Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum

Askerlik hizmetine başladığım ilk günden beri yazmayı planlıyordum. İlk haftalar fırsat olmadı, müsait olunca paylaşmak için günlük tutmaya başladım. İlk bir ay boyunca sayfalarca yazdım. Sonra bir gün “istihbarat” dersi aldık ve yazdığım pek çok şeyin aslında paylaşılamayacağını öğrendim. Bunun üzerine, günlük yazmak ve yazmamak arasında kararsız kaldım. Fakat anlatılmaya değer o kadar şey oluyordu ki bunları kaydetmemek büyük bir kayıp olacaktı. Neyse sonra orta yolu bulup, yaşadıklarımı uygun şekilde kaleme almaya başladım.

Bu yazıyı, askerlik yapmak durumunda olan ve “askere gitsem mi, sonra mı gitsem, bedelli askerlik çıkar mı, zorunlu askerlik kalkıyor mu?” diye düşünenler için yazıyorum. Özellikle de askerlik hizmetini yapmaya karar vermiş fakat yedek subaylık tercihinde kararsız olanlar için… (Yedek Astsubaylıkla ilgili yeni yazı)

İlk önce, yedek subaylığı en kısa şekilde özetleyen Cem Yılmaz’ı dinleyelim.

Cem Yılmaz aslında performansında haksız değil. Askerlik süresince yaptıklarıma baktığımda, tam da bu iş için orada olduğumu daha iyi anladım. İhtiyaç duyulan her anda, akla ilk yedek subaylar geliyor.

Bilmeyenler için özetleyeyim, üniversite mezunları askerliğini iki şekilde yapabiliyor. Bunlardan biri “kısa dönem askerlik“, 6 ay yapılıyor. Diğeri de “yedek subaylık“, 12 ay yapılıyor. Kısa dönem yapanlar; Er, Onbaşı ve Çavuş rütbelerinde olabiliyor. Yedek subay olanlar ise, askeri öğrenci statüsü ile başlıyor; eğitimleri bittikten sonra Asteğmen rütbesi ile hizmete başlıyor, 8 ay sonra ise Teğmen rütbesi takıp askerlik hizmeti bitene kadar Teğmen olarak kalıyor. Bu süre zarfında, ilk önce askeri öğrenci maaşı alıyor, sonra Asteğmen maaşı ve Teğmen olduğu süre için de Teğmen maaşı alıyor. Maaşlar, askerlik hizmetini yaptığınız yere göre değişir; “iç güvenlik bölgesi” olarak adlandırılan terör riski yüksek yerlerde yapanlar maaşlarına ek tazminat da alıyorlar; sınırda yapanlar da “hudut tazminatı” alıyor.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, yedek subaylık etrafınızda anlatılan askerlik anılarından çok farklıdır. Hatta benim için, “hiç alakası yoktur” diyebilirim. Bunun en önemli nedenlerinden biri, askerlik hizmetini yapmak için kısa süreliğine gelen kişiler olsanız da, kışla içerisinde rütbeli personelsinizdir. Size doğrudan emir ve görev veren sınırlı sayıda komutan vardır. İşiniz genel olarak bellidir ve sabah mesaiye başlarsınız, akşam olunca çıkarsınız. (Tatbikat, gece eğitimi, nöbet vb. faaliyet yoksa.)

Bazen arkadaşlarım; şuan askerlik hizmetini yaptığım yerden dolayı, hatta çalıştığım bölükten dolayı mutlu olduğumu düşünüyor. Ama askerliğin ilk haftasında dahi hep bardağın dolu tarafından bakabildiğimi düşünüyorum.

Günlüğümdeki ilk sayfaya, kışlaya ilk girişte karşılaştığım muameleyi yazmıştım. O an yaşadığım duygu, hayatımda ilk kez yurtdışına çıkıp pasaport kontrolden geçtiğim zamanki ile aynıydı. Daha önce bulunmadığın, tanıdığın kimsenin olmadığı bilinmez bi dünya…

Kapıdan girerken, “er mi, asteğmen mi” sorusu soruluyordu. Önümdeki kişi “er” diyince çantayı x-ray cihazından geçirip üst araması yaptılar. Ben “asteğmen” deyince, listeye bakıp “şöyle” deyip beni ayırdılar. Kayıt işlemleri oldu ve beni koğuşlara götürdüler. Her ne kadar daha önce internetten okuduğum yorumlar tedirgin olmamı gerektiren bir durum olmadığını söylese de, oraya gidene kadar, koğuşların ne kadar büyük ve kalabalık olduğunu merak ediyordum. Fakat gittiğimde beni güler yüzle karşılayan ve odamı gösteren takım komutanı vardı.

Yedek subay okulunda, odalar gayet düzenli, geniş ve temizdi. 2,5 aylık eğitim döneminde hep buradaydık. Belli bir süre odalarda 12 kişi kaldık, sonra 5-6 kişi şeklinde odalara dağıldık. Odalardaki kişi sayısı kadar, bence kimlerin olduğu da önemli. Nihayetinde gün içinde eğitimden arta kalan zamanlarda onlarla vakit geçiriyorsun. Topçu sınıfı olduğumuz için, genel olarak matematik ağırlıklı bölümlerden mezun kişiler vardı. Fakat oda arkadaşlarımdan biri uluslararası ilişkiler alanında doçent idi. Bölümlerimiz yakın olunca zaman güzel geçiyordu.

Askeri öğrencilik dönemi

Askerliği yedek subay olarak yapanların acemi birliği yokturYedek Subay kurs bölükleri vardır ve eğitimler orada verilir. İlk iki hafta temel askeri konular; selamlama, yürüyüş, silah kullanımı vb. gibi bilgiler öğrenilir ve ardından yemin töreni olur. Sonraki iki ay boyunca ise, bulunduğunuz sınıfla ilgili eğitim alırsınız. Bu eğitimde, 6-7 farklı ders olur. Her dersin farklı bir ağırlık ortalaması-kredisi vardır. (Tıpkı üniversitedeki gibi.)

Atış planı çizimi

Dersler hafta içi beş gün vardır. Biz sabah kalkar 1 saat etüt yapardık. Öğlene kadar da 4-5 saat ders olurdu. Öğle yemeği, ardından 2-3 saat daha ders. Ardından etüt ve gün biter. Bunların yanında, komutanların verdiği ödevler olur, ertesi gün için tamamlamanız istenir. Gece de onları yapar uyurduk. (Biliyorum bu dediklerime inanmıyorsunuz, “böyle askerlik mi olur” diyorsunuz, fakat öyle.) Dahası, iki ay sonunda sınavlar vardır. Askeri okuldan mezun olmak için her dersi geçmeniz gerekir. Sınavlarda başarısız olanlar için bütünleme sınavları vardır. Bütünleme sınavlarına kalanlar için zorunlu ek etüt programları koyulur.

Askeri dersler bir üniversite mezununun kolaylıkla başarabileceği zorluktadır. Dersleri düzenli takip edip, not tutmak sınavları geçmek için yeterlidir.

Dersler, üniversite standartlarınki yerleşkede veriliyor. Kimi dersler 10-15 kişilik sınıflarda oluyor. Ortak konuların anlatıldığı kalabalık dersler de amfilerde gerçekleşiyor. Uygulamalı eğitimler için ayrı sınıflar var. Eğer topçu sınıfı askeri öğrenciyseniz, tatbikat alanında bizzat size top atışı yaptırılıyor. Tabi bu öyle kolay bi konu değil, anca dönem sonunda tüm eğitimleri tamamlayınca yapılıyor. Ayrıca farkettiğim bir durum, eğitimde ‘tümevarım’ değil, ‘tümdengelim’ yöntemi kullanılıyor. Bu da bilgilerin akılda kalıcı olmasını sağlıyor.

İstediğiniz yerde askerlik yapabilirsiniz!

Bunu söylediğimde arkadaşlarım şaka yaptığımı düşünüyorlar. Detaylı anlatınca “yok artık!” diyorlar.

yedek subay teğmenİki buçuk aylık askeri öğrenciliğin sonunda, gelecek dokuz aylık askerlik görevinizi nerede, hangi birlikte yapacağınızı bir torba içerisinden çekeceğiniz kağıtla siz belirliyorsunuz. Orada tamamen kendi şansınızla başbaşasınız. Kimisine İzmir Bornova çıkıyor, kimisine Hakkari Aktütün… Bu heyecanı bizzat yaşıyorsunuz. Tabi bir istisna dışında.

Yedek subay okullarında (ve bildiğim kadarıyla askeri okulların tamamında) ortak bir uygulama var. Buna göre, askeri okul mezuniyet puanına göre ilk %10’luk dilime giren öğrenciler kura çekmek yerine, kurada bulunan yerlerden istediğini seçiyor. Bu şekilde ben de, yedek subaylık eğitimini dereceyle bitirmemin ardından gideceğim birliği kuradan önce kendim seçtim.

Asteğmenlik dönemi

İki buçuk aylık eğitimin sonunda iki hafta tatil verilir. Sonrasında, seçtiğiniz veya kura çekerek belirlediğiniz birliğinize gider, katılım işlemlerini yaparsınız. Size tavsiyem gitmeden önce birlik komutanınızı arayıp nezaketen bir isteği olup olmadığını sorun.

Birliğe gittiğinizde ilk olarak personel işlerine (bir nevi insan kaynakları departmanına) uğrayıp çeşitli belgeleri doldurmanız gerekir. Bu yerine göre 1-2 gün sürebilir. Sonrasında bölük/batarya komutanınız ne emir verirse onu yaparsınız.

Atğm. GiritBulunduğunuz birliğe göre komutanınız üsteğmen veya yüzbaşı rütbesindeki bir subaydır. Doğrudan sorumlu olduğunuz tek kişi odur. Ondan emir alırsınız. Eğer kısa dönem bir asker olsaydınız, o bölük/batarya içerisinde sizin en az 7-8 tane doğrudan emir aldığınız komutanınız olurdu.

Benim bulunduğum birlikte bölük komutanından sonraki en rütbeli personel bendim. Takım komutanı olarak her sabah içtimada nöbetçi çavuştan yoklamayı alıp bölük komutanına tekmili ben veriyordum.

Takım komutanı olarak başlıca göreviniz yedek subay okulunda aldığınız askeri eğitimler/bilgiler doğrultusunda, takımınızdaki askerleri eğitmektir. Yapılacak bir denetlemede bu askerlerden siz sorumlusunuzdur. Askerlerinizin sağlık durumundan, ailevi meselelerine kadar bilmeniz istenir. Düzenli olarak danışmanlık hizmeti verirsiniz, askerlerinizin psikolojik bir sorunu olup olmadığını, varsa bunun ne aşamada olduğunu bilirsiniz ve askerlik süresince takibini siz yaparsınız. Yaşanacak bir olumsuz durumda bu kayıtlar incelenir.

Spor

Askeri birliklerde, örgün eğitimde olduğu gibi bir müfredat vardır. Her ay, her hafta ve her gün planlanmıştır. Hangi eğitimin ne zaman nasıl yapılacağı bellidir. Spor faaliyeti de bulunduğunuz yere, birlik komutanının emirlerine göre yoğunluğu farklılık gösterir.

Genel olarak istenen şey, çevik ve hızlı hareket kabiliyetine sahip askerlerin yetiştirilmesidir. Bunun için koşu çok önemli. Yaygın olarak, denetlemelerde istenen tam teçhizat (ayağınızda bot; üzerinizde kamuflaj, hucum yeleği, 5 adet şarjör, kompozit başlık, su dolu matara ve silah ile) 3 kilometreyi yaklaşık 15 dakikada koşmaktır. Ayrıca çeviklik için de askeri pentatlon olarak bilinen 500 metre uzunluğunda; içerisinde merdiven çıkmak, sürünme, düz duvara tırmanma, yüksekten atlama, dengeli yürüme vb. engellerin olduğu koşu parkuru vardır.

Bunların hepsini istenen sürede tamamlamak için 3-4 aylık düzenli spor yeterli oluyor. Görev yaptığım birlikteki askeri pentatlon fotoğraf ve videoları için tıklayın.

yedek subay ne yapar spor

İnsan ilişkileri

Öncelikle şunu bilmelisiniz, geçici süreliğine askerlik yapıyor olsanız da size devlet tarafından verilmiş bir rütbe ve onun karşılığında almış olduğunu bir maaş var. Yedek de olsa subay sınıfındasınız. Askerlik süresince, subayların sahip olduğu hak ve imkanlara sahipsiniz. Taktığınız yaka işareti, giydiğiniz şapka muvazzaf subaylar ile aynıdır. Rütbeniz omuzunuzdadır.

Ayrıca bilmelisiniz, Harp Okulu’ndan çıkan teğmenlere verilen bir yıllık sınıf eğitiminin hızlandırılmış versiyonu iki buçuk ayda Yedek Subay okulunda alıyorsunuz. Yani, herhangi bir uzun/kısa dönem askerden çok daha bilgilisiniz. Unutmayın siz onların komutanısınız. Bunları yazıyorum çünkü asteğmen rütbesindeki kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biri kendisini düz asker olarak görüp, davranışlarına dikkat etmemesi ve personelle olan ilişkilerinde lakayt davranmasıdır.

Bunların yanında, şunun da farkında olunmalı, her ne kadar askeri rütbe silsilesi içinde hatrı sayılır bir konumda da olsanız, sizden yaşça ve bilgice üste olan astlarınız vardır. Omuzdaki asteğmen rütbesinin şehvetine de kapılmayın! (:

Birliğinizdeki subaylar, astsubaylar ve uzman çavuşlar sizin mesai arkadaşlarınızdır. Yani, askerlik bitince “asker arkadaşlarınla görüşüyor musun?” dendiğinde, burada kastedilen üsteğmen/yüzbaşı rütbesindeki komutanınız ve birlikte çalıştığınız astsubay ve uzman çavuşlardır. Aldığınız görevleri başarıyla yapıp yapamadığınıza, birlikte çalışırkenki davranışınıza ve iletişiminize bağlı olarak saygı görürsünüz. Askerlik bittikten sonra, hâl-hatır sorduğunuz böyle birilerin olması bence güzeldir.

Görevler

Afyonkarahisar Ordu Evi, Sancak SubayıTakım komutanı olarak sabit bir görevinizin olmasının yanında, ikincil, üçüncül görevler de verilebilir. Detayına girmeden bahsedeyim. Bunlar; yürüyüş mangası hazırlamak, avans mutemetliği, şehit-gazi ailesi ziyareti; çevre düzenlemesi, araç ve silah bakımı yaptırtmak, spor yaptırmak, araç komutanlığı yapmak vb. gibi.

Ayrıca bazı durumlarda şehir dışında da görevlendirilebilirsiniz. Bunlar, düzenlenen törenlere katılmak, birlikler arası spor müsabakaları için yarışlara gitmek, askeri kurs ve tatbikatlara katılmak olabilir. Benim ilk şehir dışı görevim, asteğmenlik döneminin ikinci haftasında gelmişti. Bir hafta süren görev sonunda şilt ile ödüllendirildim.

Tatbikat ve denetlemeler

Bulunduğunuz birliğe göre değişmekle birlikte, belki de hiç tatbikat görmeyebilirsiniz. Ben yedek subaylık süresince sadece bir atışlı tatbikata katıldım. O da kışın en soğuk günlerine denk gelmişti. Güne -9, -10 derece sıcaklıkla başlıyorduk.

Benim katıldığım tatbikatta, birliğimizde bulunan topçu bataryaları envanterindeki top ve obüslerle atış gerçekleştirdi. Atışların başarılı olabilmesi için işbirliği çok önemli, özellikle de (bilgisaraysız) manuel olarak yapılan atışlarda. Ufak bir hata büyük kazalara yol açabilir.

Bu atışların en önemli kısımlarından biri hedef tespit takımı, yani tatbikat gereği düşman unsur olarak belirtilen yerlerin koordinatlarını telsizle topçu bataryalara iletenler. Benim katıldığım tatbikatta, bu kısımda atış yaptırma görevi verilenlerin çoğu asteğmen rütbesindeki yedek subaylar olmuştu. Yani asteğmenler hedef koordinatları belirleme cihazıyla bakıp, istedikleri koordinatlara, görevin gereği yapılacak atış miktarını söyleyerek atış isteğinde bulunuyordu. Bu şekilde yüzlerce atış yapıldı.

Bunu söylüyorum çünkü askerliği yedek subay olarak yapacaksanız, muvazzaf bir subayın yapacağı hemen her göreve siz de hazır olmalısınız. Askerliği, günde birkaç saat nöbet tutarak, yerleri süpürerek, kantinde televizyon izleyip, kitap okuyarak tamamlayamayacağınızı bilmelisiniz.

2015 Polatlı Atışlı Tatbikat fotoğraf ve videoları için tıklayın.

img-20150219-wa0001
+3 ve -10 santigrat dereceler arasında gerçekleştirdiğimiz tatbikattan…

Denetlemelere gelince, ara ara yapılır. Yeter ki siz koşmaya hep hazır olun. Kayıtlarınız düzenli, araçlarınız bakımlı olsun. Yedek subay okulunda aldığınız eğitimle ilgili sorular sorulur. Takımınızdaki askerlerin kılık kıyafetinden ve askeri bilgisinden de siz sorumlusunuzdur.

Silah kullanma

Silahlı kuvvetlerde en yaygın kullanılan silah ‘Heckler&Koch G-3’ 7,62 mm piyade tüfeğidir. Askeri öğrencilik dönemindeki derslerden biri de bu silahı kullanmakla ilgilidir. Konuya silahın özellikleriyle başlanır, en son da atışlar yapılır; gündüz ve gece.

Her askeri öğrenci kendi silahını önce 25 metre atışlarında gözüne göre sıfırlar. Ardından 200 metre gündüz, 50 metre gece atışları olur. Bu atışlardaki başarı, yedek subay okulundaki mezuniyet puanını etkiler.

tabanca kullanımıKıt’a görevinde, yani askeri öğrencilik bittikten sonra, subay sınıfında olmanızdan dolayı yanınızda taşıdığınız silah ‘Kalaşnikof’ olarak bilinen ‘AK-47‘dir. Fakat denetlemelerde genellikle ‘G-3‘ silahı ile atış yaparsınız. İstisnalar olabilir. Bazı denetlemelerde asteğmenler ‘MG-3‘, Uçaksavar ve Roketatar silahları da kullandı.

Tabanca atış görevi genellikle askerde kendi mesleğini yapan asteğmenlere (Veteriner, Psikolojik danışman, doktor vb. sınıflardakilere) verilir. Tüm yedek subayların, kadrolarında geçen tabancayı taşıma hakları vardır, fakat birlik komutanları buna pek yanaşmazlar. Keza, yedek subaylar psikolojik hiçbir testten geçmediği göz önünde bulundurulursa, güvenlik riski olmadığı sürece doğru bir karar olabilir.

Nöbet

Bilinmelidir ki, en düşük rütbeden başlayarak Tabur/Alay komutanına kadar her personel nöbet tutar ve 24 saatini kışlada geçirir. Er/erbaş nöbetlerinden farklı olarak, elinde silahla durmazlar, genellikle idari işlerdir. Yedek subaylar da bu nöbet gruplarından birinde yer alırlar. (Güvenlik gerekçesiyle detay vermiyorum.)

Yedek subaylıkla ilgili sıkça sorulan sorular için tıklayın. Dövme, renk körlüğü, yurtdışına çıkma, asteğmen maaşı…

Sayfanın altındaki ‘bir yorum yazın’ kısmına merak ettiğiniz konularla ilgili yazabilirsiniz.

Yedek Astsubaylık ve yeni askerlik sistemiyle ilgili güncel yazı:
Yeni askerlik sisteminde hangisi tercih edilmeli?
Yedek subay, yedek astsubay, erbaş/er? (13 Temmuz 2019)

Herkese başarılar.

cropped-cropped-cropped-20150402_1616321.jpg


İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum” için 445 yorum

 1. Bilgiler için teşekkürler. Psikoloji okuyorum insallah 1 ay sonra mezun olup psikolog olacagim. Yuksek lisans yapmadan askere gitmeyi planliyorum. Uzun agustos olmazsa kasimda gidecegim. Uzun donem yapmak istiyorum ve askeriyede kalmak istiyorum psikolog olarak. Nasil olacak bu ? Kalirsam tegmen rutbesinden baslayip yukselerek devam eder mi ? Muvazzaf subay mi olacagim yoksa yedek mi ? bir sinavi mi yoksa kalmak istedigimizi belirtmek imza vs atmak yeterli mi? simdiden tesekkur ederim. Buraya yazdiklarinizi mnurhakgoknar@gmail.com adresine de gonderirseniz cevabi cok iyi olur her zaman kontrol edemiyorum interneti. Simdiden tesekkurler

 2. İlker bey merhabalar tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için öncelikle çok teşekkür ederim.
  Bende 14 Mayıs da Ankara – Polatlı Topçu ve Füze Okuluna yedek subay öğrencisi olarak teslim olacağım.
  Muv. Özelliği : Ateş idare subayı yazıyor.
  Benim acemi sürem 2.5 ay mı olacak ve askeri öğrencilik süresince telefon kullanabilir miyim?

   1. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim . Hayatınızda başarı sizi hiç bırakmasın bilgi paylaştıkça güzeldir:) Saygılarımı sunuyorum sağlıcakla kalın…

 3. Merhaba ilker bey;
  Paylaşımlarınız ve vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.
  İzmir Gaziemir Ulaştırma sınıfı yedek subay adayıyım. Yedek subay adayları acemi eğitiminde hususi cep telefonu kullanabiliyor mu cep telefonumu yanımda götürürsem herhangi bir problem olur mu ?

  1. şu an telefon kullanımı serbest sayılır. Göstermeyin olup olmadık yerde çıkarmayın sorun yok. zira telefonunuzun olduğu biliniyor fakat size baskı kurmamak için arama veya benzeri herhangi bir şey yapılmıyor.

 4. Anılarınızı ve birikimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Benimde nacizane bir sorum olacak 🙂
  Bende Ankara/Polatlı da Ateş İdare kısmında Yedek Subay acemiliği geçiricem nasipse merak ettiğim şey Ateş İdare branşı ne iş yapar ve ne tür dersler görür ek olarak birde ders içeriklerine ulaşabileceğimiz her hangi bir kaynak varmı ? şimdiden teşekkür ederim 🙂

  1. Ateş idare kısmı, topçu birliklerinin beyni olarak nitelendirilir. 🙂 Top mermisinin düşmanı isabetli vurabilmesi için; top namlusunun yan açısını, yüksekliğini hesaplar; buna hava raporunu, sıcaklığı, nemi, rüzgarı vb. tüm etkenleri hesaplayarak karar verir; ayrıca arazi yapısına ve düşman hedefin cinsine göre mühimmat seçimini yapar; yere temas ettiğinde patlayan ile havada istediğiniz yükseklikte infilak ettirebildiğiniz değişik top mermilere vardır, bunların ayrı hesaplamaları vardır, iki ayda bunları hesaplamayı öğretirler. Komutanlar alanlarında uzman çok kaliteli kişilerdir. Dersler genelde sınıf ortamında işleniyor. Son haftalarda ise öğrendiklerinizi uygulamaya gidersiniz, hedefi vurana kadar atış yaparsınız. 🙂 Çok heyecanlı ve zevkli bir branş. Derslere giderken fazlasıyla renkli kalem götürürsünüz. Hesaplamaları yapmak için değişik cinste malzemeler vardır. Harita üzerinde çalışırsınız. Yanınızda birçok plan kağıdı taşırsınız. Kendimi mimar gibi hissetmiştim, sabah akşam çizim yapıyorduk pratiklik kazanmak için. Çünkü atışın başarılı olabilmesi için doğru çizim ve hesap gerekiyor.

 5. adestim subayi olarak spordan muaf olursak yemin torenine cikabiliyormuyuz yani ilk 15 gun egitim yapip ? birde spordan muaf olmak derece yapmamiz icin engel olur mu ?

 6. merhaba ilker bey,öncelikle cok tesekkur ediyorum verdiginiz bilgiler için , ankara polatliya gidicem adestim subayi olarak size sorum şu 3 yıl once dizimden sakatlandim dizim dondu ve 15 gun bayagi sikinti cektim ondan sonra cok az bir agriyla devam ettim bende ustune dusmedim son 2 aydir ayakta calistigimdan dizimde siddetli agri hissediyorum.Bu durum sporda girecegim sinavda ve egitimde bana ne gibi problemler cikarir eğer dizimle ilgili sorun yasarsam .Yedek subayliktan elenme durumum olurmu ?

  1. Koşu dışında diğer branşlara girebilirsiniz diye düşünüyorum. Gittiğinizde sağlık kontrolu olacaktır. Orada durumunuzu belirtin. Varsa sağlık raporunu da yanınızda götürün. Eğer askeri hastane muaf raporu verirse puanlamaya bu katılmayacaktır, yani ortalamayı değiştirmeyecek. Yedek subaylık durumunu değiştirmez. Komutanlar sizi yapamayacağımız (sağlık açısından kötü sonuçlar doğurabilecek) şeylere zorlamazlar.

   1. Bu yorumu yaptıktan sonra polatliya gittim ve 1 hafta sonra muaf olup döndüm. Katılış muayenesinde bacağimdaki yırtığı iletirken , 10 yıl önce kolumdaki kıriktan dolayi oluşan eğrilikten de bahsettim. Etimesgut askeri hastanesine sevk ettiler orada doktora dizimle ilgili durumu anlattim mrı gosterdim hastanenin verdigi kagitlari. 1 hafta yada 15 gun spor yapmamam için belgeyi verdi surekli bir muafiyet yoktu yani. Kolumla ilgilide dirsekten kırılmıştı ve tam duz acamiyordum rontgen cekildi ,ölçüm yapıldı. Bu kolla askerlik yapamassın dediler ve 30-35 derece gibi bir sınır vardı ve ben sadece 2 derece ile kaçırdim ve muaf oldum.doktora (albay) ne kadarda muaf olmak istemiyorum desemde , al maddeler burda diyerek askerlik yapamayacagımi soyledi eve donus yapti. Simdi aradan 3 yil gecmis ve mail kutumda buraya yapilan yorumlari goruyorum varsa benim gibi bir sorunu olan bir faydamiz dokunur belki.

 7. İyi günler ilker bey. Ben İzmir foça Jandarma komanda Okulunda yedek subaylık eğitimine tabi oldum. Fakat renk körlüğü durumundan askeri hastanede komando olamaz yazıyordu sağlık belgesinde. Burdan elenmem söz konusu olur mu? Görevimdeki değişimler sizce neler olabilir. Teşekkürler

  1. Benzer bir durum arkadaşımın başına gelmişti, İzmir’e gittikten sonra ilk sağlık kontrolünde Tuzla Piyade Okuluna gönderilmişti. Komando değil, Piyade olarak eğitim almıştı.

 8. Merhabalar İlker bey. Yedek subaylıkta transkript üzerinden baraj oluyormuş doğru mu? Yedek subay arkadaşım artık sınav değil Ankarada gelen bütün taleplerin lisans ortalamasına göre yedek subay alımı gerçekleştiğini beyan etti. Sizin bu konuda bilginiz var mı? Teşekkürler.

 9. İlker bey merhaba öncelikle bu güzel bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkürler 29 nisanda nasip olursa Polatlı topçu okulunda yedek subay öğrencisi olarak birliğime teslim olacağım kimya mezunuyum ama aldığım silüste meslek kurası yazıyor bu nedir acaba bana açıklayabilirmisiniz ve eğitimi Nasıl oluyor yardımcı olursanız çok Sevinirim

 10. İlker bey ben mayıs celbinde topçu yedek subay olarak Polatlıda eğitime başlayacağım merak ettiğim bi konu var yemin töreninden sonra evci izni dışında dağıtım izni kullanılabiliyor mu? Teşekkürler

 11. Ilker bey iyi günler benim de gorevim yerim polatli havacicilik uzun donem çıktı. Ben almanca öğretmeniyim. 22 mayista kpss sinavi olacak ondan sonra teslim olup bakaya kalmayi dusunuyorum. Yedek subak oldugum icin mahkemeye falan veriliyormus diye ogrendim bir bilginiz var mi ve askerde kalmama sorun olusturur mu? Tesekkurler

  1. Bence bakaya kalmayın sicile işler, o dosya nereye gitseniz peşinizden geliyor. 10 yıl sonra da karşınıza çıkabilir bu durum. Görev verirken açıp bakarlar, bu zamanında böyle birşey yapmış derler. En iyisi birliğinize teslim olun. Sınav için zaten izin veriliyor. Bir gün önceden gidersiniz sınav günü gelirsiniz. Askeri kanunlarda sınavlara izin verilmek zorunda, ÖSYM veya Açık Öğretim sınavlarına. Sınava giriş belgenizi ibraz etmeniz lazım, onu da yanınıza alın.

   1. çok teşekkürler ilker bey tavsiyenize uyarak teslim oldum. her şey de dedğiniz gibi oldu haftaya da sınavıma gireceğim. yalnız bir ricam daha olacaktı askeriyenin dağıtım için yaptığı sınavda ne gibi sorular çıkıyor. kpss ile uğraştığım için pek vakit ayıramıyorum. yüzdeliğe girmek bi niyetimde yok tekim bölükte. ancak ne gibi sorular çıkıyor bilgi verirseniz sevinirim.

 12. ilker bey kolay gelsın su sorum olucak ben ıngılızce ogretmenı mezunuyum yedek subay olarak yapmayı dusunuyorum tabı cıkarsa spor konusunda sıkıntım yok 3 yıllık spor tecrubem var fıttness olarak.tam puan alındıgında ıstedıgımız yerı secebılıyormuyuz 2.5 aylık egıtım sonunda ve ınglızce ogretmenı olmam bırsey degıtrırmı askerı okullarda gorev alabılırmıyım

 13. Besyo Rekreasyon mezunuyum fakat geçtiğimiz yaz formasyon eğitimi alarak öğretmen olmaya hak kazandım. Besyo mezunlarının yedek subay olma olasığı yüksek diyorlar sizce durum nasıldır? 5 gün sonra tecilim bitiyor ve hazirana kadar askeriyeye gitmem lazım ağustosta da askerim sanırım 🙂

 14. Merhaba İlker bey.Ben sivil hava ulaştırma isletmeciliği mezunuyum.Siniflandirmada havaci olarak gitme ihtimalim var midir?

  1. Önce savunmanız alınır, yapacağınız yazılı beyan ardından disiplin cezası verilir. Bu bl. komutanının insiyatifindedir, disiplin düzenlemesi çerçevesinde hangi cezayı vereceği. En iyi ihtimalle sadece disiplin puanı alırsınız, bu da mezuniyet notunuzu etkiler.

 15. Merhaba İmalat mühendisiyim. Sınırın biraz üzerinde kilom var ve vücudum aşırı kıllı. Bu durum olumlu veya olumsuz herhangi bir etki olur mu yedek subaylik için teşekkürler.

 16. Yedek subaylıkta iki üniversite lisans diploması olmasi halinde puantaja bir katkısı oluyor mu? Örgün gastronomi ve mutfak sanatları, acikogretim kamu yönetimi

 17. İyi günler İlker bey ben şu an rehber öğretmen olarak çalışıyorum, seneye mayıs celbinde tecilimi bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum yedek subay olarak meslekçi sınıfta yer alıyoruz bildiğim kadarıyla ve acemi birliğimiz 1 ay sürüyor sanırım. Bunun dışında %10 luk dilimin istediği yere gitmesi uygulaması bizde de mevcut mu, ayrıca nöbetler ayda kaç gün olur usta birliğinde ve son olarak konuştuğum yedek subaylar rehber öğretmenlere merkez il jandarmaların çıktığını söyledi genelde bilginiz var mı teşekkürler

 18. Merhabalar ilker bey , faydalı bilgilerinizi bizlerle paylaşıp ve gösterdiğin ilgi için teşekkürlerimi dile getirmek isterim .
  Ben psikikoloji bölümden mezunun biri olarak askeri hakkında ğek bilgim yok , onun için sizin bilginizi dinlemek isterim
  Psikoloji mezunları askerlikte nasıl bir pozisyonda yer alır , onlarda astek mi olacak ?
  İlginiz için teşekkürler

 19. ilker bey selamlar ben okulöncesi öğretmenliği okuyorum bu sene muvazzaf subaylığa başvuru yaptım bölümümün bir etkisi varmı buna 8 tane branş seçebildim ikmal havacılık savunma falan filan diğerlerine göre şansım nedir az çok yardımcı olursanız sevinirim

 20. Merhabalar. Yorumlarınız bizim bazı şeyleri yaşamadan tecrübe etmemizi sağlıyor.Benim sorum şu; inşaat mühendisiyim.Mayıs celbinde askere gitmeyi düşünüyorum. Yedek subay olarak atanma ihtimali yüksek olan hangi celbtir?

 21. İyi günler İlker Bey;
  Paylaşım harika olmuş.benim ve eminim bi çok kişinin aklına takılan soru şu. İİBF mezunlarından Yedek Subay olan varmı. burdan alımlar çok nadir oluyor diye okumuştum bir yerde.sizinle birlikte Yedek Subaylık yapan İİBF’li varmıydı acaba? bu arada ben AÖF Kamu yönetimi mezunuyum.

 22. Merhabalar ben uzun donem dusunuyorum ancak gozlerimin miyop dereceleri sağ 3.25 sol 3.5 bu durum uzun donem cikmasina engel mi?

 23. Merhaba oncelikle guzel sunumun ve aciklayici bilgilerin icin tesekkur ederim. Ben de bu yil mezun olucagim, ve yedek subay olarak askeriligimi yapip yapmamak arasinda kararsizim. Merak ettigim soru ise askerlik subesinde yedek subay olarak askerlik yapmak istiyorum demem yedek subay olarak askerlik yapmama yeteck mi ?

  1. Hayır yetmiyor. Kısa dönem yapmak istiyorum desen bile yedek subay olma ihtimalin var. Yedek subay olmak istiyorum dediğinde, fazladan birkaç belge daha istiyorlar fakat sonuç kesin değil.

 24. İlker Bey,öncelikle anlattıklarınız çok açıklayıcı ve etkileyiciydi böyle bir paylaşımda bulunduğunuz için şahsım adıma çok teşekkür ediyorum.
  Benim sorum şu; Ben meslek lisesi mezunuyum lisans eğitimimi açıktan tamamladım matematik ile ilgili ciddi bilgi eksikliğim var bu 2,5 aylık eğitim dönemimi nasıl etkiler çok zorlanır mıyım?

  1. Yok hayır öyle üst düzey bir matematik gerekli değil. Ki sadece bir branşta ihtiyaç oluyor, oraya alınan personel sayısı da fazla değildi bizim dönemimizde.

 25. ABD siyasal bilimler ve uluslarasi iliskiler okuyorum. Duyduguma gore ingilizce yada herhangi bir yabanci dil seviyesi ana dile yakin olanlari. NATO baselerine gonderiyorlarmis bu dogrumudur ve Astegmen olarak askerlik yapabilme ihtimalim ne kadar ?

  1. Okan ben de yüksek mütercim tercümanım benimde o şekilde ama o zamanki TSK’nin ihtiyacına bağlı olarak değişebilir.

 26. Merhaba Hocam. Öncelikli olarak bizleri bilgilendirdiğin için çok teşekkür ediyorum. Gerekli tüm bilgileri vermişsin sadece aklıma bir kaç küçük husus takıldı. Ben Çevre Mühendisliği mezunuyum Askerlik yerim Ankara/Polatlı topçu Yedek subay olarak açıklandı. Allah nasip ederse 13 subatta teslim oluyorum. Aklıma takılan sorular sunlar. 1. Muv özelliği Adestim Subayi yaziyor bu tam olarak nedir? 2. Benim e devlette brans kismina 71 yaziyor meslek kurasinami tabi tutuluyorum yoksa takim komutanimi oluyorum? 3. Eger takim komutani olursam 2.5 aylik egitimden sonra sinav oluyormus bu sinav zormu kolaymi sinavdan kalan er mi oluyor? 4. Son olarak takim komutanimi iyi meslek kurasi mi iyi?

  Biraz fazla soru sordum hakkini helal et hocam cevablarin icin şimdiden tesekkur ediyorum..

  1. Öncelikle yolunuz açık olsun. 1. Adestim’in açılımı ‘ateş destek timi’dir. Düşmanın yerine topçu bataryalarını bildirirsiniz. 2,5 boyuna bunun üzerine eğitim alınır. İnternette farklı sitelerde detaylı anlatmışlar. Askeri öğrenci sayısı en çok olan branştır. 2. Meslek kurasına tabi değilsin. Takım komutanı olarak görev alacaksınız. 3. Sınav zor değil. 2,5 içerisinde ne anlatılırsa onu soruyorlar. 4. Meslek kurasına tabi olanların eğitimi 1 ay sürüyor sonra asteğmen oluyorlar ve kendi mesleğini askerde icra ediyorlar. Takım komutanları ise 2,5 ay eğitimden sonra, aldığı eğitimi icra ediyor.

 27. İyi günler, Ben bir devlet üniversitesinde fizyoterapi ve rehabilitasyon okuyorum. Mezun olunca da askeriyede çalışmayı düşünüyorum. Acaba bahsettiğiniz gibi yedek subaylıktan sonra kazandığım subaylıkla kendi mesleğimi orduda icra edebilir miyim?

 28. hocam benim öğrenmek istediğim bu 2.5 aylık eğitimde görülen derslerin içeriği nedir ?

 29. Bende yedek subay egitimi icinTuzla piyade okuluna gidecegim. Sorum şu: renk körü olanlar revize mi ediliyor yoksa yedek subay olma şansları var mı?

 30. Merhaba Ilker Bey
  Konaklama Isletmeciligi AÖF mezunuyum bugün askerlik şubesine gittim muayene olman lazim dediler ve kağıdı alip aile hekimine gittim.
  Kagidimda Statü : Yedek Subay yaziliydi.
  yedek subay adayi yazması gerekiyor muydu?
  Birde uzun dönem yedek subaylar 12 aylik süre bittikten sonra askeriyede aynı görevle kalabilirler mi yoksa başka görevde devam edebilirler mi?
  Simdiden Teşekkürler.

 31. Selam İlker. Çok güzel bi yazı dizisi olmuş emeğine sağlık. Isparta Eğirdir’ de ydk.subay egitimimi alacagim subat celbiyle nasipse. Sormak istedigim iki konu var. İlki dereceyle alakali. Spor ve yazili sinavin haricinde uygulama diye bisey duydum bunun icerigi nedir? Her biri ne kadar etkiliyo yuzde olarak ortalamayi. (Örn: Yazili %30 spor %40 uygulama %30) İkincisi ise Brans koduyla alakali. Benim e devlette brans bolumunde 29 rakami var bu neyi ifade ediyor bilgin var mi? Sinifim piyade bu arada. Tesekkurler.

 32. Merhaba İlker Bey,4 yıllık Turizm mezunuyum.Yedek Subay alımları turizm öğrencilerine zor mu kolay mı oluyor sizce?

 33. merhabalar ilker bey,benimde askerliğim polatlıda yedek suvay topçu olarak çıktı (k/m obüs takım komutanı). Yazdıklarınız ve yorumlarınızdan herşeyi anladım çok teşekkürler öncelikle.Fakat benim bir sorum var sağlıkla ilgili,benim sağ el bileğimde ve sağ kolumda + sol kolumda olmak üzere 3 kırığım var. Mekik falan çekebiliyorum fakat şınav pozisyonunda 2.şınavddan sonra kırık yerler hemen kendini feshediyor ve devam edemiyorum. Bu konu hakkında bir rapor alıp eğitimde bu faaliyetlere katılmama durumum nedir? Zira gerçekten yapamıyorum kırıklardan dolayı

  1. İlk hafta sağlık kontrolü olacaktır. Oradaki doktora durumu anlatırsanız spordan muaf veya şınav hareketinden muaf belgesi verecektir. Sıkıntı olmayacaktır emin olabilirsiniz. Benzer durum arkadaşlarımda da vardı.

 34. İlker bey merhaba ben isletme ogrencisiyim okulu bitiince ilk hedefim yedek subayliktan subayliga gecmek yedek subaylik yaparken nasil subayliga kaliniyor ve ilk hakkimizda basarisiz olursak baska hakkimiz varmi

 35. İlker bey tesekkurler eğitim fakültesi mezunuyum.. 169 askeriyede (166 dediler)boyum var sizde ydk sby olur muyum… Komanda olursam gittiğim yerde kışla yada karakol dışına çıkıyorlar mi ydk sby operasyon için …. Kıl dönmesi var sizce komando olmama engel mi bu durum…. Ve resimlerde gerçekten severek yapmissiniz belli oluyor bende bir stres var anlam veremediğin sizi tebrik ederim….. Sorularim biliyorum sizin yaşamadığını şeyleri soruyor acaba bunlara cvp birşeyler duydunuz mu ondan sordum…

 36. Merhaba Ilker bey,
  Ben kasimda basvurdum Subatta askere gidebilmek icin. Ben kisa donem istedigimi soyledim onlara. Ama yinede TOEFL belgesi filan verdim. Sizce kisa donem cikar mi yoksa dil ihtiyaclarina gore uzun donem yaptirabilirler mi? Isletme mezunuyum bu arada
  Tesekkurler

 37. Sevgili İlker, bu kadar ayrıntılı bir şekilde yedek subayı bize tanımladığın için sana teşekkürlerimi sunmaktayım. Malum, ben de yedek subay olarak askerliğimi yapmak istiyorum en kısa zamanda teslim olacağım. Nitekim söylediğin üzere, unutulmamalıdır ki takım komutanısınız her attığınız adim dikkatli ve özenli olmalıdır ordunun komuta zincirinde olan bir parçayız, askerlik değil subaylık yapıyoruz.

 38. ilker bey selamlar..

  inşaat mühendisiyim…tecilim kasım 2016 da bitiyor..fakat ben mayıs 2016 da yani daha erken askere gitmeyi düşünüyorum ve yedek subaylık istiyorum..sizce çıkarmı o dönemde yedek subay alımları nasıldır..

  birde yedek subaylar orduevinde konaklayabiliyor mu ? orduevinde ücretler nasıl ?
  son olarak güncel yedek subaylık maaşı ne kadar biliyor musunuz ?

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s