Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum

Askerlik hizmetine başladığım ilk günden beri yazmayı planlıyordum. İlk haftalar fırsat olmadı, müsait olunca paylaşmak için günlük tutmaya başladım. İlk bir ay boyunca sayfalarca yazdım. Sonra bir gün “istihbarat” dersi aldık ve yazdığım pek çok şeyin aslında paylaşılamayacağını öğrendim. Bunun üzerine, günlük yazmak ve yazmamak arasında kararsız kaldım. Fakat anlatılmaya değer o kadar şey oluyordu ki bunları kaydetmemek büyük bir kayıp olacaktı. Neyse sonra orta yolu bulup, yaşadıklarımı uygun şekilde kaleme almaya başladım.

Bu yazıyı, askerlik yapmak durumunda olan ve “askere gitsem mi, sonra mı gitsem, bedelli askerlik çıkar mı, zorunlu askerlik kalkıyor mu?” diye düşünenler için yazıyorum. Özellikle de askerlik hizmetini yapmaya karar vermiş fakat yedek subaylık tercihinde kararsız olanlar için… (Yedek Astsubaylıkla ilgili yeni yazı)

İlk önce, yedek subaylığı en kısa şekilde özetleyen Cem Yılmaz’ı dinleyelim.

Cem Yılmaz aslında performansında haksız değil. Askerlik süresince yaptıklarıma baktığımda, tam da bu iş için orada olduğumu daha iyi anladım. İhtiyaç duyulan her anda, akla ilk yedek subaylar geliyor.

Bilmeyenler için özetleyeyim, üniversite mezunları askerliğini iki şekilde yapabiliyor. Bunlardan biri “kısa dönem askerlik“, 6 ay yapılıyor. Diğeri de “yedek subaylık“, 12 ay yapılıyor. Kısa dönem yapanlar; Er, Onbaşı ve Çavuş rütbelerinde olabiliyor. Yedek subay olanlar ise, askeri öğrenci statüsü ile başlıyor; eğitimleri bittikten sonra Asteğmen rütbesi ile hizmete başlıyor, 8 ay sonra ise Teğmen rütbesi takıp askerlik hizmeti bitene kadar Teğmen olarak kalıyor. Bu süre zarfında, ilk önce askeri öğrenci maaşı alıyor, sonra Asteğmen maaşı ve Teğmen olduğu süre için de Teğmen maaşı alıyor. Maaşlar, askerlik hizmetini yaptığınız yere göre değişir; “iç güvenlik bölgesi” olarak adlandırılan terör riski yüksek yerlerde yapanlar maaşlarına ek tazminat da alıyorlar; sınırda yapanlar da “hudut tazminatı” alıyor.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, yedek subaylık etrafınızda anlatılan askerlik anılarından çok farklıdır. Hatta benim için, “hiç alakası yoktur” diyebilirim. Bunun en önemli nedenlerinden biri, askerlik hizmetini yapmak için kısa süreliğine gelen kişiler olsanız da, kışla içerisinde rütbeli personelsinizdir. Size doğrudan emir ve görev veren sınırlı sayıda komutan vardır. İşiniz genel olarak bellidir ve sabah mesaiye başlarsınız, akşam olunca çıkarsınız. (Tatbikat, gece eğitimi, nöbet vb. faaliyet yoksa.)

Bazen arkadaşlarım; şuan askerlik hizmetini yaptığım yerden dolayı, hatta çalıştığım bölükten dolayı mutlu olduğumu düşünüyor. Ama askerliğin ilk haftasında dahi hep bardağın dolu tarafından bakabildiğimi düşünüyorum.

Günlüğümdeki ilk sayfaya, kışlaya ilk girişte karşılaştığım muameleyi yazmıştım. O an yaşadığım duygu, hayatımda ilk kez yurtdışına çıkıp pasaport kontrolden geçtiğim zamanki ile aynıydı. Daha önce bulunmadığın, tanıdığın kimsenin olmadığı bilinmez bi dünya…

Kapıdan girerken, “er mi, asteğmen mi” sorusu soruluyordu. Önümdeki kişi “er” diyince çantayı x-ray cihazından geçirip üst araması yaptılar. Ben “asteğmen” deyince, listeye bakıp “şöyle” deyip beni ayırdılar. Kayıt işlemleri oldu ve beni koğuşlara götürdüler. Her ne kadar daha önce internetten okuduğum yorumlar tedirgin olmamı gerektiren bir durum olmadığını söylese de, oraya gidene kadar, koğuşların ne kadar büyük ve kalabalık olduğunu merak ediyordum. Fakat gittiğimde beni güler yüzle karşılayan ve odamı gösteren takım komutanı vardı.

Yedek subay okulunda, odalar gayet düzenli, geniş ve temizdi. 2,5 aylık eğitim döneminde hep buradaydık. Belli bir süre odalarda 12 kişi kaldık, sonra 5-6 kişi şeklinde odalara dağıldık. Odalardaki kişi sayısı kadar, bence kimlerin olduğu da önemli. Nihayetinde gün içinde eğitimden arta kalan zamanlarda onlarla vakit geçiriyorsun. Topçu sınıfı olduğumuz için, genel olarak matematik ağırlıklı bölümlerden mezun kişiler vardı. Fakat oda arkadaşlarımdan biri uluslararası ilişkiler alanında doçent idi. Bölümlerimiz yakın olunca zaman güzel geçiyordu.

Askeri öğrencilik dönemi

Askerliği yedek subay olarak yapanların acemi birliği yokturYedek Subay kurs bölükleri vardır ve eğitimler orada verilir. İlk iki hafta temel askeri konular; selamlama, yürüyüş, silah kullanımı vb. gibi bilgiler öğrenilir ve ardından yemin töreni olur. Sonraki iki ay boyunca ise, bulunduğunuz sınıfla ilgili eğitim alırsınız. Bu eğitimde, 6-7 farklı ders olur. Her dersin farklı bir ağırlık ortalaması-kredisi vardır. (Tıpkı üniversitedeki gibi.)

Atış planı çizimi

Dersler hafta içi beş gün vardır. Biz sabah kalkar 1 saat etüt yapardık. Öğlene kadar da 4-5 saat ders olurdu. Öğle yemeği, ardından 2-3 saat daha ders. Ardından etüt ve gün biter. Bunların yanında, komutanların verdiği ödevler olur, ertesi gün için tamamlamanız istenir. Gece de onları yapar uyurduk. (Biliyorum bu dediklerime inanmıyorsunuz, “böyle askerlik mi olur” diyorsunuz, fakat öyle.) Dahası, iki ay sonunda sınavlar vardır. Askeri okuldan mezun olmak için her dersi geçmeniz gerekir. Sınavlarda başarısız olanlar için bütünleme sınavları vardır. Bütünleme sınavlarına kalanlar için zorunlu ek etüt programları koyulur.

Askeri dersler bir üniversite mezununun kolaylıkla başarabileceği zorluktadır. Dersleri düzenli takip edip, not tutmak sınavları geçmek için yeterlidir.

Dersler, üniversite standartlarınki yerleşkede veriliyor. Kimi dersler 10-15 kişilik sınıflarda oluyor. Ortak konuların anlatıldığı kalabalık dersler de amfilerde gerçekleşiyor. Uygulamalı eğitimler için ayrı sınıflar var. Eğer topçu sınıfı askeri öğrenciyseniz, tatbikat alanında bizzat size top atışı yaptırılıyor. Tabi bu öyle kolay bi konu değil, anca dönem sonunda tüm eğitimleri tamamlayınca yapılıyor. Ayrıca farkettiğim bir durum, eğitimde ‘tümevarım’ değil, ‘tümdengelim’ yöntemi kullanılıyor. Bu da bilgilerin akılda kalıcı olmasını sağlıyor.

İstediğiniz yerde askerlik yapabilirsiniz!

Bunu söylediğimde arkadaşlarım şaka yaptığımı düşünüyorlar. Detaylı anlatınca “yok artık!” diyorlar.

yedek subay teğmenİki buçuk aylık askeri öğrenciliğin sonunda, gelecek dokuz aylık askerlik görevinizi nerede, hangi birlikte yapacağınızı bir torba içerisinden çekeceğiniz kağıtla siz belirliyorsunuz. Orada tamamen kendi şansınızla başbaşasınız. Kimisine İzmir Bornova çıkıyor, kimisine Hakkari Aktütün… Bu heyecanı bizzat yaşıyorsunuz. Tabi bir istisna dışında.

Yedek subay okullarında (ve bildiğim kadarıyla askeri okulların tamamında) ortak bir uygulama var. Buna göre, askeri okul mezuniyet puanına göre ilk %10’luk dilime giren öğrenciler kura çekmek yerine, kurada bulunan yerlerden istediğini seçiyor. Bu şekilde ben de, yedek subaylık eğitimini dereceyle bitirmemin ardından gideceğim birliği kuradan önce kendim seçtim.

Asteğmenlik dönemi

İki buçuk aylık eğitimin sonunda iki hafta tatil verilir. Sonrasında, seçtiğiniz veya kura çekerek belirlediğiniz birliğinize gider, katılım işlemlerini yaparsınız. Size tavsiyem gitmeden önce birlik komutanınızı arayıp nezaketen bir isteği olup olmadığını sorun.

Birliğe gittiğinizde ilk olarak personel işlerine (bir nevi insan kaynakları departmanına) uğrayıp çeşitli belgeleri doldurmanız gerekir. Bu yerine göre 1-2 gün sürebilir. Sonrasında bölük/batarya komutanınız ne emir verirse onu yaparsınız.

Atğm. GiritBulunduğunuz birliğe göre komutanınız üsteğmen veya yüzbaşı rütbesindeki bir subaydır. Doğrudan sorumlu olduğunuz tek kişi odur. Ondan emir alırsınız. Eğer kısa dönem bir asker olsaydınız, o bölük/batarya içerisinde sizin en az 7-8 tane doğrudan emir aldığınız komutanınız olurdu.

Benim bulunduğum birlikte bölük komutanından sonraki en rütbeli personel bendim. Takım komutanı olarak her sabah içtimada nöbetçi çavuştan yoklamayı alıp bölük komutanına tekmili ben veriyordum.

Takım komutanı olarak başlıca göreviniz yedek subay okulunda aldığınız askeri eğitimler/bilgiler doğrultusunda, takımınızdaki askerleri eğitmektir. Yapılacak bir denetlemede bu askerlerden siz sorumlusunuzdur. Askerlerinizin sağlık durumundan, ailevi meselelerine kadar bilmeniz istenir. Düzenli olarak danışmanlık hizmeti verirsiniz, askerlerinizin psikolojik bir sorunu olup olmadığını, varsa bunun ne aşamada olduğunu bilirsiniz ve askerlik süresince takibini siz yaparsınız. Yaşanacak bir olumsuz durumda bu kayıtlar incelenir.

Spor

Askeri birliklerde, örgün eğitimde olduğu gibi bir müfredat vardır. Her ay, her hafta ve her gün planlanmıştır. Hangi eğitimin ne zaman nasıl yapılacağı bellidir. Spor faaliyeti de bulunduğunuz yere, birlik komutanının emirlerine göre yoğunluğu farklılık gösterir.

Genel olarak istenen şey, çevik ve hızlı hareket kabiliyetine sahip askerlerin yetiştirilmesidir. Bunun için koşu çok önemli. Yaygın olarak, denetlemelerde istenen tam teçhizat (ayağınızda bot; üzerinizde kamuflaj, hucum yeleği, 5 adet şarjör, kompozit başlık, su dolu matara ve silah ile) 3 kilometreyi yaklaşık 15 dakikada koşmaktır. Ayrıca çeviklik için de askeri pentatlon olarak bilinen 500 metre uzunluğunda; içerisinde merdiven çıkmak, sürünme, düz duvara tırmanma, yüksekten atlama, dengeli yürüme vb. engellerin olduğu koşu parkuru vardır.

Bunların hepsini istenen sürede tamamlamak için 3-4 aylık düzenli spor yeterli oluyor. Görev yaptığım birlikteki askeri pentatlon fotoğraf ve videoları için tıklayın.

yedek subay ne yapar spor

İnsan ilişkileri

Öncelikle şunu bilmelisiniz, geçici süreliğine askerlik yapıyor olsanız da size devlet tarafından verilmiş bir rütbe ve onun karşılığında almış olduğunu bir maaş var. Yedek de olsa subay sınıfındasınız. Askerlik süresince, subayların sahip olduğu hak ve imkanlara sahipsiniz. Taktığınız yaka işareti, giydiğiniz şapka muvazzaf subaylar ile aynıdır. Rütbeniz omuzunuzdadır.

Ayrıca bilmelisiniz, Harp Okulu’ndan çıkan teğmenlere verilen bir yıllık sınıf eğitiminin hızlandırılmış versiyonu iki buçuk ayda Yedek Subay okulunda alıyorsunuz. Yani, herhangi bir uzun/kısa dönem askerden çok daha bilgilisiniz. Unutmayın siz onların komutanısınız. Bunları yazıyorum çünkü asteğmen rütbesindeki kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biri kendisini düz asker olarak görüp, davranışlarına dikkat etmemesi ve personelle olan ilişkilerinde lakayt davranmasıdır.

Bunların yanında, şunun da farkında olunmalı, her ne kadar askeri rütbe silsilesi içinde hatrı sayılır bir konumda da olsanız, sizden yaşça ve bilgice üste olan astlarınız vardır. Omuzdaki asteğmen rütbesinin şehvetine de kapılmayın! (:

Birliğinizdeki subaylar, astsubaylar ve uzman çavuşlar sizin mesai arkadaşlarınızdır. Yani, askerlik bitince “asker arkadaşlarınla görüşüyor musun?” dendiğinde, burada kastedilen üsteğmen/yüzbaşı rütbesindeki komutanınız ve birlikte çalıştığınız astsubay ve uzman çavuşlardır. Aldığınız görevleri başarıyla yapıp yapamadığınıza, birlikte çalışırkenki davranışınıza ve iletişiminize bağlı olarak saygı görürsünüz. Askerlik bittikten sonra, hâl-hatır sorduğunuz böyle birilerin olması bence güzeldir.

Görevler

Afyonkarahisar Ordu Evi, Sancak SubayıTakım komutanı olarak sabit bir görevinizin olmasının yanında, ikincil, üçüncül görevler de verilebilir. Detayına girmeden bahsedeyim. Bunlar; yürüyüş mangası hazırlamak, avans mutemetliği, şehit-gazi ailesi ziyareti; çevre düzenlemesi, araç ve silah bakımı yaptırtmak, spor yaptırmak, araç komutanlığı yapmak vb. gibi.

Ayrıca bazı durumlarda şehir dışında da görevlendirilebilirsiniz. Bunlar, düzenlenen törenlere katılmak, birlikler arası spor müsabakaları için yarışlara gitmek, askeri kurs ve tatbikatlara katılmak olabilir. Benim ilk şehir dışı görevim, asteğmenlik döneminin ikinci haftasında gelmişti. Bir hafta süren görev sonunda şilt ile ödüllendirildim.

Tatbikat ve denetlemeler

Bulunduğunuz birliğe göre değişmekle birlikte, belki de hiç tatbikat görmeyebilirsiniz. Ben yedek subaylık süresince sadece bir atışlı tatbikata katıldım. O da kışın en soğuk günlerine denk gelmişti. Güne -9, -10 derece sıcaklıkla başlıyorduk.

Benim katıldığım tatbikatta, birliğimizde bulunan topçu bataryaları envanterindeki top ve obüslerle atış gerçekleştirdi. Atışların başarılı olabilmesi için işbirliği çok önemli, özellikle de (bilgisaraysız) manuel olarak yapılan atışlarda. Ufak bir hata büyük kazalara yol açabilir.

Bu atışların en önemli kısımlarından biri hedef tespit takımı, yani tatbikat gereği düşman unsur olarak belirtilen yerlerin koordinatlarını telsizle topçu bataryalara iletenler. Benim katıldığım tatbikatta, bu kısımda atış yaptırma görevi verilenlerin çoğu asteğmen rütbesindeki yedek subaylar olmuştu. Yani asteğmenler hedef koordinatları belirleme cihazıyla bakıp, istedikleri koordinatlara, görevin gereği yapılacak atış miktarını söyleyerek atış isteğinde bulunuyordu. Bu şekilde yüzlerce atış yapıldı.

Bunu söylüyorum çünkü askerliği yedek subay olarak yapacaksanız, muvazzaf bir subayın yapacağı hemen her göreve siz de hazır olmalısınız. Askerliği, günde birkaç saat nöbet tutarak, yerleri süpürerek, kantinde televizyon izleyip, kitap okuyarak tamamlayamayacağınızı bilmelisiniz.

2015 Polatlı Atışlı Tatbikat fotoğraf ve videoları için tıklayın.

img-20150219-wa0001
+3 ve -10 santigrat dereceler arasında gerçekleştirdiğimiz tatbikattan…

Denetlemelere gelince, ara ara yapılır. Yeter ki siz koşmaya hep hazır olun. Kayıtlarınız düzenli, araçlarınız bakımlı olsun. Yedek subay okulunda aldığınız eğitimle ilgili sorular sorulur. Takımınızdaki askerlerin kılık kıyafetinden ve askeri bilgisinden de siz sorumlusunuzdur.

Silah kullanma

Silahlı kuvvetlerde en yaygın kullanılan silah ‘Heckler&Koch G-3’ 7,62 mm piyade tüfeğidir. Askeri öğrencilik dönemindeki derslerden biri de bu silahı kullanmakla ilgilidir. Konuya silahın özellikleriyle başlanır, en son da atışlar yapılır; gündüz ve gece.

Her askeri öğrenci kendi silahını önce 25 metre atışlarında gözüne göre sıfırlar. Ardından 200 metre gündüz, 50 metre gece atışları olur. Bu atışlardaki başarı, yedek subay okulundaki mezuniyet puanını etkiler.

tabanca kullanımıKıt’a görevinde, yani askeri öğrencilik bittikten sonra, subay sınıfında olmanızdan dolayı yanınızda taşıdığınız silah ‘Kalaşnikof’ olarak bilinen ‘AK-47‘dir. Fakat denetlemelerde genellikle ‘G-3‘ silahı ile atış yaparsınız. İstisnalar olabilir. Bazı denetlemelerde asteğmenler ‘MG-3‘, Uçaksavar ve Roketatar silahları da kullandı.

Tabanca atış görevi genellikle askerde kendi mesleğini yapan asteğmenlere (Veteriner, Psikolojik danışman, doktor vb. sınıflardakilere) verilir. Tüm yedek subayların, kadrolarında geçen tabancayı taşıma hakları vardır, fakat birlik komutanları buna pek yanaşmazlar. Keza, yedek subaylar psikolojik hiçbir testten geçmediği göz önünde bulundurulursa, güvenlik riski olmadığı sürece doğru bir karar olabilir.

Nöbet

Bilinmelidir ki, en düşük rütbeden başlayarak Tabur/Alay komutanına kadar her personel nöbet tutar ve 24 saatini kışlada geçirir. Er/erbaş nöbetlerinden farklı olarak, elinde silahla durmazlar, genellikle idari işlerdir. Yedek subaylar da bu nöbet gruplarından birinde yer alırlar. (Güvenlik gerekçesiyle detay vermiyorum.)

Yedek subaylıkla ilgili sıkça sorulan sorular için tıklayın. Dövme, renk körlüğü, yurtdışına çıkma, asteğmen maaşı…

Sayfanın altındaki ‘bir yorum yazın’ kısmına merak ettiğiniz konularla ilgili yazabilirsiniz.

Yedek Astsubaylık ve yeni askerlik sistemiyle ilgili güncel yazı:
Yeni askerlik sisteminde hangisi tercih edilmeli?
Yedek subay, yedek astsubay, erbaş/er? (13 Temmuz 2019)

Herkese başarılar.

cropped-cropped-cropped-20150402_1616321.jpg


İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum” için 515 yorum

 1. Ücretsiz kalabileceğiniz bir yer gösteriliyor mu ?
  Tabancanın kullanımı sadece birlik içinde mi sınırlı ? Eve de götürebilir miyiz ?

  1. Sınır karakolunda görev yapmıyorsanız ücretsiz kalınacak bir yer yok. Askeri gazinolarda yer varsa kalabilirsiniz onun da günlük ücreti var.

 2. BEN 24 OCAKTA TECİLİ BOZDURDUGUMDA ŞUBEDE BOZDURMUŞTUM ÜNİVERSİTE MEZUNU OLDUGUM İCİN BANA VERDİKLERİ KAGITTA YEDEK ASTSUBAY ADAYI YAZIYODU BENDE SORDUGUMDA ADAM ÜNİVERSİTE MEZUNU OLDUGUN İCİN OTOMATIK GOZUKUYOR DEDİ DAHA SONRA ASKERLİK HİZMET TERCİHİ VAR E DEVLETTE ORDAN DOLDURDUM HEPSİNE HAYIR DEDİM BİDE ASKERLİK HİZMET SIRALAMASI VAR 1SIRAYA ERBAŞ ERİ YAZDIM 2 SIRAYA YEDEK ASTSUBAY KENDİ KENDİNE YAZILDI ZATEN 6 AYMI GİDERMİYİM SENCE ? 6 AY GİTMEK İSTİYORUMDA

 3. Hocam merhaba…
  Lisans mezunu olduğumdan dolayı, eski askerlik sisteminde yedek subay adayı olarak başvuru yapmıştım. Fakat kısa dönem er olarak sonuçlandı. Tecil hakkım olduğundan dolayı 1 sene daha bu haktan yararlandım. Yeni askerlik sisteminde, askerlik yerim belli olmasına rağmen tekrardan yedek subay adaylığına veya bedelli askerliğe başvuru yapma şansım olabilir mi?

 4. Komutanım, ben silahı sol elimle kullanıyorum yani Ak-47 gibi uzun namlulari sıkıntı olur mu? lisans mezunu olacağım Lisans mezunu subaylik gelmesse assbaylik gelebilme durumu var mı? Veya er olarak yapsamda askerde daimi olarak görev yapabilir miyim uzman çavuş gibi askerlik çocukluk hayalimdi rutbenjn önemi yok …
  Çok güzel konular hakkında bilgi veriyorsunuz teşekkürler devam edin başarılar dilerim.

  1. Merhaba, hatırladığım kadarıyla silahlar her iki elle de kullanılabiliyor. Bir sıkıntı olmuyor. Askerliğe devam etme noktasında çok seçenek var. Subay olarak da devam edebilirsin, olmazsa astsubay başlarsın geçiş yaparsın. Sözleşmeli/muvazzaf alım ilanlarını da takip etmeni öneririm.

 5. Astsubay ile asteğmen farklı mı
  Yedek subay olarak askerlik yapıp askerde kalan tanıdınız var mı

 6. İlker bey merhaba. Ben 2019 haziranda elektrik mühendisliği bölümünden mezun oldum. Haziran 2021’e kadar askerliğim tecil ettirdim. Aklıma takılan birkaç soruyu sormak istiyorum. Asteğmenliğe başvuru yapmak istiyorum. Eğer asteğmenlik çıkmazsa tekrar bedelliye başvuru yapabiliyor muyum? Ya da asteğmenlik çıkarsa ve askerlik yerim belli olduktan sonra tekrar tecil ettirme hakkım var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba asteğmen ile astsubay arasında bir fark var mı
   Yedek subay ile yedek astsubay farklı mı farklıysa farkı nedir
   Yedek subay olarak askerlik yapıp askerde kalan tanıdınız var mı

 7. merhaba yedek astsubaylık düşünüyorum fakat bazı sorularıma cevap bulamadım yedek astsubaylar suriye gibi savaş duumu olan yerlere gönderilir mi tehlikeli bölgelere yani ?

  1. Evet gönderilirler. İdlip de 33 şehit verdiğimiz saldırıda şehit olan askerlerimizden birisi yedek astsubaydı

 8. Merhaba , İlk önce birkaç yorumumda söylemeyi unuttum , mükemmel bir siteniz var insanın çıkası gelmiyor her türlü bilgi için arkadaşlarımada tavsiye ediyorum.
  Yazınızda %10 luk dilime girdiğinizi belirtmişsiniz.
  %10 luk dilime girmek için neler yapılmalı , orda neye göre bu dilim belirleniyor anlatabilirmisiniz ?
  Okuduğum birkaç yerde tanıdığın varsa girersin dilime vs.. tarzı şeyler yazılmış.
  Tanıdığım Yok ne yapabilirim. Hem sözlü hem spor mulakatı mı oluyor ?

  1. Merhaba, %10’luk dilime girmek için sınavlardan yüksek not almak lazım, bunun yanında spor ve atışlarda alınan puanlar da öne geçmede yardımcı olur. Tanıdıkla olacak bir şey değil, eğer iyi koşamıyorsanız, atışlarınız ve sınav sonuçlarınız iyi değilse nasıl olacak ki? Sonuçlar zaten herkesin göreceği şekilde ilan ediliyor. Sonlara doğru kimlerin dereceye gireceği aşağı yukarı belli oluyor. Komutanların anlattıklarını iyi dinleyip, çalışma saatlerinde gerçekten ders çalışınca olur, o kadar zor değil. Başka sorunuz olursa yine yazabilirsiniz. Şimdiden kolaylıklar dilerim

 9. İlker Bey merhaba, öncelikle teşekkür ederim faydalı bir yazı olmuş. Yakında ben de lisans eğitimimi tamamlıyorum ve yedek subay olarak askerliğimi yapmak istiyorum. Tecrübenize güvenerek aklımdaki birkaç soru işaretini gidermek istiyorum.

  1. Yazıyı Mayıs 2015 tarihinde yazmışsınız. Günümüzde yedek subaylık ile ilgili önemli boyutta bir değişiklik oldu mu? Bilginiz var mı bu konuda?
  2. Diyelim ki dediğiniz gibi yedek subaylık okulunu dereceyle bitirdik ve evimize yakın bir yer seçerek atandık. İzinler nasıl oluyor? Komik gelebilir biraz ama ailevi durumdan dolayı bunu sormam gerekiyor. İstisnalar dışında sabah 8:00 ile akşam 17:00 arası görev başında olduğumuzu biliyorum fakat hafta sonları da resmi olarak görev başında sayılıyor muyuz?
  3. İki buçuk aylık askeri eğitim sürecinde verildiği söylenen harçlık nedir, neyi ifade eder?

  Tekrar teşekkür ederim.
  Saygılarımla

  1. Merhaba, 2015’ten bu yana pek bir değişiklik olmadı. Nöbet olmadığı sürece hafta sonları resmi tatildir. Nöbet varsa da onun karşılığında hafta içi tatil olur. Askeri öğrenci harçlığı şuan ne kadar bilemiyorum ama tahmini aylık 600 lira civarı olabilir.

   1. Teşekkür ederim. Bir de şunu sormalıyım; yedek subay olabilmek için tercih yapıyoruz. Yedek subay ihtiyacının giderildiği ve yedek subay olma talebimin reddedildiği durumda ne oluyor? Doğrudan kısa dönem er/erbaş mı oluyoruz? Yoksa uzun dönem er/erbaş mı? Ya da yedek astsubaylık mı geliyor?

 10. Emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Bir sorum olacak. Boyum 1.60 ve makine müh. mezunuyum. Boyum yedek subay olmaya engel midir. Askeri kamuflajların da büyük olduğunu düşünürsek çok sıkıntı çeker miyim? Teşekkürler…

  1. Benim dönemimde herhangi bir boy sınırlaması yoktu, 1.60 altı arkadaşlarımız vardı aynı dönemde. Her bedene uygun kamuflaj veriliyor, sıkıntı yok.

 11. HAREKAT VE ATEŞ İD: AST: NEDİR NE GÖREV YAPAR HUDUT KARAKOLLARINDA GÖREV YAPAR MI ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRKLER

  1. Ben de aynı görevi yedek subay olarak yaptım. Bizim döneminizde hudut karakollarında görevlendirme olmadı. Genellikle cephe arkası bir vazifesi vardır.

 12. Yedek subaylık ta bir askerlik tır kardesim.Erden genaral e kadar herkes Askerdir.bilmiyorsan ögren.bizde bu işi 24 yıl yaptik

  1. Bu başlık dikkat çekmesi açısından seçilmiştir.
   Bu sayede, yazının içindeki faydalı bilgiler 180.000’den fazla kişi tarafından okunmuştur.
   İzmir’e sevgiler.

 13. Hocam eger ki bu 10 aylik maastan sonra kalmami istiyorlarsa ne kadar sure kalabilirim ? Bunun belli suresi sozlesmesi varmi?

 14. Merhaba 12 ay askerlik çıkarsa eğer 2 aylık eğitimden sonra 10 ay asker oluyoruz ya sonrasında subay olarak askerde kalma ihtimali %kaç olur yani 12 ay yedek subay yada teymen olarak askerliğini yapan biri 12 ay sonunda subay olarak kalırmı

  1. Merhaba, öyle bir ihtimal vermek zor. Kişinin ne kadar başarılı bir eğitim ve askerlik dönemi geçirdiğine bağlı. Henüz hiç uygulanmadığı için, yani yeni kanun ile 12 aylık yedek subaylığını tamamlayan olmadığından, belli bir oran vermek imkansız.

 15. Karşılaştığım en açıklayıcı ve bilgilendirici yazı oldu.

  Teşekkür ederim.

  Allah senden razı olsun…

  1. Merhaba, bloğunuzdaki yazı aklımdaki birkaç soruya cevap bulmama yardımcı oldu teşekkür ederim. Ben Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyorum sözel bölümlerin yedek subaylık için sıkıntı olduğunu duymuştum, göz çizdirmek sıkıntı olur mu, bileğimde küçük dövme var sıkıntı yaratır mı ?

   1. Merhaba, göz çizdirmek ve dövme yedek subaylık için sorun olmuyor. Bölümünüzle ilgili soruyu bilmiyorum maalesef.

 16. 2 kasımda polatlıya yedek subay olarak teslim olacağım. Sülüste branş Topçu Meslek kurası yazıyor. Meslek kurası hakkında bilgi verebilir misin? Yedek subay okulunda meslekçiler ve takım komutanları aynı yerde mi eğitim görüyorlar? Eski sistemde 1 ay acemilik yapıyorlar deniyor yeni sistemde bu değişti mi?

 17. Merhabalar. Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim öncelikle. Soracağım soru hakkında bilgi sahibi olmama ihtimalinize karşı biraz basitleştireceğim durumu. Gilbert sendromu rahatsızlığına sahibim. Yani yüksek seviyede aktiviteden kaçınmam lazım. Uzun zamandır spor yapıyorum fakat düşük tempolu, uzun dinlenme aralıklarıyla. Sizce bu durum yedek subay olmak için bir engel teşkil edebilir mi? Çünkü doktorum askere gitmeden önce bu konuyla ilgili bir rapor alıp teslim etmem gerektiğini, bu duruma karşın önlem alınabileceğini söylüyor.

 18. Hocam iki adet sorum olacak sizlere
  1) Benim safra kesemde taş var bu yedek subaylığa engel midir?
  2) Bu sene PDR’den mezun oldum hangi dönemde gidersem yedek subay olarak yapma oranım artar? PDR’cilere yedek subay çıkma ihtimali yüksek denildi doğru mudur?

  1. Merhaba, bahsettiğiniz sağlık sorununa rağmen eğer askerlik yapmaya elverişli iseniz, yani er olabiliyorsanız yedek subay da olabilirsiniz. Sağlık açısından ikisinin de şartları aynı. İkinci soru hakkında bilgim yok.

 19. askerlik hizmet tercihimi yedek astsubay olarak yaptım eğer çıkarsa yedek astsubay olarak yaparsam askerliği 12 ay sonunda terhis olup eve dönebiliyormuyuz yoksa askerde astsubay olarak kalmak zorunlu mu ??

 20. Mehaba Ilker Bey.
  Öncelikle yapmış olduğunuz paylaşım çok yararlı okurken heyecanlandim bu değerli paylaşımınız için teşekkür ederim.
  2019 senesi eylül ayı içerisinde Makine Mühendisliği bölümünde 3.10 ortalamayla mezun olacağım.
  İş başvuruları konusunda erkek adaylarda askerlik şartı arandığı için hemen askere gitmeyi düşünüyordum ve askerliğimi de yedek subay olarak yapmayı planlıyorum(tabi çıkarsa).
  Fakat kafami kurcalayan bir kaç soru var. Bu sorularıma cevap verebilirseniz çok sevinirim.
  1. Sorum
  Gözlük kullanıyorum. 2 gözümde de miyop var (ikisi de 2 derece de)
  Sağlık mükâfatlarını falan askeriye de mi yapıyorlar yada sağlık ocağı gibi bir kurumda yedek subay olabilir gibi belge yeterli midir?
  Yedek subay seçimlerin sağlık yönünden gözlük kullanmamı sorun ederler mi ?
  Diyelim ki sorun etmediler sizin döneminiz de gozluk ile görevini yapan yedek subay tanıdığınız var mıydı?
  2. Sorum :
  Askere gitmekte biraz aceleciyim fakat yakın arkadaşlarım askerliğin 6 ay düşmesi ile yedek subay çıkma sansin azalabilir dediler bu olası bir durum mu ?
  3. Sorum
  Makine Mühendisi olduğun için mesleğimi yapabileceğim göreve verilme şansım var mı bunu kendimiz seçebiliyor muyuz?

  Biraz uzun bir yazı oldu kusura bakmayın ama bu soruları sürekli araştırıyorum siz ve sizin gibi yedek subay olarak görev yapmış tecrubeli kişilerden cevap almak en dogrusunu oldugunu dusunuyorum.
  Tekrar teşekkür ederim
  Saygılarımla..

  1. 1. Gözlük/lens kullanmanın yedek subaylıkta bir etkisi yok. Aile hekiminde muayene olunuyor. 2. Bilmiyorum. 3. Evet mesleğinizi yapabilirsiniz fakat buna siz karar vermiyorsunuz, kurada nasıl çıkarsa.

 21. Selamünaleyküm verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim ama bişey sormak istiyorum anlattığınız yedek sıbaylıkta er, erbaş gibi kışladamı kalınıyor yoksa aileni götürüp bir evde kalınabiliyormu bunu merak ediyorum yani akşamları evine gidip sabah mesai gelir gibimi oluyor

 22. Merhaba, ben haziran 2019 sosyoloji lisans mezunuyum. askerlik tecili için gittiğimde verdikleri belgede statü olarak; yedek subay adayı yazıyor. kasım 2019 için gitmeyi düşünüyorum. yedek subaylık çıkar mı ?

 23. Yedek subaylığa başvurmaya karar verdiğimden beri senin yazını okuyup takip ettim. Gerçekten çok verimli güzel bilgilerdi, çok makbule geçti. Her şey için sağ olun. Bu akşam itibariyle Polatlı Topçu ve Füze okuluna katılıyorum, yedek subay adayı olarak. Herkese hayırlı tezkereler.

   1. kardeş k.b askerdeydim yeni gördüm. Acemiliği bitirdim mehil iznindeyim şuan. Kafana göre giremiyorsun polatlıya. Bizim burada 467 meslekçi 160 tkcı vardı. Eğer mühendis,avukat,öğretmen vs. branşlarındaysan %90 polatlıya çıkarsın. Ama polatlı bu celp döneminde cidden kötüydü. Komutanlar baya sertti. Yani ilker hocamın bahsettiği dönemden hayli uzaktı. Hakkında hayırlısı 🙂

  1. Merhaba, yedek subay olarak gittiğinizi yazmışsınız.. Benim size bir sorum olacaktı. 27 yaşındayım yedek subaylığa başvurdum çıkarsa yedek subay olarak askerde kalabilir miyim? Kalmak isteyenlere yaş sınırı var mı? Cevaplarsanız sevinirim..

   1. Merhaba, yedek subaylık göreviniz bitikten sonra muvazzaf subaylığa geçiş yapabilirsiniz. Fakat yaş sınırını ve diğer kriterleri bilmiyorum.

 24. merhaba. bilgilendirici yazınızdan ötürü teşekkür ederim. 4 gün sonra ateş idare subay adayı olarak birliğime katılacağım. tasarım mezunuyum ve matematik alanında hiç iyi değilim. bana verilen görevleri ve benden beklenenleri belirttiğim nedenden dolayı yapmakta sorun yaşar mıyım?

  1. Merhaba, ateş idare tamamen çizim ve hesaplama işi. Üst düzey bir matematik istenmiyor yani fonksiyon, diferansiyel gibi konular yok. Çiziminiz iyiyse fazla sorun yaşamazsınız.

 25. Kardesım selamun aleykum bir sorum var. Şimdi ilk 2 ay ogrencı egıtim ders sınavdan bahsetmişsin pekı bu sınavlar dersler genellıkle ne uzerıne bunu merak ediyorum. Saygılarımla

  1. Aleykümselam. Harita bilgisi, askeri kanunlar, yanaşık düzen vb gibi temel konular var. Ayrıca hangi sınıfta eğitim aldıysanız onunla alakalı mesleki sınavlar. Örnek veriyorum ben Topçu sınıfıydım, Ateş İdare dersi ve sınavı vardı. Tüm bunlar zaten 2 aylık eğitimde anlatılan derslerden oluşuyor.

   1. Selamın aleyküm hocam benim merak ettiğim Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunuyum bu dönem de yedek subaylığı tercih edersem bana çıkma olasılığı yüzde kaçtır acaba? Saygılarımla

 26. Askerlik mesleği hakkında 6 aydan fazla süredir bilgi alıyorum araştırıyorum bu kadar net ve işe yararlarının görmedim.Teşekkürler.Başarılar…

 27. merhabalar kafamda çok soru isareti var yardımcı olur musunuz myo mezjnuyum.yeni sistemde yedek astsubay olarak.gitmeyindusunuyorum 12 aylık sürecte surekli askeriyede mi olurum yokaa aksam evime mi giderim

  1. Bu sorunun cevabını bende arıyorum bende aynı şeyi düşünüyorum ve evliyim evde mi yoksa kışlada mı kalırım 😏

   1. 2 aylık eğitimde kışlada, ardından kıt’a görevinde dışarıda sizin kendi kiraladığınız bir evde. Fakat hudut bölgesinde, karakolda görev yaparsanız bu geçerli değil.

 28. Merhaba.Emeğiniz için teşekkür edip birşey sormak istiyorum.Yeni sistemde yedek astsubaylık imkanı veriliyor.Hangi şartlara uyan gençler şans bulabiliyor?İnternette sistem yeni olduğundan pek bir bilgi yok.Siz bilgi sahibi iseniz yardimci olabilir misiniz?

  1. Verilen bilgilere göre bu görev için sadece en az 2 yıllık yüksek okul fakültesinden mezun olmak yeterlidir. Eğer ki ihtiyaçtan daha fazla başvuru olursa bu durumda yedek subaylar gibi yedek astsubaylarda da kura çekilecektir.

 29. Askere ilk gittiğiniz günlerde yanınızda laptop götürebilir miyiz? Ayrıca lisanlı bisiklet sporcusuyum bisikletimi kendimle götürmem için uygun bir ortam bulabilir miyiz?
  Maaşlar net olarak ne kadar?
  Diş sağlığım için hizmet alabilir miyim?
  Yedek astsubay

  1. Hayır kışlalara her koşulda bilgisayar sokmak yasak. Eğitim döneminde yanınıza bisiklet anlamayabilirsiniz, belki otoparka park edebilirsiniz. Fakat sonra işe bisikletle gidebilirsiniz. Diş sağlığınız için hizmet alabilirsiniz evet. Maaşları bilmiyorum.

 30. Iyi günler bana tuzla piyade yedek subaylık çıktı benim öğrenmek istediğim her türlü ihtiyacımızı onlar mi karşılıyor telefona izin var mı ilk girişte subay traşı mi yoksa er traşı mi istiyorlar

   1. Ben Kasım celbine Ankara etimesgut tankçı yedek astsubay olarak çıktım peki ben er traşı olmak zorundayım bende subay traşı olup gitsem orda er traşı yaparlar mı acemi yani 2 aylık kurs eğitimine giderken bilgi verirseniz
    Teşekkürler Şimdiden yazdığınız bilgiler çok değerli 🙂

 31. sevgili asteğmenler bende asteğmen olarak askerliğini yapmış biri olarak size 2 çok önemli tavsiyem var; 1-) gittiğiniz birliklerdeki astsubay ve uzman çavuşlara ne olursa olsun abi demeyin bunun için sizin gözünüzün içine bakarlar sizi umursamazlar sizden önceki asteğmenler diyorsa bile siz sakın abi demeyin astsubayım,uzmanım şeklinde hitap edin 2-)gittiğiniz birliklerde devrecilik ve sıracılığa kesinlikle izin vermeyin ve herhengi bir konuda gittiğiniz birlik karakol bölük tabur olabilir herhangi bir hukuk dışı veya yanlış bir uygulama varsa tugay komutanınıza bu durumları askerlik bitişi şikayet edin kesinlikle taviz vermeyin ve dik olun bildiğinizde şaşmayın hepinize hayırlı olsun ben hudut karakolunda görev yapmıştım çok değerli bir görevdi…

 32. Merhaba, benim askerlik yerim; Yedek Subay jamdarma komando okulu komutanlığı İzmir – Foça’ ya çıktı. Resim öğretmenliği Mezunuyum. Branş 104 diyor ne demek ?
  Şimdiden Teşekkürler 🙂

   1. ben meslek yuksek okulu mezunuyum benim için yeni askerlik sistemi nasıl olacak bilgilendirebilir misiniz?

   1. Yedek subay da ecemilige giderken kameralı telefon götürebilir miyiz ? Teşekkürler

   1. 2.5 aylık eğitim sonunda kalan 9 ayı evde mi kışlada mı kalıyorsun ? 2 yıllık yedek astsubaylık için

   2. Görev yeri hudut bölgesi değilse kışla dışında kendi evinizde. Yerine göre varsa askeri gazino ve ordu evi de tercih edilebilir.

 33. Merhaba bugün yedek subay olacağımı öğrendim ancak renk körüyüm şimdi ne olacak?

 34. Merhabalar bende istanbul tuzlada yedek subaylık yapıcam nasip olursa.Ilk 2.5 ay ordayiz galiba bu 2.5 ayda izinler nasil oluyor birde yanimizda goturmemiz gereken olmazsa olmazlar neler simdiden tesekkur ederim

   1. Bana da tuzla çıkmıs hepimiz aynı yerde olucaz sanırım

   2. Kameralı telefon serbest olacak mı acaba bir bilginiz var mı bununla ilgili ?

 35. Merhaba İlker bey,
  2018 kasim celbinde yedek subay olarak gitmek icin celbimi bozdurdum. Metalurji ve malzeme müh.mezunuyum. dip notum 2.77. Size sorum yedek subaylık için not ort, boy, kilo kıstaslarına bakılıyor mu? Acemilik zamanıninzda benimle ayni meslekten birileri olmus muydu bir de?

  İyi günler.

 36. Merhaba

  Ben yedek subay olarak yapmak istiyorum. Gözüm miyop 1.75 sorun olur mu?
  Matematik lisans
  İktisat lisans
  Bankacılık ve borsa yüksek lisans mezunuyum.

  Sonrasında askerde kalma şansım oluyor mu?

  Bilginiz varsa cevaplarsanız çok sevinirim.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s