askeri şubede görevliye sorduğumda yüksek lisans dan dolayı çıkma ihtimali yüksek dedi. ama görünüşe bakılırsa genelde avukat doktor öğretmen ve mühendis alıyorlar. senin döneminde benim bölümlerden alım var mıydı?

  1. Merhaba, evet askerdeki arkadaşlar arasında pek hatırlamıyorum gazetecilik mezunu. Şöyle ki, doktor, öğretmen, avukat ve mühendisler meslekçi asteğmen olabildikleri için yedek subay olma ihtimalleri fazla. Fakat diğer bölüm mezunları da topçu, tankçı, piyade, komando vb. sınıflarda görevlendirilebildileri için ‘gazetecilik mezunu yedek subay olmaz’ demek doğru değil. Seçim işlemi tam nasıl oluyor, algoritması nedir bilmiyorum ama Yüksek Lisans olması avantaj olabilir, ya da not ortalaması yüksekse o da bir etken.

   1. Öncelikle cevap için teşekkürler. Askerlikte meslekçi olarak lisans mezuniyeti mi geçerli oluyor? Yüksek lisans bölümü üzerinden alınırsa puanım 4 üzerinden 3.4.. Lisans da ise daha düşük.. Hangi puan geçerli olacak. Ortalama alınır diyende var çünkü..
    Birde 12 ay sonunda askerde subay olarak kalabilmek için neler gerekli. KPSS diyen var ALES diyen var.. Bilgi karışıklığı mevcut bu konuda. Sizin döneminizde kalmak isteyen veya kalan oldu mu? Teşekkürler..

   2. Bizim dönemde kalmak diye bir şey yoktu, dışarıdan başvuru yapılıyordu. Şuanki sistem henüz netleşmedi. Fakat ne ALES ne de KPSS puanı gerekli olmayacaktır. Kurum kendi sınavını yapabilir, bunun yanında görev yaptığınız süre boyunca altında çalıştığınız komutanların referansı ve aldığınız takdir belgeleri önemli olacaktır. Ayrıca denetlemelerdeki başarınız da hesaba katılabilir. Örneğin spor puanı, atışlar vb gibi branşlarda alınan yüksek puanlar önemlidir.

 20. Yedekastsubay olarak tercihimi gerçekleştirip er ve erbaş olarak 12 ay çıkarsa eğer istemği iptal edip 6 ay yapabiliyomuyum askerliğimi

 21. nişanlım hemşire şu an samsun sahra sıhhıye de yedek subay okulunda . 1 ay sonra mezun olacak . astegmen olarak başladığı görevinde acaba revirde hemşire olarak mı yapacak bir bilgi verirseniz sevinirim . herkes çok rahat edeceğini kamuflaj bile giymeyeceğini revirde subay olarak görev yapacağını söylüyor .acaba bunlar ne derece doğru bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba askerliğimi yedek subay veya yedek astsubay olarak yapmak istiyorum eğer bu seçenekler çıkmaz er erbaş olarak çıkması durumuda gitmeme ihtimalim var tecil ettirebilir miyim

 22. Merhaba.Ben 4 senelik gıda mühendisliği mezunuyum. Bedelli askerlik başvurusu yapacam ancak yedek subay olarak mı yedek astsubay olarak mı başvurayım bilmiyorum. İkisinin yetkileri ve zorlukları hakkında bilgi eksiklerim var.Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

 23. Lütfen bilen bir arkadaş varsa yardımcı olsun, bugün e devletten asal yoklama işlemi yaptım aile hekimine gidip muayene olmamı istiyor.Fakat yedek astsubay olmak istiyorum yedekastsubaylıgı sececegim bir sayfa çıkmadı muayeneden sonramı yapılıyor tercihler

 24. Ben seneye eğitim fakültesinden 3.00 ortalama ile mezun olucam ne olursa olsun yedek subay/astsubay gerekirse uzman cavus olmak istiyorum yani duz askerlik istemiyorum.. sizce hangisinin gelme orani daha yuksek ve ucunu de tercih etme imkanim var mi acaba ?

  1. Evet üçünü de tercih edebilirsiniz fakat hangisinin olacağını tahmin etmen zor çünkü sizinle birlikte kaç kişinin başvurduğu ve kaç kadronun açık olduğu önemli. Umarım dilediğiniz gibi olur.

 25. Ben lisans mezunuyum . Agustos celbinde kisa dönem.olarak gidiyorum askere . Yedek subay olmak istedigimi belirtmistim.ama kisa dönem er ciki . Tekrar basvuru yapip degistireblirmiyim

 26. İyi günler benim kafamı karıştıran tek nokta tarih konusu. Ben smdi yaz okulundayım nasip olursa 1 dersi verip 1.5 ay sonra mezun olacağım. Mezun olduktan sonra bir ancö başvurmak istiyorum. Yani şimdi benim 1.5 ay sonra yedek assubaylığa başvurma şansım varmı?

  1. Mezun olduktan sonra Milli Savunma Balanlığı’nın duyurularını takip edin. Muhtemelen Ekim/Kasım ayında yeni bir ilan yayınlayacaklar. O zaman başvuru yapabilirsiniz. Şimdi sadece erbaş/er başvurusu yapabilirsiniz.

 27. İyi günler ben şuan 2 yıllık özel güvenlik ve koruma okuyorum okul normalde bu yil bitecekti ama dönem uzadı benim yedek astsubay olarak tercih yapma şansım var mı ?

 28. 2 yıllık MYO iş sağlığı ve güvenliği mezunuyum şuan açıköğretimden lisansıma devam ediyorum 16 temmuzda başvuruların açılacağını duydum, yedek astsubay olarak yapmak istiyorum başvurularımı 16 temmuzda yapabilir miyim yaparsam muhtemelen hangi sınıfta yaparim.Diyelimki yedekastsubay oldum veya olmadım er olarak gidiyorum 2019daki son celp dönemindemi giderim 2020 demi

  1. 16 Temmuz’da başvuru yapıp, yedek astsubaylığı tercih edebilirsiniz. Hangi sınıfta görevlendirileceğiniz başvuru sayısı ve açılan kadro durumuna göre değişir, o nedenle şimdiden yorum yapmak zor. Özellikle ilk başvuru döneminde yoğunluk olacağınız düşünüyorum. Başvuranları 2019 sonu celp dönemine atayabilirler, fakat yoğunluktan dolayı 2020’ye de celp açabilirler.

 29. Merhabalar. Myo tıbbi lab. Bölümü mezunuyum. Yedekast olarak yapmak istiyorum başvurumu bu şekilde yapıcam sizce sağlıkçı olarak kabul edilirmiyim. Sağlıkçı kabul edilirsem çıkma şansım daha çok olur mu sizce.

  1. Merhaba, bölümünüzden dolayı sağlıkçı veya veteriner sınıflarında görev yapmanız olası, fakat muharip sınıflara da atanabilirsiniz. Bu TSK’nin ihtiyaçları ve o dönemki diğer başvuru sayısına bağlı olarak değişir. Toplam başvuru sayısını ve hangi bölüm mezunlarının başvurduğunu görmeden şimdiden yedek astsubay çıkma ihtimali söylemek yanlış olur.

 30. 4 senelik lisans mezunuyum. Hem yedek subay hem de yedek astsubay olmak istediğimi belirtebilir miyim? Hangisi çıkarsa farketmez. Er olarak yapmak istemiyorum.

 31. 12 temmuzda askerliğe başvurdum , memur statümü yd.subay olarak yazdı ve eylülün sonuna doğru şubeye gel seçimine bakarız basın duyurularını takip et dedi . uzun dönem subay olarak yapmak istiyorum lisans mezunuyum , bugün yayınlanan bildiri beni ilgilendiriyor mu hiçbi şey anlamadım .
  sayfanız çok bilgilendirici teşekkür ederim .

  1. Askerlik şubesindeki memur size bir çıktı verdi mi, onun üzerinde daha detaylı yazacaktır. Geçiş dönemi olduğu için bugün açıklanan yeni sisteme dahil ediliyor musunuz emin değilim.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s