Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum

Askerlik hizmetine başladığım ilk günden beri yazmayı planlıyordum. İlk haftalar fırsat olmadı, müsait olunca paylaşmak için günlük tutmaya başladım. İlk bir ay boyunca sayfalarca yazdım. Sonra bir gün “istihbarat” dersi aldık ve yazdığım pek çok şeyin aslında paylaşılamayacağını öğrendim. Bunun üzerine, günlük yazmak ve yazmamak arasında kararsız kaldım. Fakat anlatılmaya değer o kadar şey oluyordu ki bunları kaydetmemek büyük bir kayıp olacaktı. Neyse sonra orta yolu bulup, yaşadıklarımı uygun şekilde kaleme almaya başladım.

Bu yazıyı, askerlik yapmak durumunda olan ve “askere gitsem mi, sonra mı gitsem, bedelli askerlik çıkar mı, zorunlu askerlik kalkıyor mu?” diye düşünenler için yazıyorum. Özellikle de askerlik hizmetini yapmaya karar vermiş fakat yedek subaylık tercihinde kararsız olanlar için… (Yedek Astsubaylıkla ilgili yeni yazı)

İlk önce, yedek subaylığı en kısa şekilde özetleyen Cem Yılmaz’ı dinleyelim.

Cem Yılmaz aslında performansında haksız değil. Askerlik süresince yaptıklarıma baktığımda, tam da bu iş için orada olduğumu daha iyi anladım. İhtiyaç duyulan her anda, akla ilk yedek subaylar geliyor.

Bilmeyenler için özetleyeyim, üniversite mezunları askerliğini iki şekilde yapabiliyor. Bunlardan biri “kısa dönem askerlik“, 6 ay yapılıyor. Diğeri de “yedek subaylık“, 12 ay yapılıyor. Kısa dönem yapanlar; Er, Onbaşı ve Çavuş rütbelerinde olabiliyor. Yedek subay olanlar ise, askeri öğrenci statüsü ile başlıyor; eğitimleri bittikten sonra Asteğmen rütbesi ile hizmete başlıyor, 8 ay sonra ise Teğmen rütbesi takıp askerlik hizmeti bitene kadar Teğmen olarak kalıyor. Bu süre zarfında, ilk önce askeri öğrenci maaşı alıyor, sonra Asteğmen maaşı ve Teğmen olduğu süre için de Teğmen maaşı alıyor. Maaşlar, askerlik hizmetini yaptığınız yere göre değişir; “iç güvenlik bölgesi” olarak adlandırılan terör riski yüksek yerlerde yapanlar maaşlarına ek tazminat da alıyorlar; sınırda yapanlar da “hudut tazminatı” alıyor.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, yedek subaylık etrafınızda anlatılan askerlik anılarından çok farklıdır. Hatta benim için, “hiç alakası yoktur” diyebilirim. Bunun en önemli nedenlerinden biri, askerlik hizmetini yapmak için kısa süreliğine gelen kişiler olsanız da, kışla içerisinde rütbeli personelsinizdir. Size doğrudan emir ve görev veren sınırlı sayıda komutan vardır. İşiniz genel olarak bellidir ve sabah mesaiye başlarsınız, akşam olunca çıkarsınız. (Tatbikat, gece eğitimi, nöbet vb. faaliyet yoksa.)

Bazen arkadaşlarım; şuan askerlik hizmetini yaptığım yerden dolayı, hatta çalıştığım bölükten dolayı mutlu olduğumu düşünüyor. Ama askerliğin ilk haftasında dahi hep bardağın dolu tarafından bakabildiğimi düşünüyorum.

Günlüğümdeki ilk sayfaya, kışlaya ilk girişte karşılaştığım muameleyi yazmıştım. O an yaşadığım duygu, hayatımda ilk kez yurtdışına çıkıp pasaport kontrolden geçtiğim zamanki ile aynıydı. Daha önce bulunmadığın, tanıdığın kimsenin olmadığı bilinmez bi dünya…

Kapıdan girerken, “er mi, asteğmen mi” sorusu soruluyordu. Önümdeki kişi “er” diyince çantayı x-ray cihazından geçirip üst araması yaptılar. Ben “asteğmen” deyince, listeye bakıp “şöyle” deyip beni ayırdılar. Kayıt işlemleri oldu ve beni koğuşlara götürdüler. Her ne kadar daha önce internetten okuduğum yorumlar tedirgin olmamı gerektiren bir durum olmadığını söylese de, oraya gidene kadar, koğuşların ne kadar büyük ve kalabalık olduğunu merak ediyordum. Fakat gittiğimde beni güler yüzle karşılayan ve odamı gösteren takım komutanı vardı.

Yedek subay okulunda, odalar gayet düzenli, geniş ve temizdi. 2,5 aylık eğitim döneminde hep buradaydık. Belli bir süre odalarda 12 kişi kaldık, sonra 5-6 kişi şeklinde odalara dağıldık. Odalardaki kişi sayısı kadar, bence kimlerin olduğu da önemli. Nihayetinde gün içinde eğitimden arta kalan zamanlarda onlarla vakit geçiriyorsun. Topçu sınıfı olduğumuz için, genel olarak matematik ağırlıklı bölümlerden mezun kişiler vardı. Fakat oda arkadaşlarımdan biri uluslararası ilişkiler alanında doçent idi. Bölümlerimiz yakın olunca zaman güzel geçiyordu.

Askeri öğrencilik dönemi

Askerliği yedek subay olarak yapanların acemi birliği yokturYedek Subay kurs bölükleri vardır ve eğitimler orada verilir. İlk iki hafta temel askeri konular; selamlama, yürüyüş, silah kullanımı vb. gibi bilgiler öğrenilir ve ardından yemin töreni olur. Sonraki iki ay boyunca ise, bulunduğunuz sınıfla ilgili eğitim alırsınız. Bu eğitimde, 6-7 farklı ders olur. Her dersin farklı bir ağırlık ortalaması-kredisi vardır. (Tıpkı üniversitedeki gibi.)

Atış planı çizimi

Dersler hafta içi beş gün vardır. Biz sabah kalkar 1 saat etüt yapardık. Öğlene kadar da 4-5 saat ders olurdu. Öğle yemeği, ardından 2-3 saat daha ders. Ardından etüt ve gün biter. Bunların yanında, komutanların verdiği ödevler olur, ertesi gün için tamamlamanız istenir. Gece de onları yapar uyurduk. (Biliyorum bu dediklerime inanmıyorsunuz, “böyle askerlik mi olur” diyorsunuz, fakat öyle.) Dahası, iki ay sonunda sınavlar vardır. Askeri okuldan mezun olmak için her dersi geçmeniz gerekir. Sınavlarda başarısız olanlar için bütünleme sınavları vardır. Bütünleme sınavlarına kalanlar için zorunlu ek etüt programları koyulur.

Askeri dersler bir üniversite mezununun kolaylıkla başarabileceği zorluktadır. Dersleri düzenli takip edip, not tutmak sınavları geçmek için yeterlidir.

Dersler, üniversite standartlarınki yerleşkede veriliyor. Kimi dersler 10-15 kişilik sınıflarda oluyor. Ortak konuların anlatıldığı kalabalık dersler de amfilerde gerçekleşiyor. Uygulamalı eğitimler için ayrı sınıflar var. Eğer topçu sınıfı askeri öğrenciyseniz, tatbikat alanında bizzat size top atışı yaptırılıyor. Tabi bu öyle kolay bi konu değil, anca dönem sonunda tüm eğitimleri tamamlayınca yapılıyor. Ayrıca farkettiğim bir durum, eğitimde ‘tümevarım’ değil, ‘tümdengelim’ yöntemi kullanılıyor. Bu da bilgilerin akılda kalıcı olmasını sağlıyor.

İstediğiniz yerde askerlik yapabilirsiniz!

Bunu söylediğimde arkadaşlarım şaka yaptığımı düşünüyorlar. Detaylı anlatınca “yok artık!” diyorlar.

yedek subay teğmenİki buçuk aylık askeri öğrenciliğin sonunda, gelecek dokuz aylık askerlik görevinizi nerede, hangi birlikte yapacağınızı bir torba içerisinden çekeceğiniz kağıtla siz belirliyorsunuz. Orada tamamen kendi şansınızla başbaşasınız. Kimisine İzmir Bornova çıkıyor, kimisine Hakkari Aktütün… Bu heyecanı bizzat yaşıyorsunuz. Tabi bir istisna dışında.

Yedek subay okullarında (ve bildiğim kadarıyla askeri okulların tamamında) ortak bir uygulama var. Buna göre, askeri okul mezuniyet puanına göre ilk %10’luk dilime giren öğrenciler kura çekmek yerine, kurada bulunan yerlerden istediğini seçiyor. Bu şekilde ben de, yedek subaylık eğitimini dereceyle bitirmemin ardından gideceğim birliği kuradan önce kendim seçtim.

Asteğmenlik dönemi

İki buçuk aylık eğitimin sonunda iki hafta tatil verilir. Sonrasında, seçtiğiniz veya kura çekerek belirlediğiniz birliğinize gider, katılım işlemlerini yaparsınız. Size tavsiyem gitmeden önce birlik komutanınızı arayıp nezaketen bir isteği olup olmadığını sorun.

Birliğe gittiğinizde ilk olarak personel işlerine (bir nevi insan kaynakları departmanına) uğrayıp çeşitli belgeleri doldurmanız gerekir. Bu yerine göre 1-2 gün sürebilir. Sonrasında bölük/batarya komutanınız ne emir verirse onu yaparsınız.

Atğm. GiritBulunduğunuz birliğe göre komutanınız üsteğmen veya yüzbaşı rütbesindeki bir subaydır. Doğrudan sorumlu olduğunuz tek kişi odur. Ondan emir alırsınız. Eğer kısa dönem bir asker olsaydınız, o bölük/batarya içerisinde sizin en az 7-8 tane doğrudan emir aldığınız komutanınız olurdu.

Benim bulunduğum birlikte bölük komutanından sonraki en rütbeli personel bendim. Takım komutanı olarak her sabah içtimada nöbetçi çavuştan yoklamayı alıp bölük komutanına tekmili ben veriyordum.

Takım komutanı olarak başlıca göreviniz yedek subay okulunda aldığınız askeri eğitimler/bilgiler doğrultusunda, takımınızdaki askerleri eğitmektir. Yapılacak bir denetlemede bu askerlerden siz sorumlusunuzdur. Askerlerinizin sağlık durumundan, ailevi meselelerine kadar bilmeniz istenir. Düzenli olarak danışmanlık hizmeti verirsiniz, askerlerinizin psikolojik bir sorunu olup olmadığını, varsa bunun ne aşamada olduğunu bilirsiniz ve askerlik süresince takibini siz yaparsınız. Yaşanacak bir olumsuz durumda bu kayıtlar incelenir.

Spor

Askeri birliklerde, örgün eğitimde olduğu gibi bir müfredat vardır. Her ay, her hafta ve her gün planlanmıştır. Hangi eğitimin ne zaman nasıl yapılacağı bellidir. Spor faaliyeti de bulunduğunuz yere, birlik komutanının emirlerine göre yoğunluğu farklılık gösterir.

Genel olarak istenen şey, çevik ve hızlı hareket kabiliyetine sahip askerlerin yetiştirilmesidir. Bunun için koşu çok önemli. Yaygın olarak, denetlemelerde istenen tam teçhizat (ayağınızda bot; üzerinizde kamuflaj, hucum yeleği, 5 adet şarjör, kompozit başlık, su dolu matara ve silah ile) 3 kilometreyi yaklaşık 15 dakikada koşmaktır. Ayrıca çeviklik için de askeri pentatlon olarak bilinen 500 metre uzunluğunda; içerisinde merdiven çıkmak, sürünme, düz duvara tırmanma, yüksekten atlama, dengeli yürüme vb. engellerin olduğu koşu parkuru vardır.

Bunların hepsini istenen sürede tamamlamak için 3-4 aylık düzenli spor yeterli oluyor. Görev yaptığım birlikteki askeri pentatlon fotoğraf ve videoları için tıklayın.

yedek subay ne yapar spor

İnsan ilişkileri

Öncelikle şunu bilmelisiniz, geçici süreliğine askerlik yapıyor olsanız da size devlet tarafından verilmiş bir rütbe ve onun karşılığında almış olduğunu bir maaş var. Yedek de olsa subay sınıfındasınız. Askerlik süresince, subayların sahip olduğu hak ve imkanlara sahipsiniz. Taktığınız yaka işareti, giydiğiniz şapka muvazzaf subaylar ile aynıdır. Rütbeniz omuzunuzdadır.

Ayrıca bilmelisiniz, Harp Okulu’ndan çıkan teğmenlere verilen bir yıllık sınıf eğitiminin hızlandırılmış versiyonu iki buçuk ayda Yedek Subay okulunda alıyorsunuz. Yani, herhangi bir uzun/kısa dönem askerden çok daha bilgilisiniz. Unutmayın siz onların komutanısınız. Bunları yazıyorum çünkü asteğmen rütbesindeki kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biri kendisini düz asker olarak görüp, davranışlarına dikkat etmemesi ve personelle olan ilişkilerinde lakayt davranmasıdır.

Bunların yanında, şunun da farkında olunmalı, her ne kadar askeri rütbe silsilesi içinde hatrı sayılır bir konumda da olsanız, sizden yaşça ve bilgice üste olan astlarınız vardır. Omuzdaki asteğmen rütbesinin şehvetine de kapılmayın! (:

Birliğinizdeki subaylar, astsubaylar ve uzman çavuşlar sizin mesai arkadaşlarınızdır. Yani, askerlik bitince “asker arkadaşlarınla görüşüyor musun?” dendiğinde, burada kastedilen üsteğmen/yüzbaşı rütbesindeki komutanınız ve birlikte çalıştığınız astsubay ve uzman çavuşlardır. Aldığınız görevleri başarıyla yapıp yapamadığınıza, birlikte çalışırkenki davranışınıza ve iletişiminize bağlı olarak saygı görürsünüz. Askerlik bittikten sonra, hâl-hatır sorduğunuz böyle birilerin olması bence güzeldir.

Görevler

Afyonkarahisar Ordu Evi, Sancak SubayıTakım komutanı olarak sabit bir görevinizin olmasının yanında, ikincil, üçüncül görevler de verilebilir. Detayına girmeden bahsedeyim. Bunlar; yürüyüş mangası hazırlamak, avans mutemetliği, şehit-gazi ailesi ziyareti; çevre düzenlemesi, araç ve silah bakımı yaptırtmak, spor yaptırmak, araç komutanlığı yapmak vb. gibi.

Ayrıca bazı durumlarda şehir dışında da görevlendirilebilirsiniz. Bunlar, düzenlenen törenlere katılmak, birlikler arası spor müsabakaları için yarışlara gitmek, askeri kurs ve tatbikatlara katılmak olabilir. Benim ilk şehir dışı görevim, asteğmenlik döneminin ikinci haftasında gelmişti. Bir hafta süren görev sonunda şilt ile ödüllendirildim.

Tatbikat ve denetlemeler

Bulunduğunuz birliğe göre değişmekle birlikte, belki de hiç tatbikat görmeyebilirsiniz. Ben yedek subaylık süresince sadece bir atışlı tatbikata katıldım. O da kışın en soğuk günlerine denk gelmişti. Güne -9, -10 derece sıcaklıkla başlıyorduk.

Benim katıldığım tatbikatta, birliğimizde bulunan topçu bataryaları envanterindeki top ve obüslerle atış gerçekleştirdi. Atışların başarılı olabilmesi için işbirliği çok önemli, özellikle de (bilgisaraysız) manuel olarak yapılan atışlarda. Ufak bir hata büyük kazalara yol açabilir.

Bu atışların en önemli kısımlarından biri hedef tespit takımı, yani tatbikat gereği düşman unsur olarak belirtilen yerlerin koordinatlarını telsizle topçu bataryalara iletenler. Benim katıldığım tatbikatta, bu kısımda atış yaptırma görevi verilenlerin çoğu asteğmen rütbesindeki yedek subaylar olmuştu. Yani asteğmenler hedef koordinatları belirleme cihazıyla bakıp, istedikleri koordinatlara, görevin gereği yapılacak atış miktarını söyleyerek atış isteğinde bulunuyordu. Bu şekilde yüzlerce atış yapıldı.

Bunu söylüyorum çünkü askerliği yedek subay olarak yapacaksanız, muvazzaf bir subayın yapacağı hemen her göreve siz de hazır olmalısınız. Askerliği, günde birkaç saat nöbet tutarak, yerleri süpürerek, kantinde televizyon izleyip, kitap okuyarak tamamlayamayacağınızı bilmelisiniz.

2015 Polatlı Atışlı Tatbikat fotoğraf ve videoları için tıklayın.

img-20150219-wa0001
+3 ve -10 santigrat dereceler arasında gerçekleştirdiğimiz tatbikattan…

Denetlemelere gelince, ara ara yapılır. Yeter ki siz koşmaya hep hazır olun. Kayıtlarınız düzenli, araçlarınız bakımlı olsun. Yedek subay okulunda aldığınız eğitimle ilgili sorular sorulur. Takımınızdaki askerlerin kılık kıyafetinden ve askeri bilgisinden de siz sorumlusunuzdur.

Silah kullanma

Silahlı kuvvetlerde en yaygın kullanılan silah ‘Heckler&Koch G-3’ 7,62 mm piyade tüfeğidir. Askeri öğrencilik dönemindeki derslerden biri de bu silahı kullanmakla ilgilidir. Konuya silahın özellikleriyle başlanır, en son da atışlar yapılır; gündüz ve gece.

Her askeri öğrenci kendi silahını önce 25 metre atışlarında gözüne göre sıfırlar. Ardından 200 metre gündüz, 50 metre gece atışları olur. Bu atışlardaki başarı, yedek subay okulundaki mezuniyet puanını etkiler.

tabanca kullanımıKıt’a görevinde, yani askeri öğrencilik bittikten sonra, subay sınıfında olmanızdan dolayı yanınızda taşıdığınız silah ‘Kalaşnikof’ olarak bilinen ‘AK-47‘dir. Fakat denetlemelerde genellikle ‘G-3‘ silahı ile atış yaparsınız. İstisnalar olabilir. Bazı denetlemelerde asteğmenler ‘MG-3‘, Uçaksavar ve Roketatar silahları da kullandı.

Tabanca atış görevi genellikle askerde kendi mesleğini yapan asteğmenlere (Veteriner, Psikolojik danışman, doktor vb. sınıflardakilere) verilir. Tüm yedek subayların, kadrolarında geçen tabancayı taşıma hakları vardır, fakat birlik komutanları buna pek yanaşmazlar. Keza, yedek subaylar psikolojik hiçbir testten geçmediği göz önünde bulundurulursa, güvenlik riski olmadığı sürece doğru bir karar olabilir.

Nöbet

Bilinmelidir ki, en düşük rütbeden başlayarak Tabur/Alay komutanına kadar her personel nöbet tutar ve 24 saatini kışlada geçirir. Er/erbaş nöbetlerinden farklı olarak, elinde silahla durmazlar, genellikle idari işlerdir. Yedek subaylar da bu nöbet gruplarından birinde yer alırlar. (Güvenlik gerekçesiyle detay vermiyorum.)

Yedek subaylıkla ilgili sıkça sorulan sorular için tıklayın. Dövme, renk körlüğü, yurtdışına çıkma, asteğmen maaşı…

Sayfanın altındaki ‘bir yorum yazın’ kısmına merak ettiğiniz konularla ilgili yazabilirsiniz.

Yedek Astsubaylık ve yeni askerlik sistemiyle ilgili güncel yazı:
Yeni askerlik sisteminde hangisi tercih edilmeli?
Yedek subay, yedek astsubay, erbaş/er? (13 Temmuz 2019)

Herkese başarılar.

cropped-cropped-cropped-20150402_1616321.jpg


İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Askerlik değil yedek subaylık yapıyorum” için 496 yorum

 1. Mrb İlker kardeşim
  Öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim..Kadrolu olarak beden eğt öğretmeniliği yapıyorum.Tecilimi bozdurdum ve aralık ayı içerisinde sınıflandırmaya giricem şubat celbinde askerlik görevime başlıyacam nasipse.Yedek subay olmak isttiyorum.Diploma notum 2.34 boy 188 ve 87 kg. Şükür hiçbir sağlık problemim yok branş itibarıyla çıkma ihtimali nedir değerlendirirsen sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  1. Öncelikle hayırlısı olsun 🙂 Beden Eğitimi öğretmenlerinin çıkma olasılığı yüksek 657’ye tabi olduğunuzu TSK’ya belgeleyin o da gitmiş olduğunuz asal şube ile olmaktadır. Belgeyi onlara veriyorsunuz onlar Ankara’ya fakslıyorlar. Kanımca çıkma ihtimali yüksek ama Beden Eğt. Öğrt. Komando’ya ayırıyorlar 🙂

 2. Merhaba İlker bey.Ben arkeoloji bölümü mezunuyum. Askerlik şubesindeki başvuruda komando olmak istiyorum şıkkını evet olarak işaretlersem asteğmen olma şansım artarmı acaba ? Teşekkürler

 3. İlker Bey merhabalar,ben makine mühendisiyim ve şuanda çalışmaktayım,evlenmek için askerliği aradan çıkarmam gerekiyor ancak ailemin bir emekli maaşı dışında geliri yok yani sizin anlayacağınız askerde de para kazanıp onlara destek olmam gerekiyor.Ben başvuru sırasında yedek subaylık istiyorum dersem ancak sonuçlar açıklandığında çıkmazsa vazgeçme şansım var mı? Biliyorum karmaşık bir soru oldu ama zor durumda olduğum için soruyorum

 4. Kardeşim öncelikle eline emeğine sağlık . Bende Polatlı’ya topçu yedek subay olarak gidicem merak ettiğim konu şınav mekik vs puan alıcazya bu spor sınavları ilk gittiğimizdemi yoksa 2 buçuk aylık eğitim sonundamı yapılıyor daha doğrusu ne Zaman yapılır şimdiden saolasın

 5. İlker bey ben de kasım 2015 celbinde izmir foça jandarma komando eğitim okuluna yedek subay adayı olarak gidiyorum. Okul hakkında sizin bildiğiniz duyduğunuz birşey var mı merak ettim. Ayrıca komando ve jandarma tazminatından bahsettiler bana gerçekte bunlardan dolayı maaşım farklılaşacak mı? Son olarak muvazzaf özelliğime takım komutanı demişler ben tam olarak ne yapacağım? Teşekkürler.

 6. ilker bey merhaba, 12-13 kasımda polatlı topçu birliğe yedek subay adayı olarak katılacağım. Makine Mühendisiyim branş 71 yazıyor bunun anlamı nedir bilginiz varmı? yanımızda eşya olarak ne götürmeliyiz, orada verilecek eşyalar yeterli midir? Cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Benim branşım 68 idi. Sanırım 71, “ateş destek timi” (adestim) sınıfı. ileri gözetleyicilik eğitimi alıyorlar. devamlı olarak kullanacağınız ‘Hassas Konum Belirleme Sistemi’ vardır, asıl olarak bunu kullanmayı öğretirler. bu cihazı kullanarak simülasyonda top atışı yaparsınız, eğitimin sonunda da gerçek top atışı yaptırırsınız. devamlı arazide olmak yorucu olacaktır ama oldukça zevkli bir iş.
   Okula giderken yanınıza kişisel eşyalarınızı almanız yeterli, askeri hiçbir şey almanıza gerek yok, internette forumlarda upuzun listeler hazırlamışlar! Gerekli askeri malzemeyi zaten orada veriyorlar. İhtiyaç olursa zaten kantin var, her şey satılıyor. Sadece havludur, şampuandır bunun gibi kendi eşyalarınızı götürün yeterli.
   Şimdiden kolaylıklar, Polatlı iyidir.

 7. Merhaba ilker bey öncelikle tecrübelerinizi paylaştıgınız için teşekkürler ben 4 yıllık üniversite mezunuyum askerlik bana uzun dönem cıkmış olsa yüzümde ben var ondan dolayı bi sıkıntı cıkarmı

   1. Peki askerde kalmak için yani teskere bırakıp orda kalmak için ugraştıgımda sorun olur mu ben orda kalmak istiyorumda

 8. Merhaba İlker Bey. Kasım celbinde yedek subay olarak askerliğimi yapacağım. Askerliğe başvuru sırasında ayak üstü bir muayene sonrası sülüsümde “A grubu sağlık kodu mevcuttur” yazıyor. İnternetten araştırdığımda küçük arızalar sonucu bu yazılıyor denmiş. Gözlük kullanıyorum 1.75 miyop, başka bir sıkıntım yok. Sevk sırasında tekrar bir muayene oluyor mu ve bu sıkıntım yedek subaylığa bir engel oluşturur mu? Teşekkür ederim.

 9. Merhaba İlker Bey öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim gerçekten çok faydalı oldu. Ben de nasipse 14 Kasım’da katılacağım Ulaştırma Jandarma Yedek Subay olarak. Bununla ilgili bir bilginiz var mıdır?

  Bir de 2 aylık eğitim süresince evci izni kullanabiliyor muyuz? Haftasonları ailemizle aynı şehirde olduğumuz takdirde.

  Teşekkürler şimdiden.

  1. İkamet adresi eğer eğitim birliği ile aynı ilçede ise cuma akşamları çıkıp pazar gecesi gelinebilir. böyle bir örnek vardı bizde. şimdi nasıl bilmiyorum.

 10. İlker Bey Merhabalar,2015 Kasım döneminde Ankara Etimesgut Zh.Brl.Ok. ve Eğt. Tüm. Kurs Tb. de yedek subay,Tank M60 A1-A3 TNK.TK.K oalrak görev alacağım.Bahsettiğiniz bilgiler oldukça yararılı oldu.Soru olarak ilk 75 gün eğitim diliminde orduevinde konaklamamıza izin verilme durumu varmıdır?Yanımızda götürmemiz gereken özellikle tavsiyeleriniz varmıdır?Yemin töreninden sonra orduevinde konaklama ihtimalimiz dahamı yüzkektir? Birde hangi süreye kadar akıllı telefonumuzu akşamları kullanma yada odamızda bulundurabilme iznimiz olur.Teşekkürler

 11. İlker kardeşim öncelikle yazın için teşekkürler, ben kasım 2015 Ankara/Etimesgut tankçı yedek subay olarak gideceğim hayırlısıyla. Merak ettiğim bir konu var. Sınıfımız ne olursa olsun başarı sıralamasında %10 luk dilime girersek Türkiye’nin istediğimiz herhangi bir ilinde görev yapma şansımız var mı? Yoksa sınıfına göre (örn. topçu, piyade, tankçı vs.) belirli illerden birinde mi görev yapabiliriz? Cevaplarsan çok sevinirim. Saygılılar.

  1. Belirli illerden birinde görev yapılıyor. Her yerde Tankçı birliği olmayabilir veya diğerleri de öyle. Ayrıca, her yedek subaylık döneminde farklı illerde ihtiyaç olursa değişkenlik gösterebilir.

 12. Merhabalar diplomayla ilgili bi sorum vardı. E devlette askere giderken diplomanızı ya da kopyasını götürebilirsiniz demiş. Ancak bazı kaynaklarda kopyası yeterli olmuyor, şubeden diplomayı onaylatmanız gerek diyor. Bu konuda bi bilginiz var mı acaba?

 13. İlker bey Hava kuvvetleri komutanlığı-Yedek subay-Piyade-İstanbul tuzla çıktı(12-13 Kasım).benim sorum ben direk hava kuvvetlerine bağlı olarak takım komutanı mı olacağım ?
  2-Acemilikte hafta sonlarımız tatil olacak mı ?(Kpss çalışabilmek için soruyorum bunuda 🙂

 14. Selamün aleyküm İlker Bey yazınız çok güzel ve aydınlatıcı şekilde olduğu için çok teşekkür ederim Allah razı olsun. Ben kasım celbinde İzmir/Narlıdere İstihkam sınıfına düştüm. MUV ÖZELLİĞİ : İS.SVŞ.TK.K yazıyor. Sorum şu ki bu özellik hakkında bilginiz var mı ve 2,5 aylık eğitim süresinde maaş alabiliyor muyuz şimdiden çok teşekkür ederim.

 15. Kardeşim Allah razı olsun çok güzel açıklamışsın bizleri aydınlatan en net bilgi oldu. Bende ankara etimesgut tankçı yedek subay olarak başlicam askerliğime ve benim sorum ben evliyim eşimde erzurumda görev yapıyor sence buraya uata birliğim çıkar mı bir bilgin var mı? Ve ankara etimesgut nasıl biyer?

  1. Bu durumda olan bir arkadaşımız vardı Polatlı’da. Kur’ada asteğmenlik görev yeri yine aynı yer çıkmıştı. Eşi ve çocuklarını yanına çağırmıştı, lojman ya da misafirhane kalıyorlardı. Yani mümkün. Etimesgut’a bir kez sağlık kontrolü için gitmiştim. Büyük bir birlikti, içerisinde askeri hastanesi olan. Eğitimin ağır olduğunu söylemişlerdi oradakiler ama bilemiyorum kime göre zor diye.. Allah kolaylık versin.

 16. selamün aleyküm ilker bey , piyade sınıfına Kasım ayında yedek subay eğitimi almak üzere iSTANBUL/TUZLA ya gideceğim inş. Fizik tedavi ve rehabilitasyon mezunuyum . Fizyoterapistler de mesleki olarak görev yapabiliyor mu ? Teşekkürler.

 17. ilker bey merhaba, Balıkesir bakım okuluna yedek subay olarak gideceğim, Bu bölüm kendi içinde dallara ayrılıyor mu? Genelkurmay envanterinde bulunan tüm mekanik alet,cihaz vb. bunların bakımı mıdır sadece, nedir? Bakım bölümü hakkındaki bilgilerinizi paylaşır mısınız? Teşekkürler.

 18. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Bende kasım cebinde tuzla piyade okuluna yedek subay adayı olarak gidicem.sorum su olacak fiziki konuyla alakalı hic bir sağlık sorunum yok ancak fiziken sırtta benek benek güneş lekeleri var ve sol bilegimdede kazayla oluşan 5 cm lik cam kesiği.bunlar acemi birliğinde degerlendiriliyormu yani bunlardan ötürü yedek subaylık hakkımı kaybetme ihtimalim varmı yedek subayadayi olarak sevk edilmişken bunlar yüzünden yedek subay olmam engellenirmi.şimdiden teşekkürler

  1. Hayır, herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Bunlar detaylı kontrol edilmiyor, senin özellikle belirtmen lazım bakmaları için. Her halükarda bahsettiğin durumların olumsuz bir etki edeceğini düşünmüyorum. Başarılar.

 19. personel sınıfı yedek subay ile ilgili olarak bilgi verebilir misiniz? dağıtımları nerelere olabiliyor? bu sınıfla ilgili internette kapsamlı bir bilgiye rastlamadım.

  1. benim arkadaşım personel di . acemi gaziemir , usta şırnak.Benim bildiğim 81 il de çıkabilir. % 10 a girmeye bak. doğu olursa da sen istemediğin sürece şubeden çıkmazsın bir de resmi törenler dışında. bizim arkadaş şırnakta olmasına ragmen ki o zamanlar da karışıktı ortalık , suriye sınırna balık yemeye gitmeler . diyarbakıra gezmeye gitmeler falan yapıyordu yani . doğu çıkarsa tek sıkıntın gidiş ve dönüş zamanı onun dışında Allah ın izniyle bişey olmaz kafan rahat olsun

 20. gayet güzel anlatmışsınız. Ben 2-4 kasım 2015 te topçu ve fuze okuluna yedek subay olarak teslim olacağım. muv. özelliği: meslek kurası yazıyor. sınıfım topçu . tekstil mühendisiyim. Şimdi ben kesin meslek çi dedikleri kısımda mı oluyorum . Eğer öyleyse 18 gün gibi bi eğitimden sonra direk asteğmen olucakmıyım ? Şimdiden teşekkürler

  1. “meslek kurası” yazıyor ise evet muhtemelen öyle olacaktır. 1 aylık eğitim var. eğitim sonunda sınavda ne soruyorlar bilmiyorum ama orada da aynı %10’luk dilim var. Dereceye girenler listeden istedikleri yeri seçiyor. Başarılar.

 21. Merhaba; Balıkesir Merkez Bakım Okuluna yedek subay olarak alındım. Üniversiteden İmalat mühendisi olarak mezun oldum. Derslerimiz sizin dediğiniz gibi mi oluyor ? Askeriye içerisinde makina bakım,tank bakım,ucak bakım vs. gibi hizmetler bulunuyor mu ? Bunun sınıflandırmasını kimler yapıyor ? Şu da var Bakım okulundan eğitim alıp doğuya asteğmen olarak gitme ihtimali var mıdır ? Cevaplarınızı bekliyorum Teşekkür ederim

  1. Üzgünüm bu konuda detaylı bilgim yok fakat benim aldığım Topçu sınıfı eğitimlerini almayacağınız malum. Asteğmen görev yerlerinde bir kısıtlama yok, Türkiye’deki her birlik olabilir.

 22. Selamunaleyküm öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ben beden eğitimi spor yüksek okulu antrenörlük eğitimi lisans mezunuyum kasım celbinde askere gidecem inşaallah komando ve yedek subaylığı tercih ettim. Antrenörlük eğitimi bitirenlerin yedek subaylık gibi avantajları varmıdır? Varsa da ne gibi görevleri vardır. Trankirpt puanım 2.76 yabancı dil puanımıda verdim. Bunlar etkili oluyormu sağlık sorunumda yok çok şükür ve aktif olarak ta güreş yapmaktayım bunların bir etkisi varmıdır ? Şimdiden teşekkür ederim.

 23. Sorum, Askerlik sonuçları belli olduğunda kısa dönem mi yoksa uzun dönem mi ? Uzun dönemse mesleki mi değil mi nasıl anlıyoruz ?

  Meslek :Makine Mühendisi

  Şimdiden teşekkürler.

 24. Anladım hocam sağol peki bu lojman kira ücretleri ne kadar kaç para ödeniyor ? Batı/Doğu değişiyordur Allah bilir ücretler…

 25. Anladım peki belirli toplamamiz gereken bi puan mı var? Diyelim şınavdan 50 aldım, barfiksten gene istenilenin yarısını yapabildim. Bu bana bir zorluk çıkarır mı? Kardeşim spor konusunda kendimi biraz zayıf görüyorum da o yüzden bu tarz seyler soruyorum, belki verilen eğitimler yardımcı olur ama gene de bilmek lazım böyle şeyleri gitmeden.

 26. Merhaba ben de yedek subaylik için başvurumu yaptım. Benim sorum meslek kurası çıkmayan tüm asteğmenler takım komutanı mı oluyor? Diğer sorum da 2.5 aylık acemilik döneminin zorluk durumundan biraz bahsedebilir misiniz?

  1. Topçu sınıfındaki tüm asteğmenler takım komutanı olmuştu fakat piyade veya tank birliklerinde durum nedir bilmiyorum. 2,5 ay zor geçmiyor, verilen emirlere uyup, dersleri takip etmek; boş vakitlerde de masa tenisi oynayıp, dinlenmek yeterli.

   1. Teşekkür ederim, bu verilen dersler öyle düzenli takip edildiğinde herkesin yapabileceği dersler değil mi? Son olarak da acemilikte şinav mekik barfiksten şu kadar yapmalısınız yoksa eğitimi tamamlayamazsiniz gibi bir durum var mı?

   2. Evet her üniversite mezununun rahatlıkla yapabileceği dersler ve sınavlar. Şınav, barfiks, koşu vb konularda zorunluluk yok. Belli hedefler var. Mesela şınav 40 hedef. Yaparsanız 100 tam puan alırsınız. 30 yaparsanız 70 böyle giderek azalır. Sistem bu şekilde. Bütünüyle bi başarısız sayılma durumu yok.

 27. merhaba ben kasım ayı asker alımları için başvurdum bilgisayar mühendisiyim yedek subay olmak istiyorum başvurumuda bu şekilde gerçekleştirdim. sizin askerlik döneminizde varmıydı mühendisler yedek subay olma ihtimalim nedir sizce? teşekkürler.

 28. İlker Bey merhaba,
  Mesleğim avukatlık, yedek subaylık için başvurdum. Bizlere verilen görevler nelerdir, hiç karşılaştınız mı? Ayrıca avukatlardan meslekçi olabiliyor mu, olursa eğitim süresi 1 ay mı olacak? Teşekkürler.

  1. Merhaba, meslek grubuna giren avukatlar diğer yedek subaylardan 2 hafta önce eğitime başlıyor. 1 ay sürüyor. Benim eğitim aldigim yedek subay okulunda varlardı. Birlikte 1 hafta kaldık sonra onlar mezun oldu gitti. Temel askeri eğitim yanında askeri hukuk sistemi ile ilgili dersleri vardı ve bu derslerden sınav olmuşlardı. Dereceye girme durumu onlar için de geçerli. Hatta çok daha iyi yerler var listelerde. Örneğin bir tanesi Üsküdar Selimiye Kışlası idi. Ve sadece kara kuvvetleri değil, deniz ve hava kuvvetlerinde de görev alınabiliyor.

 29. Çok soru sordum farkındayım ama son sorum 🙂 cep telefonu götürmek sorun olur mu? Tabi ki usta birliğinde sorun olmayabilir sonuçta subaysınız ama acemi birliğinde götürsem? (Akıllı telefon) teşekkürler şimdiden

 30. İlker bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Oldukça faydalı bilgiler. Ben sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum. Yedek subay olma şansım nedir? Askerliğinizde hiç bu bölüme denk geldiniz mi? diğer bir sorum; uzağı göremediğim için lens kullanıyorum. Bu yedek subaylığı alımı etkiler mi?

  1. Benim birliğimde hiç öğretmen yoktu, muhtemelen öğretmenler meslek kurasına tabi olarak asteğmen oluyorlardır. Bu konuda bilgim bu kadar. Lens kullanmanın yedek subay seçiminde bir etkisi yok, askerlik boyunca da kullanabilirsiniz herhangi bir engel yok.

 31. 1. Tüm asteğmenler lojmanda mı kalıyor?
  2. Lojmanlar askeriye içerisinde mi yoksa askeriyenin dışında başka bir yerde midir? Lojman için para ödeniyor mu?
  3. Komando asteğmen ile piyade asteğmen arasındaki fark veya farklar nelerdir?
  4. Askeriyede asteğmenler kendine özel cep telefon kullanabiliyor mu?

  Şimdilik bu kadar aklıma gelirse soracağım:)

  1. Askeriyede lojman hakkı belli bir puan topladıktan sonra oluyor. Puanlar da hizmet süresine göre, alınan takdir belgelerine göre artıyor. Asteğmenin böyle bir puanı yok. Ondan dolayı lojman hakkı yok. Garnizon içeresinde, orduevi, askeri gazino varsa orada ücretini ödeyerek kalabilirsin. Yoksa dışarıda ev kiralaman lazım. Bunlar iç güvenlik bölgesi için geçerli değil. Orada kışla içinde kalınıyor. Ama detayları bilmiyorum.
   Komando asteğmenin aldığı eğitim daha ağır, genellikle iç güvenlik bölgelerinde görev yapıyor. Piyade ise herhangi bir yerde bir piyade birliğinde görev alabilir. Komando olmak için hiçbir sağlık sorununun olmaması lazım. Mesela düşük seviyede bir miyoplukta, elenip piyade eğitimine alınıyorsunuz.
   Askeriyede telefon kullanılmasına dönük bir çalışma yapılmış yakın zamanda ama detayları bilmiyorum. Normalde tüm kışlalara cep telefonu sokmak yasak.

   1. Koskoca Tsk asteğmenine yatacak yer için sahip çıkamıyor. Birde lojmanda kalmak için para talep ediyor. Çok yazık. Teşekkürler

   2. Subay, astsubay tüm askeri personel lojmanda kalırken zaten kira ödüyor. Ücretsiz lojman hakkı kimseye yok. Yani bu, yedek subaylara özgü bir durum değil. Ayrıca devlet, memur maaşını düzenlerken içerisine konaklama-barınma giderlerini de ekliyor. Ki bana sorulsaydı da askeri lojmanda kalmak yerine, yine kent merkezinde bir ev kiralardım.

 32. Öncelikle tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı; sivilce sorunu yaşıyorum. Çok şükür çeşitli medical kremlerle çıkmalarını engelliyorum ama 2-3 hafta kullanmayınca yüzüm sivilce dolmaya başlıyor. (Çok kötü bir hal alıyor) Bu tarz kremleri kullanabiliyor muyuz? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Cevabınız için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacaktı önümüzdeki hafta YDS’ye gireceğim. YDS sonucunun herhangi bir avantajı var mı? Çok yüksek bir başarı değil biliyorum ama 60 civarı alabileceği mi düşüyorum. Bunun bir etkisi olur mu? tekrardan teşekkür ederim 🙂

 33. 2.5 ay eğitimden başarısız olanlara ne oluyor ? Yinede asteğmen olabiliyorlar mı ? Bu askeri öğrenci maaşını ilk defa duydum tatmin edici bir rakam mıdır ?

  1. Başarısız olanlar askerliğin geri kalanı er rütbesi ile yapıyor. Hem de kısa dönem olarak değil, geri kalan 9 ayı. Fakat uzun yıllardır başarısız olan olmamış. Askeri öğrencilik maaşı günlük 2-3 Türk Lirası arasında birşey.

 34. İyi günler ben 2018de mezun oluxorum işletme okuyorum . Ben uzun dönem olarak yapmak istiyorum askerliğimi astegmen olma şansım nedir sizce . Çogu İnsan verilen maaştan dolayı uzun dönem yapıyor ve terör olayları tekrardan patlak verdi ve bundan dolayi uzun döneme pek yanaşmıyacaklarını düşünuyorum sız ne düşûnuyorsunuz ?

  1. Öncelikle söylemeliyim 3 yıl çok uzun bir süre. 2018’de şartlar nasıl olur kimse tahmin edemez. Bugün için sorarsan; kefeye koysak kısa dönem askerlik ile yedek subaylık aynı ağırlıktadır. İkisinin de olumlu ve olumsuz yanları var. Fakat bana sorarsan bugün yine yedek subaylığı tercih ederdim. Askeri okulda İşletme mezunu asteğmen arkadaşım vardı, tercih edersen sen de olabilirsin. Ama olma ihtimali nedir bilemiyorum.

 35. İlker bey iyi günler dilerim. Askerlik konusunda yazdığınız bilgi verici yazılarınızın oldukça faydalı olduğu kanaatindeyim bu bilgiler için teşekkür ederim şimdiden. benim sorum ise şu olacak size, ben okul öncesi öğretmenliği mezunuyum şu an askerliğim tecilli ancak en kısa zamanda bozdurup askere gitmeyi istiyorum ve asteğmen rütbesinde yedek subay olarak gitmem ne kadar mümkün sizce yani bölümünden dolayı. Ayrıca bu şekilde askere gittikten sonra tsk bünyesinde çalışmaya devam etmem ne kadar olanaklı? yardımcı olursanız çok minnettar olacağımı belirtmek isterim.

  1. Askerlik şubesine gittiğinizde yedek subay olmak istediğini belirtiyorsunuz, transkript örneği isteniyor fakat okul öncesi öğretmenliği mezunlarının yedek subay olma olasılığını bilmiyorum. Kısa dönem de olsa, yedek subay da olsa “muvazzaf ve sözleşmeli subay” başvuruları aynı şekilde ilerliyor. Sonbahar aylarında başvurular başlıyor. Süreç aynı olsa da, yedek subay olarak askerlik yapmış/yapıyor olmak bir adım öne çıkarabilir.

   1. ilker bey sonbahar aylarında başvuruların olduğunu belirttiniz. yanlış anlamış olmamak için bir sorum olacak size. sonbahar aylarındaki başvurunun içeriği neyi kapsıyor. yani asteğmen rütbesinde görev yaparken sürenin bitimine doğru sözleşmeli/ muvazzaf subaylığa geçişle ilgili bir başvuru mu? yoksa yedek subay olarak gitmek için sonbahar aylarının daha avantajlı olduğunu mu kastediyorsunuz

   2. Sonbahar ayındaki başvuru muvazzaf subaylık için. Yılda bir kez oluyor. Herkes başvurabilir. Sivil bir vatandaş da başvurabilir buna. Yani askerdeyken devam etme durumu söz konusu değil. Eskiden vardı artık yok.

 36. Merhaba, Ağustos 2015 döneminde Atış İdare Subayı olarak Füze ve Topçu okulunda Polatlı Ankara’da yedek subay olarak askere başlayacağım. Moleküler biyoloğum ama matematikle pek aram da yoktur hani, yine de bol bol hesap yapmak durumnda kalacağım galiba. İki buçuk ay sonra usta bölüğüme gönderileceğimi biliyorum (umarım %10 a girebilirim) ama öğrenmek istediğim; yemin töreni askere başladıktan iki hafta sonra mı yapılacak yoksa bir ay sonra mı? Bir de asubaylara İngilizce sınavına girme şansı veriliyormuş galiba, uluslararası üslerde komutanlara ve generallere tercümanlık vb yapılması için. Bu konularda bilgi verebilir misin?

  1. Ben de Ateş İdare subayı olarak görevlendirilmiştim. Ateş İdare Kısmı Matematiksel işlemlerin en yoğun olduğu alandır. Dersler çoğunlukla arazide değil sınıf ortamındadır. Bir kaç hesaplama kitabı ve 1/25.000 ölçeğinde çizim yapılan yatay plan kullanılır. Kredisi en yüksek olan ders Ateş İdare dersidir. Bu dersin sınavından en yüksek notu alan kişinin bölümü dereceyle bitirmesi daha kolaydır. Derslerden sonra düzenli tekrar yapmak önemli. Sınavlarda da hesap makinası kullanmayı gerektiren sorular oluyor. Kısım komutanları da alanında uzman albaylardır. Takıldığın yerleri sorabiliyorsunuz. Yemin töreni ise ikinci hafta sonundadır. Bizde İngilizce sınavı veya yurtdışı görevi yoktu. Şuan olur mu bilemiyorum.

   1. O zaman yanımda bir hesap makinesi götürmeli miyim, yoksa oradan düzgün bir şey temin edebilir miyim? Minkale vb tarzı götürmemi tavsiye edeceğin bir malzeme var mı? Bir de casio gibi dijital bir saat almalı mıyım, çünkü normalde saat takan biri değilim, cep telefonunu kullanıyorum. Çok teşekkürler bu arada yazın çok moral verici ve rahatlatıcı olmuş.

   2. Giderken yanına kişisel malzemelerini alman yeterli, ihtiyacın olan herşeyi oradan temin edebilirsin. Çanta, kalem, cetvel, minkale vb. her türlü malzeme verilecek. Saat faydalı olur kesinlikle. Ama istediğin herhangi bir saat olabilir farketmez. Kışla içerisinde aile marketi denen büyük ‘süpermarket’ var. Orayı da kullanabiliyorsunuz 3-4 gün arayla, izin verildikçe. Gazete, yiyecek, içecek, kişisel ihtiyaçlar alınabiliyor.

  2. Merhaba, bende subatta gidecegim insallah. Ben basvururken kisa donem gitmek istedigim soyledim. Ama onlara toefl belgesi filan verdim. Sence banada uzun donem cikar mi?
   Isletme mezunuyum gerci

 37. merhaba ben marmara matematik mezunuyum,gözlerim bozuk olduğu için komanda olamayacağım,yedek subay adayı olarak başvurdum . matematik ağırlı bölümlerden alınıyor demişsiniz,2015 kasım celbi için yedek subay çıkma ihtimalim nedir ? kağıdımda yedek subay adayı yazıyor yedek subay aday adayı değil bunların arasında bir fark var mıdır ?

  1. Konu hakkinda detaylı bilgim yok o nedenle ihtimali bilemiyorum. Çünkü başka kriterler de var seçim aşamasında. Başvurmadan önce herkes ‘aday adayı’ statüsünde oluyor. Askerlik başvurusunda ‘yedek subaylık’ tercih edenler ‘aday’ oluyor. Yani yedek subaylığa bir adım daha yaklaşıyorsunuz.

 38. Ben agustos 2015 de izmir narlıdere hava istihkam yedek subay olarak askeri göreve başlayacağım. muv. öz. inşaat takım komutanı yazıyor hava yedek subay hakkında bilgilerinizi ve önerileriniz alabilimiyim. cihangir6679@gmail.com

  1. Hava yedek subaylar hakkında bildiğim tek şey çok havalı görünen mavi kamuflaj ve üniforma giyiyorlar, ayrıca kısa kollu gömlek yerine havacıların mavi tshirtleri var.

 39. Merhaba ben ağustos 2015 celbinde istanbul tuzla da piyade 2,5 ay eğitim alacağım bize diğer diğer askerler gibi tam bir eğitim verilecek mi yoksa sadece 2 haftalık bir eğtim mi

  1. Askerliği Erbaş/Er olarak yapan Kısa dönem ve uzun dönem askerler ile Yedek Subayların aldığı eğitim tamamen farklı. 2 haftalik temel eğitimde yürüyüş, selamlama, silah kullanma, askeri nezaket kuralları vb. konuların yanında yemin törenine hazırlık vardır. Ardından 2 aylık sürede yedek subay eğitimi verilir. Bir arkadaşım 3 yıl önce okulu dereceyle bitirmiş ve askerliğin geri kalanını da orada yapmayı seçmişti.

 40. Merhabalar ben 2015 ağustos celp döneminde Yedek Subay olarak askerlik görevimi İzmir Gaziemir’de yerine getirmeye başlayacağım merak ettiğim bir husus mevcut yedek subaylıkta askeri öğrenci olduğun 2.5 aylık dönemde de sabah 8:00 akşam 17:00 arası mesai saatlerine göre mi eğitim alınıyor yoksa kısa dönem er ve erbaşlar gibi 24 saatlik zaman dilimi boyunca mı?

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s