Site icon İlker Girit

Hobi olarak çektiğiniz fotoğraflardan para kazanın!

Öyle çok para değil… Fakat işi ciddiye alırsanız düzenli gelir sağlayabilirsiniz.

Bir gün iş çıkışı metrobüste seyahat ederken Faruk bahsetmişti. “Çektiğin fotoğrafı siteye yüklüyorsun, ihtiyacı olan bir kurum, ajans veya kişi kullanım hakkını ödeyerek siteden indirebiliyor.”

Shutterstock stok görsel sitesini bu şekilde özetlemişti. Konuşmamızdan birkaç hafta sonra da Shutterstock‘a üye oldum.

Fotoğraf satarak para kazanmak

Peki stok görseli nedir? Kitaplar, dergiler, haberler, web siteleri, broşürler, ambalajlar, basılı ve internet reklamları ve çok sayıda özel uygulamada kullanılabilen hazır görsellerdir. Mevcut bir görseli kullanmak, görseli satın alana zaman kazandırdığı ve özel bir fotoğraf çekiminin masrafından kurtardığı için tercih edilmektedir.

15 yıl önce ABD’de kurulan Shutterstock’un bugün 1.5 milyondan fazla müşterisi, 100,000’in üzerinde de içerik sağlayıcısı bulunuyor. Hisseleri New York Borsası‘nda bulunan şirket haftada 1 milyondan fazla yeni stok görsel sunuyor.

Benzer stok sitelerinden farklı olarak, Shutterstock’u ön plana çıkaran özelliği başarılı bir mobil uygulamasının olması. Contributer ismindeki uygulama üzerinden görsel yükleyebiliyorsunuz, kazancınızı görebiliyorsunuz, görseliniz indirildiğinde bildirim alıyorsunuz.

Shutterstock ayrıca düzenli olarak size e-posta gönderiyor, fotoğraf çekim teknikleri hakkında tüyolar, gelecek aylarda popüler olması beklenen görseller hakkında bilgi veriyor.

Shutterstock’ta ne kadar kazanıyorsunuz?

Ben hesabımı Eylül 2017’de açtım ve Bursa seyahati sırasında çektiğim üç fotoğrafı yükleyerek başladım. O üç fotoğraf iki ay içerisinde 5 kez indirildi, 1.25$ kazandım. Ardından arşivimde olan diğer fotoğrafları da yüklemeye başladım. Şu an sitede 28 onaylanmış fotoğrafım bulunuyor ve toplam kazancım 2.15$.

Bu şartlarda elbette kendimi iyi bir örnek olarak sunmuyorum. Çünkü şimdiye kadar yaptığım sadece geçmişte çektiğim fotoğraflardan iyi olduklarını düşündüklerimi seçip Shutterstock‘a yüklemek oldu.

Araştırdığım iyi örneklerde stok fotoğrafçılığından ayda 1,000$ civarı kazanan pek çok insan olduğunu gördüm. Bunun için kaliteli bir ekipman ve düzenli bir çalışma şart.

Özellikle de revaçta olan, talebin yoğun olduğu konular üzerinde çalışmak lazım. Örneğin Shutterstock tarafından yayınlanan bültende önümüzdeki iki ay için öneriler yapılmış. Ethereum Kripto Para, kutlama, baba ve yaz… Her ay yapılan bu önerileri takip edip, o konularda görsel çalışması yapabilir, gelirinizi artırabilirsiniz.

İlk girişte, toplam kazancınız 500$ olana kadar, her bir görsel indirmesinden minimum 0.25$ kazanıyorsunuz. İndiren kişi Shutterstock abonesi değilse veya görsel talep edilenler arasında ise bu miktar artıyor.

Yapılan son açıklamaya göre şirket içerik sağlayıcılarına şimdiye kadar toplam 500,000,000$‘dan fazla ödeme yapmış.

Shutterstock‘a üye olmadan önce Shutterstock Katılımcı Başarı Kılavuzu‘nu okumanızı tavsiye ediyorum.

Kılavuzda hangi tür görseller daha çok satın alınıyor, kârınızı nasıl arttırırsınız gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Ayrıca en önemlisi, fotoğraflarınızın editörler tarafından kabul edilmesini istiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz ayrıntılarıyla yazılmış. Örneğin ön plana çıkan ret sebepleri görselde ticari marka logolarının olması, kötü aydınlatma, odak sorunu, toz ve çizikler

Oluşturduğum davet bağlantısına tıklayarak siz de içerik sağlayıcısı olabilirsiniz.

Shutterstock’la ilgili sorularınızı sayfa altına yorum yaparak sorabilirsiniz.


Şubat 2019 tarihinde güncelleme: 

(230 fotoğraf, 70 indirme, 28,11$ kazanç)


İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Exit mobile version