Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum

Askerlik hizmetine başladığım ilk günden beri yazmayı planlıyordum. İlk haftalar fırsat olmadı, müsait olunca paylaşmak için günlük tutmaya başladım. İlk bir ay boyunca sayfalarca yazdım. Sonra bir gün “istihbarat” dersi aldık ve yazdığım pek çok şeyin aslında paylaşılamayacağını öğrendim. Bunun üzerine, günlük yazmak ve yazmamak arasında kararsız kaldım. Fakat anlatılmaya değer o kadar şey oluyordu ki bunları kaydetmemek büyük bir kayıp olacaktı. Neyse sonra orta yolu bulup, yaşadıklarımı uygun şekilde kaleme almaya başladım.

Bu yazıyı, askerlik yapmak durumunda olan ve “askere gitsem mi, sonra mı gitsem, bedelli askerlik çıkar mı, zorunlu askerlik kalkıyor mu?” diye düşünenler için yazıyorum. Özellikle de askerlik hizmetini yapmaya karar vermiş fakat yedek subaylık tercihinde kararsız olanlar için… (Yedek Astsubaylıkla ilgili yeni yazı)

İlk önce, yedek subaylığı en kısa şekilde özetleyen Cem Yılmaz’ı dinleyelim.

Cem Yılmaz aslında performansında haksız değil. Askerlik süresince yaptıklarıma baktığımda, tam da bu iş için orada olduğumu daha iyi anladım. İhtiyaç duyulan her anda, akla ilk yedek subaylar geliyor.

Bilmeyenler için özetleyeyim, üniversite mezunları askerliğini iki şekilde yapabiliyor. Bunlardan biri “kısa dönem askerlik“, 6 ay yapılıyor. Diğeri de “yedek subaylık“, 12 ay yapılıyor. Kısa dönem yapanlar; Er, Onbaşı ve Çavuş rütbelerinde olabiliyor. Yedek subay olanlar ise, askeri öğrenci statüsü ile başlıyor; eğitimleri bittikten sonra Asteğmen rütbesi ile hizmete başlıyor, 8 ay sonra ise Teğmen rütbesi takıp askerlik hizmeti bitene kadar Teğmen olarak kalıyor. Bu süre zarfında, ilk önce askeri öğrenci maaşı alıyor, sonra Asteğmen maaşı ve Teğmen olduğu süre için de Teğmen maaşı alıyor. Maaşlar, askerlik hizmetini yaptığınız yere göre değişir; “iç güvenlik bölgesi” olarak adlandırılan terör riski yüksek yerlerde yapanlar maaşlarına ek tazminat da alıyorlar; sınırda yapanlar da “hudut tazminatı” alıyor.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, yedek subaylık etrafınızda anlatılan askerlik anılarından çok farklıdır. Hatta benim için, “hiç alakası yoktur” diyebilirim. Bunun en önemli nedenlerinden biri, askerlik hizmetini yapmak için kısa süreliğine gelen kişiler olsanız da, kışla içerisinde rütbeli personelsinizdir. Size doğrudan emir ve görev veren sınırlı sayıda komutan vardır. İşiniz genel olarak bellidir ve sabah mesaiye başlarsınız, akşam olunca çıkarsınız. (Tatbikat, gece eğitimi, nöbet vb. faaliyet yoksa.)

Bazen arkadaşlarım; şuan askerlik hizmetini yaptığım yerden dolayı, hatta çalıştığım bölükten dolayı mutlu olduğumu düşünüyor. Ama askerliğin ilk haftasında dahi hep bardağın dolu tarafından bakabildiğimi düşünüyorum.

Günlüğümdeki ilk sayfaya, kışlaya ilk girişte karşılaştığım muameleyi yazmıştım. O an yaşadığım duygu, hayatımda ilk kez yurtdışına çıkıp pasaport kontrolden geçtiğim zamanki ile aynıydı. Daha önce bulunmadığın, tanıdığın kimsenin olmadığı bilinmez bi dünya…

Kapıdan girerken, “er mi, asteğmen mi” sorusu soruluyordu. Önümdeki kişi “er” diyince çantayı x-ray cihazından geçirip üst araması yaptılar. Ben “asteğmen” deyince, listeye bakıp “şöyle” deyip beni ayırdılar. Kayıt işlemleri oldu ve beni koğuşlara götürdüler. Her ne kadar daha önce internetten okuduğum yorumlar tedirgin olmamı gerektiren bir durum olmadığını söylese de, oraya gidene kadar, koğuşların ne kadar büyük ve kalabalık olduğunu merak ediyordum. Fakat gittiğimde beni güler yüzle karşılayan ve odamı gösteren takım komutanı vardı.

Yedek subay okulunda, odalar gayet düzenli, geniş ve temizdi. 2,5 aylık eğitim döneminde hep buradaydık. Belli bir süre odalarda 12 kişi kaldık, sonra 5-6 kişi şeklinde odalara dağıldık. Odalardaki kişi sayısı kadar, bence kimlerin olduğu da önemli. Nihayetinde gün içinde eğitimden arta kalan zamanlarda onlarla vakit geçiriyorsun. Topçu sınıfı olduğumuz için, genel olarak matematik ağırlıklı bölümlerden mezun kişiler vardı. Fakat oda arkadaşlarımdan biri uluslararası ilişkiler alanında doçent idi. Bölümlerimiz yakın olunca zaman güzel geçiyordu.

Askeri öğrencilik dönemi

Askerliği yedek subay olarak yapanların acemi birliği yokturYedek Subay kurs bölükleri vardır ve eğitimler orada verilir. İlk iki hafta temel askeri konular; selamlama, yürüyüş, silah kullanımı vb. gibi bilgiler öğrenilir ve ardından yemin töreni olur. Sonraki iki ay boyunca ise, bulunduğunuz sınıfla ilgili eğitim alırsınız. Bu eğitimde, 6-7 farklı ders olur. Her dersin farklı bir ağırlık ortalaması-kredisi vardır. (Tıpkı üniversitedeki gibi.)

Atış planı çizimi

Dersler hafta içi beş gün vardır. Biz sabah kalkar 1 saat etüt yapardık. Öğlene kadar da 4-5 saat ders olurdu. Öğle yemeği, ardından 2-3 saat daha ders. Ardından etüt ve gün biter. Bunların yanında, komutanların verdiği ödevler olur, ertesi gün için tamamlamanız istenir. Gece de onları yapar uyurduk. (Biliyorum bu dediklerime inanmıyorsunuz, “böyle askerlik mi olur” diyorsunuz, fakat öyle.) Dahası, iki ay sonunda sınavlar vardır. Askeri okuldan mezun olmak için her dersi geçmeniz gerekir. Sınavlarda başarısız olanlar için bütünleme sınavları vardır. Bütünleme sınavlarına kalanlar için zorunlu ek etüt programları koyulur.

Askeri dersler bir üniversite mezununun kolaylıkla başarabileceği zorluktadır. Dersleri düzenli takip edip, not tutmak sınavları geçmek için yeterlidir.

Dersler, üniversite standartlarınki yerleşkede veriliyor. Kimi dersler 10-15 kişilik sınıflarda oluyor. Ortak konuların anlatıldığı kalabalık dersler de amfilerde gerçekleşiyor. Uygulamalı eğitimler için ayrı sınıflar var. Eğer topçu sınıfı askeri öğrenciyseniz, tatbikat alanında bizzat size top atışı yaptırılıyor. Tabi bu öyle kolay bi konu değil, anca dönem sonunda tüm eğitimleri tamamlayınca yapılıyor. Ayrıca farkettiğim bir durum, eğitimde ‘tümevarım’ değil, ‘tümdengelim’ yöntemi kullanılıyor. Bu da bilgilerin akılda kalıcı olmasını sağlıyor.

İstediğiniz yerde askerlik yapabilirsiniz!

Bunu söylediğimde arkadaşlarım şaka yaptığımı düşünüyorlar. Detaylı anlatınca “yok artık!” diyorlar.

yedek subay teğmenİki buçuk aylık askeri öğrenciliğin sonunda, gelecek dokuz aylık askerlik görevinizi nerede, hangi birlikte yapacağınızı bir torba içerisinden çekeceğiniz kağıtla siz belirliyorsunuz. Orada tamamen kendi şansınızla başbaşasınız. Kimisine İzmir Bornova çıkıyor, kimisine Hakkari Aktütün… Bu heyecanı bizzat yaşıyorsunuz. Tabi bir istisna dışında.

Yedek subay okullarında (ve bildiğim kadarıyla askeri okulların tamamında) ortak bir uygulama var. Buna göre, askeri okul mezuniyet puanına göre ilk %10’luk dilime giren öğrenciler kura çekmek yerine, kurada bulunan yerlerden istediğini seçiyor. Bu şekilde ben de, yedek subaylık eğitimini dereceyle bitirmemin ardından gideceğim birliği kuradan önce kendim seçtim.

Asteğmenlik dönemi

İki buçuk aylık eğitimin sonunda iki hafta tatil verilir. Sonrasında, seçtiğiniz veya kura çekerek belirlediğiniz birliğinize gider, katılım işlemlerini yaparsınız. Size tavsiyem gitmeden önce birlik komutanınızı arayıp nezaketen bir isteği olup olmadığını sorun.

Birliğe gittiğinizde ilk olarak personel işlerine (bir nevi insan kaynakları departmanına) uğrayıp çeşitli belgeleri doldurmanız gerekir. Bu yerine göre 1-2 gün sürebilir. Sonrasında bölük/batarya komutanınız ne emir verirse onu yaparsınız.

Atğm. GiritBulunduğunuz birliğe göre komutanınız üsteğmen veya yüzbaşı rütbesindeki bir subaydır. Doğrudan sorumlu olduğunuz tek kişi odur. Ondan emir alırsınız. Eğer kısa dönem bir asker olsaydınız, o bölük/batarya içerisinde sizin en az 7-8 tane doğrudan emir aldığınız komutanınız olurdu.

Benim bulunduğum birlikte bölük komutanından sonraki en rütbeli personel bendim. Takım komutanı olarak her sabah içtimada nöbetçi çavuştan yoklamayı alıp bölük komutanına tekmili ben veriyordum.

Takım komutanı olarak başlıca göreviniz yedek subay okulunda aldığınız askeri eğitimler/bilgiler doğrultusunda, takımınızdaki askerleri eğitmektir. Yapılacak bir denetlemede bu askerlerden siz sorumlusunuzdur. Askerlerinizin sağlık durumundan, ailevi meselelerine kadar bilmeniz istenir. Düzenli olarak danışmanlık hizmeti verirsiniz, askerlerinizin psikolojik bir sorunu olup olmadığını, varsa bunun ne aşamada olduğunu bilirsiniz ve askerlik süresince takibini siz yaparsınız. Yaşanacak bir olumsuz durumda bu kayıtlar incelenir.

Spor

Askeri birliklerde, örgün eğitimde olduğu gibi bir müfredat vardır. Her ay, her hafta ve her gün planlanmıştır. Hangi eğitimin ne zaman nasıl yapılacağı bellidir. Spor faaliyeti de bulunduğunuz yere, birlik komutanının emirlerine göre yoğunluğu farklılık gösterir.

Genel olarak istenen şey, çevik ve hızlı hareket kabiliyetine sahip askerlerin yetiştirilmesidir. Bunun için koşu çok önemli. Yaygın olarak, denetlemelerde istenen tam teçhizat (ayağınızda bot; üzerinizde kamuflaj, hucum yeleği, 5 adet şarjör, kompozit başlık, su dolu matara ve silah ile) 3 kilometreyi yaklaşık 15 dakikada koşmaktır. Ayrıca çeviklik için de askeri pentatlon olarak bilinen 500 metre uzunluğunda; içerisinde merdiven çıkmak, sürünme, düz duvara tırmanma, yüksekten atlama, dengeli yürüme vb. engellerin olduğu koşu parkuru vardır.

Bunların hepsini istenen sürede tamamlamak için 3-4 aylık düzenli spor yeterli oluyor. Görev yaptığım birlikteki askeri pentatlon fotoğraf ve videoları için tıklayın.

yedek subay ne yapar spor

İnsan ilişkileri

Öncelikle şunu bilmelisiniz, geçici süreliğine askerlik yapıyor olsanız da size devlet tarafından verilmiş bir rütbe ve onun karşılığında almış olduğunu bir maaş var. Yedek de olsa subay sınıfındasınız. Askerlik süresince, subayların sahip olduğu hak ve imkanlara sahipsiniz. Taktığınız yaka işareti, giydiğiniz şapka muvazzaf subaylar ile aynıdır. Rütbeniz omuzunuzdadır.

Ayrıca bilmelisiniz, Harp Okulu’ndan çıkan teğmenlere verilen bir yıllık sınıf eğitiminin hızlandırılmış versiyonu iki buçuk ayda Yedek Subay okulunda alıyorsunuz. Yani, herhangi bir uzun/kısa dönem askerden çok daha bilgilisiniz. Unutmayın siz onların komutanısınız. Bunları yazıyorum çünkü asteğmen rütbesindeki kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biri kendisini düz asker olarak görüp, davranışlarına dikkat etmemesi ve personelle olan ilişkilerinde lakayt davranmasıdır.

Bunların yanında, şunun da farkında olunmalı, her ne kadar askeri rütbe silsilesi içinde hatrı sayılır bir konumda da olsanız, sizden yaşça ve bilgice üste olan astlarınız vardır. Omuzdaki asteğmen rütbesinin şehvetine de kapılmayın! (:

Birliğinizdeki subaylar, astsubaylar ve uzman çavuşlar sizin mesai arkadaşlarınızdır. Yani, askerlik bitince “asker arkadaşlarınla görüşüyor musun?” dendiğinde, burada kastedilen üsteğmen/yüzbaşı rütbesindeki komutanınız ve birlikte çalıştığınız astsubay ve uzman çavuşlardır. Aldığınız görevleri başarıyla yapıp yapamadığınıza, birlikte çalışırkenki davranışınıza ve iletişiminize bağlı olarak saygı görürsünüz. Askerlik bittikten sonra, hâl-hatır sorduğunuz böyle birilerin olması bence güzeldir.

Görevler

Afyonkarahisar Ordu Evi, Sancak SubayıTakım komutanı olarak sabit bir görevinizin olmasının yanında, ikincil, üçüncül görevler de verilebilir. Detayına girmeden bahsedeyim. Bunlar; yürüyüş mangası hazırlamak, avans mutemetliği, şehit-gazi ailesi ziyareti; çevre düzenlemesi, araç ve silah bakımı yaptırtmak, spor yaptırmak, araç komutanlığı yapmak vb. gibi.

Ayrıca bazı durumlarda şehir dışında da görevlendirilebilirsiniz. Bunlar, düzenlenen törenlere katılmak, birlikler arası spor müsabakaları için yarışlara gitmek, askeri kurs ve tatbikatlara katılmak olabilir. Benim ilk şehir dışı görevim, asteğmenlik döneminin ikinci haftasında gelmişti. Bir hafta süren görev sonunda şilt ile ödüllendirildim.

Tatbikat ve denetlemeler

Bulunduğunuz birliğe göre değişmekle birlikte, belki de hiç tatbikat görmeyebilirsiniz. Ben yedek subaylık süresince sadece bir atışlı tatbikata katıldım. O da kışın en soğuk günlerine denk gelmişti. Güne -9, -10 derece sıcaklıkla başlıyorduk.

Benim katıldığım tatbikatta, birliğimizde bulunan topçu bataryaları envanterindeki top ve obüslerle atış gerçekleştirdi. Atışların başarılı olabilmesi için işbirliği çok önemli, özellikle de (bilgisaraysız) manuel olarak yapılan atışlarda. Ufak bir hata büyük kazalara yol açabilir.

Bu atışların en önemli kısımlarından biri hedef tespit takımı, yani tatbikat gereği düşman unsur olarak belirtilen yerlerin koordinatlarını telsizle topçu bataryalara iletenler. Benim katıldığım tatbikatta, bu kısımda atış yaptırma görevi verilenlerin çoğu asteğmen rütbesindeki yedek subaylar olmuştu. Yani asteğmenler hedef koordinatları belirleme cihazıyla bakıp, istedikleri koordinatlara, görevin gereği yapılacak atış miktarını söyleyerek atış isteğinde bulunuyordu. Bu şekilde yüzlerce atış yapıldı.

Bunu söylüyorum çünkü askerliği yedek subay olarak yapacaksanız, muvazzaf bir subayın yapacağı hemen her göreve siz de hazır olmalısınız. Askerliği, günde birkaç saat nöbet tutarak, yerleri süpürerek, kantinde televizyon izleyip, kitap okuyarak tamamlayamayacağınızı bilmelisiniz.

2015 Polatlı Atışlı Tatbikat fotoğraf ve videoları için tıklayın.

img-20150219-wa0001
+3 ve -10 santigrat dereceler arasında gerçekleştirdiğimiz tatbikattan…

Denetlemelere gelince, ara ara yapılır. Yeter ki siz koşmaya hep hazır olun. Kayıtlarınız düzenli, araçlarınız bakımlı olsun. Yedek subay okulunda aldığınız eğitimle ilgili sorular sorulur. Takımınızdaki askerlerin kılık kıyafetinden ve askeri bilgisinden de siz sorumlusunuzdur.

Silah kullanma

Silahlı kuvvetlerde en yaygın kullanılan silah ‘Heckler&Koch G-3’ 7,62 mm piyade tüfeğidir. Askeri öğrencilik dönemindeki derslerden biri de bu silahı kullanmakla ilgilidir. Konuya silahın özellikleriyle başlanır, en son da atışlar yapılır; gündüz ve gece.

Her askeri öğrenci kendi silahını önce 25 metre atışlarında gözüne göre sıfırlar. Ardından 200 metre gündüz, 50 metre gece atışları olur. Bu atışlardaki başarı, yedek subay okulundaki mezuniyet puanını etkiler.

tabanca kullanımıKıt’a görevinde, yani askeri öğrencilik bittikten sonra, subay sınıfında olmanızdan dolayı yanınızda taşıdığınız silah ‘Kalaşnikof’ olarak bilinen ‘AK-47‘dir. Fakat denetlemelerde genellikle ‘G-3‘ silahı ile atış yaparsınız. İstisnalar olabilir. Bazı denetlemelerde asteğmenler ‘MG-3‘, Uçaksavar ve Roketatar silahları da kullandı.

Tabanca atış görevi genellikle askerde kendi mesleğini yapan asteğmenlere (Veteriner, Psikolojik danışman, doktor vb. sınıflardakilere) verilir. Tüm yedek subayların, kadrolarında geçen tabancayı taşıma hakları vardır, fakat birlik komutanları buna pek yanaşmazlar. Keza, yedek subaylar psikolojik hiçbir testten geçmediği göz önünde bulundurulursa, güvenlik riski olmadığı sürece doğru bir karar olabilir.

Nöbet

Bilinmelidir ki, en düşük rütbeden başlayarak Tabur/Alay komutanına kadar her personel nöbet tutar ve 24 saatini kışlada geçirir. Er/erbaş nöbetlerinden farklı olarak, elinde silahla durmazlar, genellikle idari işlerdir. Yedek subaylar da bu nöbet gruplarından birinde yer alırlar. (Güvenlik gerekçesiyle detay vermiyorum.)

Yedek subaylıkla ilgili sıkça sorulan sorular için tıklayın. Dövme, renk körlüğü, yurtdışına çıkma, asteğmen maaşı…

Sayfanın altındaki ‘bir yorum yazın’ kısmına merak ettiğiniz konularla ilgili yazabilirsiniz.

Yedek Astsubaylık ve yeni askerlik sistemiyle ilgili güncel yazı:
Yeni askerlik sisteminde hangisi tercih edilmeli?
Yedek subay, yedek astsubay, erbaş/er? (13 Temmuz 2019)

Herkese başarılar.

cropped-cropped-cropped-20150402_1616321.jpg


İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum” için 461 yorum

 1. Merhabalar ben universite mezunuyum yedek subay olarak askerligimi yapmak istiyorum ama kurayla ve ihtiyaca gore secildigi icin kesin bir sey yokmus bu konuda.ama komando olmak istiyorum yedek subay olmak istiyodum diyince %99 ihtimal çıkıyormuş.tavsiye edermisiniz komandolugu

 2. Çok faydalı paylaşımınızdan dolayı teşekkür etmek her okuyucu gibi benimde boynumun borcu oldu.
  Bende Etimesguta topçu olarak düştüm. Muv: leopard1 a3 leopard2 a4 gibi şeyler yazıyor. Anlamı nedir? Birde haftasonu tatil olabileceğini yazmışsınız(yemin töreninden sonra). Haftasonu için aracımı yanımda götürmeyi düşünüyorum. Bir problem teşkil edermi. Haftasonları şehir dışına çıkabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler

  1. Haftasonları garnizon dışına çıkmak yasak, bu ilçe sınırlarına tekabül ediyor. Fakat araç getirmeniz tabiki sıkıntı olmaz. Ayrıca, Etimesguta ise neden topçu yazmışlar anlayamadım, tankçı olabilir o. “Leopard” dedikleri de tank modeli.

 3. Hocam kolay gelsin nasip olursa bu sene üniversiteden mezun oluyorum ve en çok merak ettiğim konulardan hakkında en açık ve net bilgilere sizin bloğunuzda ulaştım..Bende askerliğimi yedek subay olarak yapmak istiyorum ama merak ettiğim birşey var ben okuduğum bölüm gereğince olmamasından endişeliyim yani emin değilim yedek subaylık çıkacağından ben turizm işletme okuyorum aşçılık bölümü diyelim genel alanım bu sizce benim girme veya alınma ihtimalim olur mu..Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim..

 4. Merhaba ilker hocam biseyo merak ettim Usta birligin Balikesir Burhaniye Topcu taburu mu? Pentatlon resimlerine ve 25 atislari resimlerinde oraya cok benzettim. Eger orasiya hangi bataryadaydin? Ben orda astegmen olarak gorev yaptim 2. Bt idim.

 5. Merhaba İlker Bey yazınızı okudum gerçekten siterlerde olan başka açıklamalara rağmen çok rahatlattı beni.
  Sormak istediğim soru ise; benim uyku sorunum var bu askerde bana çok sıkıntı yaşatır mı ortamı kalınan yerleri siz daha iyi biliyorsunuz ?
  bir de ben inşaat mühendisiyim meslekçi yedek subay olarak gitme olanağım nedir ?
  okul mezuniyet ortalamam , aldığım dil kursları ve diğer kurslara ait belgeleri askerlik şubesine vermem bi avataj mı yoksa dezavantaj mıdır?
  son olarakta askeri öğrencilik eğitimi aldığımız sürede misafirhanede kalma ihtimalimiz var mıdır ?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla…

 6. emeğinize sağlık çok güzel yazmışsınız . Ben besyo mezunuyum mesleğim tenis antrenörlüğü vede beden eğitimi öğretmenliği. Asteğmen olabilme şansım nedir bilginiz varmı bu konuda

 7. Merhaba benim bir sorumda; öğretmenim tecilim haziranda bitiyor fakat sol ayağımda altı parmak var bu bana engel değil acaba yedek subay olmama engel olur mu ve muayene de detaylı bakıyorlar mı ya da yedek subaylık çıktı bunu engel olarak gördüler kısa dönem mi yaparım yoksa uzun dönem er olarak mı yaparım ? şimdiden teşekkürler.

 8. mrb ilker bey herkes gibi bende tesekkur ediyorum boyle bir konuya deginip insanlarin akillarina takilan sorunlara cozum mahiyetinde cevaplar verdiginiz icin benimde bir sorum olacak size lisans mezunu bi hemsireyim suanki askerlik gorevimi yedek subay olarak yapmak istiyorum sizce meslekci cikma ihtamilm yuksekmidir yoksa takim komutani cikmammi ihtimal 2 olasilik var demi ya meselkci ya takim komutani olabiliyosunuz bunlarn ayrimi ne meslekcielre cok raaht diyolar okuudgum yorumlarda/

 9. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için tesekkürler. Ben şunu merak ediyorum; kpss ye girdim, devamlı internetten personel alımlarını takip etmem gerekiyor. Eğer ki yedek subay olursam ilk gidişimde akıllı telefon götürsem sıkıntı çıkar mı, kullanabilir miyim ? Yoksa girişte direk alıyorlar mı ? Bir de bu alımlar için mülakatlar oluyor, onlar için kolayca izin alabilir miyim ?

  1. Askerlik hizmeti sırasında mülakatlar veya sınav gibi durumlarda daima izin alabilirsiniz sıkıntı yok. Telefon uygulaması ben geldikten sonra değişmiş, şuanki uygulamayı birliğinize sormanızda fayda var.

 10. Komando Asteğmenler ilk %10’a girdikleri zaman da istediği birlikte (batıda) askerlik yapabiliyor mu? Mesela, sizin birlikte var mıydı komando olan ya da İstanbul Tuzla’da?

 11. Merhabalar, askerlik işlemlerimi başlattım. Şubat 2017 celbinde kısmetse askere gidecem. Uzun dönem(Yedek subay) olarak gitmeyi kabul ettim. Benim sorum ben hipertansiyon hastasiyim. Düzenli olarak ilaç kullanmaktayim. İlaç kullanmaya basladigimdan beri tansiyonum hiç yukselmedi. Olaki bana uzun dönem çikarsa yedek subay olabilir miyim? Askerlik şubesi sikinti olmaz dedi. Ama kafamda soru işaretleri var. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.

  1. Evet yedek subay olabilirsiniz. İlaç kullanmaya da devam edebilirsiniz. Sıkıntı olmayacaktır. Askeri öğrencilik ve sonrasındaki süreçte de dilediğiniz zaman doktora gidersiniz. Spor vs gibi sağlığınızı tehlikeye atacak durumlarda zaten kimse sizi zorlamayacaktır.

 12. Merhabalar,
  Ben tecil ettirirken bileğimdeki sıkıntıdan dolayı komando olamaz yazısı almıştım. Tecili bozdururken tekrar muayene olacakmıyım? Eğitimde şınav, barfiks çekersem sıkıntı olur. Bu durumda nasıl davranırlar?

  1. Askerdeki ilk sağlık muayenesinde durumunuzu söylerseniz sizi şınav, barfiks gibi spor faaliyetlerinden muaf tutabilirler. Yapamadığınız bir şeyde, kimse sizi zorlamayacaktır.

 13. Merhaba
  son 6 aydır saçlarımı kazıtarak yaşıyorum nedeni bayaa kelleştim
  durum yedek subay olmama engel mi ?
  askerde peki gerekli izni alsam egzama kaşıntı oluyor bu şekilde kafamı kazıtmam da sorun yaratırlar mı ?

  bir sorunum var ellerimde soğuğa bağlı olarak morarma
  rahatsızlık üzün süreden beri var gecici bir şey değil soğukta kalmamam ve ellerimin sürekli
  sıcak kalması gerekiyor bu durumu belirsem beni acemilikten sonra iklim olarak sıcak bölgelere yönlendirirler mi ?

 14. merhaba sağlık yonetımı mezunuyum. ayrıyetten iş sağlığı ve güvenliği alanında yuksek lısansım var astek olma sansım nedir sizce ?

 15. yedek subaylar nasıl askerlik yapar sorusunun cevabını sayenizde öğrenebildim. gerçekten çok teşekkür ederim.

 16. Merhaba hemşirelerin yedek subaylığı konusunda bir bilginiz var mı tecil bozdurdum şubat için yedek subaylığa evet dedim

 17. Merhaba İlker Bey,
  Ben şubat ayında gitmeyi düşünüyorum askere. Tecilimi bozduracağım. Ancak Kısa Dönem Er yapma konusunda kararsızım, Yedek Subaylık için başvurma konusunu da düşünüyorum. Mesleğim bilgisayar mühendisliği, merak ediyorum genel olarak ortalama harita üzerinde nerelerde istihdam ediliyor bu bölüme mensup askerler. Bir de kısa dönem yaparsam görevlendirme ne tarz olur? Yedek subaylık tavsiye eder misiniz?

 18. Merhaba İlker Bey.Yedek subaylığı düşünürken vazgeçmeyi düşündüm çünkü 2,5 ay sonundaki sınavları geçemesseniz 9 ay er olacağınızı söylemişsiniz sınavların kolay olduğunu söylemişsiniz ama siz okulu dereceyle bitirmişsiniz ben işletme mezunuyum ve tembel bir öğrenciydım size mi kolay yoksa herkese mi kolay?Birde yedek subay asli yerleri kurasında kaç kişi doğuya kaç kişi batıya çıktı daha doğrusu nerelere çıktılar Cevap verirseniz çok sevinirim Teşekkürler

 19. Merhaba ılker bey öncelikle yaptığınız bilgi paylasimindan dolayı size teşekkür ederim.Sorum kura cekimiyle ilgili kura cekminde başkasıyla yer değiştirme oluyor mu bu konu da bilginiz var mi bir de askeriyede kalmak için tekrardan sınava girip tekrar kura mi çekmemiz gerekiyor ve aynı görevde mi devam ediliyor bu konuda bilginiz var mi ? Teşekkür ederim

 20. Merhabalar. Benim erkek arkadaşım 29 ekimde samsun sahra Sıhhıye okulunda yedek subay olarak gitti . Ne kadar eğitim alır ve doğu çıkma ihtimali nedir?

  1. sağlıkçı yani..ben de orda yaptım geçen yıl.. dünyanın en güzel yeridir. deniz manzaralı yatakları vardır diyim siz anlayın geirsini 🙂 ve dünyanın en süper bölük komutanı vardır mustafa üsteğmen 8şu an yzb olmuş) 1 ay ders görecek ve sadece tören yürüyüşü yapacak sonrada kura çekecek bu kadar

   1. Merhaba Yalçın Bey. Size birkaç sorum olacak. Yurtdışında diş hekimiyim. Öncelikle sağlıkçı olarak uzun dönem tavsiye ediyor musunuz? Yaşım 30. Yedek subaylıkta yaş sınırı var mı? Eğer yedek subay olarak başvuru yaparsam şu kadar bir ihtimal ile çıkar diyebilir misiniz? Birde maaş var. Diş hekimi maaşı konusunda bir bilginiz var mı? Bizde nöbet sadece kendi mesleğimiz ile ilgili mi oluyor? Bize beylik silahı veriliyor mu ve bunu dışarı çıkarabiliyor muyuz eğer veriliyor ise? Kusura bakmayın çok soru sordum. Pek bir yerde bulamadım

   2. Samsun a hangi bölümler gidior acaba Radyoloji Önlisans üzerine Sağlık Yönetimi Lisan okuyan birinin uzun dönem sagıkastegmen olma durumu nedir simdiden tesekkurler

 21. Bende 362.dönem mesleki asteğmendim. Polatlı daydı benim acemilik de. Gerçekten de Polatlı’daki 1 aylık acemilik dönemi ve tertiplerimle geçirdiğim o kısacık zaman diliminin benim hayatımda çok ayrı bir yeri oldu. Ben sınavlara kitabı bir kez okuyup girmiştim. Ortalamanın altında bi sıralamayla kuralara kalmıştım. kura esnasında çok heyecanlıydım ama çektiğim kura beni öylesine rahatlattı ki gözlerim doldu diyebilirim. Çünkü oturduğum yeri çekmiştim kurada ve bir karargaha asteğmen olarak gittim. Şuan yeni teğmen oldum ve askerlik bitimine 1 buçuk ay kaldı. Asteğmenlik süresi boyunca birçok rütbeli komutan tanıdım. (buna orgeneral de dahil) Kısacası askerliğim çok rahat geçti. Kıtalarda görev yapan asteğmen arkadaşlara Allah kolaylık versin. Hepinize bol şans.
  NOT: Karargahlara asteğmen olarak giden arkadaşlarım ilk gittiklerinde rütbeli sayısının fazla olması sebebiyle şaşırıp çarpılma korkusuna kapılabilirler. Kendinizi hiç kasmayın. Ben belkide en fazla rütbelinin bulunduğu karargahlardan birindeyim ve bu zamana kadar hiç çarpılmadım 🙂

 22. Merhabalar İlker Bey. Sulus belgemde yedek subaylıgımı topçu birliğinde, yer ölçme takım komutanı olarak yapacagim yazmakta. Yer ölçme ne yapar, ne eder bir bilginiz var mı ? Birde ayriyetten yemin törenimiz 2 ay sonra mi 15 gün sonra mı ? Bilgi verebilirseniz memnun olurum.

 23. Merhaba, İlker bey öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Sorum şu Saçkıran olmam sebebiyle saçlarımı kısa kestiremiyorum Yedek subay olmam halinde teslim olurken saçlarımı erler gibi kısa değilde (3 numara) Daha Uzun kestirsem bir sorun olur mu ? Cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler

  1. Kışlaya girerken, saçlarınızı sakallarınızı kestirmenize gerek yok. (Herkes için geçerli bu) İçeride yapılabiliyor o işlemler. Girdikten sonra bölük komutanınızla konuşursunuz.

 24. İlker Bey Merhaba,
  Verdiğiniz bilgiler için Hakikaten çok teşekkür ederim.
  Yaklaşık 4 aydır toplam 10 defa baştan aşağı okumuşumdur, En son geçtiğimiz hafta askerlik tecilimi bozdurdum ve erken sevk talebinde bulundum.
  Ben İstanbuldaki özel üniversitenin işletme fakültesinden mezun 1993 doğumlu birisiyim.
  Yedek subay olmayı talep ettim fakat çıkma ihtimali yok deniliyor.
  Çok istediğim için herhalde ki Çıkacakmış gibi geliyor.
  Umarım sizin bu yaşadığınız tecrübeleri bende yaşayabilirim. Yazılarınızdan anladığım kadarıyla Bu tecrübeler parayla bile alınamaz.
  Keşke biraz daha olsa da okusam diyorum.
  Kendinize iyi bakın, Umarım bir gün yüz yüze tanışma fırsatımız olur.
  Saygılarımla

 25. Yıllar önceye dönerek, Piyade Okulunu hatırlattınız bana. İlker Bey’in vermiş olduğu doğru ve yararlı bilgilerden dolayı ben de teşekkür ederim.

 26. Merhabalar. Oncelikle böyle bir çalışma yaptığınız için teşekkür ediyorum. Benim kafam çok karışık. Isparta komanda okulunda yedek subaylık eğitimi alacağım. Ama gözlerim bozuk ve gözlük kullanıyorum. Derecesi 1 bucuk civarı. Buna ramen yine de komando yaparlar mi ? Yapmazlar ise yedek subayliktan elenirmiyim ?

  1. Merhaba, orada yapılan sağlık muayenesi sonucunda doktorlar eğer komando olamaz derse sizi Pendik Piyade Okuluna gönderirler. Buna ‘refuse’ olmak deniyor. Yedek subaylığa piyade sınıfında devam edersiniz.

 27. İlker Bey Merhabalar Yorumlara verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak bir sorum olacak.Ankara Polatlı çıktı bana… Branş 68 yazıyor sanıyorum sizinki ile aynı bunun anlamı nedir?
  Bir de sizin usta birliğiniz neresiydi?
  Şimdiden Teşekkür Ederim.

  1. Topçu sınıfı altından “ateş idare” eğitimi alacaksınız. Diğer branşlara göre matematik yeteneği gerektiren bir bölüm, derslerin çoğu sınıf ortamında yapılır. Top mermisinin hedefi vurması için için teknik hesaplamalar… Eğitimin sonunda gerçek atış yaptırılır. Hedefi vurana kadar hesap yaparsınız. Ben çok zevk almıştım. Konuyu anladıktan sonra eğlenceli.
   Ben Balıkesir/Burhaniye’deki topçu taburunda görev yaptım.

 28. Merhaba İlker Bey, yedek subaylığı tercih etsem mi etmesem mi diye düşünürken 2 ay önce sizin yazınızı okuyarak yedek subaylığa başvurmuştum. benimde topçu ve füze okulu, topçu meslekçi olarak bu hafta birliğime teslim olacağım. işletme bölümü mezunu olarak meslek kurası olarak çıkmam çok şaşırttı 🙂
  son olarak bir sorum olcak. askeri öğrencilik döneminde hafta sonları dışarı çıkma iznimiz oluyor mu yoksa hafta sonuda eğitim mi alıyoruz. Teşekkürler 🙂

  1. Topçu ve Füze okulu çıkmasına sevindim. Sizin eğitim 1 ay sürüyor, yemin töreni ile bitiyor. Haftasonu izinleri ise yemin töreninden sonra başlıyordu bizim için. Sizde de aynısı geçerliyse 1 ay boyunca haftasonu izni olmayabilir. Fakat dersler de olmayacaktır. Haftasonu kışlada dinlenerek, spor yaparak geçebilir. Başarılar 😉

  2. İşletme bölümü açık mı örgün mezunumuyduz ? Not ortalaması belirleyici oluyormu? teşekkürler.

 29. Merhabalar İlker Bey,
  Öncelikle bizleri birçok konuda aydınlattığınız için teşekkür etmek isterim. Ben askerliğimi İzmir/Gaziemir`de yedek subay adayı olarak icra edeceğim. Birkaç konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Sınıfım personel ve branşım 62 olarak belirtilmiş. Hangi pozisyonda görevlendirilirim ve ne gibi işler yaparım sizce?
  Spor dışındaki eğitimde alacağımız dersler nelerdir? Bu konuda yardımcı olabilirsiniz?
  Şimdiden bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.

 30. Merhabalar İlker Bey,
  Ben ve ikizime yedek subaylık çıktı ve ikimizde bu Kasım’da Tuzla’daki piyade asteğmen kursunda 2.5 ay eğitim görüceğiz. Merak ettiğim ben havacıyım ikizim ise karacı usta birliklerimizin aynı yer olma ihtimali var mı? Normal şartlarda acemi birliğindeyken anne yada babamızın birliklerimize dilekçe yazmasıyla usta birlikleri aynı yere verilebiliyormuş yalnız şuan bizim kısımlarımız farklı ve yedek subay olmamızdan kaynaklı bize engel teşkil eder mi? Cevabını bekliyoruz şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, daha önce hiç böyle bir durumla karşılaşmadım açıkcası. O nedenle bilemiyorum. Fakat şöyle bir ihtimal var. Bazı birliklerde havacı ve karacılar birlikte çalışabiliyor. 2,5 aylık eğitimin sonuna gelindiğinde kura yerleri belli oluyor. İkinizin de listeleri farklı olacaktır, ama aynı birlikler olabilir. Örneğin benim görev aldığım topçu taburunda, hava savunma bataryası vardı. Öyle bir yer olursa aynı yere gidebilirsiniz. Fakat dilekçe ile olmaz diye düşünüyorum. İkiniz de dereceye girip böyle bir durumda aynı yeri seçebilirsiniz veya kurada şans.

 31. İlker Bey Merhaba öncelikle,
  Ben de bir önceki Ahmet arkadaşın yazdığı Konya Hava Savunma Okulu’nda yedek subaylık yapıyor olacağım. Onun sorularına ek olarak sormak istediğim bir kaç birşey var.

  1. Branş bölümünde 44 yazıyor bende sadece ve herhangi bir bilgim yok ne olduğuna dair. Bilginiz dahilinizde ise cevaplarsanız sevinirim.
  2. Nöbete kalma erlere göre tabikide farklılık gösteriyor ama yoğunluk derecesi hakkında bilgi alabilir miyim ?

  Not: Yukarıda arkadaşların yazdıklarının hepsini okudum. Demem şudur ki İşletme bitirip üzerine İngilizce MBA yaptım ve kısa dönem askerlik olarak başvurmama rağmen uzun dönem askerlik çıkarak ufak bir sürpriz yapmış oldu bana :). İhtiyaca ve özelliklere göre her şey olabilir deyim şimdilik :). İyi günler herkese.

  1. Merhaba, branş 44’ü bilmiyorum maalesef. Nöbetler ise 24 saat tutuluyor. Sabah başlıyor, ertesi sabah bitiyor. Eğer nöbette uyuma hakkın yoksa, hep uyanık oluyorsun, o zaman sabah eve gitmene izin veriliyor. Eğer uyuma hakkın varsa gece belli aralıklarla, o zaman izin yok, ertesi sabah sakal tıraşı olup göreve devam. Nöbet tutulan yer nizamiye ise, sabaha kadar uyanık olmam lazım, nöbetçi askerlerin geliş gidişlerini, silahlarını ve çevreyi kontrol ediyorsun.

 32. Selamünaleyküm İlker bey Kasım celbi İzmir Foça jandarma yedek subay adayıyım. Muv ozelligi tk.k diyor bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?

  1. Mehmet bey İzmir Foça yedek subay eğitimi ile ilgili bilgilendirme yapabilir misiniz rica etsem

 33. İlker Bey merhabalar. Bende topçu sınıfındanım 2.5 aylık eğitime tabii tutulacağım.Bir sorum olacaktı gözlerim 3.5 derece miyop bu çok büyük bir sorun olur mu gözlük ve lens kullanıyorum onuda belirtmişlerdi gerçi kontrollerde.Elenme gibi bir durum olur mu yani bu aşamadan sonra ? Şimdiden teşekkürler.

 34. iyi akşamlar İlker abi .:) Yazılarını, yorumlarını yaklaşık bir aydır takip ediyorum. Ben elektrik elektronik mühendisiyim . Bugün yerler belli oldu ve bana hava kuvvetleri komutanlığı hava yedek subaylığı geldi. 2.5 aylık acemi birliğimi yapacağım yer Konya hava savunma okulu . Acaba usta birliği neresi olur bildiğin bir arkadaşından öğrenebilir misin? Birde kara takım komutanlığına göre hava nasıl tecrübelerinden yararlanabilir miyim 🙂

  1. Kara birliklerinin bir hava savunma birliği olur daima. O nedenle genellikle topçu ve piyade unsurlarının yanında olurlar. 2,5 aylık eğitimi bitirdikten sonra, Burhaniye’de topçu taburuna gittim, orada da hava savunma asteğmen vardı.

 35. Merhaba İlker bey. Bütün yorumları okudum fakat gözümden kaçmadıysa kimse benim soracağım soruyu sormamış. Ben uzun dönem askerlik talebinde bulundum şubeye gittiğimde. Fakat komando olmak istiyor musunuz sorusuna hayır cevabı verdim. Hayır demiş olmam uzun dönem askerlik yapmama engel olur mu? Bu konuda bilginiz yada bir fikriniz var mıdır? Malum 15 temmuz sürecinden sonra yedek subay alımlarında bir artış olacağını da düşünüyorum. Fikrinizi merak ediyorum bu hususlarda. Teşekkürler.

  Bu arada internet üzerinde yedek subaylık ile ilgili en aydınlatıcı ve samimi yazı sizin anılarınız. Tekrar teşekkürler.

 36. ilker bey merhaba

  Şuan ben AOF Kamu Yonetimi son siniftayim. Yaş 25

  1-)Ben yedek subay olarak Uzun Dönem istiyorum Olurmu?
  2-) Askeriyede kalmak istemiyorum buda olurmu?
  3-) ve benim için senelerdir aklımda olan soru Gözlük kullanıyorum Sağ Göz : -3.50 Sol Göz: -2.00 Astigmat var gözümde. Bunlar Yedek Subay olmama engel olur mu ? ve ya askerde subay olarak kalmama engellermi?
  Cevabınız icin simdiden tesekkurler.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s