Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum

Askerlik hizmetine başladığım ilk günden beri yazmayı planlıyordum. İlk haftalar fırsat olmadı, müsait olunca paylaşmak için günlük tutmaya başladım. İlk bir ay boyunca sayfalarca yazdım. Sonra bir gün “istihbarat” dersi aldık ve yazdığım pek çok şeyin aslında paylaşılamayacağını öğrendim. Bunun üzerine, günlük yazmak ve yazmamak arasında kararsız kaldım. Fakat anlatılmaya değer o kadar şey oluyordu ki bunları kaydetmemek büyük bir kayıp olacaktı. Neyse sonra orta yolu bulup, yaşadıklarımı uygun şekilde kaleme almaya başladım.

Bu yazıyı, askerlik yapmak durumunda olan ve “askere gitsem mi, sonra mı gitsem, bedelli askerlik çıkar mı, zorunlu askerlik kalkıyor mu?” diye düşünenler için yazıyorum. Özellikle de askerlik hizmetini yapmaya karar vermiş fakat yedek subaylık tercihinde kararsız olanlar için… (Yedek Astsubaylıkla ilgili yeni yazı)

İlk önce, yedek subaylığı en kısa şekilde özetleyen Cem Yılmaz’ı dinleyelim.

Cem Yılmaz aslında performansında haksız değil. Askerlik süresince yaptıklarıma baktığımda, tam da bu iş için orada olduğumu daha iyi anladım. İhtiyaç duyulan her anda, akla ilk yedek subaylar geliyor.

Bilmeyenler için özetleyeyim, üniversite mezunları askerliğini iki şekilde yapabiliyor. Bunlardan biri “kısa dönem askerlik“, 6 ay yapılıyor. Diğeri de “yedek subaylık“, 12 ay yapılıyor. Kısa dönem yapanlar; Er, Onbaşı ve Çavuş rütbelerinde olabiliyor. Yedek subay olanlar ise, askeri öğrenci statüsü ile başlıyor; eğitimleri bittikten sonra Asteğmen rütbesi ile hizmete başlıyor, 8 ay sonra ise Teğmen rütbesi takıp askerlik hizmeti bitene kadar Teğmen olarak kalıyor. Bu süre zarfında, ilk önce askeri öğrenci maaşı alıyor, sonra Asteğmen maaşı ve Teğmen olduğu süre için de Teğmen maaşı alıyor. Maaşlar, askerlik hizmetini yaptığınız yere göre değişir; “iç güvenlik bölgesi” olarak adlandırılan terör riski yüksek yerlerde yapanlar maaşlarına ek tazminat da alıyorlar; sınırda yapanlar da “hudut tazminatı” alıyor.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, yedek subaylık etrafınızda anlatılan askerlik anılarından çok farklıdır. Hatta benim için, “hiç alakası yoktur” diyebilirim. Bunun en önemli nedenlerinden biri, askerlik hizmetini yapmak için kısa süreliğine gelen kişiler olsanız da, kışla içerisinde rütbeli personelsinizdir. Size doğrudan emir ve görev veren sınırlı sayıda komutan vardır. İşiniz genel olarak bellidir ve sabah mesaiye başlarsınız, akşam olunca çıkarsınız. (Tatbikat, gece eğitimi, nöbet vb. faaliyet yoksa.)

Bazen arkadaşlarım; şuan askerlik hizmetini yaptığım yerden dolayı, hatta çalıştığım bölükten dolayı mutlu olduğumu düşünüyor. Ama askerliğin ilk haftasında dahi hep bardağın dolu tarafından bakabildiğimi düşünüyorum.

Günlüğümdeki ilk sayfaya, kışlaya ilk girişte karşılaştığım muameleyi yazmıştım. O an yaşadığım duygu, hayatımda ilk kez yurtdışına çıkıp pasaport kontrolden geçtiğim zamanki ile aynıydı. Daha önce bulunmadığın, tanıdığın kimsenin olmadığı bilinmez bi dünya…

Kapıdan girerken, “er mi, asteğmen mi” sorusu soruluyordu. Önümdeki kişi “er” diyince çantayı x-ray cihazından geçirip üst araması yaptılar. Ben “asteğmen” deyince, listeye bakıp “şöyle” deyip beni ayırdılar. Kayıt işlemleri oldu ve beni koğuşlara götürdüler. Her ne kadar daha önce internetten okuduğum yorumlar tedirgin olmamı gerektiren bir durum olmadığını söylese de, oraya gidene kadar, koğuşların ne kadar büyük ve kalabalık olduğunu merak ediyordum. Fakat gittiğimde beni güler yüzle karşılayan ve odamı gösteren takım komutanı vardı.

Yedek subay okulunda, odalar gayet düzenli, geniş ve temizdi. 2,5 aylık eğitim döneminde hep buradaydık. Belli bir süre odalarda 12 kişi kaldık, sonra 5-6 kişi şeklinde odalara dağıldık. Odalardaki kişi sayısı kadar, bence kimlerin olduğu da önemli. Nihayetinde gün içinde eğitimden arta kalan zamanlarda onlarla vakit geçiriyorsun. Topçu sınıfı olduğumuz için, genel olarak matematik ağırlıklı bölümlerden mezun kişiler vardı. Fakat oda arkadaşlarımdan biri uluslararası ilişkiler alanında doçent idi. Bölümlerimiz yakın olunca zaman güzel geçiyordu.

Askeri öğrencilik dönemi

Askerliği yedek subay olarak yapanların acemi birliği yokturYedek Subay kurs bölükleri vardır ve eğitimler orada verilir. İlk iki hafta temel askeri konular; selamlama, yürüyüş, silah kullanımı vb. gibi bilgiler öğrenilir ve ardından yemin töreni olur. Sonraki iki ay boyunca ise, bulunduğunuz sınıfla ilgili eğitim alırsınız. Bu eğitimde, 6-7 farklı ders olur. Her dersin farklı bir ağırlık ortalaması-kredisi vardır. (Tıpkı üniversitedeki gibi.)

Atış planı çizimi

Dersler hafta içi beş gün vardır. Biz sabah kalkar 1 saat etüt yapardık. Öğlene kadar da 4-5 saat ders olurdu. Öğle yemeği, ardından 2-3 saat daha ders. Ardından etüt ve gün biter. Bunların yanında, komutanların verdiği ödevler olur, ertesi gün için tamamlamanız istenir. Gece de onları yapar uyurduk. (Biliyorum bu dediklerime inanmıyorsunuz, “böyle askerlik mi olur” diyorsunuz, fakat öyle.) Dahası, iki ay sonunda sınavlar vardır. Askeri okuldan mezun olmak için her dersi geçmeniz gerekir. Sınavlarda başarısız olanlar için bütünleme sınavları vardır. Bütünleme sınavlarına kalanlar için zorunlu ek etüt programları koyulur.

Askeri dersler bir üniversite mezununun kolaylıkla başarabileceği zorluktadır. Dersleri düzenli takip edip, not tutmak sınavları geçmek için yeterlidir.

Dersler, üniversite standartlarınki yerleşkede veriliyor. Kimi dersler 10-15 kişilik sınıflarda oluyor. Ortak konuların anlatıldığı kalabalık dersler de amfilerde gerçekleşiyor. Uygulamalı eğitimler için ayrı sınıflar var. Eğer topçu sınıfı askeri öğrenciyseniz, tatbikat alanında bizzat size top atışı yaptırılıyor. Tabi bu öyle kolay bi konu değil, anca dönem sonunda tüm eğitimleri tamamlayınca yapılıyor. Ayrıca farkettiğim bir durum, eğitimde ‘tümevarım’ değil, ‘tümdengelim’ yöntemi kullanılıyor. Bu da bilgilerin akılda kalıcı olmasını sağlıyor.

İstediğiniz yerde askerlik yapabilirsiniz!

Bunu söylediğimde arkadaşlarım şaka yaptığımı düşünüyorlar. Detaylı anlatınca “yok artık!” diyorlar.

yedek subay teğmenİki buçuk aylık askeri öğrenciliğin sonunda, gelecek dokuz aylık askerlik görevinizi nerede, hangi birlikte yapacağınızı bir torba içerisinden çekeceğiniz kağıtla siz belirliyorsunuz. Orada tamamen kendi şansınızla başbaşasınız. Kimisine İzmir Bornova çıkıyor, kimisine Hakkari Aktütün… Bu heyecanı bizzat yaşıyorsunuz. Tabi bir istisna dışında.

Yedek subay okullarında (ve bildiğim kadarıyla askeri okulların tamamında) ortak bir uygulama var. Buna göre, askeri okul mezuniyet puanına göre ilk %10’luk dilime giren öğrenciler kura çekmek yerine, kurada bulunan yerlerden istediğini seçiyor. Bu şekilde ben de, yedek subaylık eğitimini dereceyle bitirmemin ardından gideceğim birliği kuradan önce kendim seçtim.

Asteğmenlik dönemi

İki buçuk aylık eğitimin sonunda iki hafta tatil verilir. Sonrasında, seçtiğiniz veya kura çekerek belirlediğiniz birliğinize gider, katılım işlemlerini yaparsınız. Size tavsiyem gitmeden önce birlik komutanınızı arayıp nezaketen bir isteği olup olmadığını sorun.

Birliğe gittiğinizde ilk olarak personel işlerine (bir nevi insan kaynakları departmanına) uğrayıp çeşitli belgeleri doldurmanız gerekir. Bu yerine göre 1-2 gün sürebilir. Sonrasında bölük/batarya komutanınız ne emir verirse onu yaparsınız.

Atğm. GiritBulunduğunuz birliğe göre komutanınız üsteğmen veya yüzbaşı rütbesindeki bir subaydır. Doğrudan sorumlu olduğunuz tek kişi odur. Ondan emir alırsınız. Eğer kısa dönem bir asker olsaydınız, o bölük/batarya içerisinde sizin en az 7-8 tane doğrudan emir aldığınız komutanınız olurdu.

Benim bulunduğum birlikte bölük komutanından sonraki en rütbeli personel bendim. Takım komutanı olarak her sabah içtimada nöbetçi çavuştan yoklamayı alıp bölük komutanına tekmili ben veriyordum.

Takım komutanı olarak başlıca göreviniz yedek subay okulunda aldığınız askeri eğitimler/bilgiler doğrultusunda, takımınızdaki askerleri eğitmektir. Yapılacak bir denetlemede bu askerlerden siz sorumlusunuzdur. Askerlerinizin sağlık durumundan, ailevi meselelerine kadar bilmeniz istenir. Düzenli olarak danışmanlık hizmeti verirsiniz, askerlerinizin psikolojik bir sorunu olup olmadığını, varsa bunun ne aşamada olduğunu bilirsiniz ve askerlik süresince takibini siz yaparsınız. Yaşanacak bir olumsuz durumda bu kayıtlar incelenir.

Spor

Askeri birliklerde, örgün eğitimde olduğu gibi bir müfredat vardır. Her ay, her hafta ve her gün planlanmıştır. Hangi eğitimin ne zaman nasıl yapılacağı bellidir. Spor faaliyeti de bulunduğunuz yere, birlik komutanının emirlerine göre yoğunluğu farklılık gösterir.

Genel olarak istenen şey, çevik ve hızlı hareket kabiliyetine sahip askerlerin yetiştirilmesidir. Bunun için koşu çok önemli. Yaygın olarak, denetlemelerde istenen tam teçhizat (ayağınızda bot; üzerinizde kamuflaj, hucum yeleği, 5 adet şarjör, kompozit başlık, su dolu matara ve silah ile) 3 kilometreyi yaklaşık 15 dakikada koşmaktır. Ayrıca çeviklik için de askeri pentatlon olarak bilinen 500 metre uzunluğunda; içerisinde merdiven çıkmak, sürünme, düz duvara tırmanma, yüksekten atlama, dengeli yürüme vb. engellerin olduğu koşu parkuru vardır.

Bunların hepsini istenen sürede tamamlamak için 3-4 aylık düzenli spor yeterli oluyor. Görev yaptığım birlikteki askeri pentatlon fotoğraf ve videoları için tıklayın.

yedek subay ne yapar spor

İnsan ilişkileri

Öncelikle şunu bilmelisiniz, geçici süreliğine askerlik yapıyor olsanız da size devlet tarafından verilmiş bir rütbe ve onun karşılığında almış olduğunu bir maaş var. Yedek de olsa subay sınıfındasınız. Askerlik süresince, subayların sahip olduğu hak ve imkanlara sahipsiniz. Taktığınız yaka işareti, giydiğiniz şapka muvazzaf subaylar ile aynıdır. Rütbeniz omuzunuzdadır.

Ayrıca bilmelisiniz, Harp Okulu’ndan çıkan teğmenlere verilen bir yıllık sınıf eğitiminin hızlandırılmış versiyonu iki buçuk ayda Yedek Subay okulunda alıyorsunuz. Yani, herhangi bir uzun/kısa dönem askerden çok daha bilgilisiniz. Unutmayın siz onların komutanısınız. Bunları yazıyorum çünkü asteğmen rütbesindeki kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biri kendisini düz asker olarak görüp, davranışlarına dikkat etmemesi ve personelle olan ilişkilerinde lakayt davranmasıdır.

Bunların yanında, şunun da farkında olunmalı, her ne kadar askeri rütbe silsilesi içinde hatrı sayılır bir konumda da olsanız, sizden yaşça ve bilgice üste olan astlarınız vardır. Omuzdaki asteğmen rütbesinin şehvetine de kapılmayın! (:

Birliğinizdeki subaylar, astsubaylar ve uzman çavuşlar sizin mesai arkadaşlarınızdır. Yani, askerlik bitince “asker arkadaşlarınla görüşüyor musun?” dendiğinde, burada kastedilen üsteğmen/yüzbaşı rütbesindeki komutanınız ve birlikte çalıştığınız astsubay ve uzman çavuşlardır. Aldığınız görevleri başarıyla yapıp yapamadığınıza, birlikte çalışırkenki davranışınıza ve iletişiminize bağlı olarak saygı görürsünüz. Askerlik bittikten sonra, hâl-hatır sorduğunuz böyle birilerin olması bence güzeldir.

Görevler

Afyonkarahisar Ordu Evi, Sancak SubayıTakım komutanı olarak sabit bir görevinizin olmasının yanında, ikincil, üçüncül görevler de verilebilir. Detayına girmeden bahsedeyim. Bunlar; yürüyüş mangası hazırlamak, avans mutemetliği, şehit-gazi ailesi ziyareti; çevre düzenlemesi, araç ve silah bakımı yaptırtmak, spor yaptırmak, araç komutanlığı yapmak vb. gibi.

Ayrıca bazı durumlarda şehir dışında da görevlendirilebilirsiniz. Bunlar, düzenlenen törenlere katılmak, birlikler arası spor müsabakaları için yarışlara gitmek, askeri kurs ve tatbikatlara katılmak olabilir. Benim ilk şehir dışı görevim, asteğmenlik döneminin ikinci haftasında gelmişti. Bir hafta süren görev sonunda şilt ile ödüllendirildim.

Tatbikat ve denetlemeler

Bulunduğunuz birliğe göre değişmekle birlikte, belki de hiç tatbikat görmeyebilirsiniz. Ben yedek subaylık süresince sadece bir atışlı tatbikata katıldım. O da kışın en soğuk günlerine denk gelmişti. Güne -9, -10 derece sıcaklıkla başlıyorduk.

Benim katıldığım tatbikatta, birliğimizde bulunan topçu bataryaları envanterindeki top ve obüslerle atış gerçekleştirdi. Atışların başarılı olabilmesi için işbirliği çok önemli, özellikle de (bilgisaraysız) manuel olarak yapılan atışlarda. Ufak bir hata büyük kazalara yol açabilir.

Bu atışların en önemli kısımlarından biri hedef tespit takımı, yani tatbikat gereği düşman unsur olarak belirtilen yerlerin koordinatlarını telsizle topçu bataryalara iletenler. Benim katıldığım tatbikatta, bu kısımda atış yaptırma görevi verilenlerin çoğu asteğmen rütbesindeki yedek subaylar olmuştu. Yani asteğmenler hedef koordinatları belirleme cihazıyla bakıp, istedikleri koordinatlara, görevin gereği yapılacak atış miktarını söyleyerek atış isteğinde bulunuyordu. Bu şekilde yüzlerce atış yapıldı.

Bunu söylüyorum çünkü askerliği yedek subay olarak yapacaksanız, muvazzaf bir subayın yapacağı hemen her göreve siz de hazır olmalısınız. Askerliği, günde birkaç saat nöbet tutarak, yerleri süpürerek, kantinde televizyon izleyip, kitap okuyarak tamamlayamayacağınızı bilmelisiniz.

2015 Polatlı Atışlı Tatbikat fotoğraf ve videoları için tıklayın.

img-20150219-wa0001
+3 ve -10 santigrat dereceler arasında gerçekleştirdiğimiz tatbikattan…

Denetlemelere gelince, ara ara yapılır. Yeter ki siz koşmaya hep hazır olun. Kayıtlarınız düzenli, araçlarınız bakımlı olsun. Yedek subay okulunda aldığınız eğitimle ilgili sorular sorulur. Takımınızdaki askerlerin kılık kıyafetinden ve askeri bilgisinden de siz sorumlusunuzdur.

Silah kullanma

Silahlı kuvvetlerde en yaygın kullanılan silah ‘Heckler&Koch G-3’ 7,62 mm piyade tüfeğidir. Askeri öğrencilik dönemindeki derslerden biri de bu silahı kullanmakla ilgilidir. Konuya silahın özellikleriyle başlanır, en son da atışlar yapılır; gündüz ve gece.

Her askeri öğrenci kendi silahını önce 25 metre atışlarında gözüne göre sıfırlar. Ardından 200 metre gündüz, 50 metre gece atışları olur. Bu atışlardaki başarı, yedek subay okulundaki mezuniyet puanını etkiler.

tabanca kullanımıKıt’a görevinde, yani askeri öğrencilik bittikten sonra, subay sınıfında olmanızdan dolayı yanınızda taşıdığınız silah ‘Kalaşnikof’ olarak bilinen ‘AK-47‘dir. Fakat denetlemelerde genellikle ‘G-3‘ silahı ile atış yaparsınız. İstisnalar olabilir. Bazı denetlemelerde asteğmenler ‘MG-3‘, Uçaksavar ve Roketatar silahları da kullandı.

Tabanca atış görevi genellikle askerde kendi mesleğini yapan asteğmenlere (Veteriner, Psikolojik danışman, doktor vb. sınıflardakilere) verilir. Tüm yedek subayların, kadrolarında geçen tabancayı taşıma hakları vardır, fakat birlik komutanları buna pek yanaşmazlar. Keza, yedek subaylar psikolojik hiçbir testten geçmediği göz önünde bulundurulursa, güvenlik riski olmadığı sürece doğru bir karar olabilir.

Nöbet

Bilinmelidir ki, en düşük rütbeden başlayarak Tabur/Alay komutanına kadar her personel nöbet tutar ve 24 saatini kışlada geçirir. Er/erbaş nöbetlerinden farklı olarak, elinde silahla durmazlar, genellikle idari işlerdir. Yedek subaylar da bu nöbet gruplarından birinde yer alırlar. (Güvenlik gerekçesiyle detay vermiyorum.)

Yedek subaylıkla ilgili sıkça sorulan sorular için tıklayın. Dövme, renk körlüğü, yurtdışına çıkma, asteğmen maaşı…

Sayfanın altındaki ‘bir yorum yazın’ kısmına merak ettiğiniz konularla ilgili yazabilirsiniz.

Yedek Astsubaylık ve yeni askerlik sistemiyle ilgili güncel yazı:
Yeni askerlik sisteminde hangisi tercih edilmeli?
Yedek subay, yedek astsubay, erbaş/er? (13 Temmuz 2019)

Herkese başarılar.

cropped-cropped-cropped-20150402_1616321.jpg


İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum” için 513 yorum

 1. İlker Bey selam,

  Öncelikle bu bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim, çoğu arkadaşımızın kafasındaki soru işaretlerini giderdiğinizi düşünüyorum.

  Matematik-Bilgisayar mezunuyum, henüz tecilimi de bozdurmadım. Önümüzdeki ay içerisinde tecilimi bozdurup, Şubat celbi döneminde kısa dönem askerlik yapmak için başvuracağım. (tabii, uzun dönem çıkarsa da artık kısmetimiz diyeceğim)

  Benim merak ettiğim, bu asteğmen olma sürecinde verilen eğitimdeki dersler ile ilgili, ders içerikleri nasıl ne tür dersler gösteriliyor?

  Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  İyi günler,

 2. Merhaba ilker bey. Kasımda nasipse askere gideceğim. Kısa dönem mi uzun dönem mi daha belli değil. Yalnız benim boyum 1.64 yedek.subay olmama engel midir acaba ?

   1. merhaba ilker bey ben askerliğimi 4 yıllık üniversiteden sonra tecil ettim .Tecil kağıdında YEDEK SUBAY ADAYI yazıyor.Sorum şu ben askerliğimi yedk subay olarak mı yoksa acemilikten sonra 6 ay kısa dönem mi olacak.. neye göre tecil kağıdında YEDEK SUBAY yazıyor

 3. ilker bey merhaba. yorumlara baktıgım kadarıyla uzun süredir cevap verememişsiniz. Ama yinede şansımı deneyecegim 🙂
  Şubat 2016 celp döneminde askere alınacagım. Uzun dönem ‘astgmn.’ olarak başvurdum.
  Akcigerden ameliyat oldum fakat büyük bişey degil. Bunun yanı sıra renk körüyüm(kırmızı-yesil). ben çürüge ayrılırım korkusundan askeri şubede söylemedim. Aile hekiminin verdigi rapordada yazmıyor. Sizce bunları söylesem çürüge ayrılmam demi? birde gitmeden önce söylersem, ‘zamanında neden söylemedin’ diye hakkımda herhangibi bir işlem yapılır mı? simdiden teşekkürler.

  1. Sağlık durumunuzu önce aile hekimine bildirmeniz, onun da rapora yazmasında fayda var. Aksi durumda eksik bilgi vermiş olursunuz. Bizim dönemimizde renk körü bir arkadaş vardı, o sorun yaşamamıştı.

 4. merhaba ilker bey yazınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler ben diyetisyenim kasım celbi için tecil bozdurdum yedek subay evet komandoluk hayır dedim yedek subay çıkar mı kesin, sağlıkçılara kesin olarak çıktığını söylüyorlar fakat askeri hastaneler bakanlığa verildi bu durum etkiler mi bilemiyorum ayrıca sağlıkçılar askerliğini nasıl yapar ne gibi görevlendirmeler olur bilgi verirseniz sevinirim iyi akşamlar.

 5. Merhaba yazınızı okudum çok güzel bir paylaşımda bulunmuşsunuz. En azından kafamızdaki bir takım soru işaretlerini gidermiş oldu. Emeğinize sağlık. Ben Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji mezunuyum. Askerlik yaptığınız süreçte bu bölümden mezunlara rastladınız mı? Kısmetse Şubat celbine yedek subay olarak kaydoldum. Boyum 1.90, kg 95. Malum bu günlerde Subay ihtiyacının çok daha fazla olduğu söyleniyor . Bu celpte çıkma şansı nedir? Selametle…

 6. İlker bey ilk öce verdiğiniz bilgilerden dolayı size çok teşekkür ederim.
  Benim sorum şu; Ben askerlik şubesinde yedek subaylığa hayır demiştim ama sonradan düşündüm kararımı değiştirmek istiyorum gidip kararımı değiştirebilir miyim.

 7. peki askerlık bıttıgınde orduda kalmak ıstersen hangı konumda kalınıyor tegmen olarakta sozlesmelımı muvazzafmı nasıl oluyor cevaplarsanız sevınırım

 8. merhaba ilker bey kasımda askere gideceğim büyük ihtimalle.inşaat mühendisliği mezunuyum.uzun dönem istiyorum ve komando olmak istemiyorum diye işaretlemiştim.sizce durum ne olur? umarım uzun dönem çıkar?

 9. Merhaba İlker Bey bir sorum vardı. Ben Kasım celbinde askere gitmek için başvurumu yaptım. aöf işletme bölümü mezunuyum. komando hayır yedek subay evet dedim. komandoya hayır demem yedek subay olma olasılığını azaltır mı. teşekkürler..

 10. merhaba. güzel yazı hazırlamışsınız. aklımdaki soru işaretlerini büyük oranda giderdi.

  yarın veya sonraki gün tecilimi bozup kasım celbi için başvuracam. aklımda hep kısa dönem vardı ama son anda asteğmenlik düşüncesi aklıma girdi. üniversiteyi kendi şehrimde okudum yani 25 yıl ailemle yaşadım. kız arkadaşım yok hani arkadamdan bekleyen birisi yok ailem dışında. hijyen konusundan çok da titizimdir. o yüzden uzun dönem ama daha düzgün bir askerlik beni cezbetti. parası da fena değil hem. kendi işimi yapsam ilk başta o kadar kazanmam mümkün değil. ee kpss de olmayacak zaten 🙂 hala tam karar veremedim kısa mı uzun mu diye. sanırım şubenin kapıdan içeri girerken karar verecem. hayırlısı artık 🙂

 11. Öncelikle Merhabalar. Yedek subaylar usta birliğinde nerede konaklarlar,yeme içmeleri kim tarafından karşılanır şimdiden teşekkürler.

 12. İyi çalışmalar.Bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim.Ben 2016 kasım celbi için tecil bozdurdum.Bozdururken yedek subay ve komando seçeneğini de seçtim.Ancak bundan sonraki süreçte ayağımdaki ufak bir rahatsızlığım ters bir hareketimle daha da şiddetlendi ve hastahaneye gittiğimde o bölgede kemik büyümesi olduğunu öğrendim.Doktorum ameliyatı tavsiye etti.Ameliyat olduktan sonra tahmini askere gidene kadar 1.5 aylık bir dinlenme dönemim olucak.Eğer bu süre zarfında ağrılarım devam ederse ve bana da uzun dönem komando çıkarsa eğitim esnasında yukarıda yorumlarda yazdığınız gibi en azından koşu ve bazı antrenmanlardan muaf olma gibi bir durumum olur mu? Aslında refüze ve ona benzer bişi istemiyorum ama biraz daha iyileşmeme müsade edilir mi ilk bir ay mesela ?

  1. Komando olursanız muafiyet olmaz sanırım, refüze verilir büyük ihtimal. Piyade olarak devam edersiniz. Askerlik şubenize gidip durumunuzu söyleyin, erteleme mümkün olabilir belki. Daha sağlıklı bilgi vereceklerdir.

   1. Merhabalar ilker bey. Benim sorum asteğmen olarak giden kişi askerde kalmak istese bunun bir yaş kriteri var mı. Yani 29 yaşında olan bir kişi askerde kalabilir mi. Tşkler.

    iPhone’umdan gönderildi

 13. 2. bir sorum da var onu sormayı unuttum. Bende Renk körlüğü var. Renk körlüğü dediğim kırmızıyı yeşil görmüyorum yani aşırı derece değil,doğustan olan bir şey. Renk körlüğü testlerinde ki sayıların yüzde 50 sini göremiyorum ( iç içe olan renklerde ) . Şimdi ben astegmen olursam komando yapma şansım var mı? Yoksa piyade topcu falan mı olurum.? Teşekkürler.

 14. İlker merhabalar. Vermiş olduğun faydalı ve yararlı bilgiler için teşekkür ediyorum. Benim sorum şu şekilde; Asteğmen ( yedeksubay ) olarak, bahriyeli asker olma şansımız nasıl oluyor. Tamamen şansmı yoksa belli bi kuralları varmı? Teşekkürler..

 15. Merhaba İlker Bey..Yazınız için teşekkür ederim. Benimde bir sorum olacaktı..Eşim Beden eğitimi öğretmeni, askerliği ilk etapta Polatlı topçu ve füze birliğinde Yedek subay olarak çıktı..Şuan Polatlı’da acemi birliğinde, 1 ay acemi birliğinin süreceğini söyledi daha sonrasında ise sınava gireceklerini %10 a girerse istediği yeri seçeceğini, girmezse kuraya kalacağını söyledi..Benim merak ettiğim eğer kuraya kalır ise yedek Subay bir beden eğitimciye Türkiye’nin her iline gönderirler mi yoksa belirli yerler mi var?( arkadaşım çünkü aynı durumda sadece Hava kuvvetlerindeydi ve belirli iller olduğunu söylemişti) Birde diyelim ki Doğu’ya gitme durumu oldu, orada ne gibi işler verirler?

 16. Merhabalar tüm yedek subaylar sabah 8 akşam 5 mesai saatlerinde mi çalışıyo. Akşam 5 ten sonraki zaman dilimi kendine mi ait oluyo cevap verirseniz çok sevinirim

 17. Merhabalar. Mütercim tercümanlık bölümünden mezun oldum. Yedek subaylık düşünüyorum. Yabancı dil ne kadar etkili diye soracaktım. Ayrıca meslekçi olarak ingilizce öğretmenliği de yaptırıyorlarmış doğru mu? Şimdiden teşekkürler.

 18. İlker Bey merhaba, Ben askerliğimi tecil ettirdim benim tecil kağıtlarımda yedek subay adayı yazıyor, yani benim tecil sürem bittiğinde askere gittiğim takdirde ben kesin olarak yedek subay vasfında mı görev yapacağım yoksa bu durum gittiğim gün değişir mi? yani kısa dönem er olur muyum?

 19. Merhaba İlker bey. Yazılarınız çok bilgilendirici olmuş elinize sağlık.
  Mimarların yedek subay olma ihtimali nedir. Duydunuz mu veya denk geldiniz mi mimar yedek subaya.
  Teşekkürler.

 20. Yazınızda bir kısım benim kafamı karıştırdı. Açıklayabilir misiniz? Üniversite mezunu olarak uzun dönem, maaş alarak askerlik yapmak istediğimde bunun adı yedek subaylık oluyor, eğer kısa dönem olursa maaşsız normal er oluyorsun diye biliyorum.

  ama yazınızda kısa dönem yedek subaydan da bahsettiniz. nasıl oluyor?

   1. Şu kısımda. Ben mi yanlış anlıyorum acaba:

    “Askerlik şubesinde “yedek subay” olmak istediğimi söyledim, kesin çıkar mı?

    Hayır. “Kısa dönem” askerlik tercih edenlerin dahi yedek subay olma ihtimali vardır. Bir arkadaşım matematik bölümü mezunu, kısa dönem tercih etmesine rağmen yedek subay olarak askerlik yaptı. Keza, yedek subay tercihi yapan arkadaşlarıma kısa dönem askerlik çıktığı da olmuştur. Neye göre seçiliyor bilmiyorum.”

   2. Anladım. Şöyle, askerlik şubesine gidip Kısa dönem istediğini söylüyorsun fakat seni yedek subay olarak atayabilirler. Yani kısa dönem istesen de olmayabilir.

   3. Peki bir şey daha soracağım size. İçinde bulunduğumuz nesnel koşulları (darbe girişimi, askeri liselerin kapatılması) göz önünde bulundurunca başvurduğumuzda uzun dönem çıkmasının şansı nedir sizce? Çünkü ben uzun dönem askerlik yapmak istiyorum. Kısa dönem yerine giderim hem maaşımı alırım aileme maddi destekte bulunurum hem de biraz daha rahat olurum diyorum. Ama bilirsiniz, bazı efsaneler var. Sınav aslında hiç bir işe yaramıyor da şudur da budur da diye. Gerçekten neye göre çıkıyor bu? Ve günümüz şartlarında başvurursam çıkma ihtimali nedir?

    İngilizce İşletme mezunuyum.

    Bir de başvurdum diyelim ki uzun dönem çıkmayacak cayma hakkım yok değil mi o zaman?

   4. Tabi şunu da eklemeyi unutmayım soruya. Yedek subaylığın da çeşitleri var anladığım kadarıyla. Ama hepsi maaş alıyor değil mi?

 21. Merhabalar İlker Bey.
  Öncelikle ellerinize sağlık, genel olarak yedek subaylık, özel olarak da topçu sınıfıyla ilgilendiğim için çifte faydasını gördüm sitenizin.
  Bir sorum olacak…
  Genellikle sayısal bölüm mezunlarının ya da öğretmenlerin, doktorların vs. yedek subaylık yaptığı söyleniyor; iyi bir okuldan İngilizce olarak iktisat mezunu ve istekli birinin yedek subay yapma ihtimali nedir sizce? İktisat bölümü fazla mezun verdiği için önemsiz gibi mi görünür, eğitim dili İngilizce olmasına rağmen? Son olarak iki dil(İngilizce ve Almanca) biliyor olmanın bir faydası görülür mü?
  Şimdiden teşekkür ederim. 🙂

  1. Benim dönemimde iktisat bölümü mezunu kişiler vardı diye hatırlıyorum. İhtimal ne kadar diye soruyorsanız hiç bir fikrim yok. Umarım istediğiniz gibi olur. 😉

 22. Üstad, açıkçası verdiğiniz bunca bilgi için size çok teşekkür ediyorum.Bu ağustos ayında Tuzla’da yedek subay olarak askerliğimi yapacağım. E-devlet’e baktıgımda statü piyade branşım 29 olarak gözüküyor. Branş 29 oldugunda komando olundugu yazıyor, statümün piyade olmasından kaynaklı kafa karısıklığı yarattı. Yedek subaylığımı piyade mi yoksa komando olarak yapacagıma cevap verirseniz cok mutlu edersiniz ve komando yedek subay olursam acemilik dönemi yine sizin yaptıgınız gibi mi olacak.

  Ayrıca İlker bey, benım sol kolumda bilekten dirseğe kadar dövme var. Asker olmak istediğim için bunun sildirmesine de başladım, dövme sildirme seanslarından sonra bır solma söz konusu oldu fakat bu benım yedek subaylık dönemımde herhangı bır sorun yaratır mı?

  Son olarak yedek subaylık konusunu bu kadar detaylı olarak yazdıgınız tekrardan cok tesekkur ederım.

  1. Öncelikle, dövmenizin olması yedek subaylıkta olumsuz bir duruma yol açmıyor. Sildirme sonrası kalan izin de bir mahsuru olmayacaktır.

   Branşınız piyade olarak yazıyorsa bu öyledir. Zira komando eğitimi Eğridir’de veriliyor sadece.

 23. Kardesim eline saglik. Astegmen ve topcu olarak gidiyorum bende. Bu kadar denk gelirdi. Bi de tegmen olarak kalma durumu hakkinda iki satir yazsaydin keske 🙂

 24. Ilker bey yaziniz icin tesekkurler. Matematik bolumunden mezun oldum. Iki yildir sivasta ogretmenim. Bizim ogretmen olarak calisma gibi bir sansim var mi. Ailem eskisehirde oldugu icin polatlida askerlik gorevini tamamlamak buyuk avantaj saglayacak. Orada kalma olasiligimiz hakkinda ve 3 aylik egitim sonunda gidebilecegimiz yerler konusunda biraz daha bilgi verebilir misiniz ?

  1. Öğretmen olarak askerlik yapma durumunu bilmiyorum. Fakat şöyle bir ihtimal var, örneğin Polatlı’da yedek subay okulunda eğitim aldınız, yüksek puanla kursu bitirip, %10’luk dilime girdiniz ve seçebileceğiniz görev yerleri arasında Polatlı da varsa, burayı seçip orada kalabilirsiniz.

   Benim dönemimde, bir öğretim görevlisi arkadaş vardı, o bu şekilde Polatlı’da kalmıştı.

 25. Merhaba İlker bey.
  Ben Veteriner Hekimim askerliği yedek subay olarak yaparsam ne gibi koşullarla karşılaşırım.

 26. Merhaba İlker Bey,

  Çok faydalı bir çalışma olmuş,teşekkür ederiz.

  Benim 3 sorum olacak;
  1/ Ben Marmara Üniversitesi EDEBİYAT bolumu mezunuyum yedek subay olma ıhtımalım sızce nedır? okulun marmara unıversıtesı olması avantaj mıdır? İSMEK ten aldıgım INGILIZCE BELGESINI de askerıyeye sunmam avantaj saglar mı sizce ?

  Yedek Subaylıkta,
  2-08-17 çalışma saatleri dışında zaman bizim mi ve hafta sonları boş mu ? Ayrıntılı bilgi verirseniz sevirim (okul ve okul sonrası için)

  -Kpss ye çalışmak gbi bu zamanda kendimizi geliştirecek uygun ortam ve zaman var mı ?

  TEŞEKKURLER

 27. İlker bey doktor mühendis alımları bilindik üzere zorunlu sizin yazdıklarınıza görede spor da önemli bir yere sahip.Bende beden eğitimi mezunuyum bunun bir etkisi olur mu komando asteğmen olarak istiyorum bende.. Teşekkürler 🙂

  1. Askerlik şubesinde başvuru yaparken Komando olmak istiyor musunuz diye soruyorlar, durumunuzu belirtin, o seçeneği işaretletin, umarım istediğiniz gibi olur. 😉

 28. öncelikle güncel bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ediyorum. uzun dönem seçimi yapmış makine mühendisliği mezununun meslekçi veya takım komutanı olmasında okuduğu üniversite ve diploma notunun etkisi var mı? her iki durum için doğu veya batıda olmak tamamen şansa mı kalmış ? ayrıca göz problemi ( miyop ) neler için engel teşkil edebilir ? şimdiden çok teşekkür ediyorum cevaplarsanız sevinirim

 29. Merhaba ilker abi ben Anadolu lisesinde dil bölümü okuyorum ilerde üniversiteden sonra askere gittiğimde yedek subay olma şansım nedir acaba asker

 30. Merhaba ilk oncelıkle paylasımınız ve bizleri aydınlattıgınız için cok tşk ederım ilker bey ben müzik ögretmenligi mezunuyum bana uzun dönem cıkma olasılıgı nedır veya cevrenızde gördügünüz duydugunux oldumu?
  Cevabınızdan dolayj şimdiden tşk ederım

  1. merhaba; Ben askerliğe İzmir Narlıdere de 363. dönem yedek subay adayı olarak başladım, 362. dönemde müzik öğretmeni olduğunu biliyorum. sizin mesleğinizin olumsuz bir durumu yok diyebilirim…

 31. Merhaba İlker Bey. İki sorun olacak;
  1- Diploma puanı mezun olduğumuz okulun puanı mı, yoksa 3 aylık kısa eğitimden sonra alınan puan mı?
  2- Tanıdığınız veya bildiğiniz İletişim Fakültesi mezunu yedek subay arkadaşlarınız var mı? Olabilirlik durumu nedir?
  Teşekkürler..

  1. Merhaba iletişim fakültesi gazetecilik mezunuyum, yedek subay olarak kasım 16da tuzla piyade okuluna teslim olacağım.

 32. Merhabalar , öncelikle paylaşımınız için teşekkürler.
  Bir sorum olacaktı
  Coğrafya Bölümü mezunuyum. Yedek subay olup daha sonra subay olarak devam etmek istiyorum bu mümkünmüdür ve izliyeceğim yol nedir? Ayrıca mezun olduğum bölümle ilgili değil yani subay öğretmenlik değil de normal subay olmak istiyorum. Bazı yerlerde askeriyede form doldururken uzun dönem yapmak istiyorum, doğuya gitmek istiyorum ve komando olmak istiyorum derseniz büyük ihtimalle yedek subay olursunuz deniyor böyle bir şey var mı yedek subay olabilmek için komando olmak istiyorum demek şart mı yada şansımızı arttırır mı ?

 33. Merhaba İlker Bey,
  Öğrendiğim kadarıyla ateş idarede olan arkadaşlar takım komutanı olamıyor bu konunun doğruluk payı nedir eğer doğruysa gideceği birlikte ne iş yapar ve takım komutanı asteğmenlerden maaş olarak farkı nedir şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ateş idare sınıfı da takım komutanı olur ve takım komutanı maaşı alırlar. Birlik’te yapacağı işler benim yazımda paylaştığım işlerdir. Bunlardan farklı olarak birlik komutanının inisiyatifinde, farklı bir görev de verilebilir.

 34. Öncelikle muhteşem bir paylaşım olduğunu belirteyim. Sorum şu. Biraz kilo var özellikle şınav mekik gibi hareketleri yapmakta epey zorluk çekiyorum. Ola ki yedek subay olursam anladığım kadarıyla sadece notu düşük olacak ve dereceye girme olayını etkileyecek. Peki sınav öncesinde yani normal spor eğitimlerinde bu hareketler yapılamaz ise durum ne oluyor onu merak ediyorum. Bir de bu askeri pentatlon da kilolu birinin kolay yapacağı bir kulvar değil sanırsam.

  1. Sınav öncesinde, eğitim süresince özellikle sporda komutanlar yapabildiğiniz kadar sizi zorlarlar. Örnek veriyorum, koşuda geri kalırsınız ama yine bitirmenizi isterler, tabi bitiremezseniz de sağlık olsun derler. Öyle absürt bir sonuç olmuyor. Şınav, mekikte de durum benzer. Yapabildiğiniz kadar artık.

   Pentatlon evet öyle, epey zor. https://www.youtube.com/watch?v=mlQ1r3AeeAY Şu videoyu buldum, tekrar hatırladım da ‘epey zor’ demek haksızlık. İnanılmaz zordu. 🙂

 35. İlker bey bütün yazdıklarıjızı,ve yorumları okudım ve gerçekten faydalı bilgiler. Ancak bende sormadan edemeyeceğim. 2 sene kadar tecil ettirdim mezun olduktan sonra KPSS ye hazılandım İktisat mezunuyum . Yedek subaylık la kısa dönem arasında gidip gelmekteyim kısa dönemi seçsemde yedek subaylık çıköa ihtimali nedir sizce iktisat mezunu olarak cevrenizde karşılaşmışmıydınız bu şekilde kosa dönem tercih edip yedek subaylık çıkan? Teşekkürler

  1. Bir arkadaşımla aynı dönemde başvurduk, ben yedek subay tercih etmiştim oldu, o kısa dönem istemişti ona göre de plan yapmıştı hayatında, fakat yedek subay çıktı ona da. Matematik bölümü mezunuydu. İhtimal oranını bilemiyorum ama evet oluyor öyle.

 36. İlker Bey Merhaba, 2016 Kasım Celbim var nasipse. Yedek Subaylığı seçmek istiyorum ama Spordan yani özellikle Koşuyla pek aram yok. (1,67 Boy – 92 kg dayım, haliyle 3 dakkadan fazla koşunca yığılıp kalıyorum.) Bu şartlara rağmen Yedek Subaylıkta spordan muafiyet vs. var mıdır.

 37. Merhabalar İlker Bey,

  Polatlı,sınıfı topçu (jandarma),branş kısmında 102 yazıyor.Meslek kurasına tabii olup olmamak sanırım sevk tarihi ile alakalı bir şeymiş.Bu doğru mudur?Yoksa meslek kurasına tabii olanların sülüsünde meslek kurası diye bir ibare mi oluyor?Teşekkürler.

 38. Merhaba İlker Bey,

  Çok faydalı bir çalışma olmuş,teşekkür ederiz.

  Benim 2 sorum olacak;

  Yedek Subaylıkta,
  1-08-17 çalışma saatleri dışında zaman bizim mi ve hafta sonları boş mu ? Ayrıntılı bilgi verirseniz sevirim (okul ve okul sonrası için)

  2-Kpss ye çalışmak gbi bu zamanda kendimizi geliştirecek uygun ortam ve zaman var mı ?

  Tşkrler

 39. Merhaba İlker bey, bende fakülte mezunu olarak ağustos celbinde gideceğim, şimdi ben yedek subayı seçtim birde komandoyuda seçtim, komando olarak yapmak bir nevi yedek subaylığın çeşitimi olacak, komando çıkarsa yedek subaymı olacağım yani, bir de eğitimi geçemez isem yedek subaylık hakkım ölüyor mu yoksa piyade yedek subay olarak mı devam ediyorum saygılar

  1. Merhaba, komando yedek subaylık sınıflarından biridir. Yani, yedek subay olarak topçu, piyade, tankçı vb. gibi diğer sınıflarda da yapabilirsiniz. Komando seçmiş olmanıza rağmen piyade veya diğer herhangi bir sınıfa da verilebilirsiz, yine yedek subay olursunuz. Tabi diğer ihtimal de kısa dönem askerlik, o zaten farklı. Komando eğitimi içeriğini veya eğitimde başarısız olma durumlarını bilemiyorum.

   1. Aynen kısa dönem ihtimalide var tabii, benimde düşüncem komandonun yedek subay olmasıydı ama ayrı ayrı sorunca yedek subaylık istiyor musun komandoluk istiyor musun diye aklıma takıldı, aydınlatıcı bilginiz için teşekkür eder mutlu bir yaşam dilerim.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s